Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Testy i Recenzje EnergyDock

KSTAR BluE-S E10KT + BluE-Pack 10,2 – analiza zestawu hybrydowego i rozbudowy

9 min czytania
Falownik hybrydowy KSTAR BluE-S E10KT z bateriami BluE-Pack w zestawie hybrydowym

Falownik i bateria kupione jako jeden komplet od jednego producenta zdejmują z Ciebie pytanie o kompatybilność – w zamian dostajesz nazwę sklejoną z dwóch numerów katalogowych, którą trzeba umieć rozczytać: BluE-S E10KT oznacza falownik hybrydowy, BluE-Pack-10.2 – naszą konfigurację baterii 10,2 kWh. W naszym katalogu znajdziesz ten zestaw pod nazwą KSTAR BluE-S E10KT + BluE-Pack 10,2, a poniższa analiza rozkłada obie części na czynniki pierwsze.

Zgodność deklarowanych parametrów zestawu ze specyfikacją KSTAR sprawdzamy niżej, sekcja po sekcji. Cena, którą podajemy w dalszej części, pochodzi z jednego źródła hurtowego, więc traktuj ją jako punkt odniesienia, a nie gotową ofertę.

Co to za zestaw i skąd nazwa 10,2?

KSTAR nie komunikuje jednego, oficjalnego modelu „flagowego” w linii BluE-S – w ofercie producenta obok E10KT stoją warianty E8KT i E12KT o innej mocy ciągłej. E10KT jest jednak wariantem najszerzej dostępnym i najlepiej udokumentowanym u europejskich dystrybutorów, więc opisujemy go jako sprawdzony punkt wejścia w tę rodzinę, nie jako jedyny słuszny wybór.

Nazwa „10.2″ w naszym katalogu odnosi się do konfiguracji baterii, nie do falownika. BluE-Pack 5.1 to pojedynczy moduł LiFePO4 o pojemności ok. 5,1 kWh brutto. Dwa takie moduły spięte razem dają 10,2 kWh brutto – i to jest dokładnie ta konfiguracja, którą u jednego z dystrybutorów hurtowych znaleźliśmy pod kodem SKU KSH10-10. Falownik BluE-S E10KT jest hybrydą z bezpośrednim wejściem fotowoltaicznym: panele podłącza się do niego, a nie do osobnego falownika PV, do którego dokłada się baterię po stronie AC.

Parametry falownika BluE-S E10KT

Parametr Wartość
Typ i fazy Falownik hybrydowy, trójfazowy, 400 V AC
Moc ciągła / pozorna 10 kW / max 11 kVA
Maks. wejście PV 20 kW ciągłe (200% oversizing)
MPPT 2 tory; maks. napięcie wejścia DC do 1000 V (dokumentacja producenta podaje w innym miejscu też 950 V) – dokładny zakres roboczy MPPT, napięcie startowe i limit prądu każdego wejścia sprawdź w pełnej karcie katalogowej przed doborem stringu, bo dostępny materiał nie rozdziela tych wartości jednoznacznie
Przełączenie sieć / off-grid poniżej 20 ms
Sprawność max PV do 97,6%, europejska ok. 97%
Komunikacja WiFi, RS485, CAN2.0, 4G, aplikacja mobilna + LCD, wbudowany EMS
Waga / obudowa ok. 42 kg, IP65
Warunki pracy -25°C do +60°C, hałas poniżej 25 dB

Liczba, która najbardziej wpływa na decyzję zakupową, to 200-procentowy oversizing PV: na falowniku o mocy ciągłej 10 kW możesz zawiesić do 20 kW paneli. To duży zapas, przydatny zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy panele rzadko osiągają moc znamionową – im większa nadwyżka mocy PV nad mocą falownika, tym więcej energii wyciśniesz z krótkiego, słabego słońca. Dwa tory MPPT z maksymalnym napięciem wejścia DC rzędu 1000 V (w części dokumentacji producenta podawanym też jako 950 V) obejmują większość typowych konfiguracji stringów – dokładny zakres roboczy MPPT, napięcie startowe i limit prądu na wejście warto jednak zweryfikować w pełnej karcie katalogowej przed ostatecznym doborem liczby paneli na string, bo w dostępnym materiale te wartości nie są jednoznacznie rozdzielone.

Sprawność europejska ok. 97% i szczytowa 97,6% to wynik solidny, choć nie wyjątkowy na tle innych hybryd trójfazowych w naszej ofercie – różnice między markami w tym przedziale rzadko przekładają się na więcej niż kilkadziesiąt złotych rocznie w typowym gospodarstwie domowym. IP65 i zakres pracy od -25°C do +60°C pozwalają zamontować falownik na zewnątrz, co przy wadze 42 kg bywa wygodniejsze niż szukanie miejsca w kotłowni.

Bateria BluE-Pack i rozbudowa modułowa

Pojedynczy moduł BluE-Pack 5.1 to bateria LiFePO4 z ogniwami CATL, napięcie nominalne 48/51,2 V, pojemność 5,1-5,12 kWh brutto i ok. 4,6 kWh użyteczne. Różnica między pojemnością brutto a użyteczną, ok. 0,5 kWh na moduł, to margines bezpieczeństwa BMS – standardowy zabieg w bateriach LiFePO4, chroniący ogniwa przed pełnym rozładowaniem.

Liczba modułów Pojemność brutto Nasza konfiguracja
2 10,2 kWh BluE-Pack-10.2 (katalog EnergyDock, SKU KSH10-10)
4 20,4 kWh rozbudowa na tym samym falowniku
6 30,6 kWh rozbudowa na tym samym falowniku
8 40,8 kWh maksymalna pojemność E10KT

To, co odróżnia ten zestaw od wielu konkurencyjnych architektur, to brak progu wymiany falownika. Od dwóch do ośmiu modułów, od 10,2 do 40,8 kWh, obsługuje jedno i to samo urządzenie E10KT – dokładasz moduły, nie kupujesz nowego mózgu systemu. Jeśli dziś wystarcza Ci 10,2 kWh, ale planujesz w przyszłości pompę ciepła albo samochód elektryczny, ta ścieżka rozbudowy wychodzi taniej niż w systemach, w których większa bateria wymaga mocniejszego falownika.

Backup i czas przełączenia

Przy zaniku napięcia w sieci falownik przełącza się na pracę wyspową w czasie poniżej 20 ms – krócej niż wynosi tolerancja większości zasilaczy impulsowych, więc router czy komputer zwykle nie rejestrują przerwy. To jednak czas przełączenia całego falownika, nie gwarancja braku efektu dla każdego odbiornika w domu – urządzenia bardziej wrażliwe na krótkie zaniki (np. część lodówek inwerterowych, sprzęt precyzyjny) warto sprawdzić osobno i przetestować na docelowym obciążeniu, zamiast zakładać ciągłość pracy z góry. To wartość deklarowana dla całej trójfazowej architektury E10KT, nie dla pojedynczego obwodu: w odróżnieniu od zestawów modernizujących instalację po stronie AC, gdzie backup bywa ograniczony do wydzielonych, jednofazowych obwodów krytycznych, tu falownik od razu projektowany jest do pracy trójfazowej.

Wbudowany EMS, czyli moduł zarządzania energią, odpowiada za priorytetyzację źródeł: PV, baterii i sieci. Komunikacja WiFi, RS485, CAN2.0 i 4G daje kilka niezależnych dróg monitoringu i sterowania, w tym zdalny dostęp przez sieć komórkową – przydatny tam, gdzie domowy WiFi jest niestabilny albo router też stracił zasilanie.

Gwarancja i deklarowana żywotność baterii

Falownik BluE-S E10KT ma 5 lat gwarancji producenta. Cały zestaw bywa w materiałach sprzedażowych reklamowany jako „5 lat gwarancji produktowej i 10 lat gwarancji na wydajność baterii” – te dwie liczby dotyczą różnych elementów i różnych warunków, więc dokładny zakres (co obejmuje przedłużona gwarancja na baterię, jakie warunki trzeba spełnić) trzeba sprawdzić przy konkretnej ofercie sprzedawcy, bo komunikacja bywa niespójna między dystrybutorami.

Żywotność 10 000 cykli deklarowana jest dla rodziny ogniw BluE-Pack i potwierdzona w dokumentacji dla jednofazowego wariantu tej samej linii. Dla samego E10KT, czyli wariantu trójfazowego, nie znaleźliśmy osobnego, niezależnego potwierdzenia tej liczby – ogniwa są te same, więc różnicy na co dzień raczej nie ma, ale formalnie jest to zastrzeżenie, które uczciwie trzeba odnotować.

Ile to kosztuje – widełki rynkowe

U jednego z dystrybutorów hurtowych w Polsce dokładnie ta konfiguracja – falownik BluE-S E10KT plus bateria BluE-Pack-10.2, kod SKU KSH10-10 – była w sierpniu 2026 wyceniana na ok. 13 780 zł netto, z rabatami przy większych ilościach zamówienia. Nie zachowaliśmy datowanego odnośnika ani zrzutu tej oferty, więc traktuj kwotę jako niepotwierdzony punkt odniesienia rynkowego, nie naszą cenę detaliczną – aktualną cenę samego sprzętu, bez montażu, sprawdzisz na stronie produktu w naszym katalogu.

Dla większych konfiguracji, 20,4, 30,6 czy 40,8 kWh, nie mamy potwierdzonej wyceny rynkowej z tego samego źródła, więc nie podajemy tu liczb, których nie da się zweryfikować. Zasada jest jednak prosta: doliczasz kolejne moduły BluE-Pack 5.1 do tego samego falownika, bez kosztu wymiany urządzenia głównego – to koszt krańcowy rozbudowy, a nie koszt budowy nowego systemu od zera.

Dla kogo ten zestaw będzie dobrym wyborem?

  • dla domów budujących instalację PV od podstaw – falownik ma bezpośrednie wejście fotowoltaiczne i przyjmie do 20 kW paneli;
  • dla planujących rozbudowę pojemności w kolejnych latach bez wymiany falownika – ścieżka od 10,2 do 40,8 kWh jest tu wyjątkowo prosta;
  • dla ceniących szybkie, pełne trójfazowe przełączenie na zasilanie awaryjne, poniżej 20 ms;
  • dla szukających baterii z ogniwami klasy Tier-1 (CATL) przy rozsądnej cenie wejścia.

Dla kogo nie?

  • dla domów z już działającym hybrydowym falownikiem innej marki i podłączonym PV – E10KT to falownik z bezpośrednim wejściem fotowoltaicznym, nie doczepiana bateria AC, więc migracja oznacza wymianę falownika, a nie samo dodanie baterii;
  • dla oczekujących jednej, prostej gwarancji na cały zestaw bez czytania warunków – komunikat „5 lat plus 10 lat” wymaga doprecyzowania przy konkretnej ofercie sprzedawcy;
  • dla planujących od razu maksymalną pojemność 40,8 kWh i chcących znać jej cenę z góry – potwierdzoną wycenę mamy wyłącznie dla wariantu wejściowego 10,2 kWh;
  • dla szukających niezależnego potwierdzenia 10 000 cykli konkretnie dla wariantu trójfazowego E10KT – dostępne dane potwierdzają tę liczbę dla jednofazowego wariantu tej samej rodziny ogniw.
Zestaw z tej analizy

Zobacz gotowe zestawy magazynów w katalogu

KSTAR E10KT + BluE-Pack to jeden z kilku gotowych zestawów hybrydowych w naszej ofercie - zobacz resztę i dobierz pojemność pod swój dom.

Zobacz zestaw KSTAR E10KT Dobierz pojemność magazynu

Często zadawane pytania

Czy BluE-Pack-10.2 to jedyna dostępna pojemność zestawu KSTAR E10KT?

Nie – „10.2″ to nazwa naszej konfiguracji katalogowej, czyli dwóch modułów BluE-Pack 5.1. Ten sam falownik E10KT obsługuje od dwóch do ośmiu modułów, czyli pojemność od 10,2 do 40,8 kWh, bez wymiany urządzenia.

Czy KSTAR E10KT wymaga nowej instalacji fotowoltaicznej?

Nie musi wymagać nowych paneli – to falownik hybrydowy z bezpośrednim wejściem PV (do 20 kW na 2 torach MPPT), więc przy modernizacji liczy się przede wszystkim wymiana samego falownika, a istniejące stringi paneli często da się zachować, o ile mieszczą się w zakresie napięcia i prądu wejść E10KT – sprawdź to z instalatorem przed decyzją. Jeśli masz już działający falownik hybrydowy innej marki z wolnym wejściem baterii, migracja na E10KT oznacza wymianę falownika, nie samo dołożenie baterii po stronie AC – warto porównać koszt tej wymiany z modernizacją po stronie DC dopasowaną do obecnej marki.

Ile kosztuje zestaw KSTAR E10KT + BluE-Pack-10.2 w Polsce?

Jeden z dystrybutorów hurtowych wyceniał dokładnie tę konfigurację (SKU KSH10-10) na ok. 13 780 zł netto w sierpniu 2026, z rabatami przy większych ilościach – to niepotwierdzony źródłowo punkt odniesienia (bez zachowanego datowanego odnośnika), nie nasza cena detaliczna. Aktualną ofertę sprawdzisz na stronie produktu.

Ile lat gwarancji ma zestaw KSTAR E10KT + BluE-Pack?

Falownik BluE-S E10KT ma 5 lat gwarancji producenta. Cały zestaw bywa reklamowany jako 5 lat gwarancji produktowej i dodatkowo 10 lat gwarancji na wydajność baterii – dokładny zakres tych warunków sprawdzisz przy konkretnej ofercie sprzedawcy, bo komunikacja różni się między dystrybutorami.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Zestaw z tej analizy

Zobacz gotowe zestawy magazynów w katalogu

KSTAR E10KT + BluE-Pack to jeden z kilku gotowych zestawów hybrydowych w naszej ofercie - zobacz resztę i dobierz pojemność pod swój dom.

Zobacz zestaw KSTAR E10KT Dobierz pojemność magazynu
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst