Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

KSTAR BluePulse 100: analiza specyfikacji magazynu energii dla firmy

11 min czytania
Magazyn energii KSTAR BluePulse 100 w zewnętrznej szafie na terenie zakładu firmowego

BluePulse 100 jest pozycjonowany przez producenta jako środek oferty KSTAR pod typowe MŚP – nie najmniejszy model do warsztatu, ani najmocniejszy do dużego zakładu. Ma potwierdzone (materiałem producenta) wdrożenie w Polsce, ale nie ma publicznych danych o liczbie wdrożeń pozwalających nazwać go „najczęściej wybieranym”.

Poniżej pełna specyfikacja, uczciwe plusy i minusy oraz porównanie z resztą linii BluePulse – żebyś ocenił, czy 100 kWh i 50 kW PCS pasuje do profilu poboru Twojej firmy.

Odbiór instalacji KSTAR BluePulse 100

Dla kogo jest BluePulse 100

BluePulse 100 celuje w firmę z wyraźnym szczytem poboru mocy w godzinach pracy, która chce zabezpieczyć krytyczne obwody na wypadek awarii i docelowo rozbudować magazyn wraz z rozwojem zakładu. Sprawdzi się w zakładzie produkcyjnym, w którym zapady napięcia kosztują przestojem linii, a także jako baza pod stację ładowania floty firmowej.

Dla małego warsztatu 100 kWh i 50 kW PCS to zwykle więcej niż trzeba – lepszym startem jest wejściowy BluePulse 70. Przy zakładzie wielozmianowym z mocą umowną w setkach kilowatów warto spojrzeć na BluePulse 197 z falownikiem do 125 kW.

Specyfikacja techniczna

Konstrukcyjnie BluePulse 100 w konfiguracji KAC50DP + BC100DE to bateria LFP, falownik (PCS) i system EMS – przełącznik awaryjny (STS) w tej generacji jest osobną, zewnętrzną jednostką (np. STS100D lub STS250D), nie elementem jednej wspólnej obudowy. Pełne dane techniczne dla tej konfiguracji:

Parametr Wartość
Pojemność nominalna 102,4 kWh
Pojemność użyteczna (90% DoD, DC) ok. 92,16 kWh przed stratami dalszymi
Moc falownika (PCS) 50 kW, 3-fazowy
Sprawność maks. PCS 97,5%
Chemia ogniw LFP CATL
Stopień ochrony baterii IP54
Stopień ochrony falownika (PCS) IP65 (dla tej wersji KAC50DP/BC100DE – nie IP66)
Zasilanie awaryjne wymaga zewnętrznej szafy STS (np. STS100D) w tej konfiguracji – potwierdź czas przełączenia dla wybranego zestawu
Rozbudowa w klastrze praca równoległa wielu jednostek PCS – dokładna maks. pojemność do potwierdzenia w wycenie
Konfiguracja KAC50DP + BC100DE (starsza generacja; nowsza generacja KAC50DP2 z innymi bateriami BC70-233DE2 może mieć inne parametry – nie mylić ze sobą)
Certyfikat CE (deklaracja zgodności producenta)
Praca równoległa do 20 jednostek PCS on-grid / do 10 off-grid, zależnie od generacji
Karta produktu BluePulse 100 na energydock.pl

Ogniwa CATL w chemii LFP to jeden z powodów, dla których model bywa wskazywany jako trzon oferty – LFP jest z natury bardziej odporna termicznie niż starsze chemie litowe. IP54 (bateria) oznacza ochronę przed pyłem (ograniczoną) i bryzgami wody z każdego kierunku – sprawdź w instrukcji, czy to wystarcza dla planowanej lokalizacji zewnętrznej, zamiast zakładać automatycznie pełną odporność jak przy IP66.

Jak to działa w praktyce

BluePulse 100 pracuje w czterech trybach, łączonych w jednym systemie EMS: autokonsumpcja PV, peak shaving, arbitraż w taryfie strefowej i zasilanie gwarantowane dla obwodów krytycznych. Całość monitorujesz zdalnie w chmurze KSTAR Sync.

KSTAR BluePulse 100 pracujący wieczorem przy firmie

Peak shaving bezpośrednio ogranicza koszt mocy umownej i ryzyko jej przekroczenia. Stawka opłaty mocowej na 2026 rok wynosi 0,2194 zł netto/kWh (URE) i dla odbiorców rozliczanych według zużycia nalicza się ją od energii pobranej w oknie 7:00-22:00 razy współczynnik profilu – redukcja szczytu obniży też tę opłatę, o ile realnie zmniejsza energię pobraną z sieci w tym oknie, a nie tylko spłaszcza chwilowy pik. Dokładną kwotę dla Twojego profilu wylicza kalkulator dla firm, nie uśredniony wzór. Więcej w tekście peak shaving dla firm – jak obniżyć opłatę mocową w 2026 roku.

Drugi filar to arbitraż cenowy – ładowanie w godzinach niskich cen RCE i rozładowanie w godzinach wysokich. Symulacja dla 10 kWh na przestrzeni dwunastu miesięcy (sierpień 2025 – lipiec 2026) dała dokładnie ok. 1535 zł/rok (1537 zł to suma już zaokrąglonych wartości miesięcznych), przy spreadach miesięcznych rzędu 400–620 zł/MWh – to wynik modelu teoretycznego, nie gwarantowany wynik realnego urządzenia. Dla instalacji klasy C&I, jak BluePulse 100, traktuj tę liczbę wyłącznie orientacyjnie, dla porównania skali rynkowej spreadów – mechanizm rozliczeń biznesowych różni się od net-billingu prosumenckiego, więc nie przelicza się jej wprost razy dziesięć.

Backup działa dzięki przełącznikowi STS – w tej konfiguracji (KAC50DP + BC100DE) to zewnętrzna jednostka, nie zintegrowana w jednej obudowie z falownikiem. Deklarowany czas przełączenia potwierdź dla konkretnego zestawu w ofercie, zamiast zakładać uniwersalne 10 ms właściwe dla innych, nowszych generacji. W klastrze BluePulse 100 rozbudowuje się przez pracę równoległą wielu jednostek PCS, więc rozbudowa nie wymaga wymiany całego systemu – dokładną maksymalną pojemność i moc dla wybranej konfiguracji potwierdź w aktualnej wycenie, bo liczby cytowane w materiałach producenta bywają liczone dla różnych wariantów baterii w tej samej rodzinie.

Plusy i minusy – uczciwie

Żaden magazyn energii nie jest uniwersalną odpowiedzią na każdy profil zużycia, więc zestawiamy mocne strony BluePulse 100 obok jego realnych ograniczeń.

KSTAR BluePulse 100 przy firmie z fotowoltaiką
  • Plus: potwierdzone wdrożenie w Polsce (studium przypadku producenta) – nie tylko sama karta katalogowa, choć to jeden udokumentowany przypadek, nie dowód popularności.
  • Plus: ogniwa LFP CATL i sprawność 97,5% – dobra klasa komponentów jak na segment MŚP.
  • Plus: bateria i falownik (PCS) z EMS we wspólnej obudowie outdoor – prostszy montaż niż osobne urządzenia; w tej konfiguracji przełącznik STS jest jednak zewnętrzny, nie w jednej obudowie.
  • Plus: możliwość rozbudowy klastrowej przez pracę równoległą wielu jednostek PCS (do 20 on-grid) – system rośnie razem z firmą; dokładny czas przełączenia backupu i maksymalną pojemność klastra potwierdź w wycenie.
  • Minus: brak publicznej ceny – każda wycena wymaga kontaktu z doradcą, nie porównasz kosztu z konkurencją od ręki.
  • Minus: moc PCS ograniczona do 50 kW – dla bardzo dużych zakładów to realny limit, wtedy patrz na BluePulse 197 lub 233.
  • Minus: VDE-AR-N 4110 to niemiecka norma, a odnaleziony certyfikat dotyczy konkretnie falownika KAC50DP2 (nowsza generacja niż KAC50DP w tej konfiguracji) i wzorca zgłoszonego do badania, nie automatycznie każdej sztuki produkcji seryjnej ani starszej generacji – potwierdź dokumentację dla dokładnego modelu w ofercie.

BluePulse 100 na tle reszty linii

Linia BluePulse to pięć modeli o rosnącej pojemności i mocy. BluePulse 100 leży tuż nad wejściowym modelem 70:

Model Pojemność nominalna Moc PCS Sprawność maks. PCS Ogniwa Klaster Pozycjonowanie
BluePulse 70 ok. 70 kWh 50 kW 97,5% LFP Tier-1 potwierdź w wycenie Mały zakład / warsztat
BluePulse 100 102,4 kWh 50 kW 97,5% LFP CATL potwierdź w wycenie Trzon oferty MŚP
BluePulse 120 ok. 120 kWh 50 kW 97,5% LFP 280 Ah potwierdź w wycenie Środek zakresu MŚP
BluePulse 197 197,12 kWh do 125 kW do 98% LFP 280 Ah, DoD 95% potwierdź w wycenie Większy zakład / obiekt
BluePulse 233 232,96 kWh do 125 kW do 98% LFP 280 Ah potwierdź w wycenie Duży zakład / kilka procesów

Wartości MWh dla klastra bywają w materiałach producenta liczone dla różnych wariantów baterii w tej samej rodzinie modeli i zależą od liczby jednostek PCS pracujących równolegle – traktuj powyższe pojemności jako punkt wyjścia do rozmowy z doradcą, nie gotowy limit.

Różnica między BluePulse 100 a 120 to głównie 20 kWh dodatkowej pojemności nominalnej przy tej samej mocy PCS – decyduje raczej liczba godzin autonomii na wydzielonych obwodach niż architektura systemu. Skok na BluePulse 197 to już inna liga: moc znamionowa falownika rośnie 2,5-krotnie (do 125 kW z 50 kW) i zmienia się klasa napięciowa baterii, dla obiektów z wyraźnie wyższą mocą umowną.

Cena, zwrot i dobór

KSTAR nie publikuje cennika BluePulse 100 i trzeba to powiedzieć wprost – każda wycena jest indywidualna i zależy od profilu poboru mocy, celu instalacji (peak shaving, backup, arbitraż czy ich kombinacja) oraz warunków przyłączenia. Nie znajdziesz tu gotowej kwoty ani wyliczonego okresu zwrotu – kto podaje takie liczby bez znajomości Twojego profilu, zgaduje.

Najszybszą drogą do konkretów jest kalkulator dla firm – wpisujesz profil poboru i cel instalacji, a narzędzie dobiera moc i pojemność oraz pokazuje mechanikę oszczędności dla Twojego przypadku. Jeśli wolisz porozmawiać, doradca jest dostępny telefonicznie pod numerem +48 505 695 697.

Zamiast szacunkowej kwoty zapamiętaj mechanikę: redukcja szczytu poboru mocy ogranicza koszt mocy umownej i przekroczeń, a jej wpływ na samą opłatę mocową (stawka 2026 r. to 0,2194 zł netto/kWh wg URE, liczona od energii w oknie 7:00-22:00) zależy od zmiany wolumenu energii w tym oknie. Przesunięcie zużycia w czasie pozwala dodatkowo korzystać ze spreadów RCE. Oba kierunki liczy razem kalkulator, z Twoimi rzeczywistymi danymi, nie uśrednionym przykładem.

Formalności: przyłączenie i normy

BluePulse 100 pracuje w układzie 3-fazowym on-grid i off-grid, więc przyłączenie przechodzi przez operatora dystrybucyjnego – PGE, Tauron, Enea albo Energa, zależnie od lokalizacji. Dokładny tryb zgłoszenia zależy od konfiguracji, nie samej mocy PCS: operatorzy (np. Tauron) rozróżniają mikroinstalację z magazynem do 50 kW (uproszczone zgłoszenie), większe źródło z magazynem powyżej 50 kW (pełny wniosek o warunki) i samodzielny magazyn bez źródła wytwórczego (osobna ścieżka) – potwierdź właściwy tryb bezpośrednio u dystrybutora przed zakupem. Ramy prawne wyznacza Ustawa Prawo energetyczne.

Certyfikat zgodności z VDE-AR-N 4110 odnaleziony dla tej rodziny dotyczy falownika KAC50DP2 – czyli nowszej generacji niż KAC50DP faktycznie użyty w opisywanej tu, potwierdzonej wdrożeniem konfiguracji BC100DE. Nie zakładaj automatycznie, że ten sam certyfikat obejmuje starszy KAC50DP – potwierdź dokumentację dla dokładnego modelu w Twojej ofercie. Dodatkowo taki certyfikat zwykle potwierdza zgodność konkretnego wzorca/prototypu zgłoszonego do badania, nie automatycznie każdego egzemplarza produkcji seryjnej. W Polsce VDE-AR-N 4110 nie jest formalnym wymogiem prawnym. Cały system ma też oznakowanie CE (deklaracja zgodności producenta, nie niezależny certyfikat jakości).

Jeśli magazyn ma finansować się z leasingu albo wynajmu, sprawdź leasing na fotowoltaikę i magazyn energii dla B2B albo wynajem magazynu zamiast zakupu. Warto też zapytać ubezpieczyciela majątku firmy o warunki objęcia magazynu polisą.

Werdykt redakcji

BluePulse 100 zasługuje na miano trzonu oferty nie dlatego, że jest najtańszy czy najmocniejszy, tylko dlatego, że trafia w środek potrzeb typowego MŚP: pojemność wystarczająca na realny peak shaving, moc PCS pokrywająca większość profili poboru w tym segmencie i możliwość rozbudowy w klastrze, gdyby zakład urósł. Ogniwa LFP CATL dodają wiarygodności (klasa ochrony baterii to IP54, falownik ma osobną, wyższą klasę), a udokumentowane wdrożenie w Polsce zmniejsza ryzyko wyboru sprzętu bez lokalnego zaplecza serwisowego.

Rekomendacja warunkowa: dla małego warsztatu lepszym startem jest BluePulse 70; dla typowego zakładu ze zmianowością i wyraźnym szczytem mocy – BluePulse 100 to naturalny pierwszy wybór; dla obiektu z mocą umowną znacznie przekraczającą 50 kW warto od razu przejść do BluePulse 197. We wszystkich przypadkach ostateczną moc, pojemność i realną kwotę potwierdza kalkulator dla firm.

Trzon oferty MŚP

Sprawdź, czy BluePulse 100 pasuje do Twojego zakładu

Zobacz pełną specyfikację, konfigurację i możliwości rozbudowy w klastrze na karcie produktu - albo od razu policz dobór mocy i pojemności dla własnego profilu zużycia.

Zobacz kartę BluePulse 100 Policz dobór dla swojej firmy

Często zadawane pytania

Czym różni się BluePulse 100 od BluePulse 70?

Oba mają moc falownika 50 kW i sprawność 97,5%, ale BluePulse 100 oferuje więcej pojemności nominalnej (102,4 kWh wobec ok. 70 kWh w modelu 70) i ogniwa LFP CATL zamiast LFP Tier-1. Maksymalną pojemność klastra dla obu modeli potwierdź w aktualnej wycenie – liczby cytowane w materiałach producenta bywają liczone dla różnych wariantów baterii w tej samej rodzinie i nie zawsze rosną wprost proporcjonalnie do pojemności pojedynczej jednostki.

Ile kosztuje magazyn energii BluePulse 100?

KSTAR nie publikuje cennika – wycena jest zawsze indywidualna i zależy od profilu poboru mocy, celu instalacji oraz warunków przyłączenia. Dokładną kwotę i mechanikę oszczędności dla Twojej firmy pokaże kalkulator dla firm.

Jak szybko BluePulse 100 przełącza się na zasilanie awaryjne?

W tej konfiguracji (KAC50DP + BC100DE) przełącznik STS to zewnętrzna jednostka (np. STS100D), nie element zintegrowany w jednej obudowie – potwierdź deklarowany czas przełączenia dla konkretnego zestawu w ofercie zamiast zakładać uniwersalne 10 ms.

Czy BluePulse 100 można rozbudować o kolejne szafy?

Tak. System pracuje równolegle z innymi jednostkami PCS – do 20 on-grid lub 10 off-grid, zależnie od generacji – więc rozbudowa wraz z rosnącym zapotrzebowaniem firmy nie wymaga wymiany całego systemu; to limit liczby falowników, nie automatycznie liczby szaf baterii, więc maksymalną pojemność klastra potwierdź w wycenie.

Jakie certyfikaty i normy spełnia BluePulse 100?

Cała linia BluePulse ma oznakowanie CE. Certyfikat zgodności z niemiecką normą VDE-AR-N 4110 odnaleziony dla tej rodziny dotyczy konkretnie falownika KAC50DP2 (nowsza generacja) i konkretnego wzorca zgłoszonego do badania – potwierdź, czy dotyczy dokładnie Twojej oferty (KAC50DP czy KAC50DP2), zamiast zakładać, że obejmuje każdą konfigurację o tej nazwie modelu. To nie formalny wymóg polskiego OSD.

Dla jakiej wielkości firmy sprawdzi się BluePulse 100?

To model dla typowego MŚP z wyraźnym szczytem poboru mocy – zakładu produkcyjnego, usługowego albo ze stacją ładowania floty. Przy mocy umownej znacznie powyżej 50 kW lepiej sprawdzi się BluePulse 197 lub 233 z mocniejszym falownikiem.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Trzon oferty MŚP

Sprawdź, czy BluePulse 100 pasuje do Twojego zakładu

Zobacz pełną specyfikację, konfigurację i możliwości rozbudowy w klastrze na karcie produktu - albo od razu policz dobór mocy i pojemności dla własnego profilu zużycia.

Zobacz kartę BluePulse 100 Policz dobór dla swojej firmy
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst