Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Rozbudowa magazynu energii dla firmy w klaster: jak skalować do megawatogodzin

12 min czytania
Rząd kilku zewnętrznych szaf magazynu energii KSTAR BluePulse połączonych równolegle w klaster przy hali produkcyjnej

Magazyn energii dla firmy rzadko kończy się na jednej instalacji. Zakład rośnie, dochodzi druga zmiana, pojawia się flota EV albo nowa linia produkcyjna – i moc, którą wystarczyło zabezpieczyć dwa lata temu, przestaje wystarczać. Zamiast wymieniać całą instalację, systemy klasy C&I jak KSTAR BluePulse projektuje się pod rozbudowę: kolejne szafy dokłada się do istniejącej, a EMS koordynuje je jako jeden system.

Pytanie, które realnie decyduje o budżecie i harmonogramie, brzmi inaczej: od jakiego modelu zacząć, żeby rozbudowa była tania i prosta, a nie wymagała wymiany sprzętu po roku. Odpowiedź zależy nie tyle od nazwy modelu, ile od mocy pojedynczego PCS i liczby jednostek, które da się połączyć równolegle dla docelowej pojemności – to trzeba policzyć dla konkretnej konfiguracji, nie odczytać z jednej tabeli limitów.

Dwie szafy KSTAR BluePulse 197 w klastrze

Jak działa praca równoległa wielu szaf

Każda szafa BluePulse to kompletny system: bateria LFP, falownik (PCS) i EMS we wspólnej obudowie outdoor, podłączonej trójfazowo – przełącznik awaryjny (STS) zależnie od modelu i generacji bywa zintegrowany w tej samej obudowie albo dostarczany jako zewnętrzna jednostka (np. w konfiguracji BluePulse 100 KAC50DP+BC100DE). Kiedy dokładasz kolejną szafę, nie tworzysz osobnej instalacji obok istniejącej – jednostki łączy się w klaster, w którym EMS synchronizuje ładowanie, rozładowanie i reakcję na zdarzenia sieciowe między wszystkimi szafami jednocześnie.

W praktyce oznacza to dwie rzeczy istotne dla planowania budżetu. Po pierwsze, w konfiguracjach z fabrycznie zintegrowanym STS producent deklaruje przełączenie na zasilanie awaryjne w czasie do 10 ms – deklaracja ta dotyczy zwykle pojedynczego PCS i obciążenia rezystancyjnego, więc dla całego, rozbudowanego klastra kilkunastu jednostek realny czas przełączenia i zachowanie pod obciążeniem produkcyjnym trzeba potwierdzić przy odbiorze, nie zakładać z góry jako niezmienny niezależnie od skali. Po drugie, monitoring w chmurze (KSTAR Sync) pokazuje cały klaster jako jeden system, więc obsługa nie rośnie liniowo z liczbą szaf. Cała linia BluePulse pracuje zarówno on-grid, jak i off-grid, obsługuje autokonsumpcję PV, peak shaving, arbitraż w taryfie strefowej i zasilanie gwarantowane.

Formalny limit pracy równoległej to do 20 szaf w trybie on-grid lub do 10 szaf w trybie off-grid. To górna granica konfiguracji – realny pułap pojemności klastra, do którego warto planować rozbudowę, wynika z modelu bazowego, o czym niżej.

Limity klastra: dlaczego BluePulse 70 różni się od BluePulse 233

To jest szczegół, który najczęściej umyka na etapie pierwszego zakupu, a potem kosztuje najwięcej przy rozbudowie: sufit pojemności klastra nie wynika z prostego mnożenia „pojemność jednej szafy × 20”. Formalny limit pracy równoległej (do 20 jednostek on-grid, do 10 off-grid) to limit liczby falowników (PCS), a nie liczby szaf baterii – jeden PCS może obsługiwać jedną lub więcej szaf baterii zależnie od modelu i konfiguracji, więc maksymalna pojemność klastra w MWh zależy od tej kombinacji, nie z samej nazwy modelu.

Model Pojemność nominalna jednej szafy Moc PCS Klaster Pozycjonowanie
BluePulse 70 ok. 70 kWh 50 kW potwierdź w wycenie Mały zakład / warsztat
BluePulse 100 102,4 kWh 50 kW potwierdź w wycenie Trzon oferty MŚP
BluePulse 120 ok. 120 kWh 50 kW potwierdź w wycenie Środek zakresu MŚP
BluePulse 197 197,12 kWh do 125 kW potwierdź w wycenie Większy zakład / obiekt
BluePulse 233 232,96 kWh do 125 kW potwierdź w wycenie Duży zakład / kilka procesów

Kierunek jest intuicyjny – model o większej pojemności pojedynczej szafy i wyższej mocy PCS osiąga też wyższy sufit klastra przy tej samej liczbie jednostek równoległych – ale dokładną liczbę MWh dla konkretnego modelu i planowanej konfiguracji trzeba potwierdzić u dostawcy, nie wyliczać samodzielnie z tabeli powyżej. Dla firmy, która dziś potrzebuje 300–400 kWh, ale w perspektywie trzech lat planuje dojść do rzędu megawatogodzin (np. przy elektryfikacji floty albo dodaniu linii produkcyjnej), wybór modelu bazowego i konsultacja docelowej skali z dostawcą na starcie decydują o tym, czy rozbudowa skończy się na dokładaniu kolejnych jednostek tego samego typu, czy będzie wymagała wymiany całej platformy.

Start od mniejszego modelu i rozbudowa etapami

Dla mniejszego zakładu produkcyjnego lub warsztatu sensowną strategią jest start od jednej szafy BluePulse 70 (ok. 70 kWh nominalnie, 50 kW PCS) i rozbudowa w miarę wzrostu zapotrzebowania. Ten model dobrze pasuje do firm wchodzących w segment C&I po raz pierwszy – niższy próg wejścia, ten sam poziom bezpieczeństwa deklarowany przez producenta (oznakowanie CE; niektóre falowniki rodziny KAC-DP2 mają certyfikat zgodności z VDE-AR-N 4110 dla konkretnej generacji), a możliwość dokładania kolejnych jednostek zanim trzeba będzie rozważać zmianę modelu – dokładny sufit klastra dla tego modelu potwierdź w wycenie.

Praktyczny scenariusz wygląda tak: pierwsza szafa pokrywa bieżącą autokonsumpcję PV i podstawowy peak shaving. Gdy zakład dokłada drugą zmianę albo rozszerza halę, do klastra można dołożyć kolejną jednostkę tego samego modelu – ale to nie jest zwykle automatyczny, bezobsługowy proces: dołączenie nowej mocy wymaga weryfikacji okablowania, rozdzielni, zabezpieczeń, zgodności konfiguracji i ustawień EMS przez integratora, a zakres i czas prac ustala się na etapie projektu rozbudowy, nie zakłada z góry braku przestoju. Ten sam mechanizm etapowej rozbudowy dotyczy zakładów produkcyjnych wrażliwych na zapady napięcia oraz obiektów typu hotel czy gastronomia z chłodnią i kuchnią, gdzie szczyt zapotrzebowania rośnie sezonowo, a nie skokowo.

Warto jednak ustalić z dostawcą, gdzie realnie leży sufit klastra dla wybranego modelu w Twojej planowanej konfiguracji. Jeśli plan rozwoju firmy zakłada docelowo skalę rzędu megawatogodzin, lepiej to policzyć od razu na etapie doboru pierwszej szafy – patrz sekcja o modelach z wyższym limitem.

Kiedy od razu wybrać większy model

Odwrotna strategia – start od razu od BluePulse 197 lub BluePulse 233 – ma sens tam, gdzie skala zapotrzebowania jest znana z góry lub rośnie szybko. Typowy przypadek to zakład ze zmianowością, gdzie szczyt mocy zbliża się do górnego wariantu mocy PCS dostępnego w tych modelach (do 125 kW), albo obiekt z kilkoma równoległymi procesami technologicznymi (produkcja plus stacje ładowania floty plus chłodnictwo), gdzie sumaryczna moc i pojemność są duże od pierwszego dnia – potrzebną redukcję szczytu i tak wyznacza docelowy profil poboru, nie sama moc PCS dostępna w katalogu.

BluePulse 197 osiąga moc PCS do 125 kW w wybranej konfiguracji (to górny wariant opisany w karcie, nie próg, który model „przekracza”) i w praktyce, wraz z BluePulse 233, to modele, przy których w Polsce najczęściej pojawia się potrzeba pełnego zgłoszenia warunków przyłączenia z operatorem – ale dokładny tryb (uproszczone zgłoszenie mikroinstalacji, pełny wniosek dla większego źródła, czy osobna ścieżka dla samodzielnego magazynu) zależy od konfiguracji instalacji i mocy umownej, nie samej nazwy modelu; skonsultuj to z OSD na etapie projektowania. BluePulse 233 to jeden z górnych wariantów pojedynczej szafy powietrznej w linii (232,96 kWh nominalnie; dokładny sufit klastra potwierdź w wycenie) i ma dostępne osobno warianty chłodzone cieczą o innej, większej pojemności dla instalacji pracujących intensywnie, gdzie stabilność temperatury ogniw ma większe znaczenie niż przy standardowym cyklu pracy.

Dla firm, które planują finansowanie rozbudowy poza zakupem gotówkowym, warto równolegle sprawdzić analizę opłacalności leasingu fotowoltaiki i magazynu energii dla B2B oraz zasady amortyzacji, VAT-u i wyboru leasingu operacyjnego lub finansowego – przy większych modelach różnica w strukturze finansowania ma większe znaczenie kwotowe.

Formalności przyłączeniowe przy rozbudowie

Rozbudowa klastra to dołożenie mocy zainstalowanej PCS i pojemności baterii – to nie to samo, co automatyczne zwiększenie mocy przyłączeniowej nadanej przez operatora: moc przyłączeniowa, moc umowna i limit importu/eksportu to osobne parametry ustalane z OSD, nie skutek uboczny samego dołożenia sprzętu. Zanim zdecydujesz się na kolejny etap, warto zweryfikować z operatorem sieci dystrybucyjnej (PGE, Tauron, Enea, Energa – zależnie od obszaru), czy nowa, łączna moc PCS klastra mieści się w dotychczasowej mocy umownej i przyłączeniowej, czy wymaga ich zwiększenia i osobnego wniosku o warunki. Podstawą prawną tych ustaleń jest ustawa Prawo energetyczne, a konkretny tryb (uproszczone zgłoszenie czy pełny wniosek o warunki przyłączenia) zależy od konfiguracji i mocy, nie ma tu jednej uniwersalnej liczby kW obowiązującej we wszystkich taryfach i operatorach.

Certyfikacja sieciowa całej linii BluePulse odwołuje się do rodziny norm VDE-AR-N 4110 – to niemiecka reguła aplikacyjna dla przyłączy średniego napięcia, w Polsce traktowana jako orientacyjny punkt odniesienia jakości i zgodności sprzętu, nie jako formalny wymóg krajowego OSD. Bezpieczeństwo ogniw i baterii litowych w zastosowaniach stacjonarnych (dotyczy m.in. modeli 197 i 233) potwierdza norma PN-EN IEC 62619. Dla obiektów podlegających dodatkowo przepisom o zamówieniach publicznych – gmina, szkoła, szpital – obowiązują odrębne wymogi proceduralne, które warto zweryfikować przed rozpoczęciem postępowania zakupowego.

Chcesz sprawdzić, ile etapów rozbudowy i który model klastra pasuje do Twojego zakładu? Policz etapową rozbudowę w kalkulatorze dla firm – dobór mocy, pojemności i orientacyjnej oszczędności do profilu Twojej firmy.

Peak shaving i arbitraż w większej skali

Mechanika oszczędności nie zmienia się wraz z rozbudową klastra – zmienia się tylko skala, w jakiej działa. Peak shaving polega na tym, że magazyn oddaje energię w momencie szczytu poboru z sieci, obniżając zarejestrowaną moc szczytową – to zmniejsza ryzyko przekroczenia mocy umownej (rozliczanego zwykle na podstawie średnich 15-minutowych, nie chwilowego rozruchu silnika), ale samego kosztu mocy umownej nie obniża automatycznie: to wymaga osobnej zmiany zamówionej mocy w umowie z OSD. Opłata mocowa (na 2026 r. stawka 0,2194 zł netto/kWh, URE) to odrębny mechanizm: nalicza się ją od energii pobranej w oknie 7:00-22:00 w dni robocze razy współczynnik profilu, nie wprost od szczytu kW – obniża ją realna zmiana wolumenu energii pobranej w tym oknie, nie samo spłaszczenie chwilowego piku. Precyzyjne wyliczenie dla Twojego profilu poboru zawsze wymaga policzenia w kalkulatorze dla firm, a szerzej temat opisuje artykuł o obniżaniu opłaty mocowej w 2026 roku.

Drugi mechanizm to arbitraż cenowy – ładowanie magazynu w godzinach niskich cen energii i rozładowanie w godzinach wysokich cen giełdowych (RCE). Orientacyjnie, dla porównania skali: symulacja arbitrażu dla 10 kWh pojemności w okresie sierpień 2025–lipiec 2026 dała ok. 1535 zł/rok (1537 zł to suma już zaokrąglonych wartości miesięcznych), przy spreadach miesięcznych rzędu 400–620 zł/MWh. Tej liczby nie należy przeliczać wprost proporcją razy dziesięć czy razy dwadzieścia dla instalacji C&I na poziomie 100 kWh i więcej – mechanizm rozliczenia biznesowego różni się od net-billingu prosumenckiego, a spready cenowe zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Peak shaving i arbitraż konkurują dodatkowo o tę samą pojemność i stan naładowania (SOC) w danym momencie, więc ich efekty nie sumują się wprost – traktuj powyższą liczbę jako kontekst rynkowy, nie gotowy wzór na oszczędność klastra.

Dla firm z flotą pojazdów elektrycznych oba mechanizmy – peak shaving i arbitraż – nakładają się dodatkowo na harmonogram ładowania floty, co warto uwzględnić przy planowaniu stacji ładowania EV dla floty firmowej.

Który model do rozbudowy – werdykty warunkowe

Dobór modelu bazowego pod przyszłą rozbudowę zależy od tego, jak dobrze znasz docelową skalę zapotrzebowania:

Klaster trzech szaf KSTAR BluePulse 233
  • Mały warsztat lub jednozmianowy zakład, docelowo skromna skala rozbudowy – BluePulse 70 jako start, rozbudowa kolejnymi jednostkami tego samego modelu; maksymalną pojemność klastra potwierdź w wycenie.
  • Firma z realnym śladem wdrożeń w Polsce, chcąca sprawdzonej platformy MŚP – BluePulse 100 jako punkt odniesienia.
  • Zakład z mocniejszą instalacją PV, potrzebujący 2× oversizingu i 4 MPPT – BluePulse 120.
  • Zakład ze zmianowością, z rosnącą mocą PCS – BluePulse 197, licz się z pełnym wnioskiem o warunki przyłączenia u OSD.
  • Duży zakład z kilkoma równoległymi procesami, docelowo skala rzędu megawatogodzin – BluePulse 233 od razu jako model bazowy, dostępny też osobny wariant chłodzony cieczą o innej, większej pojemności.

Dokładny dobór – liczba szaf, etapy rozbudowy w czasie, orientacyjny kierunek oszczędności z peak shavingu i arbitrażu dla Twojego profilu poboru – wymaga policzenia indywidualnego. Zobacz kartę modelu BluePulse 233, największej pojedynczej szafy w linii, albo porównaj wszystkie pięć modeli na landingu rozwiązań dla firm. Wycena i harmonogram rozbudowy są zawsze indywidualne – możesz też zadzwonić bezpośrednio do doradcy pod numer +48 505 695 697.

Rozbudowa magazynu energii dla firm

Planujesz rozbudowę do megawatogodzin?

Sprawdź, który model BluePulse ma limit klastra dopasowany do Twojego planu rozwoju - od ~4,3 MWh po ~10,4 MWh - i policz etapy rozbudowy w kalkulatorze dla firm.

Zobacz największą szafę w klastrze Policz etapową rozbudowę

Często zadawane pytania

Czy można łączyć w jednym klastrze różne modele BluePulse, np. 70 i 197?

Dokumentacja producenta dostępna redakcji nie precyzuje wprost zasad mieszania różnych modeli w jednym klastrze – bezpieczniej zakładać rozbudowę tym samym modelem, z którym zaczynałeś. Możliwość i warunki łączenia różnych modeli w jednej instalacji zawsze potwierdź indywidualnie przy doborze na kalkulatorze dla firm lub bezpośrednio u doradcy.

Ile maksymalnie szaf BluePulse można połączyć równolegle?

Do 20 jednostek PCS (falowników) w trybie on-grid lub do 10 off-grid – to formalny limit pracy równoległej dla całej linii, dotyczący liczby falowników, nie automatycznie liczby szaf baterii. Realna górna pojemność klastra w MWh zależy od modelu i konkretnej konfiguracji baterii na PCS – potwierdź ją w wycenie, nie wyliczaj samodzielnie z samej liczby jednostek.

Jak długo trwa przełączenie na zasilanie awaryjne przy pracy klastra?

W konfiguracjach z fabrycznie zintegrowanym STS producent deklaruje czas do 10 ms – zwykle dla pojedynczego PCS i obciążenia rezystancyjnego. Każda jednostka reaguje lokalnie na wydzielonych obwodach krytycznych, więc czas przełączenia nie powinien rosnąć wraz z liczbą szaf w klastrze, ale zachowanie dla realnego obciążenia produkcyjnego i całego klastra warto potwierdzić przy odbiorze, nie zakładać automatycznie z karty katalogowej.

Od której mocy trzeba zgłaszać rozbudowę magazynu do operatora sieci?

Nie ma jednego uniwersalnego progu kW – zależy to od konfiguracji: operatorzy (np. Tauron) rozróżniają mikroinstalację z magazynem do 50 kW (uproszczone zgłoszenie), większe źródło z magazynem powyżej 50 kW (pełny wniosek o warunki) i samodzielny magazyn bez własnego źródła (osobna ścieżka) – dotyczy to też mniejszych modeli, jeśli magazyn stoi samodzielnie. Właściwy tryb zawsze warto skonsultować bezpośrednio z operatorem (PGE, Tauron, Enea, Energa) przed rozpoczęciem rozbudowy.

Ile kosztuje rozbudowa klastra o kolejną szafę BluePulse?

Żadna karta produktowa BluePulse nie publikuje stałego cennika – wycena jest zawsze indywidualna, dobierana do profilu firmy i etapu rozbudowy. Orientacyjny koszt i harmonogram policzysz w kalkulatorze dla firm.

Czy rozbudowa klastra wymaga przerwy w pracy istniejących szaf?

Dokumentacja producenta dostępna redakcji nie precyzuje wprost procedury dołączania kolejnej jednostki do działającego klastra bez przerwy – nie należy zakładać z góry, że rozbudowa przebiegnie bez żadnego przestoju istniejących szaf. To techniczny szczegół instalacyjny (okablowanie, zabezpieczenia, konfiguracja EMS) do ustalenia z zespołem wdrożeniowym przy planowaniu konkretnego etapu rozbudowy, najlepiej razem z doradcą pod numerem +48 505 695 697.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Rozbudowa magazynu energii dla firm

Planujesz rozbudowę do megawatogodzin?

Sprawdź, który model BluePulse ma limit klastra dopasowany do Twojego planu rozwoju - od ~4,3 MWh po ~10,4 MWh - i policz etapy rozbudowy w kalkulatorze dla firm.

Zobacz największą szafę w klastrze Policz etapową rozbudowę
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst