Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Używany magazyn energii: kiedy warto, jak sprawdzić SOH i dlaczego bez faktury tracisz dotację, ulgę i gwarancję

20 min czytania
Elektryk sprawdzający instalację i okablowanie - ilustracja do artykułu o używanym magazynie energii

Ogłoszenia „magazyn energii 10 kWh, rok użytkowania, pół ceny” pojawiają się coraz częściej: ktoś rozbudował instalację, zmienił falownik na inną markę, sprzedał dom albo zlikwidował mikroinstalację. Cena wygląda kusząco, bo sprzedający porównuje ją z ceną kompletnego zestawu z falownikiem i montażem, a Ty widzisz tylko liczbę. Pytanie brzmi: z czym porównać tę liczbę, żeby decyzja była policzona, a nie odczuta.

Poniżej wyprowadzamy próg opłacalności z medianowych cen nowych baterii i zestawów z naszego katalogu, pokazujemy, jak odczytać i sprawdzić SOH przed zapłatą, co bez faktury przepada (dotacja, ulga, VAT 8%, gwarancja) i jak bezpiecznie przewieźć oraz zamontować baterię litową. Na końcu dostajesz checklistę 10 punktów i werdykt dla trzech typowych sytuacji.

Skąd się biorą używane magazyny i co naprawdę oznacza „pół ceny”

Na rynku wtórnym trafiają się cztery grupy magazynów. Pierwsza to moduły po rozbudowie: właściciel wymienił dwa moduły 5 kWh na większą wieżę i sprzedaje stare. Druga to baterie „osierocone” po zmianie falownika – moduły niskonapięciowe 48 V nie zadziałają z nowym falownikiem wysokonapięciowym, więc idą na sprzedaż. Trzecia to demontaż przy sprzedaży domu lub likwidacji instalacji. Czwarta, której masz unikać, to sprzęt po szkodzie: zalaniu, przepięciu albo pożarze, sprzedawany bez tej informacji.

„Pół ceny” zwykle oznacza połowę ceny zestawu z falownikiem. Mediana nowego zestawu 10 kWh w naszym katalogu to 27 200 zł, więc sprzedający liczy sobie 13 000–14 000 zł za samą baterię. Tymczasem nowa bateria 10 kWh bez falownika kosztuje przykładowo tyle co Sigenergy SigenStor BAT 9 kWh za 13 310 zł (punkt odniesienia, nie mediana całej klasy), a najtańszy model – FoxESS EP11 10,36 kWh za 11 090 zł – mniej niż „okazja” z ogłoszenia; Dyness Tower T10 10,127 kWh kosztuje 14 310 zł. Skoro masz falownik hybrydowy, punktem odniesienia jest cena samej baterii; mechanikę zł/kWh dla obu miar rozkłada analiza ceny magazynu za 1 kWh.

Próg opłacalności: liczymy na cenach nowych z katalogu

Reguła, którą stosujemy – subiektywna, orientacyjna, nie formalny standard branżowy: górna granica ceny używanej baterii = SOH × koszt nowej po wsparciu (dotacja i ulga, jeśli Ci przysługują) minus 15–20 punktów procentowych narzutu za brak gwarancji i ryzyko ukrytych wad; ten narzut to nasza subiektywna ocena ryzyka, nie wyliczona wartość. Przy SOH 90% i nowym zestawie, który po PME2 (30%) i uldze 12% kosztuje ok. 61,6% ceny katalogowej, wzór daje 0,9 × 61,6% − [15;20] pkt proc. = ok. 35–40% ceny nowego – wyraźnie mniej niż potoczne „pół ceny”. Gdy dotacja nie wchodzi w grę (magazyn poniżej 10 kWh, brak fotowoltaiki, dokładasz tylko moduł do falownika), nowy kosztuje Cię ok. 88% ceny (po samej uldze 12%) i wzór daje 0,9 × 88% − [15;20] pkt proc. = ok. 59–64%, czyli w przybliżeniu „poniżej 60%”. To jeden możliwy model – nie jedyna słuszna granica opłacalności, tylko punkt wyjścia do własnej kalkulacji.

Klasa pojemności Nowa sama bateria (mediana) Używana bateria – górna granica (≈60%) Nowy zestaw z falownikiem (mediana) Używany zestaw – górna granica (≈35–40%, bo nowy dostaje PME2)
ok. 5 kWh 6 404 zł (5 250–10 673 zł) ok. 3 842 zł 19 800 zł (2 zestawy) ok. 11 900 zł (60% – poniżej 10 kWh nie ma PME2, więc tu liczy się wariant bez dotacji)
ok. 10 kWh 14 310 zł (11 090–24 520 zł) ok. 8 586 zł 27 200 zł (22 800 zł–35 580 zł) ok. 10 200 zł
ok. 15 kWh 28 890 zł (18 240–36 010 zł) ok. 17 334 zł 36 180 zł (27 160–50 050 zł) ok. 13 600 zł
20 kWh i więcej 44 310 zł (22 170–65 320 zł) ok. 26 586 zł 43 050 zł (37 300 zł–58 430 zł) ok. 16 100 zł

Najmniej sensu ma kupowanie używanych małych modułów niskonapięciowych. Nowy Deye SE-G5.1 Pro 5,12 kWh kosztuje 5 250 zł z 10-letnią gwarancją i 6 000 cykli; używany za 2 500 zł oszczędza około 2 750 zł, a odbiera całą gwarancję. Im wyższa klasa pojemności i im drożej wyceniona marka, tym większa bezwzględna oszczędność – i tym ważniejszy test SOH z sekcji poniżej.

Tabela: nowy 10 kWh z dotacją i ulgą vs używany bez dotacji

Liczymy na medianie zestawu 10 kWh z falownikiem (27 200 zł). Dotacja PME2 to 30% kosztu kwalifikowanego, nie więcej niż 800 zł/kWh – przy tej cenie wiąże już limit 800 zł/kWh (30% dałoby więcej, 8 160 zł), więc wychodzi pełne 8 000 zł; próg, od którego to się zmienia, to cena 26 667 zł, dziś już przekroczona. Cały zestaw traktujemy jako koszt kwalifikowany, co jest górnym przybliżeniem: formalnie falownik hybrydowy nie wchodzi do kosztu magazynu. Ulgę termomodernizacyjną liczymy od kwoty po dotacji, w stawce 12% (w nawiasie 32%).

Pozycja Nowy zestaw 10 kWh (mediana katalogu) Używany 10 kWh „za pół ceny”
Cena zakupu 27 200 zł 13 600 zł
Dotacja PME2 −8 000 zł (limit 800 zł/kWh; 30% dałoby 8 160 zł) 0 zł – faktura na nowe urządzenie
Ulga termomodernizacyjna −2 304 zł przy 12% (−6 144 zł przy 32%) 0 zł – brak faktury VAT
Koszt po wsparciu 16 896 zł (13 056 zł) 13 600 zł (scenariusz: zakup od firmy z fakturą – patrz zastrzeżenie niżej)
Pojemność użyteczna po SOH 10 kWh (SOH 100%) 9 kWh (SOH 90%)
Koszt 1 kWh użytecznej 1 690 zł (1 306 zł) 1 511 zł
Gwarancja 10 lat / 6 000 cykli / ≥70% SOH zależy od producenta i historii – czasem przenoszalna za zgodą, czasem nie (patrz sekcja o gwarancji niżej)
Rękojmia / ustawowe prawa konsumenta 2 lata od sprzedawcy przy zakupie od osoby prywatnej rękojmię zwykle wyłącza umowa, ale nie znika to automatycznie bez żadnego dokumentu – decyduje treść umowy, nie sam brak faktury; przy zakupie od firmy obowiązują ustawowe zasady niezgodności towaru z umową
VAT 8% na montaż tak, jako usługa w budynku mieszkalnym dotyczy usługi montażu niezależnie od tego, czy samo urządzenie jest nowe czy używane – brak faktury na urządzenie nie wyklucza automatycznie obniżonej stawki VAT na montaż wykonany przez firmę
Orientacyjna wartość brakującej pojemności – do ok. 350 zł rocznie jako górny wariant przed kosztem ładowania (1 kWh × 300 cykli × 1,16 zł/kWh) – realna strata po uwzględnieniu kosztu ładowania i profilu zużycia bywa niższa

Wniosek: przy stawce PIT 12% używany zestaw za połowę ceny wypada w tym uproszczonym rachunku nieznacznie taniej w przeliczeniu na użyteczną kWh, a przy stawce 32% jest droższy od nowego. Do tego dochodzi górny wariant do ok. 350 zł rocznie utraconej wartości z brakującej kilowatogodziny (1 kWh × 300 cykli × 1,16 zł/kWh brutto, przed uwzględnieniem kosztu ładowania tej kWh i tego, czy realnie wykorzystałbyś ją każdego z 300 dni) i mniejszy zakres gwarancji niż przy zestawie nowym. Jak dotacja wypada przy konkretnych zestawach, pokazuje zestawienie zestawów z maksymalną dotacją PME2.

SOH: jak odczytać stan baterii w aplikacji i BMS

SOH (state of health) to stosunek pojemności, jaką bateria jest dziś w stanie przyjąć i oddać, do pojemności fabrycznej. SOH 90% dla modułu 10 kWh oznacza 9 kWh do dyspozycji. Aplikacje producentów (FusionSolar, SEMS, mySigen, Solis Cloud, VRM) pokazują tę wartość w zakładce baterii jako „SOH”, „stan zdrowia” lub „pojemność pozostała”; dostęp do pełnych danych BMS ma zwykle konto instalatora albo narzędzie serwisowe podpięte po RS485/CAN. Poproś sprzedającego o zrzuty ekranu z widoczną datą i numerem seryjnym – i o zalogowanie się przy Tobie.

Poniższe progi liczbowe to nasza orientacyjna, autorska heurystyka do wstępnej oceny – nie ustandaryzowane wartości z kart katalogowych czy serwisowych, więc traktuj je jako punkt wyjścia do rozmowy ze sprzedającym i ewentualnym serwisem, nie twardą granicę kwalifikacji/dyskwalifikacji:

  • SOH – orientacyjnie co najmniej 90% budzi najmniej wątpliwości; niższy SOH nie wyklucza automatycznie zastosowania w domu, ale wymaga niższej ceny i większej ostrożności – to nie jest twarda reguła „poniżej 85% tylko na działkę”.
  • Liczba cykli i przepływ energii – dom bez taryfy dynamicznej robi orientacyjnie rzędu 250–350 pełnych cykli rocznie w naszym doświadczeniu, ale to nie jest zweryfikowana statystyka rynkowa; sama liczba cykli nie ustala jednoznacznie historii użytkowania (arbitraż, firma czy zwykłe użycie domowe mogą dawać zbliżone liczby).
  • Napięcia ogniw – ogniwo LFP w spoczynku ma zwykle 3,2–3,35 V; większy rozrzut między ogniwami po pełnym naładowaniu bywa sygnałem słabszego ogniwa, ale konkretne progi (jak „30 mV OK, powyżej 80 mV źle”) to nasze orientacyjne progi, nie wartości z dokumentacji producenta czy serwisu – nie opieraj na nich twardej decyzji bez konsultacji z serwisem.
  • Temperatura i log alarmów – historia przegrzań, komunikaty o nadnapięciu ogniwa lub błędach izolacji to poważne sygnały ostrzegawcze, warte dodatkowej weryfikacji przed zakupem.

Poniższa tabela to nasz orientacyjny szacunek przy założeniu liniowej degradacji 2–3% rocznie – nie zweryfikowany wynik badań ani gwarancja producenta; realny SOH zależy od temperatury pracy, liczby cykli, głębokości rozładowania i konkretnego modelu, dlatego zawsze potwierdzaj SOH pomiarem, nie samym wiekiem baterii:

Wiek / przybliżone cykle Orientacyjny SOH (założenie: LFP, 2–3% rocznie) Werdykt orientacyjny
1 rok / ok. 300 97–98% jak nowa – pytaj, dlaczego sprzedaje
3 lata / ok. 900 91–94% OK przy cenie w granicach z tabeli wyżej, po potwierdzeniu pomiarem
5 lat / ok. 1 500 85–90% tylko z fakturą i dokumentacją, cena odpowiednio niższa – nie automatycznie „nie do domu”
7 lat i więcej / ponad 2 000 79–86% wymaga szczególnie dokładnej weryfikacji; często sensowniejsze do off-grid za odpowiednio niższą cenę, ale zależy od zmierzonego SOH, nie samego wieku

Producenci gwarantują typowo 70% pojemności po 10 latach lub 6 000 cyklach – co dokładnie kryje się za tymi liczbami, wyjaśniają artykuł o cyklach i procencie pojemności w gwarancji oraz przewodnik po DoD, sprawności i cyklach. Wartość SOH z aplikacji jest jednak wyliczeniem BMS: po wymianie płytki BMS albo aktualizacji firmware potrafi „wrócić” do 100%. Dlatego liczy się pomiar.

Test praktyczny: pełny cykl z pomiarem oddanych kWh

Test trwa jeden dzień i wymaga dostępu do działającej instalacji sprzedającego (albo Twojej, jeśli moduł jest zgodny z Twoim falownikiem). Przebieg:

  1. Naładuj baterię do 100% i zostaw ją na godzinę–dwie w tym stanie, żeby BMS zbalansował ogniwa.
  2. Rozładuj do minimalnego SOC ustawionego w falowniku (zwykle 10%) stałym obciążeniem ok. 0,2–0,3 C – dla 10 kWh to 2–3 kW, np. grzejnik olejowy i czajnik. Ładowanie z sieci i z PV na czas testu wyłącz.
  3. Odczytaj energię oddaną z falownika lub z licznika energii na wyjściu (dokładniejszy) – pamiętaj, że to pomiar PO stronie AC, a katalogowa pojemność baterii jest podawana po stronie DC, więc odczyt AC jest niższy niż realny stan baterii przez sprawność konwersji falownika (typowo rzędu 95–98%), niezależnie od zdrowia samej baterii.
  4. Porównaj wynik z pojemnością użyteczną z karty produktu, nie z nominalną, ale skoryguj o sprawność konwersji, zanim wyciągniesz wniosek o SOH: dla Dyness Tower T10 (10,127 kWh użytecznej) zdrowa bateria (SOH 100%) przy sprawności AC/DC rzędu 95% odda z instalacji ok. 9,1 kWh AC dla zakresu 90% SOC – to nie jest to samo co „SOH 90%”; żeby ocenić faktyczny SOH, odnieś zmierzoną energię AC do wyniku, jakiego oczekiwałbyś od zdrowej baterii w tych samych warunkach (SOC, temperatura, moc), nie wprost do katalogowej pojemności DC.

W trakcie rozładowania patrz na trzy rzeczy: temperaturę ogniw (stabilna, bez skoków), spadek napięcia (łagodny do końca, bez nagłego „zjazdu” SOC z 30% do 5% – to możliwy objaw jednego słabego ogniwa, wymagający dalszej weryfikacji, nie automatycznej dyskwalifikacji) oraz sprawność, jeśli masz pomiar w obie strony. Traktuj ten test jako orientacyjny wskaźnik, nie precyzyjny pomiar SOH – różnice wynikające ze strat konwersji, temperatury i obciążenia niestałego (czajnik i grzejnik nie dają idealnie stałej mocy przez cały cykl) mogą zaniżyć lub zawyżyć wynik względem zdrowej baterii. Wyraźnie niski wynik to sygnał do dalszej diagnostyki lub obniżki ceny, nie automatyczny, precyzyjny odczyt SOH.

Kompatybilność z falownikiem: lista zgodności, protokół, firmware

Używana bateria musi być na liście zgodności Twojego falownika – nie „tego samego napięcia”, tylko dokładnie tej serii i generacji. Falowniki otwarte deklarują konkretne modele: Solis S6 obsługuje BYD Battery-Box HVS/HVM, Pylontech Force H2 i Dyness Tower HV (120–600 V, CAN/RS485), Deye SUN-10K – Pylontech US (LV) i inne baterie niskonapięciowe zgodne z zakresem 40–60 V (np. BYD LVS, Dyness, Pytes, WeCo) – uwaga: Pylontech Force H2 to bateria wysokonapięciowa (192/288/384 V), nie należy do tej listy LV; sprawdź dokładny model i wariant napięciowy przed zakupem, GoodWe ET G2 – Lynx Home F oraz zatwierdzone baterie HV BYD, Pylontech i Dyness. Systemy zamknięte nie przyjmą nic spoza własnej rodziny: moduły Huawei LUNA2000 działają tylko z falownikami SUN2000 i to w obrębie tej samej generacji (S0 albo S1), a moduły SigenStor BAT – tylko z kontrolerem i falownikiem Sigenergy.

Trzy pułapki, które wychodzą dopiero po montażu: protokół komunikacji (ta sama fizyczna wtyczka RJ45 nie oznacza tej samej pinologii – falownik nie „zobaczy” BMS-u), firmware (stary moduł z firmware sprzed kilku lat może nie być wspierany przez aktualne oprogramowanie falownika, a aktualizację robi tylko autoryzowany serwis) oraz mieszanie modułów o różnym wieku w jednej wieży – producenci wymagają zwykle tej samej generacji. W konfiguracjach szeregowych (wspólny prąd dla wszystkich modułów) słabszy moduł rzeczywiście ogranicza całość do swojej pojemności; w konfiguracjach równoległych z niezależną konwersją każdego banku ograniczenie bywa mniejsze lub go nie ma – dokładny efekt zależy od architektury konkretnego systemu, więc każde mieszanie modułów potwierdź w instrukcji producenta zamiast zakładać jedną uniwersalną regułę. Jak dobrać falownik pod istniejące lub planowane moduły, prowadzi drzewo decyzyjne wyboru falownika hybrydowego; koszty dokładania modułów liczy artykuł o rozbudowie magazynu, a wymagane certyfikaty i oznaczenia baterii sprawdzisz w przewodniku po certyfikacji falowników i baterii.

Bez faktury tracisz dotację, ulgę, VAT 8% i gwarancję

Dotacja PME2. Program wymaga faktur za urządzenia i montaż, potwierdzenia pełnej zapłaty, zdjęć tabliczek znamionowych i karty produktu; inwestycja ma być rozpoczęta nie wcześniej niż 1.11.2025 r. Programy dotacyjne tego typu zwykle finansują nowe urządzenia udokumentowane fakturą, więc moduł kupiony od osoby prywatnej na umowę kupna-sprzedaży najprawdopodobniej nie przejdzie oceny – ale to ostrożne założenie, nie potwierdzony warunek programu; zweryfikuj je w regulaminie naboru PME2 (nabór rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00). Dołożenie samej baterii do istniejącego, wcześniej sfinansowanego falownika nie jest automatycznie wykluczone tylko dlatego, że falownik już istnieje – kluczowa jest faktura dokumentująca Twój własny wydatek na magazyn, nie historia falownika. Komplet 11 dokumentów opisuje checklista wniosku PME2.

Ulga termomodernizacyjna. Odliczasz wydatki udokumentowane fakturą VAT wystawioną przez czynnego podatnika VAT, do 53 000 zł na podatnika, od kwoty pomniejszonej o dotację. Umowa z osobą prywatną i paragon nie są takim dokumentem; faktura od firmy handlującej sprzętem używanym – tak, o ile sprzedawca jest podatnikiem VAT. Szczegóły w poradniku o uldze termomodernizacyjnej na magazyn.

VAT 8%. Obniżona stawka dotyczy usługi montażu w budynku mieszkalnym, nie samego towaru – i ta stawka na montaż nie znika tylko dlatego, że montowane urządzenie jest używane; decyduje to, czy montaż wykonuje firma jako usługę budowlano-montażową w budynku mieszkalnym, niezależnie od faktury na samo urządzenie. Kupując używany moduł od osoby prywatnej, VAT-u od ceny modułu nie płacisz wcale, ale nie masz też faktury na sam towar (a więc i podstawy do ulgi na tę część wydatku); kupując od firmy handlującej sprzętem używanym, zapłacisz VAT od towaru zgodnie z zasadami stosowanymi przez sprzedawcę (możliwa jest tu procedura VAT-marża dla towarów używanych, ze stawką liczoną inaczej niż standardowe 23% od pełnej ceny).

Gwarancja. Warunki gwarancji producentów wiążą ją zwykle z rejestracją numeru seryjnego, montażem przez autoryzowanego instalatora i pierwotnym miejscem instalacji. Przeniesienie na nowego właściciela w tym samym miejscu (sprzedaż domu) bywa akceptowane po zgłoszeniu; demontaż i ponowny montaż u kogoś innego najczęściej gwarancję kończy albo wymaga zgody producenta i ponownej rejestracji przez instalatora. Zapytaj producenta, podając numer seryjny – odpowiedź na piśmie jest częścią dokumentacji zakupu. Co obejmuje serwis i kto odpowiada za naprawę, opisuje artykuł o serwisie magazynów w Polsce.

Policz w kalkulatorze dotacji, ile dostaniesz na nowy zestaw przy swojej mocy PV i pojemności – jeśli wynik to 7 000–8 000 zł na 10 kWh, używany musi kosztować poniżej połowy ceny nowego, żeby w ogóle konkurować.

Transport, montaż, ubezpieczenie i ryzyka, których nie widać na zdjęciu

Bateria litowo-jonowa to towar niebezpieczny klasy 9 (UN3480, ewentualnie UN3481/3536 zależnie od sposobu pakowania i wysyłki – dokładną klasyfikację ustal ze spedytorem). Standardowy kurier odmówi przyjęcia paczki, a firmy spedycyjne wymagają opakowania z oznaczeniem UN i dokumentu przewozowego. Przepisy ADR przewidują wyłączenie dla przewozu na własne potrzeby (m.in. pkt 1.1.3.1), ale to wyłączenie ma własne warunki – dotyczy określonych ilości/opakowań (zwykle detalicznych, fabrycznych) i wymogów zabezpieczenia, nie jest automatyczne tylko dlatego, że jedziesz własnym autem; nie obejmuje np. przewozu odpadów baterii, który ma odrębne zasady. Niezależnie od kwalifikacji ADR, dobra praktyka zabezpieczenia to: rozładowanie modułu do niższego SOC (dokładny zalecany poziom sprawdź w instrukcji danego modelu, orientacyjnie rzędu 30–50%, ale to nie jest jeden uniwersalny przepis dla każdej baterii), zaślepienie i zaizolowanie zacisków, unieruchomienie w pozycji roboczej i brak obciążenia na obudowie. Moduł 5 kWh waży kilkadziesiąt kilogramów, wieża 10–15 kWh – ponad sto; zaplanuj dwie osoby i wózek.

Montaż i podłączenie do instalacji domowej wykonuje elektryk z uprawnieniami, a zmianę konfiguracji magazynu zgłaszasz do OSD tak samo jak nowy – procedury opisuje poradnik o zgłoszeniu instalacji do PGE, Tauron i Enei. Ubezpieczyciel domu może wymagać dokumentu montażu i certyfikatów urządzenia; brak takich dokumentów bywa podstawą odmowy wypłaty po szkodzie – pytania do agenta zebraliśmy w artykule o ubezpieczeniu domu z magazynem.

Ryzyka, które nie wychodzą na zdjęciu z ogłoszenia: moduł po zalaniu (ślady korozji na złączach, biały nalot, wilgoć pod pokrywą BMS), po pożarze lub przegrzaniu (odbarwienia, zapach, spęczniałe ogniwa, wpis w logu), zablokowany BMS (kod błędu po zdarzeniu, blokada możliwa do zdjęcia tylko przez serwis albo powiązanie z kontem instalatora, którego sprzedający nie potrafi odwiązać), koniec wsparcia firmware dla starej generacji oraz sprzęt kradziony – numer seryjny sprawdź u producenta lub dystrybutora przed zapłatą.

Checklista zakupu używanego magazynu: 10 punktów

  1. Pochodzenie i powód sprzedaży – faktura pierwotnego zakupu z datą, sprzedawcą i numerem seryjnym zgodnym z tabliczką znamionową.
  2. Numer seryjny i data produkcji – zdjęcie tabliczki; zapytanie do producenta o status gwarancji i możliwość przeniesienia (odpowiedź na piśmie).
  3. SOH z aplikacji lub BMS – orientacyjnie co najmniej 90% budzi najmniej wątpliwości (niższy nie wyklucza zakupu, ale wymaga niższej ceny), liczba cykli z grubsza adekwatna do wieku, zrzuty ekranu z datą.
  4. Test pełnego cyklu – energia oddana (AC) porównana do oczekiwanego wyniku zdrowej baterii w tych samych warunkach, po uwzględnieniu strat konwersji – nie wprost do katalogowej pojemności DC (patrz metodyka w sekcji testu wyżej).
  5. Balans ogniw i alarmy – rozrzut napięć do 30 mV po naładowaniu, pusty log błędów, brak historii przegrzań.
  6. Kompatybilność z Twoim falownikiem – model na liście zgodności, ta sama generacja, protokół i wersja firmware potwierdzone u producenta falownika.
  7. Stan fizyczny – obudowa, złącza, ślady wilgoci, korozji, spęcznienia, zapach; wykluczenie szkody zalaniowej i pożarowej.
  8. Kompletność – BMS/kontroler, kable, złącza, podstawa, dokumentacja; konto w aplikacji odwiązane od poprzedniego właściciela i instalatora.
  9. Cena i umowa – cena poniżej progu z tabeli (50% lub 60% nowego), umowa z numerem seryjnym, oświadczeniem o braku szkód i zasadami rękojmi.
  10. Plan po zakupie – transport z zabezpieczeniem, elektryk z uprawnieniami, zgłoszenie do OSD, informacja do ubezpieczyciela.

Werdykt: kiedy używany magazyn ma sens, a kiedy nie

Masz falownik hybrydowy i dokładasz moduł tej samej serii – używany ma sens, jeśli kosztuje poniżej 60% ceny nowego modułu (dla klasy 10 kWh: poniżej ok. 8 600 zł), ma SOH co najmniej 90% potwierdzony testem i pochodzi od firmy z fakturą. Przy 5 kWh oszczędność rzadko przekracza 2 000 zł; policz, czy jest warta utraty gwarancji.

Kwalifikujesz się do PME2 (mikroinstalacja, magazyn co najmniej 10 kWh i co najmniej 2 kWh na 1 kWp) – nowy zestaw zwykle wygrywa liczbowo. Dotacja 7 000–8 000 zł na 10 kWh plus ulga sprowadzają koszt po wsparciu do ok. 13 100–16 900 zł, a używany za 13 600 zł nie ma gwarancji ani wsparcia. Wg naszej prostej zasady (SOH × koszt po wsparciu minus 15–20 pkt proc. narzutu ryzyka) używany broni się w tym scenariuszu poniżej ok. 35–40% ceny nowego zestawu, czyli poniżej ok. 9 500–10 900 zł za 10 kWh z SOH 90%.

Instalacja bez dotacji (działka, warsztat, off-grid, dom bez fotowoltaiki) – tu rynek wtórny ma najwięcej sensu: standardowe moduły 48 V ze starszych instalacji za 40–60% ceny nowych, o SOH 85–90%, przez lata posłużą jako bufor, a brak gwarancji boli mniej niż w domu, który ma z magazynu żyć codziennie. Nowe zestawy i baterie z aktualnymi cenami porównasz w katalogu magazynów energii – filtr „sama bateria” pokaże, z czym naprawdę konkuruje ogłoszenie.

Nowy czy używany

Sprawdź, z czym naprawdę konkuruje ogłoszenie „za pół ceny”

W katalogu zobaczysz aktualne ceny samych baterii i zestawów z falownikiem - nowa bateria 10 kWh zaczyna się od 11 090 zł. Kalkulator dotacji policzy, ile z ceny nowego zestawu pokryje PME2.

Porównaj nowe magazyny Policz dotację PME2

Często zadawane pytania

Czy na używany magazyn energii dostanę dotację PME2?

Najprawdopodobniej nie (nabór PME2 rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00; ostateczne warunki potwierdza regulamin). Program wymaga faktur za zakup i montaż urządzeń, potwierdzenia zapłaty, zdjęć tabliczek znamionowych i karty produktu, a inwestycja ma być rozpoczęta po 1.11.2025 r. – tego typu programy zwykle finansują nowe urządzenia udokumentowane fakturą, więc moduł kupiony na umowę od osoby prywatnej najprawdopodobniej nie przejdzie oceny, ale to ostrożne założenie, nie potwierdzony warunek. Ostateczne warunki sprawdź w regulaminie naboru NFOŚiGW, gdy się ukaże.

Jaki SOH używanej baterii jest akceptowalny?

Orientacyjnie co najmniej 90% budzi najmniej wątpliwości, potwierdzone pełnym cyklem z pomiarem oddanej energii skorygowanym o straty konwersji AC/DC – dla modułu 10 kWh użytecznych to porównanie do ok. 9 kWh AC w tych samych warunkach, nie automatyczne „SOH=90%” z samego odczytu. Niższy SOH nie wyklucza zakupu, tylko zmniejsza dostępny zapas energii i powinien obniżać cenę. Bateria LFP traci orientacyjnie ok. 2–3% pojemności rocznie (nasze założenie, nie zweryfikowana statystyka), więc 3-letni moduł powinien mieć rzędu 91–94%. Nie ma tu sztywnego progu odcięcia – oceń SOH razem z ceną, historią baterii (liczba cykli, warunki pracy), wynikiem diagnostyki i wymaganiami swojej instalacji: niski SOH za ułamek ceny może mieć sens na działce off-grid, ten sam SOH za cenę bliską nowej baterii – już nie.

Czy gwarancja producenta przechodzi na kupującego?

Zależy od producenta i najczęściej wymaga rejestracji numeru seryjnego oraz montażu przez autoryzowanego instalatora; typowe warunki to 10 lat lub 6 000 cykli do 70% pojemności. Przeniesienie w tym samym miejscu montażu bywa akceptowane, demontaż i ponowny montaż u innej osoby zwykle gwarancję kończy. Zapytaj producenta z numerem seryjnym przed zapłatą.

Ile kosztuje nowa bateria 10 kWh bez falownika?

W naszym katalogu mediana to 14 310 zł, a rozpiętość 11 090 zł–24 520 zł; najtańsze modele to FoxESS EP11 10,36 kWh za 11 090 zł i Sigenergy SigenStor BAT 9 kWh za 13 310 zł. Używany moduł „za pół ceny zestawu” (13 600 zł) jest więc droższy od najtańszych nowych baterii – porównuj z ceną samej baterii, jeśli masz już falownik.

Czy mogę dołożyć używany moduł do mojej wieży bateryjnej?

Tylko moduł tej samej serii i generacji, zatwierdzony przez producenta do pracy równoległej. W konfiguracjach szeregowych (wspólny prąd) słabszy moduł rzeczywiście ogranicza całość do swojej pojemności – w konfiguracjach równoległych z niezależną konwersją banków ograniczenie bywa mniejsze; sprawdź architekturę konkretnego systemu w instrukcji producenta. Różnice firmware między generacjami bywają nie do pogodzenia bez wizyty serwisu.

Czy baterię litową można wysłać kurierem?

Bateria litowo-jonowa to towar niebezpieczny klasy 9 (UN3480). Zwykły kurier jej nie przyjmie; spedycja wymaga opakowania UN i dokumentów przewozowych. Przepisy ADR przewidują wyłączenie dla przewozu na własne potrzeby, ale ma ono własne warunki (opakowanie, ilość, zabezpieczenie) – to nie jest automatyczne zwolnienie tylko dlatego, że wieziesz własnym autem. Niezależnie od formalnej kwalifikacji, dobrą praktyką jest rozładowanie modułu do niższego SOC (sprawdź zalecenie dla konkretnego modelu w instrukcji), zaizolowanie zacisków, unieruchomienie w pozycji roboczej i przewóz bez ładunku na obudowie.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Nowy czy używany

Sprawdź, z czym naprawdę konkuruje ogłoszenie „za pół ceny”

W katalogu zobaczysz aktualne ceny samych baterii i zestawów z falownikiem - nowa bateria 10 kWh zaczyna się od 11 090 zł. Kalkulator dotacji policzy, ile z ceny nowego zestawu pokryje PME2.

Porównaj nowe magazyny Policz dotację PME2
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst