Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Rozbudowa magazynu energii o moduły: kiedy ma sens i ile kosztuje

9 min czytania
Modułowy magazyn energii w domu - kolumna modułów bateryjnych przy falowniku hybrydowym

Rozbudowa opłaca się, gdy magazyn regularnie kończy dobę rozładowany – a dodatkowa pojemność ma z czego się naładować: nadwyżkami PV oddawanymi dziś do sieci po niskiej stawce, tanią energią z sieci w dolinie taryfy strefowej lub dynamicznej (arbitraż), albo potrzebą większej rezerwy na backup. Bez żadnego z tych źródeł ładowania dodatkowy moduł rzeczywiście będzie stał w połowie pusty i nie zarobi na siebie.

Stawka pojawia się już przy pierwszym zakupie: wybór marki i architektury przesądza, czy za trzy lata dołożysz moduł w kilka godzin pracy instalatora, czy staniesz przed wymianą falownika.

Jak działa modułowość: kolumna HV i stos LV

Na rynku spotkasz dwie szkoły modułowości. Pierwsza to system all-in-one sprzężony po stronie prądu stałego (DC): falownik hybrydowy stoi na kolumnie modułów baterii wysokonapięciowych (HV). Tak działa Sigenergy SigenStor 15 kWh – falownik EC 10.0 TP o mocy 10 kW i dwa moduły baterii dają razem 14,6 kWh pojemności użytecznej. Rozbudowa to dołożenie kolejnego modułu do kolumny; moduł taki jak SigenStor BAT 6.0 kupisz u nas osobno.

Druga szkoła to falownik plus niezależny stos baterii niskonapięciowych (LV). Deye SUN-10K-SG04LP3-EU, trójfazowy falownik hybrydowy 10 kW, współpracuje z bateriami o napięciu 40-60 V; jego naturalną parą jest Deye SE-G5.1 Pro, łączona równolegle do 32 modułów standardowo, a do 64 z dodatkową konfiguracją/wyposażeniem wg dokumentacji producenta. Falownik samoadaptuje się do BMS, czyli elektroniki nadzorującej ogniwa, więc dołożenie modułu nie wymaga wymiany urządzeń.

Trzy warunki: falownik, rodzina modułów, miejsce

Warunek pierwszy to falownik i konkretna lista zgodności producenta – nie samo sprzężenie DC czy zakres napięcia. SigenStor to zamknięty ekosystem: bateria działa wyłącznie z falownikiem Sigenergy, modułu innej marki nie podłączysz. Deye też ładuje baterię po stronie DC, ale ma otwartą listę zatwierdzonych baterii LV 40-60 V (m.in. własne moduły, Pylontech, BYD, Dyness) – sama zgodność napięcia i obecność BMS to za mało, liczy się dokładny model z listy producenta. Prąd baterii falownika (tu 210 A) wyznacza, jak szybko naładujesz i rozładujesz powiększony stos.

Warunek drugi to rodzina modułów: łączysz baterie w obrębie jednej serii, a zasady mieszania modułów o różnym wieku opisuje dokumentacja – potwierdź je u instalatora, bo od tego zależy gwarancja. Warunek trzeci to miejsce i montaż: kolumna SigenStor rośnie w górę, stos LV potrzebuje przestrzeni obok falownika. Zapytaj też wykonawcę, czy zmiana pojemności wymaga aktualizacji zgłoszenia mikroinstalacji u operatora sieci.

Kiedy rozbudowa ma sens, a kiedy nie

Rozbudowa broni się w trzech sytuacjach. Po pierwsze: dom zyskał duży odbiornik – pompę ciepła albo ładowarkę samochodu elektrycznego – i dotychczasowa pojemność kończy się przed porankiem. Po drugie: fotowoltaika oddaje nadwyżki, których magazyn nie mieści – wieczorem odkupujesz drogo energię sprzedaną w południe tanio. Po trzecie: przechodzisz na taryfę strefową albo dynamiczną i chcesz zmieścić w baterii więcej taniej energii z doliny cenowej.

Rozbudowa nie ma sensu, gdy magazyn nie domyka cykli, czyli rzadko schodzi poniżej połowy pojemności – dodatkowe kilowatogodziny byłyby kapitałem zamrożonym w szafie. Nie zakładaj automatycznie więcej mocy, ale też jej nie wykluczaj: moc systemu ogranicza mniejsza z dwóch wartości – falownika i baterii. SigenStor 15 kWh ma dwa moduły BAT6.0+10.0 o łącznej mocy ciągłej ok. 7,6 kW, poniżej falownika 10 kW – to bateria, nie falownik, jest tu ograniczeniem, więc trzeci moduł może podnieść dostępną moc aż do granicy falownika. Sprawdź to dla konkretnej konfiguracji, zamiast zakładać z góry, że każdy dołożony moduł dokłada tylko godziny.

Ile kosztuje rozbudowa według naszych kart

Cenę konkretnego modułu rozbudowy nie znamy z dostępnych danych – traktuj to jako informację do potwierdzenia przy wycenie, nie gotowy kosztorys. Punkt odniesienia daje cena całego systemu: kompletny SigenStor 15 kWh kosztuje 39 640 zł (sam sprzęt, bez montażu), czyli około 2 715 zł za kWh pojemności użytecznej – w tej kwocie siedzą falownik i bramka backupu, których przy rozbudowie już nie kupujesz. To jednak nie dowodzi, że sam moduł wypadnie proporcjonalnie taniej na kWh – cenę modułu z montażem, konfiguracją i ewentualnymi zabezpieczeniami sprawdź jako osobną, datowaną ofertę u instalatora. U Deye falownik SUN-10K-SG04LP3-EU kosztuje 10 290 zł (sam sprzęt, bez montażu) – przy powiększaniu stosu LV tego kosztu nie poniesiesz ponownie, ale cena samego dodatkowego modułu i robocizny wciąż wymaga osobnej wyceny.

Do rachunku dolicz ewentualne wsparcie, ostrożnie: w symulacji wg zapowiedzianych zasad programu PME2 (30% kosztu kwalifikowanego, maksymalnie 800 zł za kWh nominalnej i 16 000 zł łącznie) niższy z limitów wiąże pierwszy: 30% z całej ceny zestawu to orientacyjnie 11 892 zł, poniżej 12 048 zł, które daje 800 zł/kWh dla 15,06 kWh nominalnej – ale koszt kwalifikowany PME2 obejmuje tylko magazyn i montaż, nie falownik ani EMS, więc dla urządzenia all-in-one (jak SigenStor), którego cena ich nie rozdziela, realna dotacja będzie niższa. Z ulgą termomodernizacyjną przy stawce 12% od pozostałego kosztu (nie pełnego wydatku) dochodzi kolejny, również warunkowy zwrot – orientacyjnie ok. 3 330 zł – bez rozbicia kosztów nie da się podać jednej wiarygodnej ceny „po wsparciu”: PME2 na dzień publikacji wciąż pozostaje zapowiedzią programu, sprawdź oficjalny dokument naboru i jego datę. Czy dokupiony po latach moduł załapie się na dotację, rozstrzygną wtedy obowiązujące zasady naboru (mogą różnić się od dzisiejszych) – warianty policzysz w kalkulatorze dotacji.

Dwie architektury rozbudowy magazynu na przykładzie kart EnergyDock
Cecha Sigenergy SigenStor (HV, sprzężenie DC) Deye z bateriami LV
Jednostka rozbudowy moduł baterii dokładany do kolumny (np. BAT 6.0) równoległy moduł 48 V (SE-G5.1 Pro, do 32 sztuk standardowo, do 64 z dodatkową konfiguracją)
Zgodność wyłącznie falownik Sigenergy baterie z oficjalnej listy zatwierdzonych modeli LV 40-60 V (m.in. Deye, Pylontech, BYD, Dyness) – sama zgodność napięcia/BMS nie wystarcza
Moc po rozbudowie może wzrosnąć do limitu falownika (10 kW), jeśli wcześniej ograniczała ją moc baterii (2 moduły BAT6.0+10.0 dają ok. 7,6 kW) może wzrosnąć, jeśli dodatkowy moduł podniesie łączny limit prądu banku baterii (falownik dopuszcza do 210 A)
Zasilanie awaryjne cały dom, przełączenie 0 ms (bramka Gateway) do 10 kW, przełączenie poniżej 10 ms
Gwarancja 10 lat na falownik i baterię, próg 60% pojemności użytecznej (dodatkowe warunki: limit przepływu energii, łączność z portalem – sprawdź kartę gwarancyjną) 5 lat na falownik (gwarancja baterii LV zależy od wybranego producenta modułów, sprawdź osobno)

SigenStor wybierasz za spójny ekosystem i backup bez przerwy, Deye za elastyczny stos LV i niższy próg wejścia – w obu wypadkach rozbudowę przewidziano w projekcie.

Strategia „zacznij mniejszy”

Zamiast zgadywać pojemność na dekadę do przodu, wybierz rodzinę, w której dokupienie modułu jest normalną ścieżką, i zacznij od zestawu pokrywającego dzisiejsze zużycie. W katalogu Sigenergy obok wersji 15 kWh stoją zestawy 18 kWh i 24 kWh – to podpowiedź, jak wygląda kolejny stopień, gdy pojawi się pompa ciepła albo drugie auto. U Deye analogicznie: prowadzimy zestaw 10 kW z trzema modułami (15,36 kWh), a mniejsze konfiguracje powiększysz o baterie tej samej serii.

Dwa uczciwe zastrzeżenia. Dostępność: nikt nie zagwarantuje, że za pięć lat producent nadal będzie sprzedawał moduły zgodne z Twoją generacją systemu – im dłuższy horyzont, tym mocniejszy argument za pojemnością bliżej górnej granicy potrzeb. Wsparcie: dotację prościej rozliczyć na jednym zakupie, a zasad przyszłych naborów dziś nie znamy.

Zestawy modułowe, pojemności i ceny samego sprzętu (bez montażu) porównasz w katalogu magazynów energii, a jeśli chcesz przymierzyć rozbudowę do już działającej instalacji – napisz do nas, sprawdzimy zgodność modułów z Twoim systemem.

Co z tego wynika dla Ciebie

Decyzję o rozbudowie sprowadzisz do trzech pytań. Czy magazyn regularnie domyka cykl, czyli kończy dobę blisko zera? Czy masz z czego naładować dodatkową pojemność – nadwyżki PV, tania energia z doliny taryfowej, albo potrzeba większej rezerwy na backup? Czy Twój system pozwala dołożyć moduł bez wymiany falownika? Trzy „tak” oznaczają, że moduł będzie pracował od pierwszego dnia; brak źródła ładowania i domykania cyklu to sygnał, by wstrzymać się z wydatkiem.

Jeśli dopiero wybierasz pierwszy magazyn, potraktuj modułowość jako kryterium zakupowe tej samej rangi co cena. Najpierw sprawdź w kalkulator magazynu energii, jaka pojemność pokrywa Twój profil, potem wybierz rodzinę, w której da się ją podwoić bez wymiany elektroniki. To najtańsza polisa na pompę ciepła i samochód elektryczny, których dziś jeszcze nie masz.

Magazyn, który dorasta

Moduły dokupisz, gdy będą potrzebne

Modułowe systemy z naszego katalogu rozbudujesz o kolejne baterie bez wymiany falownika.

Systemy modułowe Zapytaj o rozbudowę

Często zadawane pytania

Czy mogę dołożyć moduł baterii innej marki niż falownik?

Zależy od systemu, nie od tego, że jest sprzężony po DC (Deye też ładuje baterię po DC). W zamkniętych ekosystemach jak Sigenergy SigenStor – nie: bateria współpracuje wyłącznie z falownikiem Sigenergy. Falowniki z otwartą listą zgodności, jak Deye SUN-10K-SG04LP3-EU, akceptują baterie różnych producentów LV 40-60 V (m.in. Pylontech, BYD, Dyness) – ale sama zgodność napięcia i BMS to za mało, liczy się dokładny model z oficjalnej listy zatwierdzonych baterii producenta; w jednym stosie trzymaj się jednej serii i zasad z dokumentacji.

Czy po dołożeniu modułu wzrośnie moc zasilania awaryjnego?

Zależy, co wcześniej ograniczało moc: falownik czy bateria. Falownik (tu 10 kW) sam się nie zmienia, ale jeśli to bateria była wąskim gardłem – jak w zestawie 14,6 kWh, gdzie dwa moduły dają razem ok. 7,6 kW – dołożenie modułu może podnieść dostępną moc aż do granicy falownika. Jeśli bateria już wcześniej dawała pełne 10 kW, kolejny moduł faktycznie dokłada tylko czas: przy poborze 1 kW pojemność 14,6 kWh daje teoretycznie około 14,6 godziny pracy (bez strat).

Czy na dokupiony moduł dostanę dotację?

Rozstrzygną to zasady naboru obowiązujące w chwili rozbudowy, nie dzisiejsze karty sklepowe – PME2 na dzień publikacji wciąż pozostaje zapowiedzią programu. Jako orientacyjny scenariusz (najniższa z trzech wartości: 30% kosztu, maksymalnie 800 zł za kWh nominalnej albo 16 000 zł łącznie) wyszłoby dla tego zestawu (15,06 kWh nominalnej) 12 048 zł, ale to nie jest przyznana ani pewna kwota. Przed zakupem sprawdź oficjalny, aktualny dokument naboru i potwierdź warunki przy wycenie.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Magazyn, który dorasta

Moduły dokupisz, gdy będą potrzebne

Modułowe systemy z naszego katalogu rozbudujesz o kolejne baterie bez wymiany falownika.

Systemy modułowe Zapytaj o rozbudowę
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst