Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Testy i Recenzje EnergyDock

Deye SUN-10K-SG04LP3-EU i SE-G5.1 Pro-B: analiza zestawu hybrydowego

9 min czytania
Falownik hybrydowy Deye SUN-10K-SG04LP3-EU z modułem baterii SE-G5.1 Pro-B

Deklarowane parametry przekładamy na konkretne scenariusze i koszty, a tam, gdzie dane są niepewne, mówimy o tym wprost zamiast zaokrąglać w górę. Ceny podane w dalszej części to punkty orientacyjne z jednego okresu obserwacji rynku, nie wynik pełnego badania cenowego ani oferta EnergyDock.

Co wchodzi w skład zestawu

Zestaw to dwa elementy kupowane osobno, ale zaprojektowane do wspólnej pracy: falownik hybrydowy Deye SUN-10K-SG04LP3-EU i moduł baterii Deye SE-G5.1 Pro-B. Pierwszy zamienia prąd z paneli fotowoltaicznych na prąd użytkowy w domu, drugi magazynuje nadwyżkę na wieczór, noc i awarię sieci. Razem tworzą trójfazowy system hybrydowy, który ładuje baterię, zasila dom i w razie potrzeby oddaje energię do sieci energetycznej.

W naszym katalogu ten układ bywa oznaczany skrótem 10K 3X G51 (falownik 10 kW trójfazowy z baterią serii G5.1). To nazwa dystrybutorska, nie oficjalny kod Deye: szukając tego zestawu po nazwie producenta, patrz na pełne oznaczenia SUN-10K-SG04LP3-EU i SE-G5.1 Pro-B.

Konstrukcja jest modułowa: falownik kupujesz raz, a pojemność baterii rozbudowujesz w miarę potrzeb, dokładając kolejne moduły SE-G5.1 Pro-B bez wymiany systemu.

Parametry falownika, które robią różnicę

Parametr Wartość Co z niego wynika
Moc AC / moc pozorna 10 000 W / 11 000 VA tyle mocy dom może pobrać jednocześnie z falownika
Fazy trójfazowy wymaga instalacji trójfazowej, równoważy obciążenie między fazami
Tory MPPT 2 tory, do 3 stringów PV (układ 2+1) elastyczne rozmieszczenie paneli na dachu
Maksymalna moc PV 15 000 W można doinstalować więcej paneli bez wymiany falownika
Sprawność maksymalna / europejska 97,6% / 97,0% mniej strat energii między panelem a gniazdkiem
Napięcie / prąd baterii 40-60 V (nominał 48 V) / max 210 A określa, ile modułów baterii pracuje z pełną wydajnością ładowania
Przełączanie backup (EPS) poniżej 10 ms elektronika domowa zwykle nie zauważa zaniku i powrotu zasilania
Komunikacja WiFi, RS485, CAN, aplikacja Solarman podgląd i sterowanie systemem zdalnie, z telefonu
Obudowa / masa IP65 / 38 kg, 422 x 658 x 254 mm montaż na zewnątrz i wewnątrz; przy instalacji potrzeba dwóch osób

Dwie liczby z tabeli tłumaczą, dlaczego trójfazowy Deye 10 kW trafia głównie do domów z większym zapotrzebowaniem: moc AC 10 000 W obsłuży jednocześnie kilka odbiorników o dużym poborze (pompa ciepła, ładowarka do auta elektrycznego, piekarnik), a sprawność 97,6% oznacza stratę rzędu 2 do 3%, zbliżoną do falowników uznawanych za wzorcowe w tej klasie mocy.

Praca równoległa do 10 sztuk, w trybie on-grid i off-grid, ma znaczenie głównie dla większych domów, gospodarstw rolnych i firm: gdy jeden falownik nie wystarcza, dokłada się kolejny zamiast wymieniać instalację.

Bateria SE-G5.1 Pro-B i skalowalność do 327 kWh

Moduł SE-G5.1 Pro-B to ogniwa LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe, chemia bezpieczniejsza termicznie od klasycznego litowo-jonowego NMC) o pojemności nominalnej 5,12 kWh (100 Ah) przy napięciu nominalnym 51,2 V (zakres 43,2 do 57,6 V). Przy głębokości rozładowania 90% realnie wykorzystasz 4,6 kWh; resztę producent rezerwuje jako zapas chroniący ogniwa.

Prąd ciągły modułu to 100 A, szczytowy 150 A przez 2 minuty, a falownik dopuszcza do baterii maksymalnie 210 A: jeden moduł nie wykorzysta pełnej szybkości ładowania SUN-10K-SG04LP3-EU. Dopiero dwa moduły równolegle (200 A prądu ciągłego) zbliżają się do limitu falownika, dając przy okazji 10,24 kWh nominalnie i 9,2 kWh użytecznie (2 x 5,12 kWh i 2 x 4,6 kWh).

System skaluje się do 64 modułów równolegle, czyli do 327 kWh, montowanych w szafie rack 19 cali, na ścianie lub na podłodze. Dla domu jednorodzinnego to pojemność teoretyczna: wystarczy kilka modułów, a pełna skala liczy się przy instalacjach komercyjnych.

Deklarowana żywotność to ponad 6000 cykli przy 90% głębokości rozładowania, z osobną, 10-letnią gwarancją na baterię. Przy jednym pełnym cyklu dziennie to arytmetycznie ponad 16 lat do wyczerpania limitu cykli (6000/365 ≈ 16,4 roku) – to jednak tylko górna granica wynikająca z liczby cykli, nie gwarancja kalendarzowa: starzenie ogniw w czasie i rzeczywiste warunki eksploatacji (temperatura, głębokość rozładowania w praktyce) mogą zakończyć realną żywotność wcześniej, niezależnie od tego, ile cykli bateria faktycznie wykonała. Rzadsze użycie oddala moment osiągnięcia limitu cykli, ale nie znosi tego ograniczenia kalendarzowego.

Backup: przełączanie w tryb awaryjny

Zanik napięcia w sieci i przejście falownika na zasilanie z baterii trwa, według deklaracji producenta, poniżej 10 ms, czyli krócej niż jedna setna sekundy. To wystarczająco szybko, by większość elektroniki domowej (routery, komputery, telewizory, sterowniki pieca czy pompy ciepła) nie zarejestrowała przerwy i nie wymagała ponownego uruchomienia.

W trybie on-grid (z siecią energetyczną) i off-grid (niezależnie od sieci) falowniki mogą pracować równolegle do 10 sztuk, co rozszerza możliwości backupu na większe instalacje. Dla domu jednorodzinnego jeden falownik 10 kW zwykle wystarcza, ale ta sama platforma skaluje się do budynku wielorodzinnego, gospodarstwa rolnego czy małej firmy bez zmiany producenta.

Gwarancja 10 lat: jak działa dwuetapowo

Gwarancja na falownik obejmuje łącznie 10 lat, ale nie w jednej formie. Pierwsze 5 lat to pełna ochrona: części i robocizna. Kolejne 5 lat, od szóstego do dziesiątego roku, obejmuje wyłącznie części, bez robocizny, z wyłączeniem wyświetlacza LCD i wentylatora jako elementów najbardziej narażonych na zużycie.

Dla portfela oznacza to jedno: jeśli po piątym roku zepsuje się wyświetlacz albo wentylator, koszt naprawy spada na właściciela, a każdy inny podzespół wciąż jest objęty gwarancją do dziesiątego roku, tyle że bez robocizny serwisanta.

Bateria SE-G5.1 Pro-B ma osobną, również 10-letnią gwarancję, niezależną od gwarancji falownika. Przy zakupie sprawdź obie umowy z osobna, zamiast zakładać, że jeden dokument obejmuje cały system.

Dlaczego Deye jest tańszy niż droższe, rozpoznawalne marki

Deye pozycjonuje się na polskim rynku jako marka budżetowa w dobrym tego słowa znaczeniu: tańsza alternatywa wobec droższych, bardziej rozpoznawalnych falowników, takich jak Huawei, przy zachowanej wysokiej sprawności (97,6% maksymalnie, 97,0% europejskiej, czyli wartości typowe dla dobrych falowników hybrydowych tej mocy). Popularność w Polsce zdobył głównie ceną, nie pozycją prestiżową na rynku.

Droższe marki liczą sobie więcej za rozpoznawalność, ekosystem akcesoriów i sieć serwisową budowaną latami, nie wyłącznie za surową wydajność. Dla inwestora patrzącego na parametry i koszt całkowity instalacji różnica w cenie nie zawsze przekłada się na różnicę w tym, ile energii realnie odzyska z paneli.

Deye rozwija ofertę dalej: na rynek wchodzi nowsza generacja falowników z serii SG06, dostępna zarówno w wersji jednofazowej, jak i trójfazowej (SG06LP3) – sama nazwa serii nie przesądza więc o liczbie faz. To sygnał, że producent inwestuje w rozwój, ale seria SG06 nie jest jeszcze tak powszechnie dostępna jak starsza SG04LP3, która pozostaje sprawdzoną, aktualną propozycją Deye w tej klasie mocy.

Ile kosztuje zestaw Deye

Ceny poniżej mają charakter orientacyjny, z obserwacji rynku polskiego w sierpniu 2026, nie z jednego, potwierdzonego cennika (i bez jednolitej informacji brutto/netto u wszystkich sprzedawców): sam falownik kosztuje od około 11 650 do 12 490 zł, a moduł baterii od około 2 968 do 3 650 zł. Rozstrzał cen między ofertami to typowa sytuacja na rynku falowników i magazynów energii.

Jedna z zaobserwowanych ofert łączonych, falownik plus bateria 10,24 kWh (dwa moduły), wyceniała cały zestaw na około 14 779 zł. Traktujemy to jako pojedynczy punkt odniesienia, nie potwierdzoną cenę pakietową: nie mamy jednego zweryfikowanego cennika, a suma cen komponentów liczonych osobno wypada w innym miejscu widełek niż ta jedna oferta.

Zamiast opierać decyzję na jednej, niepewnej cenie, sprawdź aktualne gotowe zestawy magazynów energii w katalogu, gdzie ceny aktualizują się razem z rynkiem, i policz swój scenariusz w kalkulator magazynu energii, podstawiając własne zużycie prądu zamiast uśrednionych założeń z tej analizy.

Dla kogo TAK, dla kogo NIE

TAK, jeśli masz instalację trójfazową (falownik tego wymaga) i szukasz wysokiej sprawności bez dopłaty za rozpoznawalność droższej marki. TAK, jeśli planujesz rozbudowę magazynu w czasie: zaczynasz od jednego lub dwóch modułów SE-G5.1 Pro-B, a kolejne dokładasz później, aż do granicy budżetu, nie technologii (system pozwala na to do 327 kWh). TAK również dla większych obiektów: gospodarstw rolnych, firm i budynków wielorodzinnych, gdzie praca równoległa do 10 falowników daje realną drogę skalowania.

NIE, jeśli masz instalację jednofazową: ten falownik jej nie obsłuży, a jednofazowa seria SG06 dopiero wchodzi na rynek. NIE, jeśli szukasz jednej, gotowej ceny za cały zestaw bez researchu: dane rynkowe są rozproszone między sprzedawców, więc cenę falownika i baterii trzeba zestawić samodzielnie. I NIE, jeśli priorytetem jest marka o dłuższej obecności na rynku i rozbudowanym serwisie lokalnym, a nie stosunek parametrów do ceny.

Jeżeli instalacja jest trójfazowa, a lista wymagań kończy się na sprawności, backupie poniżej 10 ms i możliwości rozbudowy, ten zestaw Deye zasługuje na miejsce na krótkiej liście do porównania. Aktualne zestawy zobaczysz w katalogu, a własny scenariusz policzysz w kalkulatorze, podstawiając realne zużycie zamiast uśrednionych założeń z tej analizy.

Magazyn energii Deye

Trójfazowy Deye 10 kW: sprawność na poziomie droższych marek, cena budżetowa

Jeśli masz instalację trójfazową i liczysz każdy procent sprawności, ten zestaw domyka rachunek bez dopłaty do droższej, bardziej rozpoznawalnej marki. Sprawdź aktualne zestawy i policz swój scenariusz.

Zobacz zestaw Deye SUN-10K Policz oszczędności w kalkulatorze

Często zadawane pytania

Czy zestaw Deye SUN-10K-SG04LP3-EU wymaga instalacji trójfazowej?

Tak. Falownik jest trójfazowy, więc do jego podłączenia potrzebujesz przyłącza trójfazowego w domu. Przy instalacji jednofazowej ten konkretny model nie zadziała – szukaj wśród jednofazowych modeli Deye, pamiętając, że rodzina SG06 obejmuje też warianty trójfazowe (SG06LP3), więc sama nazwa serii nie przesądza o liczbie faz; zawsze sprawdź pełne oznaczenie modelu przed zakupem.

Ile energii zmieści system Deye z baterią SE-G5.1 Pro-B?

Pojedynczy moduł to 5,12 kWh nominalnie, z czego 4,6 kWh użytecznie przy 90% głębokości rozładowania. System skaluje się do 64 modułów równolegle, co daje do 327 kWh w jednej instalacji, choć dla domu jednorodzinnego wystarczą zwykle jeden do trzech modułów.

Jak długo trwa przełączenie falownika w tryb awaryjny?

Poniżej 10 ms według deklaracji producenta, czyli wystarczająco szybko, by większość elektroniki domowej nie zarejestrowała przerwy w zasilaniu ani nie wymagała ponownego uruchomienia.

Czy gwarancja 10 lat obejmuje pełną ochronę przez cały okres?

Nie w jednakowym zakresie. Pierwsze 5 lat to pełna gwarancja na falownik: części i robocizna. Kolejne 5 lat obejmuje wyłącznie części, bez robocizny, z wyłączeniem wyświetlacza LCD i wentylatora. Bateria SE-G5.1 Pro-B ma osobną, 10-letnią gwarancję.

Ile kosztuje falownik i moduł baterii Deye?

Orientacyjnie, według rynku z sierpnia 2026: falownik od około 11 650 do 12 490 zł, moduł baterii od około 2 968 do 3 650 zł. Ceny zmieniają się często, traktuj te liczby jako punkt odniesienia, nie ostateczny cennik.

Czy Deye ma podobną sprawność do falowników z wyższej półki cenowej, takich jak Huawei?

Sprawność maksymalna 97,6% i europejska 97,0% to wartości typowe dla dobrych falowników hybrydowych tej mocy. Różnica dotyczy głównie rozpoznawalności, ekosystemu i serwisu, nie surowej wydajności energetycznej.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Magazyn energii Deye

Trójfazowy Deye 10 kW: sprawność na poziomie droższych marek, cena budżetowa

Jeśli masz instalację trójfazową i liczysz każdy procent sprawności, ten zestaw domyka rachunek bez dopłaty do droższej, bardziej rozpoznawalnej marki. Sprawdź aktualne zestawy i policz swój scenariusz.

Zobacz zestaw Deye SUN-10K Policz oszczędności w kalkulatorze
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst