Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Magazyn energii – kompendium parametrów: DoD, sprawność round-trip, cykle, C-rate, LFP

11 min czytania
Ogniwo litowe 18650 w zbliżeniu - parametry magazynu energii: pojemność użyteczna, DoD, cykle, C-rate i chemia LFP

Producent podaje 10,66 kWh, instalator mówi o 10,1 kWh, a kalkulator oszczędności liczy jeszcze inną wartość. To nie sprzeczność, tylko różne parametry tej samej baterii – i dlatego karty magazynów energii czyta się trudniej niż karty paneli fotowoltaicznych.

Ten artykuł działa jak słownik: każdy parametr dostaje definicję, typowe wartości z naszego katalogu 103 produktów i wskazówkę zakupową. Na końcu czeka checklista czytania karty produktu w 60 sekund.

Pojemność nominalna, użyteczna i DoD

Definicja: pojemność nominalna (brutto) to cała energia, jaką fizycznie mieszczą ogniwa, a użyteczna (netto) to część, którą system pozwala wykorzystać. DoD (Depth of Discharge, głębokość rozładowania) to stosunek pojemności użytecznej do nominalnej – mówi, jak głęboko BMS pozwala rozładować baterię w normalnej pracy. To parametr projektowy producenta, nie gwarancja, że głębsze rozładowanie nie wpłynie na trwałość ogniw.

Realne pary wartości z naszego katalogu:

Produkt Pojemność nominalna Pojemność użyteczna DoD
SolaX X3-NEO-5K + 2× T-BAT D53 (starsza rewizja) 10,6 kWh 9,5 kWh 90%
SolaX X3-NEO-5K + 2× T-BAT D53 (nowsza rewizja V1.2) 10,6 kWh 10,06 kWh 95%
KSTAR BluE-Pack 5.1 5,1 kWh 4,6 kWh 90%
Dyness Tower T10 10,66 kWh 10,127 kWh 95%
Pylontech Force-H3 (zestaw z GoodWe) 15,36 kWh 14,73 kWh ok. 96%
Sigenergy SigenStor BAT 6 kWh 6,02 kWh 5,84 kWh 97%
GoodWe ESA 10 kW 1F 15,36 kWh 15,0 kWh 98%

Na co wpływa przy zakupie: cenę przeliczaj zawsze na kilowatogodzinę użyteczną. Moduł KSTAR BluE-Pack 5.1 kosztuje 6 468 zł – to 1 268 zł za kWh nominalną, ale 1 406 zł za kWh użyteczną – i to tę wartość porównuj między markami. Pełne zestawienie stawek znajdziesz w analizie ceny magazynu energii za kWh.

Sprawność round-trip

Definicja: sprawność round-trip mówi, ile procent energii włożonej do magazynu odzyskasz z powrotem w gniazdku. Liczy się ją od prądu zmiennego do zmiennego, z obiema konwersjami w falowniku, stratami w ogniwach i poborem własnym elektroniki.

Same falowniki w naszym katalogu deklarują sprawność maksymalną od 95% (Victron MultiPlus-II 48/3000) do 99% (Sigen Hybrid 8.0 i 12.0 TP2), a większość modeli mieści się w przedziale 97,6–98,6%. Kompletny system odzyskuje typowo 85–95% energii – straty zjada podwójna konwersja DC/AC, rezystancja ogniw i przewodów, pobór własny BMS oraz praca falownika przy niskim obciążeniu.

Uwaga na porównywanie kart: część producentów podaje sprawność samego pakietu bateryjnego mierzoną DC/DC (np. FoxESS EP11 deklaruje ≥95% dla samego pakietu) – to inna, wyższa liczba niż sprawność całego systemu AC/AC, którą podajemy wyżej dla 85–95%; nie zestawiaj tych dwóch wartości bezpośrednio. Na co wpływa przy zakupie: przy 10 kWh przepuszczanych przez magazyn dziennie różnica 5 punktów procentowych sprawności to około 180 kWh rocznie – przy cenie 1 zł/kWh około 180 zł na samym obiegu energii.

Cykle życia i degradacja

Definicja: jeden cykl to równowartość pełnego naładowania i rozładowania baterii – dwa rozładowania po 50% liczą się jako jeden cykl. Deklarowana liczba cykli oznacza punkt, w którym pojemność spada do poziomu gwarantowanego, zwykle 70–80% wartości początkowej, a nie moment awarii.

W naszym katalogu dominują trzy poziomy deklaracji:

Deklarowane cykle Przeliczenie na lata (1 cykl dziennie, czysto arytmetyczne) Przykłady z katalogu
6 000 ok. 16 lat Deye SE-G5.1 Pro, Dyness Tower, SolaX T-BAT D53
≥8 000 ok. 22 lata Pylontech Force-H3, GoodWe ESA, Dyness PowerBox G3
10 000 ok. 27 lat KSTAR BluE-Pack 5.1, Sigenergy SigenStor

Na co wpływa przy zakupie: liczba cykli w karcie produktu to wynik testu laboratoryjnego w określonych warunkach (temperatura, prąd, głębokość rozładowania), a nie prognoza żywotności ani próg gwarancyjny – nie utożsamiaj jej wprost z liczbą lat pracy. W polskim domu z fotowoltaiką bateria wykonuje realnie 250–320 pełnych cykli rocznie (wartość orientacyjna, zależna od profilu zużycia), bo zimą rzadko ładuje się do pełna. Limit cykli prawie nigdy nie wyznacza więc końca życia magazynu – szybciej zadziała starzenie kalendarzowe ogniw. Jak przebiega w praktyce, rozbieramy w artykule o degradacji ogniw: fakty i mity.

C-rate i moc ładowania/rozładowania

Definicja: C-rate opisuje prąd (w amperach) ładowania lub rozładowania w odniesieniu do pojemności baterii w amperogodzinach (I/Ah). 1C oznacza pełne naładowanie w godzinę, 0,5C – w dwie godziny. W praktyce karty produktów często podają zamiast tego moc podzieloną przez energię – to przybliżenie, które zależnie od tego, czy w mianowniku stoi pojemność nominalna czy użyteczna, daje nieco inny wynik.

Typowe wartości z katalogu: Sigenergy SigenStor BAT 6 kWh oddaje 3 kW (0,5C), Dyness Tower T10 – 6,39 kW przy pojemności nominalnej 10,66 kWh, czyli ok. 0,6C (licząc od pojemności użytecznej 10,127 kWh wyszłoby zawyżone 0,63C), a FoxESS EP11 ma prąd maksymalny 27 A (ok. 1C względem pojemności ogniw) przy zalecanym prądzie ładowania 13,5 A (ok. 0,5C) i mocy maksymalnej na wyjściu AC 10,4 kW. Moc rośnie z liczbą modułów: sześciomodułowy Dyness Tower T21 oddaje 12,78 kW.

Co realnie ogranicza moc – falownik czy bateria? Zawsze niższa z dwóch wartości. Zestaw KSTAR All-in-one 10,2 kWh ma falownik 5 kW i to on wyznacza sufit, choć bateria zniosłaby więcej. Skrajny przykład: Victron MultiPlus-II 48/5000 z czterema Pylontech US5000 – 18,24 kWh użytecznej i 4 kW mocy, czyli ledwie 0,22C.

Na co wpływa przy zakupie: wieczorem pompa ciepła z płytą indukcyjną pobiera 5–6 kW; magazyn o mocy 3 kW pokryje z tego połowę, a resztę dokupisz z sieci mimo pełnej baterii. Przy arbitrażu niska moc oznacza, że w krótkiej dolinie cenowej nie naładujesz całej pojemności.

Chemia ogniw: LFP vs NMC

Definicja: chemia ogniwa określa materiał katody i przesądza o trwałości, bezpieczeństwie oraz gęstości energii. W magazynach domowych konkurują dwie technologie litowe: LFP (litowo-żelazowo-fosforanowa) i NMC (niklowo-manganowo-kobaltowa).

Wszystkie 103 produkty w naszym katalogu – od modułów KSTAR na ogniwach CATL po wieże Sigenergy – pracują na LFP. To nie przypadek: LFP wytrzymuje 6 000–10 000 cykli wobec typowych 2 000–4 000 dla NMC, jest stabilniejsza termicznie i nie zawiera kobaltu. Jej niższa gęstość energii, kluczowa wada w samochodzie, w piwnicy nie ma znaczenia – magazyn stoi, a nie jeździ.

Na co wpływa przy zakupie: w segmencie domowym pytanie „LFP czy NMC” jest już rozstrzygnięte i oferta z NMC powinna budzić czujność, nie entuzjazm. Jedyną istotną słabość LFP – ładowanie w mrozie – omawiamy w sekcji o temperaturach. Pełne porównanie obu chemii znajdziesz w artykule LiFePO4 czy NMC.

Napięcie: HV vs LV

Definicja: klasa napięcia mówi, przy jakim napięciu stałym pracuje bateria. Systemy LV (low voltage) działają na 48–51,2 V, a HV (high voltage) łączą moduły szeregowo, osiągając 150–980 V.

W katalogu granica przebiega wyraźnie: LV to m.in. Pylontech US5000, KSTAR BluE-Pack (51,2 V) i SolaX T-BAT D53 (48 V); HV to GoodWe Lynx Home F (moduły baterii po 102,4 V, w zestawach 2–5 sztuk, czyli nominalnie 204,8–512 V; zakres 150–720 V to napięcie wejściowe samego falownika, nie baterii), Sigenergy SigenStor (600–900 V) i Huawei LUNA2000 (600–980 V). Część systemów HV (np. Sigenergy SigenStor) dokłada dodatkowo przekształtniki DC/DC na poziomie modułu, więc „HV” nie zawsze oznacza czysto szeregowe połączenie ogniw bez elektroniki pośredniczącej. Różnica jest fizyczna: żeby oddać 5 kW, bateria 48 V musi przepuścić ponad 100 A, a bateria 400 V – kilkanaście amperów. Stąd w HV cieńsze przewody, mniejsze straty i wyższa sprawność.

Na co wpływa przy zakupie: LV wygrywa kompatybilnością i rozbudową istniejących instalacji – falowniki Deye czy Victron akceptują baterie 48 V wielu marek (m.in. Pylontech, BYD LVS, Dyness). HV jest naturalnym wyborem przy nowej instalacji trójfazowej. Profile ryzyka obu klas opisuje osobny tekst o systemach 48 V vs high voltage.

Zamiast ręcznie porównywać osiem parametrów w kilkunastu kartach, podstaw swoje zużycie w kalkulator magazynu energii – policzy potrzebną pojemność użyteczną i wskaże zestawy, które ją realizują.

Gwarancje: lata, SoH i MWh

Definicja: gwarancja baterii łączy zwykle trzy warunki – liczbę lat, gwarantowany poziom pojemności (SoH, State of Health) i limit energii przerobionej w MWh. Obowiązuje ten warunek, który wyczerpie się pierwszy.

Standard w naszym katalogu to 10 lat gwarancji na moduły bateryjne (KSTAR, Sigenergy, Dyness, Deye, FoxESS). Odchylenia idą w obie strony: Victron podaje 5 lat na akumulatory, Huawei LUNA2000 różnicuje warunki według wariantu (S0 – 10 lat, S1 – do 15 lat z dodatkowymi warunkami, wg dokumentacji UE), a BYD Battery-Box HVB – 15 lat. Falowniki mają zwykle 5 lat (KSTAR) albo 10 lat (Sigenergy, Huawei, Solis, SolaX); GoodWe różnicuje warunki zależnie od modelu i daty produkcji – dla objętych modeli wyprodukowanych od 1 stycznia 2026 r. standardem jest już 10 lat, więc sprawdź datę produkcji konkretnej sztuki.

Co te zapisy realnie obiecują: samo „10 lat” mówi niewiele – kluczowy jest gwarantowany SoH, u większości producentów w naszym katalogu 70% pojemności po zakończeniu okresu, ale próg różni się między modelami i trzeba sprawdzić go w konkretnej karcie. Dopóki spadek pojemności mieści się powyżej gwarantowanego progu (np. 25% w dziewiątym roku przy progu 70%), nie stanowi sam w sobie podstawy reklamacji z tytułu gwarancji – próg SoH to warunek świadczenia gwarancyjnego, nie automatyczne unieważnienie praw ustawowych; spadek PONIŻEJ gwarantowanego progu w okresie gwarancji już jest podstawą zgłoszenia. Uwagi wymaga też limit MWh: przy arbitrażu z dwoma cyklami dziennie możesz go wyczerpać w połowie okresu. Jak czytać te klauzule punkt po punkcie, pokazujemy w przewodniku o gwarancjach na magazyny energii.

Temperatury pracy i ładowania

Definicja: zakres temperatur pracy określa warunki, w których bateria może się ładować i rozładowywać. Najważniejszy jest dolny próg ładowania, bo ogniw LFP nie wolno ładować poniżej 0°C bez podgrzania – grozi to trwałym uszkodzeniem przez osadzanie litu na anodzie.

Producenci rozwiązują to grzałkami sterowanymi przez BMS, dlatego progi w katalogu mocno się różnią:

Minimalna temperatura ładowania Produkty z katalogu
−20°C (z aktywnym grzaniem BMS) Deye SE-G5.1 Pro-B (wariant Pro bez grzania ma próg 0°C), Sigenergy SigenStor, Huawei LUNA2000
−18°C GoodWe ESA
−10°C (z redukcją prądu) BYD Battery-Box LVS, Pylontech Force-H3
0°C standard (opcjonalne grzanie u części modeli obniża próg – sprawdź kartę konkretnego wariantu) Dyness Tower, SolaX T-BAT D53, FoxESS EP11 (opcjonalnie do −25°C z grzaniem), GoodWe Lynx Home U

Progi różnią się między wariantami tego samego modelu (np. Deye Pro vs Pro-B z opcjonalnym grzaniem) – sprawdzaj kartę konkretnego SKU, nie tylko nazwę rodziny produktów, i pamiętaj, że dotyczą ładowania, nie rozładowania. Poniżej progu BMS najpierw ogranicza prąd ładowania, a potem je blokuje; rozładowanie pozostaje dozwolone w szerszym zakresie. Na co wpływa przy zakupie: jeśli magazyn stanie w nieogrzewanym garażu albo na elewacji, wybieraj model z ujemnym progiem ładowania i obudową IP65/IP66. Co mróz robi z pojemnością w polskich warunkach, policzyliśmy w tekście o magazynie energii zimą.

Jak przeczytać kartę produktu w 60 sekund

Sześć punktów w tej kolejności odsiewa większość nietrafionych ofert:

  1. Pojemność użyteczna, nie nominalna – na niej licz zł/kWh i dobór do zużycia.
  2. DoD co najmniej 90% – niższa wartość to płacenie za kilowatogodziny, których nie użyjesz.
  3. Moc w kW – baterii i falownika – realna moc systemu to niższa z tych dwóch liczb.
  4. Cykle i gwarantowany SoH – 6 000 cykli i 70% po 10 latach to rynkowy punkt odniesienia; sprawdź też limit MWh.
  5. Minimalna temperatura ładowania – obowiązkowo przy montażu poza ogrzewanym pomieszczeniem.
  6. Klasa napięcia (LV/HV) i lista kompatybilności – sprawdź w obie strony: bateria musi widnieć na liście falownika, ale u części producentów (np. Pylontech) gwarancja baterii wymaga też certyfikowanego, zatwierdzonego falownika (PCS) po stronie baterii – sam fakt, że falownik „widzi” baterię, tego nie zastępuje.

Sprawy formalne i zakupowe – od dotacji po harmonogram montażu – zebraliśmy w zestawieniu 20 pytań przed zakupem magazynu energii.

Od parametrów do doboru

Parametry już znasz - sprawdź, jaka pojemność pasuje do Twojego domu

Kalkulator EnergyDock dobiera pojemność użyteczną do Twojego zużycia i profilu doby. Wynik od razu porównasz z realnymi zestawami z katalogu.

Dobierz pojemność magazynu Przeglądaj katalog magazynów

Często zadawane pytania

Co to jest DoD w magazynie energii?

DoD (Depth of Discharge) to głębokość rozładowania – procent pojemności nominalnej, który system pozwala realnie wykorzystać. Magazyn 10,66 kWh z DoD 95% oddaje 10,127 kWh. W aktualnej ofercie rynkowej DoD wynosi typowo 90–97%; im wyższy, tym mniej płacisz za nieużywaną rezerwę pojemności.

Czym różni się pojemność nominalna od użytecznej?

Pojemność nominalna (brutto) to cała energia zgromadzona w ogniwach, a użyteczna (netto) to część dostępna dla domu po odjęciu rezerwy chroniącej baterię. Przykład z rynku: KSTAR BluE-Pack ma 5,1 kWh nominalnie i 4,6 kWh użytecznie. Ceny i dobór zawsze przeliczaj na wartość użyteczną.

Jaka jest sprawność magazynu energii?

Kompletny system magazynowania odzyskuje typowo 85–95% energii (sprawność round-trip, liczona od prądu zmiennego do zmiennego). Same falowniki hybrydowe deklarują 95–99% sprawności maksymalnej, ale energia przechodzi przez konwersję dwukrotnie, a straty dokładają ogniwa, przewody i elektronika. W praktyce z 10 kWh włożonych do baterii odbierasz 8,5–9,5 kWh.

Ile cykli wytrzymuje magazyn energii?

Domowe baterie LFP mają deklaracje 6 000–10 000 cykli do spadku pojemności na poziom gwarantowany (zwykle 70–80%). Przy jednym cyklu dziennie to 16–27 lat, a realny dom wykonuje 250–320 cykli rocznie. W praktyce o końcu życia baterii częściej decyduje starzenie kalendarzowe niż wyczerpanie limitu cykli.

Co oznacza C-rate baterii?

C-rate to stosunek prądu ładowania lub rozładowania (w amperach) do pojemności baterii (w amperogodzinach). 1C oznacza pełne naładowanie w godzinę, 0,5C – w dwie godziny. Domowe magazyny pracują najczęściej z 0,5–1C. Karty produktów czasem podają zamiast tego moc podzieloną przez energię – to przybliżenie, nie dokładny C-rate ogniw, i zależy od tego, czy przyjęto pojemność nominalną czy użyteczną. Realną moc systemu ogranicza jednak często falownik, nie bateria.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Od parametrów do doboru

Parametry już znasz - sprawdź, jaka pojemność pasuje do Twojego domu

Kalkulator EnergyDock dobiera pojemność użyteczną do Twojego zużycia i profilu doby. Wynik od razu porównasz z realnymi zestawami z katalogu.

Dobierz pojemność magazynu Przeglądaj katalog magazynów
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst