Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Rozbudowa magazynu energii: koszt dołożenia kWh na platformach modułowych

11 min czytania
Rozbudowa magazynu energii - moduły bateryjne dokładane do wieży obok falownika

Kupując magazyn energii, płacisz nie tylko za baterię. W cenie zestawu siedzi falownik hybrydowy, zabezpieczenia, okablowanie i praca ekipy montażowej. Gdy po roku okazuje się, że pojemność jest za mała, nie musisz powtarzać całego wydatku – platformy modułowe pozwalają dołożyć kolejny pakiet ogniw do działającej instalacji, a taka kilowatogodzina kosztuje ułamek pierwszej.

Policzyliśmy ten ułamek co do złotówki dla wszystkich modułów rozbudowy z naszego katalogu i ustawiliśmy je w ranking od najtańszego przyrostu. To uzupełnienie strategicznego pytania, kiedy rozbudowa magazynu w ogóle ma sens – tutaj skupiamy się na samych liczbach.

Ranking: ile kosztuje 1 kWh przyrostu

W tabeli zebraliśmy moduły bateryjne sprzedawane bez falownika – od pakietów 4,6 kWh po kompletne wieże wysokonapięciowe. Stawka w przedostatniej kolumnie to cena modułu podzielona przez jego pojemność użyteczną (ceny z naszego katalogu z 12 października 2026 r.). Dla porównania: mediana zestawów z falownikiem w naszym katalogu to 2 528 zł/kWh. Wykres pod spodem pokazuje 7 z 12 pozycji – te z jednoznaczną, potwierdzoną pojemnością użyteczną w naszym katalogu. Pozostałe (Deye, FoxESS EP5/EP11 i dwie pozycje bez karty produktu) zostają tylko w tabeli: producenci podają dla nich niespójne dane pojemności (nominalna vs użyteczna) albo nie mają jeszcze własnej karty produktu w naszym katalogu.

7 modułów na wykresie

Sortuj
Platforma Moduł rozbudowy Cena Pojemność użyteczna zł/kWh Maksymalna rozbudowa
Deye SE-G5.1 Pro-B 5,12 kWh 5 250 zł 4,6 kWh przy 90% DoD (nominalnie 5,12) 1 141 zł do 64 równolegle (limituje falownik)
FoxESS EP11 10,36 kWh 11 090 zł 9,324 kWh (nominalnie 10,36) 1 189 zł do 4 modułów (41,4 kWh)
Dyness Tower T21 (6 modułów HV9637) 26 100 zł 20,245 kWh 1 289 zł wieża pełna (6/6 modułów)
Dyness Tower T17 (5 modułów HV9637) 22 170 zł 16,872 kWh 1 314 zł +1 moduł do konfiguracji T21
Dyness Tower T14 (4 moduły HV9637) 18 240 zł 13,499 kWh 1 351 zł +2 moduły do konfiguracji T21
FoxESS EP5 5,18 kWh 6 340 zł 4,662 kWh (nominalnie 5,18) 1 360 zł wg falownika FoxESS (2 wejścia bateryjne)
KSTAR BluE-Pack 5.1 6 468 zł 4,6 kWh 1 406 zł do 8 modułów (ok. 41 kWh brutto)
Dyness Tower T10 (3 moduły HV9637) 14 310 zł 10,127 kWh 1 413 zł +3 moduły do konfiguracji T21
Sigenergy SigenStor BAT 9 kWh 13 310 zł 8,76 kWh 1 519 zł do 6 modułów na kontroler (52,6 kWh)
Sigenergy SigenStor BAT 6 kWh 10 673 zł 5,84 kWh 1 828 zł do 6 modułów na kontroler (35 kWh)
BYD Battery-Box HVS+ 10.2 22 360 zł 10,24 kWh 2 184 zł moduły 2,56 kWh, do 5 w wieży
Huawei LUNA2000 S1 15 kWh (3 moduły po 5 kWh) 36 010 zł 15 kWh 2 401 zł 3 moduły na jednostkę sterującą

Najciekawsza liczba nie stoi w żadnym wierszu, tylko między nimi. Różnice cen kolejnych wariantów wieży Dyness (T10 → T14 → T17 → T21) wskazują orientacyjną różnicę cen wariantów – bez kosztów robocizny, konfiguracji i ewentualnej nowej podstawy – dla modułu HV9637 o pojemności 3,374 kWh: za każdym razem 3 930 zł, czyli ok. 1 165 zł za 1 kWh różnicy cenowej. To nie jest gotowa oferta zakupu pojedynczego modułu po latach – sprawdź aktualną cenę i koszt montażu przed decyzją. Uwaga do tabeli: wszystkie pozycje, także BYD Battery-Box HVS+ 10.2, to ceny samych modułów, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu. Wielomodułowe wieże Sigenergy (12-27 kWh) pominęliśmy w zestawieniu – wypadają między 1 866 a 2 099 zł/kWh, czyli w górnej części stawki.

Dlaczego przyrost jest tańszy niż pierwszy kWh

Pierwsza kilowatogodzina magazynu jest najdroższa, bo razem z nią kupujesz całą infrastrukturę: falownik hybrydowy (w naszym katalogu od 3 688 zł za Sigen Hybrid 5.0 do 17 793 zł za SigenStor 20 kW), zabezpieczenia AC i DC, okablowanie, pracę instalatora i konfigurację systemu. Moduł rozbudowy niczego z tej listy nie powtarza – to pakiet ogniw z własnym BMS, który wpinasz w istniejący system. Różnicę widać wprost w medianach naszego katalogu:

Co kupujesz Stawka za 1 kWh
Zestaw z falownikiem (40 pozycji, mediana) 2 528 zł
Moduł bateryjny bez falownika (19 pozycji, mediana) 1 519 zł
Najtańsze pojedyncze moduły rozbudowy 1 141-1 189 zł
Kolejny moduł wieży Dyness Tower ok. 1 165 zł

Przykład z jednej platformy: zestaw Deye 10,24 kWh z falownikiem 8 kW kosztuje 24 360 zł, czyli 2 379 zł za 1 kWh. Trzeci moduł SE-G5.1 Pro-B do tego samego systemu to już tylko 5 250 zł – 1 025 zł/kWh, ponad dwa razy mniej. Falownik i instalacja są opłacone, dokładasz niemal samą baterię. Skąd w ogóle biorą się stawki za kilowatogodzinę i dlaczego tak mocno różnią się między klasami pojemności, rozbieramy w analizie cen magazynów w przeliczeniu na kWh.

Kto najtaniej skaluje pojemność

Dyness Tower ma jeden z najtańszych przyrostów w zestawieniu: różnica cen między kolejnymi wariantami to ok. 1 165 zł/kWh – niewiele więcej niż najtańszy pojedynczy moduł (Deye, 1 141 zł/kWh) – a cała wieża T21 wychodzi 1 289 zł/kWh. Wieżę kupioną jako T10 (10,127 kWh) rozbudujesz modułami HV9637 aż do konfiguracji T21 z 20,245 kWh pojemności użytecznej. Warianty i wymagania zgodności znajdziesz na karcie Dyness Tower T21.

FoxESS EP11 to moduł o największym pojedynczym kroku w zestawieniu: 10,36 kWh nominalnie (9,324 kWh użytecznie) za 1 189 zł/kWh liczone od pojemności użytecznej. Cztery moduły dają 41,4 kWh, więc platforma obsłuży też dom o bardzo wysokim zużyciu – szczegóły na karcie FoxESS EP11. Kto woli drobniejsze kroki, ma w tej samej rodzinie moduł EP5 5,18 kWh nominalnie (4,662 kWh użytecznie) za 6 340 zł (1 360 zł/kWh liczone od użytecznej).

Deye SE-G5.1 Pro-B oferuje najniższy próg wejścia w rozbudowę: 5 250 zł za krok 5,12 kWh nominalnie (4,6 kWh użytecznie przy 90% DoD, 1 141 zł/kWh, najniższa stawka wśród pojedynczych modułów zestawienia) – nowsza broszura producenta (09.2026) podaje też wariant „5,12 kWh przy 100% DoD”, ale to inna definicja użyteczności, nie realny wzrost pojemności; do porównań trzymamy się konsekwentnie 90% DoD. To architektura niskonapięciowa, więc moduły dokłada się równolegle, bez przeliczania napięcia wieży – wygodne, gdy chcesz skalować system co sezon. Parametry sprawdzisz na karcie modułu Deye.

KSTAR ma moduł droższy (BluE-Pack 5.1, 1 406 zł/kWh), ale platforma należy do najbardziej rozciągliwych – od 10,2 do ok. 41 kWh brutto na jednym falowniku. Jak ta rozbudowa wygląda krok po kroku, pokazaliśmy w analizie platformy KSTAR E10KT. Sigenergy zamyka stawkę platform modułowych: 1 519 zł/kWh za moduł BAT 9 kWh i 1 828 zł/kWh za BAT 6 kWh – płacisz tu za zintegrowany ekosystem z aplikacją, ładowarką V2H i pełnym backupem, nie za najtańszą kilowatogodzinę.

Przy wyborze platformy zwróć uwagę na architekturę napięciową. W systemach LV 48 V (Deye, KSTAR) moduły pracują równolegle: napięcie systemu się nie zmienia, dokładanie po latach jest proste, a granicę wyznaczają prądy i przekroje przewodów. W wieżach HV (Dyness, FoxESS, Sigenergy, BYD, Huawei) moduły łączą się szeregowo – każdy dołożony pakiet podnosi napięcie stringa, które musi się zmieścić w oknie pracy falownika, a wieża przyjmuje wyłącznie moduły tego samego typu. HV wygrywa sprawnością i cenami przyrostu, LV – elastycznością dokładania. Sam mechanizm „baza plus moduły” znasz być może ze stacji przenośnych, który porównywaliśmy w tekście o modułach Oukitel, Pecron i Oscal – w magazynach stacjonarnych logika jest identyczna, tylko stawka za dołożoną kilowatogodzinę wyraźnie niższa.

Pułapki rozbudowy

Rozbudowa jest tania tylko wtedy, gdy jest w ogóle możliwa. Cztery rzeczy sprawdź przed przelewem:

  • Generacja modułów tej samej marki. Huawei LUNA2000-5/10/15-S0 i nowsza rodzina LUNA2000-7/14/21-S1 to osobne linie – starej wieży nie uzupełnisz modułem z nowej. KSTAR sprzedaje równolegle BluE-Pack 5.1 i BP48100P1-G2. Sigenergy jest wyjątkiem otwartym: moduły BAT 6 i BAT 9 kWh mają wbudowany optymalizator DC w każdym pakiecie, więc producent wprost dopuszcza ich mieszanie w jednej wieży (do 6 modułów, zakres 6,02-54,24 kWh łącznie). Sprawdzaj listę kompatybilności falownika, nie tylko logo producenta.
  • Limity równoległe na papierze. Karta katalogowa Deye dopuszcza do 64 modułów SE-G5.1 Pro-B równolegle, ale realną granicę wyznaczają moc ładowania falownika i przekroje okablowania DC. Zwykle kończy się na kilku modułach – i to wystarcza.
  • Dyness Tower wymaga identycznych pakietów w tej wieży. Do wieży Dyness złożonej z modułów HV9637 (3,374 kWh) nie wepniesz pakietu o innej pojemności, a liczba modułów zależy od wybranego wariantu: T7 to 2 moduły, T10 – 3, T14 – 4, T17 – 5, T21 – 6. To ograniczenie konkretnej platformy Dyness, nie uniwersalna cecha wszystkich wież HV – Sigenergy, jak wyżej, dopuszcza mieszanie pojemności dzięki optymalizatorom.
  • SoH starych ogniw. System bateryjny równa do najsłabszego modułu. Jeśli po pięciu latach pracy stare pakiety zachowały 88-90% pojemności, nowy moduł odda w praktyce mniej, niż wynosi jego wartość katalogowa, a producenci dodatkowo ograniczają dopuszczalną różnicę wieku modułów w jednym stringu. Przy magazynie starszym niż 3-4 lata porównaj koszt rozbudowy z ceną drugiego, niezależnego stringa baterii.

Ile pojemności faktycznie potrzebujesz po rozbudowie, policzysz w kalkulator magazynu energii – wynik oprzesz na profilu zużycia domu, a nie na przeczuciu, i nie zapłacisz za moduły, których nie zapełnisz.

Rozbudowa a dotacja PME2

Program Przydomowe Magazyny Energii (nabór od 20 października 2026 r., godz. 9:00, do 1 października 2027 r., godz. 20:00, lub do wyczerpania środków) liczy dotację od pojemności magazynu wskazanej we wniosku: najniższa z trzech kwot – 16 000 zł, 30% kosztu kwalifikowanego albo 800 zł za 1 kWh pojemności nominalnej. Dla planów rozbudowy wynikają z tego trzy konsekwencje:

  1. Rozbudowa po dotacji nie zwiększa dotacji. Moduły dołożone po wniosku finansujesz w całości sam. Jeśli wiesz, że docelowo chcesz 15 kWh, rozważ zakup tej pojemności przed wnioskiem: przy medianowych cenach z naszego katalogu modelowa dotacja na 15 kWh to ok. 10 900 zł wobec ok. 8 000 zł na 10 kWh – to szacunki, nie gwarantowane kwoty — nabór PME2 rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00. Różnica rzędu 2 900 zł może przepaść przy rozbudowie „na raty”, o ile finalny regulamin potwierdzi te zasady. Pełne rachunki dla 5, 10, 15 i 20 kWh zebraliśmy w przykładach dotacji PME2.
  2. Próg wejścia to co najmniej 10 kWh nominalnie – ale to nie jedyny warunek. Magazyn 5-6 kWh nie kwalifikuje się wcale. Próg 16 000 zł limitu dotyczy net-billingu – dla rozliczenia w systemie opustów (net-metering) limit ma być niższy (ok. 8 000 zł) – a do wsparcia potrzebne są też m.in. funkcja backup i system zarządzania energią (EMS). Platforma modułowa potrafi ten próg tanio przeskoczyć: drugi moduł Deye SE-G5.1 Pro-B za 5 250 zł podnosi system z 5,12 do 10,24 kWh – i dopiero wtedy otwiera drogę do programu, o ile dołożysz go przed złożeniem wniosku.
  3. Warunek 2 kWh na 1 kWp fotowoltaiki. Przy instalacji 7 kWp magazyn musi mieć co najmniej 14 kWh. Jeżeli Twój system ma 10 kWh, najtańszą drogą do spełnienia warunku bywają właśnie moduły rozbudowy, nie wymiana zestawu.

Jeżeli od początku celujesz w dużą pojemność, porównaj też ceny gotowych zestawów tej klasy – zebraliśmy je w przeglądzie cen magazynów 20 kWh. Duże zestawy mają niższą stawkę za kilowatogodzinę niż małe, więc różnica między „kupię mniejszy i rozbuduję” a „kupię od razu docelowy” bywa mniejsza, niż sugeruje sam cennik modułów – zwłaszcza po doliczeniu dotacji od pełnej pojemności.

Najtańszy przyrost kWh

Dyness Tower: przyrost pojemności od 1 165 zł za kWh

Wieża Dyness Tower skaluje się od 10,1 do 20,2 kWh, a kolejny moduł kosztuje 3 930 zł. Porównaj warianty T10-T21 i sprawdź zgodność z Twoim falownikiem.

Zobacz Dyness Tower T21 Policz potrzebną pojemność

Często zadawane pytania

Ile kosztuje dołożenie 5 kWh do magazynu energii?

Od 5 250 zł za moduł Deye SE-G5.1 Pro-B (4,6 kWh użytecznie przy 90% DoD, nominalnie 5,12 kWh, 1 141 zł/kWh) do 10 673 zł za Sigenergy SigenStor BAT 6 kWh (5,84 kWh). W wieżach Dyness Tower dwa moduły HV9637 (razem 6,75 kWh) kosztują ok. 7 900 zł, licząc z różnic cen między wariantami wież.

Czy mogę rozbudować magazyn modułem innej marki?

Zwykle nie, ale zależy od platformy. Falownik komunikuje się z BMS baterii po protokole producenta, a większość wież HV (np. Dyness Tower) przyjmuje wyłącznie identyczne moduły – wyjątkiem jest Sigenergy, który dzięki optymalizatorom DC w każdym module dopuszcza mieszanie pojemności BAT 6/BAT 9 w jednej wieży. Falowniki z otwartą listą kompatybilności LV 48 V (np. Victron, Deye) też zwykle wymagają modułów tego samego typu, który już pracuje w systemie – zawsze sprawdź aktualną listę kompatybilności producenta.

Czy rozbudowa magazynu zwiększy dotację z PME2?

Nie powinna, jeśli nastąpi po złożeniu wniosku – program ma liczyć dotację od pojemności magazynu w chwili wniosku (najniższa z kwot: 800 zł/kWh, 30% kosztu, 16 000 zł dla net-billingu). Rozbudowę warto rozważyć przed wnioskiem: modelowo na 15 kWh dotacja może być o ok. 2 900 zł wyższa niż na 10 kWh – to szacunek sprzed startu naboru, potwierdź go w opublikowanym regulaminie programu.

Czy można łączyć stare i nowe moduły bateryjne?

W ramach tej samej platformy i generacji zwykle tak, ale system równa pracę do najsłabszego pakietu, a producenci ograniczają dopuszczalną różnicę wieku modułów w stringu. Przy magazynie kilkuletnim, ze spadkiem pojemności do 88-90%, porównaj koszt rozbudowy z drugim niezależnym stringiem.

Czy rozbudowa magazynu wymaga formalności?

Dołożenie modułów zmienia pojemność instalacji, więc wymaga aktualizacji danych magazynu w zgłoszeniu u operatora sieci. Moc przyłączeniowa zostaje bez zmian, jeśli falownik pozostaje ten sam – ale sprawdź też progi Prawa budowlanego dla samej pojemności magazynu (do 30 kWh bez formalności budowlanych, 30-300 kWh zgłoszenie budowy): utrzymanie tej samej mocy falownika nie zwalnia automatycznie z tych obowiązków, jeśli rozbudowa przekroczy próg pojemności. Prace przy stringu DC, zwłaszcza wysokonapięciowym, zostaw instalatorowi z uprawnieniami.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Najtańszy przyrost kWh

Dyness Tower: przyrost pojemności od 1 165 zł za kWh

Wieża Dyness Tower skaluje się od 10,1 do 20,2 kWh, a kolejny moduł kosztuje 3 930 zł. Porównaj warianty T10-T21 i sprawdź zgodność z Twoim falownikiem.

Zobacz Dyness Tower T21 Policz potrzebną pojemność
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst