Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Magazyn energii: 20 pytań przed zakupem – konkretne odpowiedzi

15 min czytania
Lista 20 pytań przed zakupem magazynu energii obok domowego magazynu bateryjnego

Magazyn energii kupujesz raz na 10–15 lat i wydajesz na niego 16 000–40 000 zł, więc każdy błąd w doborze zostaje z Tobą na całą dekadę. Największą różnicę robią nie parametry z karty katalogowej, tylko pytania, które zadasz sprzedawcy przed złożeniem podpisu – to one decydują, czy kupujesz pojemność dopasowaną do swojego domu, czy przepłacasz za kilowatogodziny, których profil zużycia nigdy nie wykorzysta.

Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.

Ten przewodnik jest dla polskiego domu, który ma już fotowoltaikę albo poważnie rozważa magazyn – i chce podejść do zakupu jak inżynier, nie jak do impulsywnego wyboru największej baterii w promocji. Zebraliśmy dwadzieścia pytań, które padają przed każdą transakcją, ale zamiast zostawić Cię z gołą listą, prowadzimy Cię najpierw przez to, co realnie decyduje o cenie, doborze pojemności i opłacalności. Pełną mapę pytań z odpowiedziami znajdziesz na końcu.

Od czego zacząć: 5 kroków przed pierwszą ofertą

Dobra oferta magazynu nie zaczyna się od przeglądania cenników, tylko od pięciu decyzji, które podejmujesz u siebie w domu. Przejdź je po kolei, a każda kolejna rozmowa ze sprzedawcą będzie krótsza i konkretniejsza.

  1. Zdejmij swój profil zużycia. Wyciągnij z aplikacji falownika lub licznika zużycia dwie liczby: roczne zużycie domu i pobór w oknie bez produkcji PV – od zachodu słońca do rana, nie tylko wieczorne 18:00–23:00 – to on, nie roczne kWh, decyduje o pojemności. Mierz zużycie domu za licznikiem, nie import z rachunku za prąd – rachunek prosumenta pokazuje tylko energię pobraną z sieci, nie całe zużycie. Jak to policzyć krok po kroku, pokazujemy w artykule o profilu dobowym zużycia.
  2. Dobierz pojemność do wieczornego szczytu. Magazyn ma pokryć zużycie od zachodu słońca do rana, gdy fotowoltaika nie produkuje. Dom bez pompy ciepła domyka się zwykle na 10 kWh, dom z pompą ciepła i autem elektrycznym częściej na 15–20 kWh.
  3. Policz budżet z dotacją. Policz najpierw budżet bez wsparcia – nabór PME2 startuje 20 października 2026 r., godz. 9:00, i wymaga spełnienia wszystkich kryteriów (min. 10 kWh, funkcja backup, EMS, koszt do 3000 zł/kWh, net-billing). Jeśli je spełnisz, przy 10 kWh dotacja może sięgnąć około 8 000 zł – traktuj to jako wariant warunkowy, nie pewny rabat. Gotowe przykłady znajdziesz w przewodniku po dotacji.
  4. Zdecyduj o backupie. Ustal, czy magazyn ma tylko zwiększać autokonsumpcję, czy również podtrzymać dom przy blackoucie – i które obwody. Ile realnie wytrzyma dom na 10 kWh, rozpisaliśmy godzina po godzinie w analizie blackoutu.
  5. Wybierz technologię i markę. Dopiero na końcu schodzisz do konkretów: architektura HV czy LV, falownik 1- czy 3-fazowy, jedna marka czy zestaw składany. Te wybory opisujemy w kolejnych sekcjach.

Kolejność jest nieprzypadkowa: cztery pierwsze kroki zależą od Twojego domu, a nie od katalogu. Kiedy masz je za sobą, ofertę porównujesz na własnych liczbach, a nie na haśle „najlepszy magazyn 2026”.

Cena i opłacalność – na co patrzeć

Cena magazynu nabiera sensu dopiero po przeliczeniu na kilowatogodzinę pojemności. W naszym katalogu 103 produktów mediana kompletnego zestawu z falownikiem hybrydowym to 2 528 zł/kWh, a sama bateria bez falownika – 1 519 zł/kWh. To dwie różne liczby i tu kryje się najczęstsza pułapka: oferta „baterii za 1 500 zł/kWh” wygląda taniej niż zestaw za 2 600 zł/kWh, ale nie obejmuje falownika, bez którego magazyn nie zadziała. Porównuj zestaw do zestawu albo doliczaj falownik do ceny samej baterii.

Cena jednostkowa spada wraz z pojemnością – większy zestaw wychodzi taniej w przeliczeniu na kWh:

Klasa pojemności Mediana ceny zestawu Mediana zł/kWh
10 kWh 27 200 zł 2 922 zł/kWh
15 kWh 36 180 zł 2 480 zł/kWh
20+ kWh 43 050 zł 2 179 zł/kWh

Niska cena za kWh nie przesądza jednak o opłacalności – o zwrocie decyduje to, ile razy w roku realnie naładujesz i rozładujesz baterię. Metodę liczenia ceny jednostkowej rozkładamy na czynniki w analizie ceny za kWh, a pełne zestawienie 103 produktów z rozstępami znajdziesz w raporcie cen magazynów energii.

Dobór pojemności i technologia

Pojemność dobiera się pod wieczorno-nocne zużycie, nie pod roczne kWh podzielone przez 365. Liczy się energia pobierana między zachodem słońca a porankiem, bo tę część magazyn realnie przejmuje. Dom bez pompy ciepła zwykle domyka się na 10 kWh (mediana zestawu 27 200 zł, szczegóły w tekście o cenie magazynu 10 kWh z montażem), a dom z pompą ciepła i autem elektrycznym częściej potrzebuje 15–20 kWh. Pompa ciepła potrafi dołożyć kilka tysięcy kWh rocznie i przesuwa cały dobór w górę – jak dokładnie, pokazujemy w analizie 10 czy 20 kWh przy pompie ciepła.

Po pojemności wybierasz architekturę. Systemy wysokonapięciowe (HV) przy wyższym napięciu płyną mniejszym prądem, co bywa korzystne dla strat na przewodach – pojedyncze falowniki HV potrafią deklarować sprawność do 99%, ale to maksimum jednego urządzenia, nie potwierdzona przewaga całego systemu magazynowania ani dane o udziale rynkowym; niskonapięciowe (LV, 48 V) łatwiej łączyć z bateriami różnych marek, więc częściej wygrywają w rozbudowie istniejącego układu – profile ryzyka obu rozwiązań porównujemy w analizie 48 V vs HV. Jeśli dom ma przyłącze trójfazowe, pompę ciepła albo ładowarkę EV, wybierz falownik 3-fazowy – w naszym katalogu prawie nie płacisz za to premii (mediana zestawów 3-fazowych 2 576 zł/kWh wobec 2 478 zł/kWh dla 1-fazowych).

Trzeci wybór to modułowość. System, który rozbudujesz później o kolejne moduły, pozwala zacząć od mniejszej pojemności i dołożyć energię, gdy dojdzie pompa ciepła czy auto – kiedy taka rozbudowa się opłaca, liczymy w analizie rozbudowy o moduły. Pełną siatkę cen dla wszystkich klas – 5, 10, 15 i 20 kWh – masz w przewodniku ile kosztuje magazyn z montażem.

Backup, dotacje i formalności

„Magazyn ma backup” i „magazyn zasili cały dom przy blackoucie” to nie to samo. Deklaracja EPS (wyjście awaryjne) mówi tylko, że urządzenie w ogóle podtrzyma zasilanie – nie że utrzyma dom trójfazowy z pompą ciepła. W naszym katalogu 14 z 40 zestawów ma pełny backup (przejmuje cały dom), 23 – częściowy (wydzielone obwody), a 3 nie mają go wcale. Ustal z instalatorem, które obwody wejdą pod podtrzymanie i czy backup obejmuje wszystkie trzy fazy – ile godzin realnie da 10 kWh, rozpisaliśmy w analizie blackoutu.

Po stronie pieniędzy najważniejszy jest program PME2. Nabór PME2 startuje 20 października 2026 r. o godz. 9:00 i potrwa do 1 października 2027 r., godz. 20:00, lub do wyczerpania środków. Dotacja to najniższa z trzech kwot: 16 000 zł, 30% kosztu kwalifikowanego albo 800 zł za kWh pojemności. Warunki wejścia: pojemność minimum 10 kWh oraz pojemność nominalna magazynu co najmniej dwukrotnie większa od mocy szczytowej współpracującej instalacji PV. Przy realnych cenach z katalogu w klasie 10 kWh wiąże dziś niższy limit 800 zł/kWh, a w klasach 15 i 20 kWh nadal warunek 30%: 10 kWh daje około 8 000 zł, 15 kWh – 10 900 zł, a 20 kWh – 12 900 zł. Policzone przykłady dla każdej klasy znajdziesz w przewodniku po dotacji.

Zostają formalności. Magazyn współpracujący z mikroinstalacją zgłaszasz do swojego OSD (PGE, Tauron, Enea, Energa, Stoen) – bezpłatnie, bez koncesji, jeśli moc mikroinstalacji nie przekracza 50 kW – to osobna sprawa niż formalności budowlane samego magazynu, które zależą od jego pojemności: do 30 kWh bez żadnych formalności budowlanych, 30–300 kWh zgłoszenie budowy, powyżej 300 kWh pozwolenie na budowę. Wzory dokumentów i procedury poszczególnych operatorów zebraliśmy w przewodniku po zgłoszeniach do OSD.

Najczęstszy błąd i jak czytać oferty

Najkosztowniejszy błąd to kupowanie „na wyrost” – dobór pojemności pod roczne zużycie zamiast pod wieczorny pobór. Bateria 20 kWh w energooszczędnym domu potrafi stać w połowie pusta: płacisz za kilowatogodziny, których profil zużycia nie wykorzysta, a zwrot się wydłuża. Pojemność licz od dołu, od realnego wieczornego poboru, a nie od najbardziej pojemnego zestawu w cenniku.

Drugi błąd pojawia się przy porównywaniu ofert. Żeby zestawić dwie–trzy propozycje uczciwie, sprowadź każdą do tych samych rubryk:

  • Cena za kWh użytecznej pojemności – nie nominalnej; użyteczna bywa o około 10% niższa. Jak ją liczyć, pokazujemy w analizie ceny za kWh.
  • Zakres backupu – pełny, częściowy czy brak, i czy obejmuje wszystkie fazy.
  • Lista zgodności falownik–bateria – czy producent oficjalnie dopuszcza to połączenie; jej brak to najczęstsza cicha pułapka zestawów składanych z różnych marek.
  • Gwarancja i liczba cykli – ile lat na baterię i przy jakim procencie SoH na koniec okresu.
  • Co wchodzi w cenę montażu – okablowanie, rozdzielnica, uruchomienie, zgłoszenie do OSD.

Dopiero gdy dwie oferty stoją obok siebie w tych samych rubrykach, różnica cen zaczyna coś znaczyć. Konkretne modele w każdej klasie pojemności – z cenami, parametrami backupu i zgodnością – porównasz w katalogu magazynów energii.

Od pytań do decyzji

Znasz odpowiedzi - teraz policz wariant dla swojego domu

Kalkulator doboru zamienia Twoje zużycie, taryfę i budżet na konkretną pojemność magazynu. Wynik od razu zestawisz z realnymi cenami z naszego katalogu.

Dobierz magazyn w 2 minuty Przeglądaj katalog magazynów

20 pytań, które warto zadać przed zakupem

Ile kosztuje magazyn energii?

W naszym katalogu kompletny zestaw z falownikiem hybrydowym o pojemności około 10 kWh kosztuje medianowo 27 200 zł (rozstęp 22 800 zł–35 580 zł), 15 kWh – 36 180 zł, a 20+ kWh – 43 050 zł. Najmniejszy zestaw, 6 kWh Sigenergy, to 18 090 zł. Pełne zestawienie znajdziesz w raporcie cen magazynów energii.

Ile kosztuje 1 kWh pojemności magazynu?

Mediana dla 40 zestawów z falownikiem to 2 528 zł/kWh, a połowa ofert mieści się między 2 179 a 2 922 zł/kWh. Najniższą cenę jednostkową ma duży zestaw Pylontech Force-H3 25,6 kWh z falownikiem Solis – 1 958 zł/kWh. Sama bateria bez falownika kosztuje medianowo 1 519 zł/kWh. Metodę liczenia pokazujemy w analizie ceny za kWh.

Ile lat pożyje bateria LFP?

Producenci z naszego katalogu deklarują od 6 000 do 10 000 cykli ładowania ogniw LFP. Przy jednym pełnym cyklu dziennie 6 000 cykli oznacza ponad 16 lat pracy, nim pojemność spadnie do poziomu gwarantowanego, zwykle 70–80% wartości fabrycznej. Magazyn nie wyłącza się wtedy – po prostu mieści mniej energii. Mechanizm starzenia rozbieramy w artykule o degradacji ogniw.

Co obejmuje gwarancja i czym jest SoH?

Standardem w naszym katalogu jest 10 lat gwarancji na baterię. Huawei LUNA2000 S1 startuje od niższej bazy, ale w Europie rozszerza się do 15 lat pod warunkiem podłączenia do platformy FusionSolar SmartPVMS – bez rejestracji obowiązuje krótszy, podstawowy okres. Górną granicą w naszym katalogu bez dodatkowych warunków pozostaje 15 lat (BYD Battery-Box HVB). SoH (State of Health) to procent fabrycznej pojemności, jaki bateria wciąż utrzymuje – zapisy gwarancyjne obiecują zwykle 70% SoH na koniec okresu. Jak czytać te warunki, wyjaśniamy w przewodniku po gwarancjach.

Czy magazyn ma sens bez fotowoltaiki?

Ma, ale w węższym scenariuszu: bez fotowoltaiki magazyn zarabia wyłącznie na różnicach cen w ciągu doby. W naszej symulacji na realnych cenach RCE 10 kWh wypracowało ok. 1 537 zł rocznie w wariancie idealizowanym (nieograniczona moc, pełna znajomość cen z wyprzedzeniem – szerzej w analizie arbitrażu) – przy medianowej cenie zestawu 27 200 zł sam arbitraż nie uzasadnia zakupu, dopóki nie doliczysz wartości zasilania awaryjnego. Warunki opłacalności opisujemy w analizach magazynu bez fotowoltaiki i taryfy G12w.

Czy magazyn zasili dom przy blackoucie?

To zależy od wyjścia awaryjnego: w naszym katalogu 14 z 40 zestawów ma pełny backup (przejmuje cały dom), 23 – częściowy (wydzielone obwody), a 3 nie mają żadnego. Magazyn 10 kWh utrzyma lodówkę, router, oświetlenie i piec CO przez około dobę. Scenariusze godzina po godzinie policzyliśmy w analizie blackoutu na 10 kWh.

Jak magazyn pracuje zimą?

Ogniwa LFP nie przyjmują ładowania poniżej 0°C, a modele i warianty różnią się deklarowanym minimum: standardowe wersje (Dyness Tower, SolaX, Deye) ładują od 0°C, część modeli (Sigenergy, Huawei) deklaruje pracę do −20°C, a wybrane baterie (np. Deye) oferują opcjonalne ogrzewanie rozszerzające ładowanie do −20°C – sprawdź to w karcie konkretnego SKU, nie tylko marki. Dlatego magazyn powinien zimą stać w pomieszczeniu o temperaturze dodatniej – w garażu lub kotłowni – inaczej traci moc ładowania w najdroższych energetycznie miesiącach. Wymagania dla garaży, także podziemnych, opisujemy w osobnym przewodniku.

Gdzie zamontować magazyn energii?

Najlepiej w suchym, wentylowanym pomieszczeniu technicznym o dodatniej temperaturze: garażu, kotłowni, wiatrołapie. Obudowy IP65/IP66 (Sigenergy, GoodWe ESA, SolaX) chronią przed pyłem i strugami wody, ale sama klasa IP nie jest zgodą na montaż na zewnątrz – decyduje o tym instrukcja instalacji konkretnego urządzenia oraz projekt (temperatura, nasłonecznienie, ryzyko zalania), a zimą montaż zewnętrzny dodatkowo ogranicza ładowanie. Zostaw dostęp serwisowy do falownika i miejsce na ewentualne moduły rozbudowy. Zasady lokalizacji, odległości i ochrony przeciwpożarowej zebraliśmy w przewodniku bezpieczeństwa.

Czy magazyn energii jest bezpieczny pożarowo?

Wszystkie zestawy w naszym katalogu pracują na ogniwach LFP, które są wyraźnie stabilniejsze termicznie od starszych ogniw NMC i nie zawierają kobaltu. Ochronę uzupełniają BMS odcinający pracę poza bezpiecznym zakresem napięć i temperatur oraz obudowy o szczelności do IP66. Praktyczne wymogi PPOŻ – usytuowanie, czujka dymu, droga ewakuacji – omawiamy w artykule o PPOŻ.

Ile dotacji dostanę z programu PME2?

Program PME2 (nabór od 20 października 2026 r., godz. 9:00, do 1 października 2027 r., godz. 20:00, lub do wyczerpania środków) wypłaca najniższą z trzech kwot: 16 000 zł, 30% kosztu kwalifikowanego lub 800 zł za kWh pojemności. Przy naszych medianowych cenach w klasie 10 kWh wiąże dziś niższy limit 800 zł/kWh, a w klasach 15 i 20 kWh warunek 30%: 10 kWh daje około 8 000 zł, 15 kWh – 10 900 zł, 20 kWh – 12 900 zł. Policzone przykłady znajdziesz w przewodniku po dotacji.

Jakie formalności czekają u OSD?

Magazyn współpracujący z mikroinstalacją zgłaszasz do swojego OSD (PGE, Tauron, Enea, Energa, Stoen) na formularzu zgłoszenia mikroinstalacji lub jego aktualizacji – bezpłatnie i bez pozwolenia budowlanego. Do 50 kW mocy nie potrzebujesz koncesji. Operator potwierdza przyjęcie zgłoszenia, a instalator przygotowuje schemat i protokoły. Wzory dokumentów i procedury operatorów opisujemy w przewodniku po zgłoszeniach.

Czy magazyn da się później rozbudować?

Tak, jeśli system jest modułowy. Wieża Dyness Tower rośnie o moduł 3,374 kWh za około 3 930 zł, czyli ok. 1 165 zł/kWh – taniej niż pierwotny zakup; SigenStor przyjmuje do 6 modułów na falownik, a KSTAR BluE-S do 8. Warunek: ten sam model ogniw i zapas w limicie falownika. Kiedy rozbudowa się opłaca, liczymy w analizie rozbudowy.

Magazyn wysokonapięciowy (HV) czy niskonapięciowy (LV)?

Systemy wysokonapięciowe (HV, zwykle 300–900 V) przy wyższym napięciu płyną mniejszym prądem, co bywa korzystne dla strat na przewodach – pojedyncze falowniki HV, np. Sigen Hybrid, deklarują sprawność do 99%, ale to maksimum jednego urządzenia w określonych warunkach, nie dowód przewagi całego systemu magazynowania ani udziału rynkowego. Porównanie sprawności całego cyklu (AC→bateria→AC) między systemami HV i LV wymaga tych samych warunków obciążenia i identycznej metodyki pomiaru. Niskonapięciowe (LV, 48 V) łatwiej łączyć z bateriami różnych marek, dlatego częściej wygrywają w retroficie i rozbudowach. Profile ryzyka i wymagania projektowe obu architektur porównujemy w analizie 48 V vs HV.

Falownik 1-fazowy czy 3-fazowy?

Jeżeli dom ma przyłącze trójfazowe, pompę ciepła lub ładowarkę EV – wybierz falownik 3-fazowy. Wbrew intuicji prawie nie płacisz za to premii: mediana naszych zestawów 3-fazowych to 2 576 zł/kWh wobec 2 478 zł/kWh dla 1-fazowych. Licznik bilansuje fazy wektorowo, więc energia z magazynu „pokrywa” pobór na pozostałych fazach – mechanizm wyjaśniamy w artykule o bilansowaniu międzyfazowym.

Co to jest arbitraż cenowy i ile daje?

Arbitraż to ładowanie magazynu, gdy energia jest tania, i zużywanie jej w szczycie cenowym. Nasza symulacja 12 miesięcy na realnych cenach RCE dla magazynu 10 kWh dała 1 537 zł rocznie, średnio 128 zł miesięcznie – najwięcej w miesiącach z ujemnymi cenami w południe. Mechanizm, warunki i pułapki opisujemy w artykule o arbitrażu.

Ile trwa montaż magazynu energii?

Zestaw all-in-one na przygotowanej ścianie ekipa montuje zwykle w jeden dzień roboczy; drugi dzień dochodzi przy przeróbce rozdzielnicy, wydzielaniu obwodów backupu albo wieży z kilku modułów. Po montażu zostaje zgłoszenie do OSD i konfiguracja aplikacji. Co dokładnie wchodzi w cenę montażu w zestawie – od okablowania po uruchomienie – rozbieramy w osobnym artykule.

Jak wygląda serwis i aplikacja producenta?

Codzienna obsługa to aplikacja producenta: podgląd produkcji, poboru i SoH oraz harmonogramy ładowania pod taryfy (Sigenergy, GoodWe i Deye pozwalają ustawiać je zdalnie). Gwarancje falowników w naszym katalogu to 5–10 lat, baterii – do 15 lat. Jak w praktyce działa serwis w Polsce: czas reakcji, dostępność części, odpowiedzialność instalatora – sprawdzamy w analizie serwisu.

Czy magazyn energii trzeba ubezpieczyć?

Osobna polisa nie jest wymagana, ale zestaw wart medianowo 27 200 zł (klasa 10 kWh) powinien trafić do sumy ubezpieczenia domu. Poinformuj ubezpieczyciela przed montażem – część towarzystw pyta o certyfikaty urządzenia i sposób instalacji, a zatajenie może skończyć się odmową wypłaty. Listę pytań do ubezpieczyciela przygotowaliśmy w osobnym poradniku.

Kiedy czeka mnie wymiana ogniw i ile kosztuje?

Realnie po 15–20 latach, gdy pojemność spadnie poniżej Twoich potrzeb. Karty katalogowe podają zwykle dwie osobne liczby: cykl życia (np. 6 000–10 000 cykli w teście przy określonym DOD i temperaturze) oraz gwarancję czasową (zwykle 10 lat, czasem mniej lub więcej) – to nie to samo. 6 000 cykli / 365 dni daje arytmetycznie 16,4 roku, ale formalna gwarancja producenta zwykle kończy się wcześniej, przy pierwszym z dwóch warunków: upływie czasu albo przekroczeniu limitu przepustowości energii. Dziś sama bateria kosztuje medianowo 1 519 zł/kWh, a ceny ogniw systematycznie spadają, więc przyszła wymiana powinna być tańsza niż dzisiejszy zakup. Tempo degradacji śledzimy w artykule o degradacji.

Kiedy magazyn energii się NIE opłaca?

Gdy zużywasz mało energii – poniżej około 2 500 kWh rocznie – nie masz fotowoltaiki ani taryfy strefowej albo celujesz w pojemność poniżej progu dotacji: zestaw 6 kWh za 18 090 zł dostanie z PME2 dokładnie 0 zł, bo próg to 10 kWh. Wtedy lepiej poczekać lub przeznaczyć budżet inaczej. Granice opłacalności wyznaczamy w analizie opłacalności.

Te dwadzieścia odpowiedzi zamyka etap rozpoznania – dalej liczą się już Twoje liczby: zużycie, taryfa, moc fotowoltaiki i budżet. Zbierz je razem, a wybór konkretnego zestawu przestanie być zgadywaniem.

Masz komplet pytań – teraz zamień je na wynik: wpisz swoje zużycie, taryfę i budżet w kalkulator magazynu energii, a dostaniesz rekomendowaną pojemność i konkretne zestawy z cenami z naszego katalogu.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Od pytań do decyzji

Znasz odpowiedzi - teraz policz wariant dla swojego domu

Kalkulator doboru zamienia Twoje zużycie, taryfę i budżet na konkretną pojemność magazynu. Wynik od razu zestawisz z realnymi cenami z naszego katalogu.

Dobierz magazyn w 2 minuty Przeglądaj katalog magazynów
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst