Pytanie, które faktycznie zadają sobie kupujący, brzmi: czy da się dokupić baterię za rok, czy trzeba będzie zaczynać od zera? W przypadku falownika KSTAR BluE-S E10KT odpowiedź tkwi w konstrukcji: od 2 do 8 modułów BluE-PACK 5.1 pracuje na tej samej elektronice mocy, więc zestaw rozbudowujesz od 10,2 kWh do 40,8 kWh, dokładając moduły zamiast wymieniać cały system. Scenariusz domu z sekcji o rozbudowie niżej to ilustracja mechanizmu na przykładowych, zaokrąglonych wartościach zużycia.
Błąd w doborze pojemności kosztuje w obie strony. Przewymiarowany magazyn to kapitał zamrożony w kilowatogodzinach, których nie zużywasz przez lata. Niedoszacowany – to problem przy każdej kolejnej zmianie w domu: nowym sprzęcie, samochodzie elektrycznym, pompie ciepła zamiast pieca gazowego. Modułowa konstrukcja E10KT ma rozwiązywać dokładnie ten dylemat. Sprawdźmy, gdzie kończą się jej realne możliwości.
Dlaczego nie musisz kupować od razu 40,8 kWh
Nie każdy magazyn energii da się rozbudować na tych samych zasadach co E10KT – część systemów o stałej architekturze rzeczywiście wymaga sprzedaży starego magazynu i kupna nowego, większego, gdy zużycie w domu wzrośnie. Wiele współczesnych systemów modułowych innych marek (m.in. GoodWe, Huawei, Deye, Sigenergy, Dyness) też pozwala dokładać moduły do tego samego falownika, każdy z własnym limitem liczby modułów – warto porównać rzeczywiste limity konkurencji, zamiast zakładać, że modułowość E10KT jest tu wyjątkiem na rynku. E10KT ma swój limit 2-8 modułów: falownik zostaje ten sam, zmienia się tylko liczba modułów w stosie.
Konsekwencja finansowa jest prosta. Moduł BluE-PACK 5.1 to ten sam produkt w tej samej architekturze niezależnie od tego, czy trafia do stosu w dniu zakupu falownika, czy dwa lata później. Cenę pojedynczego modułu do rozbudowy warto sprawdzić bezpośrednio przy zamówieniu, bo zależy od bieżącej promocji i liczby kupowanych sztuk – sama zasada się jednak nie zmienia: płacisz za pojemność, której faktycznie potrzebujesz w danym momencie, nie za rezerwę na wypadek, gdyby kiedyś się przydała.
Jak fizycznie wygląda dokładanie modułu BluE-PACK 5.1
Pojedynczy moduł BluE-PACK 5.1 waży 54 kg i ma wymiary 540x490x240 mm – to nie jest element, który wstawia się jednym ruchem, ale też nie sprzęt wymagający ciężkiego dźwigu. Obudowa ma klasę szczelności IP65, więc moduł znosi wilgoć i pył garażu czy kotłowni bez dodatkowej osłony.
W środku pracują ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) od CATL, certyfikowane według norm IEC/EN 62619, UN38.3 i UL1973 – standardowego zestawu testów bezpieczeństwa dla baterii litowych w zastosowaniach stacjonarnych; dokładny maksymalny prąd ładowania i rozładowania pojedynczego modułu nie został jednoznacznie potwierdzony w dostępnej broszurze (widoczny jest w niej wyłącznik 125 A, co niekoniecznie odpowiada wprost limitowi prądu samego modułu) – sprawdź tę wartość w pełnej karcie katalogowej lub u instalatora. Rozbudowę wykonuje instalator z odpowiednimi uprawnieniami dopiero po wyłączeniu i zabezpieczeniu systemu zgodnie z instrukcją producenta – odłączeniu baterii, sprawdzeniu braku napięcia i odpowiedniej izolacji – to nie jest praca przy działającym systemie pod napięciem ani projekt do samodzielnego wykonania w weekend, dokładnie tak samo, jak przy pierwszym montażu całego zestawu.
Do ilu modułów można rozbudować E10KT
Falownik BluE-S E10KT ma zdefiniowany zakres: od 2 do 8 modułów BluE-PACK 5.1 w jednym systemie. Poniżej dwóch modułów falownik nie pracuje w tej konfiguracji, powyżej ośmiu – kończy się miejsce w architekturze bateryjnej, niezależnie od tego, ile jeszcze przestrzeni zostało w pomieszczeniu.
| Liczba modułów | Pojemność brutto | Pojemność użyteczna (ok.) | Typowy etap rozbudowy |
|---|---|---|---|
| 2 moduły | 10,2 kWh | 9,2 kWh | Start: dom bez auta elektrycznego i pompy ciepła |
| 4 moduły | 20,4 kWh | 18,4 kWh | Po dojściu samochodu elektrycznego lub klimatyzacji |
| 6 modułów | 30,6 kWh | 27,6 kWh | Po zmianie ogrzewania na pompę ciepła |
| 8 modułów | 40,8 kWh | 36,8 kWh | Maksimum: duży dom, wysoka autokonsumpcja |
Rozbudowa modułowa zwiększa pojemność energetyczną systemu – czyli to, na ile godzin starczy zgromadzonej energii – ale nie zwiększa mocy chwilowej. Tę wyznacza sam falownik: E10KT to 10 kW ciągłe, niezależnie od tego, czy w stosie stoją 2 moduły, czy 8. Jeśli 10 kW okaże się za mało, rozwiązaniem nie jest kolejny moduł baterii, tylko inny falownik z tej samej rodziny – E12KT (12 kW) używa dokładnie tych samych modułów BluE-PACK 5.1, co E8KT (8 kW) i E10KT. Inwestycja w baterie zostaje aktualna nawet przy zmianie klasy mocy falownika.
Ile to daje w typowym scenariuszu: dom, który rósł przez trzy lata
Weźmy dom jednorodzinny bez samochodu elektrycznego i bez pompy ciepła, z wieczornym zużyciem rzędu 8-9 kWh na dobę. Dwa moduły BluE-PACK 5.1 (10,2 kWh brutto, ok. 9,2 kWh użytecznej z baterii) pokrywają dolną granicę takiego profilu z niewielkim zapasem – przy górnej granicy 9 kWh i typowej sprawności przetwarzania ok. 90% z baterii do gniazdka AC dociera już tylko ok. 8,3 kWh, czyli poniżej zapotrzebowania, więc przy stabilnie wysokim zużyciu wieczornym doliczaj margines na straty i pobór własny systemu, zanim uznasz dwa moduły za wystarczające na start.
Rok później w rodzinie pojawia się samochód elektryczny ładowany w nocy z magazynu, a praca zdalna podnosi dzienne zużycie klimatyzacji latem. Zużycie wieczorno-nocne rośnie do 16-17 kWh. Zamiast wymieniać system, do istniejącego falownika dokłada się dwa kolejne moduły – stos rośnie do czterech (20,4 kWh brutto, ok. 18,4 kWh użytecznej), a falownik E10KT zostaje dokładnie ten sam, który pracował od pierwszego dnia.
Kolejny typowy etap to wymiana ogrzewania gazowego na pompę ciepła – skok zużycia zimowego, bo pompa pracuje właśnie wtedy, gdy dni są najkrótsze, a produkcja z paneli najniższa. Dołożenie piątego i szóstego modułu (30,6 kWh brutto, ok. 27,6 kWh użytecznej) daje zapas na dłuższe okresy pochmurnej pogody. Do pełnych ośmiu modułów (40,8 kWh, ok. 36,8 kWh użytecznej) dochodzą już nieliczne gospodarstwa – zwykle duże domy z wysoką autokonsumpcją własnej instalacji PV i kilkoma odbiornikami o wysokim poborze naraz.
Kiedy rozbudowywać etapami, a kiedy kupić większy zestaw od razu
Rozbudowa etapami ma sens, gdy:
- budżet rozkładasz w czasie, ale plany rozwoju domu są konkretne – remont, samochód elektryczny, pompa ciepła w kolejnych latach, nie „kiedyś”;
- dzisiejsze zużycie trudno oszacować precyzyjnie i wolisz zapłacić za realną potrzebę, nie za prognozę na wyrost;
- instalacja fotowoltaiczna też będzie rosła etapami – dokładanie baterii ma wtedy sens równolegle z dokładaniem paneli.
Zakup docelowej pojemności od razu wychodzi lepiej, gdy:
- już wiesz, że w ciągu najbliższego roku dojdzie samochód elektryczny i pompa ciepła – kilka osobnych wizyt instalatora (dojazd, robocizna przy każdym etapie) sumuje się i zwykle wychodzi drożej niż jedna większa instalacja;
- dom ma już ustabilizowane, wysokie zużycie – dużą rodzinę, biuro w domu, klimatyzację – i nie ma powodu przechodzić przez etap „za mało”;
- zależy Ci na jednym terminie uruchomienia całego systemu, z pełną dokumentacją serwisową od jednej daty montażu, zamiast rozbitej na kilka wizyt.
Falownik ma gwarancję 5 lat, a wydajność baterii – w zależności od wariantu – nawet do 10 lat. To ramy czasowe, w których rozbudowa etapami ma realny sens ekonomiczny, nie tylko techniczny. Jeśli Twój dom zmienia się szybciej niż raz na dekadę – samochód elektryczny, pompa ciepła, remont – modułowość E10KT jest argumentem samym w sobie. Jeśli już dziś wiesz, ile energii potrzebujesz i to się prędko nie zmieni, prostszym i zwykle tańszym rozwiązaniem będzie zamówienie docelowej pojemności od razu – pełny zakres zestawów sprawdzisz w katalogu magazynów energii, a swoje realne zużycie policzysz w kalkulator magazynu energii.
Zacznij od mniejszego zestawu KSTAR E10KT
Dwa moduły dziś, kolejne za rok - ten sam falownik obsłuży całą drogę do 40,8 kWh. Zobacz dostępne warianty zestawów KSTAR w katalogu.
Często zadawane pytania
Czy dokupienie modułu do E10KT wymaga wymiany falownika?
Nie. Falownik BluE-S E10KT obsługuje od 2 do 8 modułów BluE-PACK 5.1 bez zmiany elektroniki mocy – rozbudowa polega na dołożeniu modułu do istniejącego stosu, nie na wymianie urządzenia.
Ile modułów mogę maksymalnie dodać do jednego falownika?
Osiem. To maksymalna konfiguracja E10KT, dająca 40,8 kWh pojemności brutto (ok. 36,8 kWh użytecznej). Powyżej tej liczby potrzebny byłby kolejny, osobny system.
Czy rozbudowa zwiększa też moc falownika, nie tylko pojemność baterii?
Nie. Moc ciągła E10KT to 10 kW niezależnie od liczby modułów w stosie. Jeśli potrzebujesz więcej mocy, rozwiązaniem jest falownik E12KT z tej samej rodziny (12 kW) – używa tych samych modułów baterii.
Czy dołożenie modułu mogę zrobić samodzielnie?
Nie powinieneś. Rozbudowę wykonuje instalator z odpowiednimi uprawnieniami dopiero po wyłączeniu i zabezpieczeniu systemu zgodnie z instrukcją producenta – z bateriami LiFePO4 o prądach roboczych, które warto sprawdzić w karcie katalogowej, samo uprawnienie instalatora nie zastępuje procedury bezpiecznego odłączenia przed pracą. To dokładnie ta sama procedura bezpieczeństwa, co przy pierwszym montażu całego zestawu.
Ile kosztuje pojedynczy moduł BluE-PACK 5.1 do rozbudowy?
Zależy od bieżącej promocji i liczby kupowanych sztuk – cenę warto sprawdzić bezpośrednio przy zamówieniu, a nie zakładać z góry na podstawie ceny wyjściowego zestawu.
Czy warto poczekać na nowszą generację KSTAR zamiast kupować E10KT teraz?
Zależy, jak pilna jest potrzeba. KSTAR promuje na targach 2026 nową generację BlueSpark (np. model E10KT-D22), ale w chwili publikacji nie znaleźliśmy potwierdzonej sprzedaży detalicznej tej linii w Polsce. Rodzina BluE-S z modułami BluE-PACK 5.1 jest dostępna i sprawdzona już dziś – to ona jest realną opcją do porównania, nie zapowiedź.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
Źródła i kontekst
- KSTAR - specyfikacja falownika BluE-S E10KT i modułu baterii BluE-PACK 5.1
- KSTAR - broszura rezydencjalna 2025 (parametry modułu, wyłącznik 125 A)
- EnergyDock - magazyny energii KSTAR w katalogu
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
