Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Deye vs SolaX: elastyczny system na baterii LV – dla kogo która architektura

8 min czytania
Porównanie systemów magazynów energii niskonapięciowych LV - Deye SUN-10K z baterią SE-G5.1 Pro-B i SolaX X3-Neo LV

Systemy niskonapięciowe (LV) bywają prostsze w obsłudze niż architektury wysokonapięciowe, ale rozbudowa wciąż wymaga zgodności – instrukcja SolaX wymaga tej samej marki, modelu i wersji modułów litowych w jednym banku, więc LV nie zwalnia z dopasowania generacji sprzętu, tylko ułatwia niektóre konfiguracje równoległe. Modele porównane w tym tekście bywają tańsze od odpowiedników HV, ale tego twierdzenia nie uogólniamy na każdy magazyn LV na rynku. Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B i SolaX X3-Neo LV to dwa zestawy LV z naszego katalogu, ale podchodzą do tej samej architektury w dwóch różnych filozofiach projektowych – to porównanie pokazuje, na czym polega różnica i kiedy ma znaczenie w praktyce.

Dwie filozofie tej samej architektury LV

Oba systemy łączą moduły bateryjne niskonapięciowe równolegle, sterowane przez jeden falownik hybrydowy – to definicja architektury LV, w przeciwieństwie do wież wysokonapięciowych, gdzie moduły łączy się szeregowo w kolumnę. Różnica między Deye a SolaX nie leży w samej technologii ogniw (oba używają LiFePO4), tylko w tym, jak producent wiąże moc falownika z pojemnością systemu.

W obu systemach falownik ma stałą moc wybraną raz przy zakupie, a liczbę modułów baterii dobierasz i rozbudowujesz niezależnie od tego wyboru, do limitu producenta. Różnica, którą faktycznie widzimy, to zakres oferty w naszym katalogu: Deye prowadzimy w jednym wariancie mocy (10 kW), więc dokładanie modułów nie wymaga ponownego wyboru mocy; SolaX prowadzimy w dwóch gotowych, prefabrykowanych konfiguracjach (5 kW i 8 kW), choć producent oferuje tę samą serię również w mocach 10/12/15/20 kW. To nie jest różnica architektury LV, tylko różnica w tym, ile wariantów każdego producenta akurat mamy w katalogu – u obu, żeby zwiększyć moc falownika ponad wybrany wcześniej model, trzeba go wymienić.

Deye SUN-10K: jeden falownik, moduły bez górnego limitu

Deye SUN-10K-SG04LP3-EU to trójfazowy falownik 10 000 W (11 000 VA pozornej), sprawność maksymalna 97,6%, łączony z modułami SE-G5.1 Pro-B – 5,12 kWh nominalnie, 4,6 kWh użytecznych na moduł. System skaluje się do 64 modułów równolegle w specyfikacji producenta (teoretycznie 327,68 kWh nominalnie, z dodatkową konfiguracją wymaganą powyżej 32 sztuk) – w praktyce domowej ten limit liczby modułów nie ma znaczenia, bo dom rzadko potrzebuje więcej niż kilku-kilkunastu. Sama możliwość podłączenia jednego modułu nie oznacza jednak, że falownik od razu dostaje z baterii pełne 10 kW: pojedynczy moduł Pro-B ma limit prądu 100 A ciągłych, co przy 51,2 V daje maksymalnie ok. 5,12 kW DC przed stratami – do wykorzystania pełnej mocy falownika potrzeba wystarczającej liczby modułów równolegle, dobranej według limitu prądu całej instalacji, nie samej liczby sztuk.

Przełączenie na zasilanie awaryjne zajmuje poniżej 10 ms, a gwarancja na baterię to 10 lat – sprawdź dokładne warunki (gwarantowany SoH, limit przerobionej energii) w karcie gwarancyjnej konkretnego modelu, bo same „10 lat” nie mówią wszystkiego. Orientacyjne ceny (sierpień 2026): falownik 11 650–12 490 zł, pojedynczy moduł baterii 2 968–3 650 zł – sprzęt bez montażu, który wyceniasz osobno u instalatora.

SolaX X3-Neo LV: moc falownika przypisana do konfiguracji

SolaX X3-Neo LV łączy hybrydowy falownik z modułami T-BAT-SYS-LV D53 (5,3 kWh brutto, ok. 4,70 kWh użytecznej na moduł), ale w naszym katalogu prowadzimy dwie gotowe konfiguracje, nie dowolną kombinację: ok. 9,4 kWh z falownikiem X3-NEO-5K-LV (5 kW) i ok. 18,8 kWh z falownikiem X3-NEO-8K-LV (8 kW) – to zachowawczy szacunek redakcji (2×4,7 kWh na moduł); karta systemowa producenta podaje dla tych banków 9,5 i 19,1 kWh przy 90% DoD. Producent oferuje tę samą serię (X3-Neo LV) także w mocach 10, 12, 15 i 20 kW, z do 16 zgodnymi modułami w linii – to, że w naszym katalogu są tylko dwie konfiguracje, wynika z wyboru asortymentu EnergyDock, nie z ograniczenia technicznego SolaX. Bateria łączy się z falownikiem po stronie stałoprądowej (sprzężenie DC) w standardowej konfiguracji – najprostsze przy nowej instalacji fotowoltaicznej albo takiej, w której dotychczasowy falownik jest wymieniany. Instrukcja producenta (rozdz. 16.5) opisuje też wariant AC coupling: dołożenie magazynu do istniejącego systemu on-grid z zachowaniem starego falownika, przez dodatkowy licznik i konfigurację zgodną z instrukcją – z ograniczeniami eksportu i trybu wyspowego, które warto omówić z instalatorem przed decyzją; to nie jest dowolny retrofit bez warunków.

Przełączenie na zasilanie awaryjne (EPS) zajmuje poniżej 3 ms – zauważalnie szybciej niż u Deye – a gwarancja na moduły to 10 lat, z zastrzeżeniami dotyczącymi limitu przerobionej energii wskazanymi w karcie gwarancyjnej – sprawdź je przed zakupem. Stos rozbudujesz do 16 modułów w obrębie linii LV, ale rozbudowa ponad konfigurację startową oznacza w praktyce rozmowę z instalatorem o tym, czy moc wybranego falownika (5 kW albo 8 kW) nadal wystarcza przy większej pojemności.

Tabela: Deye i SolaX obok siebie

Parametr Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B SolaX X3-Neo LV
Moc falownika 10 kW w naszym katalogu (stała, niezależna od pojemności) 5 kW albo 8 kW w naszym katalogu (producent oferuje serię też w mocach 10–20 kW)
Pojemność startowa Od jednego modułu (4,6 kWh), ale jeden moduł (limit 100 A) daje maks. ok. 5,12 kW DC – do pełnych 10 kW mocy trzeba więcej modułów równolegle ok. 9,4 kWh albo ok. 18,8 kWh w naszym katalogu (karta systemowa: 9,5/19,1 kWh przy 90% DoD)
Moduł baterii SE-G5.1 Pro-B, 4,6 kWh użytecznej T-BAT-SYS-LV D53, ok. 4,70 kWh użytecznej
Limit rozbudowy Do 64 modułów w specyfikacji producenta (dodatkowa konfiguracja powyżej 32 szt.) Do 16 modułów w linii LV
Przełączenie na backup <10 ms <3 ms
Sprzężenie z PV Zależy od instalacji (falownik hybrydowy) Standardowo stałoprądowe (DC); możliwy też wariant AC coupling do istniejącej instalacji (rozdz. 16.5 instrukcji), z ograniczeniami
Gwarancja baterii 10 lat (sprawdź limit SoH/energii w karcie) 10 lat na moduły (sprawdź limit energii w karcie)

Nie wiesz, ile modułów potrzebujesz? W Moim planie EnergyDock wpisujesz zużycie i cel – dostajesz zakres pojemności, zanim porównasz konkretne konfiguracje. Oba zestawy zobaczysz w katalogu magazynów.

Czas przełączenia na backup: 3 ms kontra 10 ms w praktyce

Różnica między <3 ms a <10 ms brzmi dramatycznie na papierze, ale w praktyce oba czasy mieszczą się poniżej progu, przy którym większość domowej elektroniki – lodówki, routery, oświetlenie LED – w ogóle zauważa przerwę. Znaczenie ma to głównie dla sprzętu wrażliwego na mikroprzerwy: niektórych komputerów bez własnego zasilania awaryjnego, sterowników automatyki albo urządzeń medycznych. Jeśli w domu nie ma takiego sprzętu, różnica 3 ms kontra 10 ms rzadko przeważy wybór między tymi dwoma systemami – ważniejsze są architektura rozbudowy i to, czy masz już falownik, do którego chcesz dołożyć magazyn.

Dla kogo która architektura

Deye ma sens, gdy chcesz zacząć od mniejszej pojemności i dokładać moduły do posiadanego falownika 10 kW w miarę wzrostu zużycia (remont, pompa ciepła, EV), bez ponownego wyboru mocy falownika – o ile 10 kW pozostaje wystarczające dla domu.

SolaX (w naszym katalogu) ma sens, gdy budujesz nową instalację od zera i mieścisz się w jednym z dwóch gotowych przedziałów pojemności (ok. 9,4 czy 18,8 kWh) przy mocy falownika 5 lub 8 kW – dostajesz zgodny zestaw katalogowy (po potwierdzeniu aktualnej listy komponentów u dystrybutora) ze sprzężeniem DC i najszybszym przełączeniem na backup z tej dwójki. To dwie różne granice: inna moc falownika w tej samej serii SolaX (10-20 kW) to kwestia oferty dystrybutora, ale limit 16 modułów w obrębie jednego stosu LV to ograniczenie producenta, nie dostępności u sprzedawcy – powyżej niego potrzebny jest osobny, odrębnie zatwierdzony projekt/system, a nie po prostu zamówienie kolejnej sztuki.

System niskonapięciowy LV

Który wybrać: elastyczna rozbudowa czy gotowa konfiguracja?

Deye pozwala dokładać moduły bez ograniczenia mocą falownika, SolaX daje gotowy, szybszy w przełączeniu zestaw. Sprawdź, ile pojemności realnie potrzebujesz.

Zobacz zestawy LV w katalogu Dobierz pojemność do zużycia

Często zadawane pytania

Czy mogę rozbudować SolaX X3-Neo LV ponad konfigurację 18,8 kWh?

Technicznie stos można rozbudować do 16 modułów w obrębie linii LV, ale w praktyce oznacza to sprawdzenie z instalatorem, czy moc wybranego falownika (5 kW albo 8 kW) nadal wystarcza przy większej pojemności – dokładnie tak samo jak u Deye z falownikiem 10 kW. Jeśli potrzebujesz większej mocy niż pozwala wybrany model, u obu producentów oznacza to wymianę falownika na wariant z wyższego segmentu tej samej serii (SolaX oferuje tę serię też w mocach 10–20 kW).

Który system jest tańszy przy porównywalnej pojemności?

Dla Deye mamy precyzyjne ceny orientacyjne: falownik 11 650–12 490 zł plus moduły po 2 968–3 650 zł każdy – czyli konfiguracja z trzema modułami (13,8 kWh użytecznej) to orientacyjnie 20 600–23 440 zł za sam sprzęt. Dla SolaX X3-Neo LV w naszej recenzji nie potwierdziliśmy jeszcze jednej, wiarygodnej ceny rynkowej dla obu wariantów (9,4 i 18,8 kWh) – zamiast podawać niepewną liczbę, poproś o aktualną wycenę konkretnej konfiguracji u dystrybutora i porównaj ją z powyższym punktem odniesienia dla Deye.

Czy oba systemy nadają się do dołożenia do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Zależy od konfiguracji. SolaX X3-Neo LV łączy się z falownikiem po stronie stałoprądowej (DC) w standardowej konfiguracji, co jest najprostsze przy nowej instalacji albo wymianie dotychczasowego falownika – ale instrukcja producenta opisuje też wariant AC coupling do istniejącej instalacji on-grid, z zachowaniem starego falownika, dodatkowym licznikiem i pewnymi ograniczeniami eksportu; to nie jest dowolny retrofit bez warunków. Deye SUN-10K to kompletny falownik hybrydowy – pasuje zarówno do nowej instalacji, jak i do retrofitu, w zależności od tego, czy zastępujesz istniejący falownik on-grid.

Czy różnica w czasie przełączenia na backup (3 ms vs 10 ms) ma realne znaczenie w domu?

Dla typowych odbiorników domowych (lodówka, router, oświetlenie) oba czasy są niezauważalne. Różnica zyskuje na znaczeniu przy sprzęcie szczególnie wrażliwym na mikroprzerwy zasilania – niektórych komputerach, sterownikach automatyki czy urządzeniach medycznych bez własnego zasilania buforowego.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
System niskonapięciowy LV

Który wybrać: elastyczna rozbudowa czy gotowa konfiguracja?

Deye pozwala dokładać moduły bez ograniczenia mocą falownika, SolaX daje gotowy, szybszy w przełączeniu zestaw. Sprawdź, ile pojemności realnie potrzebujesz.

Zobacz zestawy LV w katalogu Dobierz pojemność do zużycia
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst