Zapytanie „magazyn energii 20 kWh cena” najczęściej wpisują dwie grupy czytelników: właściciele domów z pompą ciepła i samochodem elektrycznym, którzy już wiedzą, że 10 kWh im nie wystarczy, oraz osoby, które kupiły mniejszy magazyn rok czy dwa lata temu i teraz dopytują o rozbudowę. Obie grupy trafiają na tę samą pułapkę cenową: producenci rzadko sprzedają gotowy zestaw 20 kWh jako jedną, odrębną pozycję w cenniku – częściej widać dwie ceny tego samego falownika, różniące się liczbą modułów baterii podłączonych do niego.
Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.
W katalogu EnergyDock ta klasa pojemności wygląda inaczej niż w materiałach marketingowych producentów: to nie „wariant premium za dopłatą”, tylko osobna grupa trzynastu systemów o zróżnicowanej architekturze – od zestawów niskonapięciowych z bateriami modułowymi, po wieże wysokonapięciowe z pełnym backupem wszystkich obwodów. Niżej zestawiamy ceny wszystkich trzynastu, pokazujemy, które platformy pozwalają dojść do 20 kWh w dwóch krokach zakupowych zamiast jednego dużego wydatku, i liczymy, ile realnie odda z tego dotacja PME2.
Odpowiedź wprost: ile kosztuje magazyn energii 20 kWh
W klasie „20 kWh i więcej” mamy w katalogu 13 kompletnych zestawów z falownikiem, o pojemności brutto od 18,2 do 27,1 kWh. Mediana ceny to 43 050 zł, widełki 37 300 zł–58 430 zł. To jednocześnie najtańsza klasa pojemnościowa licząc kosztem jednej kilowatogodziny: mediana 2 179 zł/kWh, wobec 2 480 zł/kWh w klasie 15 kWh i 2 922 zł/kWh w klasie 10 kWh. Im większy zestaw, tym więcej kilowatogodzin przypada na wspólny falownik i montaż, więc jednostkowy koszt pojemności spada – do pewnego momentu, o czym niżej.
Najniższy koszt jednej kWh w tej klasie ma GoodWe ESA 3-fazowy 10 kW + 24,9 kWh: 43 050 zł za 24 kWh netto, czyli 1 794 zł/kWh. Najwyższy – Huawei LUNA2000 S1 20,7 kWh z falownikiem SUN2000-10K-MAP0: 57 900 zł za 20,7 kWh, czyli 2 797 zł/kWh, ale ten zestaw ma pełny backup i falownik z zapasem na dalszą rozbudowę do ok. 42 kWh. Z trzynastu zestawów pięć ma pełny backup wszystkich obwodów, siedem backup częściowy wybranych obwodów, a jeden – Pylontech z Solisem – w naszej ofercie jest skonfigurowany bez wydzielonego obwodu awaryjnego (choć sam falownik Solis S6-EH3P ma wyjście backup z ograniczeniem mocy – to kwestia zakresu konkretnej oferty i montażu, nie braku tej funkcji w falowniku). Trzy z trzynastu to systemy Sigenergy, pięć KSTAR – te dwie marki dominują w tej klasie pojemności podobnie jak w całym katalogu magazynów all-in-one.
Dla porównania: różnicę w cenie i strukturze kosztu między klasami 5, 10, 15 i 20 kWh rozkładamy liczbowo w analizie ceny za kWh magazynu energii, a sam wariant 10 kWh z montażem opisujemy osobno w artykule o cenie magazynu 10 kWh.
Kiedy magazyn 20 kWh ma sens, a kiedy to przewymiarowanie
Pojemność 20 kWh broni się ekonomicznie w trzech sytuacjach, które najczęściej występują razem, a nie osobno:
- Pompa ciepła i samochód elektryczny w jednym domu. Pompa ciepła w typowym domu jednorodzinnym dokłada do rocznego zużycia orientacyjnie kilka tysięcy kWh, ładowanie EV w nocy – kolejne 2000–3000 kWh. Przy rocznym zużyciu rzędu 8000 kWh i więcej magazyn 10 kWh zwykle opróżnia się przed świtem, a 20 kWh ma szansę domknąć dobę bez dokupowania energii z sieci w drogich godzinach.
- Duży dom zasilany trójfazowo. Dziesięć z trzynastu zestawów w tej klasie to instalacje 3-fazowe o mocy falownika 8–15 kW (1-fazowe są tylko Victron modułowy, KSTAR BluE-S 204 i KSTAR BlueSpark z falownikiem 6 kW) – sama pojemność bez odpowiedniej mocy nie rozwiąże problemu, jeśli dom ma jednocześnie pracującą pompę ciepła, ładowarkę EV i kuchnię indukcyjną.
- Arbitraż cenowy na taryfie dynamicznej. Większa pojemność pozwala rozegrać pełniejszy dobowy spread cen RCE, ale tylko wtedy, gdy magazyn faktycznie codziennie się napełnia i opróżnia. W symulacji EnergyDock na rzeczywistych cenach RCE z pełnych 12 miesięcy magazyn 10 kWh dał ok. 1 537 zł zysku rocznie z samego arbitrażu dolina-szczyt – mechanikę tego wyliczenia rozkładamy w artykule o arbitrażu cenowym magazynem energii. Podwojenie pojemności nie podwaja automatycznie zysku, jeśli codzienny profil zużycia i tak nie wykorzysta dodatkowych kilowatogodzin.
Kiedy 20 kWh to przewymiarowanie: gdy dom zużywa rocznie mniej niż 6000–7000 kWh, nie ma pompy ciepła ani EV, a instalacja fotowoltaiczna jest za mała, żeby codziennie naładować taką baterię. W takim domu magazyn 10 czy 15 kWh – porównanie tych wariantów rozkładamy w artykule o cenie magazynu 15 kWh – zwykle wykorzysta swoją pojemność w pełni, a 20 kWh będzie stało w połowie puste, generując koszt bez proporcjonalnej korzyści. Zależność między pojemnością a pompą ciepła szczegółowo rozkłada też starszy tekst 10 kWh czy 20 kWh przy pompie ciepła.
Tabela: 13 zestawów 20+ kWh w katalogu EnergyDock
Poniżej wszystkie zestawy klasy 20+ kWh z katalogu, posortowane rosnąco po cenie. Link przy każdej pozycji prowadzi do pełnej karty produktu z parametrami technicznymi i kompatybilnością.
13 zestawów na wykresie
| Zestaw | Pojemność (brutto) | Fazy | Backup | Cena |
|---|---|---|---|---|
| KSTAR All-in-one BluE-S 204 (20,4 kWh) | 20,4 kWh | 1F | częściowy | 37 300 zł |
| KSTAR BlueSpark E6KS 20,48 kWh | 20,48 kWh | 1F | częściowy | 37 300 zł |
| SolaX X3-NEO-8K-LV + 4× T-BAT-SYS-LV D53 | 21,2 kWh | 3F | częściowy | 37 420 zł |
| Victron MultiPlus-II 48/5000 GX + 4× Pylontech US5000 | 19,2 kWh | 1F | częściowy | 40 050 zł |
| KSTAR All-in-one E10KT 204 (20,4 kWh) | 20,4 kWh | 3F | częściowy | 40 100 zł |
| KSTAR BlueSpark E10KT 20,48 kWh | 20,48 kWh | 3F | częściowy | 40 100 zł |
| GoodWe ESA 3-fazowy 10 kW + 24,9 kWh | 24,96 kWh | 3F | pełny | 43 050 zł |
| Sigenergy SigenStor 18 kWh | 18,06 kWh | 3F | pełny | 45 140 zł |
| Pylontech Force-H3 25,6 kWh + Solis S6-EH3P | 25,6 kWh | 3F | brak | 47 620 zł |
| KSTAR BlueSpark E12KT 25,6 kWh | 25,6 kWh | 3F | częściowy | 48 400 zł |
| Sigenergy SigenStor 24 kWh | 24,08 kWh | 3F | pełny | 57 730 zł |
| Huawei LUNA2000 S1 20,7 kWh + SUN2000-10K-MAP0 | 20,7 kWh | 3F | pełny | 57 900 zł |
| Sigenergy SigenStor 27 kWh | 27,12 kWh | 3F | pełny | 58 430 zł |
Werdykt warunkowy: jeśli priorytetem jest najniższy koszt wejścia i backup nie musi obejmować całego domu – KSTAR BluE-S 204 albo SolaX wypadają najtaniej. Jeśli priorytetem jest pełny backup bez kompromisów – Sigenergy, GoodWe ESA i Huawei LUNA dają go w tej klasie za cenę zbliżoną do mediany albo wyższą. Pełną, filtrowalną listę zestawów tej i innych klas pojemności znajdziesz w katalogu magazynów EnergyDock.
Droga 10+10: platformy modułowe, które skalują do 20 kWh i dalej
Zamiast kupować od razu kompletny zestaw 20 kWh, w czterech platformach z naszego katalogu można dojść do tej pojemności w dwóch krokach – zaczynając od falownika i mniejszej baterii, a docelową pojemność dokładając modułami. Najbardziej dosłowny przykład to KSTAR E10KT: wariant z dwoma modułami (10,2 kWh, 27 200 zł) i wariant z czterema modułami na tym samym falowniku 10 kW (20,4 kWh, 40 100 zł). Dopłata za drugą parę modułów wynosi 12 900 zł za dodatkowe 9,2 kWh netto – ok. 1 402 zł/kWh, wyraźnie mniej niż mediana 2 179 zł/kWh w gotowym zestawie tej klasy. To akurat dotyczy platformy KSTAR – u Sigenergy zależy od wielkości modułu: pierwszy, mniejszy moduł BAT6 (5,84 kWh netto) kosztuje 10 673 zł, czyli ok. 1 828 zł/kWh, powyżej tego progu; korzystniej wypada dopiero większy moduł BAT10. Ten sam wzorzec powtarza się w wersji 1-fazowej: BluE-S 102-1f (10,2 kWh, 23 700 zł) i BluE-S 204-1f (20,4 kWh, 37 300 zł), z dopłatą 13 600 zł za rozbudowę.
| Platforma | Moduł baterii | Cena modułu | Maksymalna konfiguracja |
|---|---|---|---|
| KSTAR BluE-Pack 5.1 | 5,1 kWh brutto / 4,6 kWh netto | 6 468 zł (moduł osobno) | do 8 modułów na falownik BluE-S – ok. 41 kWh brutto |
| Sigenergy SigenStor BAT | 6,0 lub 9,0 kWh brutto/moduł | od 10 673 zł za pierwszy moduł | do 6 modułów na kontroler – ok. 54 kWh brutto (nasz największy zestaw katalogowy: 27 kWh za 58 430 zł) |
| Dyness Tower HV9637 | 3,37 kWh netto/moduł | wieża od 14 310 zł (3 moduły, model T10) | do 6 modułów – model T21 to 20,245 kWh netto za 26 100 zł, bez falownika |
| Huawei LUNA2000 | 5,0 lub 6,9 kWh/moduł | zestaw od 31 310 zł (2 moduły = 10 kWh) | falownik SUN2000-10K-MAP0 przyjmuje do ok. 42 kWh baterii |
Sigenergy warto rozłożyć na dwa scenariusze. Jeśli masz już falownik SigenStor i chcesz dołożyć samą baterię – moduły BAT kupuje się osobno, od 10 673 zł za pierwszy 6-kilowatogodzinowy moduł, a mechanikę takiej rozbudowy tłumaczy artykuł o rozbudowie magazynu energii modułami. Jeśli kupujesz system od zera, prościej wziąć gotowy zestaw all-in-one z tabeli wyżej – 18, 24 albo 27 kWh. Dyness Tower to z kolei jedna z najtańszych dróg do samej baterii 20 kWh bez falownika: model T21 kosztuje 26 100 zł, ale wymaga zgodnego falownika wysokonapięciowego dobranego osobno.
Zanim zdecydujesz, czy dokładać moduły do istniejącego falownika, czy kupować nowy zestaw 20 kWh od zera, sprawdź w kalkulator magazynu energii, ile kilowatogodzin realnie wypełni Twój dobowy profil zużycia.
Dotacja PME2 przy magazynie 20 kWh
Program PME2 liczy dotację według wzoru: najniższa z trzech wartości – 16 000 zł, 30% kosztu kwalifikowanego, albo 800 zł za każdą kWh pojemności nominalnej. Przy realnych cenach z naszego katalogu w klasach 15 i 20 kWh niemal zawsze wiąże właśnie próg 30% kosztu, nie nagłówkowe 16 000 zł – w klasie 10 kWh po wrześniowej podwyżce cen częściej wiąże już niższy limit 800 zł/kWh:
| Pojemność | Cena zestawu (mediana klasy) | 30% kosztu kwalifikowanego | 800 zł × kWh | Dotacja PME2 |
|---|---|---|---|---|
| 10 kWh | 27 200 zł | 8 160 zł | 8 000 zł | ≈8 000 zł (wiąże 800 zł/kWh) |
| 15 kWh | 36 180 zł | 10 854 zł | 12 000 zł | ≈10 900 zł (wiąże 30%) |
| 20 kWh | 43 050 zł | 12 915 zł | 16 000 zł | ≈12 900 zł (wiąże 30%) |
Żeby przy 20 kWh dostać pełne 16 000 zł, koszt kwalifikowany musi sięgnąć co najmniej 53 300 zł – bo dopiero wtedy 30% z tej kwoty zrównuje się z nagłówkowym limitem. Ten próg przekraczają dziś trzy z trzynastu pozycji z naszej tabeli zestawów: Sigenergy SigenStor 24 kWh za 57 730 zł (30% to ok. 17 319 zł), Sigenergy SigenStor 27 kWh za 58 430 zł (ok. 17 529 zł) i Huawei LUNA2000 S1 20,7 kWh za 57 900 zł (ok. 17 370 zł) – u wszystkich trzech 30% kosztu przewyższa dziś nagłówkowy limit, więc dotacja zatrzymuje się na 16 000 zł. U wszystkich trzech cena za kWh magazynu zostaje poniżej progu 3 000 zł/kWh (kosztu kwalifikowanego). Koszt kwalifikowany formalnie obejmuje wyłącznie magazyn energii – falownik hybrydowy w zestawach all-in-one trzeba wydzielić z faktury, więc realna podstawa do wyliczenia dotacji bywa niższa niż pełna cena zestawu z tabeli. Warunek techniczny programu: pojemność nominalna minimum 10 kWh oraz minimum 2 kWh magazynu na każdy 1 kWp mocy PV – przy 20 kWh oznacza to, że dotowana instalacja fotowoltaiczna może mieć maksymalnie ok. 10 kWp (20 kWh ÷ 2 kWh/kWp), nie od 10 kWp wzwyż. Dla większej instalacji PV potrzebny byłby jeszcze większy magazyn, żeby zmieścić się w tej relacji. Więcej przykładów dla pojemności 5, 10, 15 i 20 kWh, razem z bonusem unijnym do 2 000 zł, zestawia artykuł o dotacji do magazynu energii na przykładach.
Program PME2 (budżet 1 mld zł, operator NFOŚiGW) ma nabór od 20 października 2026 r., godz. 9:00, do 1 października 2027 r., godz. 20:00, lub do wyczerpania środków. Program adresowany jest do prosumentów – osób fizycznych w modelu domowym; finansowanie firmowe (kredyt, leasing) to osobna ścieżka dla podmiotów, które nie kwalifikują się do tej dotacji, nie alternatywna forma tego samego wsparcia. Przy zestawie 20 kWh za medianową cenę i przy założeniu przyznania dotacji w szacowanej wysokości pokryłaby ona ok. 30% wydatku – resztę trzeba sfinansować z własnych środków.
Sprawdź, czy Twój profil zużycia realnie wypełni 20 kWh
Zanim zapłacisz za pojemność, której nie wykorzystasz, policz roczne zużycie i wieczorny pobór - to one, nie moda na duże baterie, decydują o klasie magazynu.
Często zadawane pytania
Czy magazyn 20 kWh kupuje się od razu jako gotowy zestaw?
Rzadko. W katalogu kilka zestawów 20+ kWh to ten sam falownik co wariant 10 kWh, tylko z podwojoną liczbą modułów baterii – np. KSTAR E10KT rozbudowany z 2 do 4 modułów, z 10,2 do 20,4 kWh. Dopłata za drugą parę modułów wynosi wtedy 12 900 zł, mniej niż cena kompletnego nowego zestawu tej pojemności.
Ile kosztuje magazyn energii 20 kWh bez montażu?
Katalog podaje ceny zestawów kompletnych z falownikiem – mediana 43 050 zł, widełki 37 300 zł–58 430 zł. Wszystkie te kwoty to ceny samego sprzętu, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu.
Czy dotacja PME2 pokryje połowę kosztu magazynu 20 kWh?
Przy medianowej cenie 43 050 zł – nie. Dotacja wynosi wtedy orientacyjnie ok. 12 900 zł (warunkowy rachunek liczony od pełnej ceny zestawu jako kosztu kwalifikowanego, nie ustalona kwota), bo wiąże próg 30% kosztu kwalifikowanego, a nie nagłówkowe 16 000 zł. Pełne 16 000 zł wymaga kosztu kwalifikowanego za co najmniej 53 300 zł. Trzy pozycje w naszej tabeli przekraczają ten próg ceną całkowitą zestawu: oba zestawy Sigenergy 24 i 27 kWh oraz Huawei LUNA2000 S1 20,7 kWh za 57 900 zł – pełną dotację można jednak oszacować dopiero po ustaleniu kosztu kwalifikowanego samego magazynu (bez falownika) i spełnieniu pozostałych warunków programu.
Jaki dom potrzebuje magazynu 20 kWh zamiast 10 czy 15 kWh?
Głównie dom z pompą ciepła i samochodem elektrycznym ładowanym w nocy, zużywający rocznie od około 8000 kWh w górę, zasilany trójfazowo i z fotowoltaiką na tyle dużą, by codziennie napełnić większą baterię. Bez tych warunków jednocześnie 20 kWh często stoi w połowie puste.
Czy taniej wyjść od razu na 20 kWh, czy dokupować moduły później?
Zależy od platformy. KSTAR i Sigenergy pozwalają dokupić moduły do tego samego falownika za mniej niż 1 500 zł/kWh, taniej niż mediana 2 179 zł/kWh w gotowym zestawie 20+ kWh. Przy ograniczonym budżecie sensowniej zacząć od falownika z zapasem mocy i dołożyć baterię, gdy zużycie realnie wzrośnie – u Sigenergy sprawdź akurat cenę większego modułu (BAT10), bo mniejszy moduł BAT6 kosztuje ok. 1 828 zł/kWh – więcej niż dopłata za rozbudowę w przytoczonym przykładzie KSTAR (ok. 1 402 zł/kWh), choć wciąż mniej niż mediana 2 179 zł/kWh gotowego zestawu tej klasy.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
