Klasa około 10 kWh to najczęściej wybierana pojemność domowego magazynu energii: wystarcza na wieczorne i nocne zużycie typowego domu z fotowoltaiką około 5 kWp, a jednocześnie przekracza próg 10 kWh pojemności nominalnej wymagany w programie dotacji PME2. Problem w tym, że oferty „magazyn 10 kWh z montażem” rozjeżdżają się o kilkanaście tysięcy złotych i trudno ocenić, która cena jest uczciwa.
Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.
Ten artykuł odpowiada liczbami z naszego katalogu 103 produktów, według odczytu cen z 12 października 2026 r. Dostajesz pełną tabelę wszystkich trzynastu zestawów klasy 7,5–12,5 kWh posortowaną po cenie, rozbicie tego, co w tej cenie siedzi, listę czynników, które podnoszą ją o 20–30%, oraz wyliczenie realnej dotacji dla konkretnych modeli.
Z czego składa się cena zestawu 10 kWh
„Zestaw” oznacza u nas komplet gotowy do pracy z instalacją PV: baterię i falownik hybrydowy. Na ostateczną kwotę składają się trzy warstwy:
- Bateria – największy pojedynczy koszt. Mediana ceny samej baterii ~10 kWh (bez falownika) to 13 310 zł, czyli ok. 49% ceny kompletnego zestawu. Najtańsze za 1 kWh moduły tej klasy: FoxESS EP11 10,36 kWh za 11 090 zł i Dyness Tower T10 10,1 kWh za 14 310 zł.
- Falownik hybrydowy – w klasie 10 kW 3-fazowej od 6 510 zł (Solis S6-EH3P10K) do 9 700 zł (KSTAR BluE-S 10KT); jednostki 1-fazowe 5–8 kW są odpowiednio tańsze.
- Montaż i osprzęt – praca ekipy, zabezpieczenia AC/DC, okablowanie, uruchomienie i zgłoszenie instalacji do OSD.
W tabeli niżej podajemy ceny kompletnych zestawów. Każda kwota to cena samego sprzętu, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu. Pełne rozbicie na sprzęt, robociznę i osprzęt – z tym, o co dopytać instalatora przy wycenie – znajdziesz w artykule o tym, co dokładnie wchodzi w cenę zestawu magazynu z montażem.
Ceny 13 zestawów ~10 kWh – tabela z katalogu
Poniżej wszystkie zestawy klasy 7,5–12,5 kWh z naszego katalogu, od najtańszego do najdroższego. „Backup częściowy” oznacza podtrzymanie wybranych obwodów przy awarii sieci, „pełny” – przejęcie zasilania całego domu, „brak” – zestaw pracuje wyłącznie przy obecności sieci.
12 zestawów z tej klasy na wykresie (bez wiersza Deye - patrz zastrzeżenie o pojemności niżej)
| Zestaw | Pojemność użyteczna | Fazy | Backup | Cena brutto |
|---|---|---|---|---|
| KSTAR BlueSpark 10,24 kWh (falownik 3,68 kW) | 9,2 kWh | 1F | częściowy | 22 800 zł |
| BYD Battery-Box LVS 8.0 + Victron MultiPlus-II 3000 | 8,0 kWh | 1F | częściowy | 23 380 zł |
| KSTAR All-in-one 10,2 kWh (falownik 5 kW) | 9,2 kWh | 1F | częściowy | 23 700 zł |
| Deye 10,24 kWh nominalnie + falownik 8 kW | ok. 9,2 kWh użytecznej (2 moduły SE-G5.1, przy zalecanym 90% DoD – patrz zastrzeżenie niżej) | 1F | częściowy | 24 360 zł |
| SolaX X3-NEO-5K + 2× T-BAT D53 (9,4 kWh) | 9,4 kWh | 3F | częściowy | 24 830 zł |
| KSTAR BlueSpark 10,24 kWh (falownik 8 kW) | 9,2 kWh | 3F | częściowy | 26 500 zł |
| KSTAR All-in-one E10KT 10,2 kWh (falownik 10 kW) | 9,2 kWh | 3F | częściowy | 27 200 zł |
| Dyness PowerBox G3 + Victron MultiPlus-II 5000 | 9,7 kWh | 1F | częściowy | 28 430 zł |
| EcoFlow PowerOcean 10 kWh all-in-one | 9,6 kWh | 3F | pełny | 31 030 zł |
| Huawei LUNA2000 S1 10 kWh + SUN2000-6KTL | 10,0 kWh | 1F | brak | 31 310 zł |
| BYD Battery-Box LVS 12.0 + Victron MultiPlus-II 5000 | 12,0 kWh | 1F | częściowy | 33 190 zł |
| Sigenergy SigenStor 12 kWh all-in-one | 11,7 kWh | 3F | pełny | 34 470 zł |
| GoodWe Lynx Home U 10,8 kWh + SBP G2 5 kW | 10,8 kWh | 1F | możliwy częściowy (SBP G2 deklaruje backup 5 kVA, <10 ms – sprawdź, czy obwody backupu są przygotowane w tej ofercie) | 35 580 zł |
Mediana tej trzynastki to 27 200 zł, a mediana kosztu pojemności – 2 922 zł za 1 kWh użytecznej. Zastrzeżenie do wiersza Deye: 10,24 kWh w tabeli to pojemność nominalna (2 moduły po 5,12 kWh), nie użyteczna – przy zalecanym 90% DoD z kart producenta to ok. 9,2-9,22 kWh (dokumentacja Deye dla serii Pro/Pro-B ma niespójne, zmieniające się w czasie definicje – nie udało się jednoznacznie ustalić, który wariant dotyczy tej oferty). Liczone od pojemności użytecznej, koszt Deye to ok. 2 642-2 648 zł/kWh – obecnie nieco drożej niż KSTAR All-in-one 10,2 kWh (falownik 5 kW, ok. 2 576 zł/kWh) i podobnie do SolaX (2 641 zł/kWh); najtaniej w klasie wypada teraz KSTAR BlueSpark 10,24 kWh z falownikiem 3,68 kW (ok. 2 478 zł/kWh). Najsłabszy stosunek ceny do pojemności ma teraz GoodWe Lynx Home U z falownikiem SBP: 3 294 zł/kWh. Cztery konstrukcje z tej i sąsiedniej półki rozebraliśmy na części w osobnych testach: KSTAR E10KT z BluE-Pack, Huawei SUN2000 z LUNA2000, Deye SUN-10K z SE-G5.1 Pro oraz GoodWe GW10K-ET G2 z Lynx Home F.
Ceny odczytaliśmy 12 października 2026 r.; ich zmiany śledzimy w raporcie cen magazynów energii, aktualizowanym co miesiąc. Jeśli 10 kWh to dla Ciebie za mało albo za dużo, porównanie wszystkich klas pojemności znajdziesz w zestawieniu cen magazynów 5, 10, 15 i 20 kWh.
Co podnosi cenę o 20–30%
Rozstrzał 22 800–35 580 zł w obrębie jednej klasy pojemności nie jest przypadkowy, choć poniższe punkty pokazują różnice cen konkretnych, nierównych ofert (różne marki, pojemności, fazy i zakres montażu), nie czystą dopłatę za pojedynczą, wyizolowaną funkcję:
- Pełny backup domu. Dwa zestawy z pełnym backupem – Sigenergy SigenStor 12 kWh (kosztuje o ok. 27% więcej niż mediana klasy) i nowszy EcoFlow PowerOcean 10 kWh (kosztuje o ok. 14% więcej niż mediana klasy) – przejmują zasilanie całego domu z przełączeniem bez zauważalnej przerwy.
- Architektura wysokonapięciowa (HV). Zestawy wysokonapięciowe w tabeli – EcoFlow PowerOcean 10 kWh, Huawei (31 310 zł) i Sigenergy (34 470 zł) – kosztują o 14–27% ponad medianą. Wyższe napięcie daje wyższą sprawność i wygodniejszą rozbudowę, ale podnosi cenę sprzętu.
- Marka premium. Huawei LUNA2000 10 kWh (1-fazowy, 31 310 zł) kosztuje o 29% więcej niż Deye 10,24 kWh (1-fazowy, 24 360 zł) przy zbliżonej pojemności – i to bez funkcji backupu w zestawie. Część tej różnicy to elektronika i ekosystem, część to po prostu logo.
- Moc falownika i liczba faz. Ten sam KSTAR 10,2 kWh z falownikiem 10 kW 3F kosztuje 27 200 zł wobec 23 700 zł wersji 5 kW 1F – dopłata 3 500 zł (+15%) za dwukrotnie wyższą moc i pracę trójfazową.
Nasz werdykt: jeżeli nie potrzebujesz pełnego backupu ani ekosystemu konkretnej marki, rozsądny budżet na kompletny zestaw ~10 kWh w 2026 r. mieści się między 23 000 a 30 000 zł. Powyżej tej granicy płacisz już za funkcje – sprawdź najpierw, czy będziesz z nich korzystać.
Dotacja PME2: ile realnie schodzi z 10 kWh
Program Przydomowe Magazyny Energii, część 2 (PME2, NFOŚiGW, budżet 1 mld zł) ma już ogłoszony nabór: od 20 października 2026 r., godz. 9:00, do 1 października 2027 r., godz. 20:00, lub do wyczerpania środków. Nagłówek programu mówi „do 16 000 zł”, ale dotacja jest liczona jako najniższa z trzech wartości: 16 000 zł, 30% kosztu kwalifikowanego oraz 800 zł za każdą kWh pojemności nominalnej. Przy realnych cenach z naszego katalogu w klasie ~10 kWh warunek 800 zł/kWh pojemności nominalnej wiąże w większości ofert tej klasy (wyjątek: najtańsze zestawy, gdzie niżej wypada 30% ceny) – pełne 16 000 zł wymagałoby magazynu za ponad 53 300 zł i co najmniej 20 kWh.
| Zestaw | Cena | 30% ceny | 800 zł × kWh nominalna | Dotacja (szacunek) | Cena po dotacji |
|---|---|---|---|---|---|
| Deye 10,24 kWh | 24 360 zł | 7 308 zł | 8 192 zł | ≈7 300 zł | ≈17 100 zł |
| Mediana klasy (~10 kWh, n=13) | 27 200 zł | 8 160 zł | 8 000 zł | ≈8 000 zł | ≈19 200 zł |
| Huawei LUNA2000 10 kWh | 31 310 zł | 9 393 zł | 8 000 zł | ≈8 000 zł | ≈23 300 zł |
| Sigenergy SigenStor 12 kWh | 34 470 zł | 10 341 zł | 9 632 zł | ≈9 600 zł | ≈24 800 zł |
Jedno zastrzeżenie liczbowe: dla systemów z osobnym magazynem i falownikiem koszt kwalifikowany PME2 dotyczy zakupu i montażu magazynu; strona programu wskazuje przy tym falownik hybrydowy/EMS jako możliwy dodatkowy przedmiot wsparcia w niektórych konfiguracjach, więc nie zakładaj automatycznie, że każdy falownik jest wykluczony – sprawdź aktualny regulamin dla konkretnej oferty. Przy zestawach all-in-one część „magazynową” trzeba wydzielić z faktury, więc powyższe kwoty traktuj jako przybliżenie górne – po wydzieleniu falownika dotacja liczona od 30% może wyjść niżej.
Warunki, które musisz spełnić: pojemność nominalna co najmniej 10 kWh (BYD LVS 8.0 z tabeli odpada – ma 8 kWh), instalacja PV 2–50 kWp z pojemnością nominalną magazynu co najmniej dwukrotnie większą od mocy szczytowej instalacji PV (przy 10 kWh dotacja obejmie więc dom z PV do 5 kWp) oraz rozliczenie w net-billingu – przy starym net-meteringu limit spada do 8 000 zł. Do tego dochodzi bonus do 2 000 zł za magazyn lub falownik wyprodukowany w UE. Wpływ dotacji na wybór między pojemnościami policzyliśmy szerzej w artykule 10 kWh czy 20 kWh – jak dobrać pojemność.
Trzech limitów PME2 nie musisz liczyć ręcznie – kalkulator dotacji EnergyDock zestawia je z ceną konkretnego zestawu i od razu pokazuje kwotę dotacji oraz cenę po dofinansowaniu.
Jak wybrać z tej półki: trzy profile, trzy zestawy
Trzynaście zestawów w jednej klasie pojemności to trzy różne odpowiedzi na trzy różne potrzeby. Zamiast porównywać wszystko ze wszystkim, dopasuj się do jednego z profili:
Profil 1: budżet i autokonsumpcja
Deye 10,24 kWh nominalnie (ok. 9,2 kWh użytecznej) z falownikiem 8 kW – 24 360 zł, po dotacji ok. 17 100 zł. Dobry stosunek ceny do pojemności w klasie (ok. 2 642-2 648 zł/kWh użytecznej, zbliżony do SolaX; najtaniej w klasie wypada obecnie KSTAR BlueSpark 10,24 kWh 1-fazowy, ok. 2 478 zł/kWh), a 10,24 kWh nominalnej bez problemu przekracza próg PME2 liczony od pojemności nominalnej. Zanim wybierzesz falownik 1-fazowy 8 kW, sprawdź u swojego OSD warunki przyłączenia – powyżej progu, jaki stosuje dany operator (rzędu 3,68-5 kW na fazę, zależnie od OSD i umowy), przyłączenie jednofazowe dużej mocy może nie być możliwe bez zgody operatora lub wymagać przyłącza trójfazowego; sam limit wejścia PV falownika nie jest zgodą OSD na pracę 8 kW na jednej fazie. Dla samej dotacji PME2 wymóg pojemności nominalnej magazynu co najmniej dwukrotnie większej od mocy szczytowej instalacji PV ogranicza tę konfigurację (10,24 kWh nominalnej) do instalacji PV do ok. 5,12 kWp, nie do 10 kWp. Konstrukcję i ograniczenia tego układu opisaliśmy w analizie zestawu Deye z modułami SE-G5.1 Pro.
Profil 2: dom, który ma działać przy awarii sieci
Sigenergy SigenStor 12 kWh – 34 470 zł, po dotacji ok. 24 800 zł. Jeden z dwóch zestawów z pełnym backupem w klasie (obok nowszego EcoFlow PowerOcean 10 kWh): 3 fazy, przełączenie bez przerwy, architektura HV i rozbudowa modułami po 5,84 kWh. Jeden z najdroższych zestawów w tabeli, ale zamyka w jednej cenie sprzęt i awaryjne zasilanie całego domu.
Profil 3: start od 10 kWh z planem rozbudowy
KSTAR All-in-one E10KT 10,2 kWh – 27 200 zł. Falownik 10 kW 3F od początku, a pojemność rośnie modułami BluE-Pack 4,6 kWh do ok. 40 kWh brutto – dokładając baterie, nie wymieniasz elektroniki. Jak ta rozbudowa wygląda w praktyce, pokazujemy w teście KSTAR E10KT z BluE-Pack 10,2.
Jeśli po lekturze masz wątpliwość, czy 10 kWh to na pewno Twoja półka: dom z mniejszym zużyciem wieczornym często domyka się na mniejszej baterii – kiedy to wystarcza, opisujemy w tekście o magazynie 5 kWh.
Sprawdź, jaki magazyn 10 kWh mieści się w Twoim budżecie
Kalkulator doboru zestawia Twoje zużycie i budżet z realnymi cenami z katalogu. W 3 minuty zobaczysz, które zestawy ~10 kWh mają sens dla Twojego domu.
Często zadawane pytania
Ile kosztuje magazyn energii 10 kWh w 2026 r.?
Kompletny zestaw klasy ~10 kWh (bateria + falownik hybrydowy) kosztuje w naszym katalogu od 22 800 zł do 35 580 zł, mediana to 27 200 zł. To ceny samego sprzętu, bez montażu; robociznę i osprzęt wyceniasz osobno u instalatora.
Czy cena zestawu zawsze zawiera montaż?
Nie. Wszystkie kwoty w naszej tabeli to ceny samego sprzętu, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu. Na koszt końcowy składają się jeszcze robocizna, zabezpieczenia, okablowanie i uruchomienie – rozbicie tych pozycji opisujemy w osobnym artykule o składnikach ceny.
Ile wynosi dotacja PME2 na magazyn 10 kWh?
To zależy od tego, jaką część ceny sprzedawca wykaże jako koszt kwalifikowany samego magazynu (bez falownika). Licząc od całej mediany zestawu (27 200 zł), 30% dałoby ok. 8 200 zł, ale wiążący jest niższy limit 800 zł/kWh – przy 10 kWh nominalnej to ok. 8 000 zł, co daje cenę po dotacji ok. 19 200 zł – to i tak pułap, nie pewna kwota, bo dotyczy tylko kosztu samego magazynu. Kupując samą baterię (mediana 13 310 zł) bez falownika, 30% kosztu kwalifikowanego to ok. 4 000 zł. Wymagana jest pojemność nominalna min. 10 kWh i rozliczenie net-billing.
Czy sama bateria 10 kWh jest dużo tańsza od zestawu?
Tak – mediana ceny samej baterii ~10 kWh to 13 310 zł, mniej niż połowa ceny kompletnego zestawu. Warunek: musisz mieć już falownik hybrydowy zgodny z tą baterią (napięcie, protokół komunikacji, lista kompatybilności producenta). To ścieżka dla rozbudowy istniejącej instalacji, nie dla nowego systemu.
Czym różni się zestaw za 20 000 zł od zestawu za 32 000 zł?
Głównie zakresem backupu, architekturą i marką. Sigenergy (34 470 zł), jeden z najdroższych w klasie, daje pełny backup 3-fazowy z przełączeniem 0 ms i architekturę HV. Najtańsze zestawy (22 800 zł–23 700 zł) mają backup częściowy lub prostszą elektronikę – do czystej autokonsumpcji zwykle w zupełności wystarczą.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
Źródła i kontekst
- NFOSiGW - program Przydomowe Magazyny Energii (PME2)
- Deye SE-G5.1 Pro-B - karta produktu
- GoodWe SBP G2 - karta produktu (backup 5kVA, <10ms)
- TAURON Dystrybucja - warunki przylaczenia mikroinstalacji (prog 3F powyzej 3,68 kW)
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
