Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Moc przyłączeniowa a magazyn, pompa ciepła i ładowarka: kiedy naprawdę trzeba ją zwiększyć i ile to kosztuje

16 min czytania
Moc przyłączeniowa domu a magazyn energii, pompa ciepła i ładowarka EV - kiedy zwiększyć moc

Pytanie „mam 11 kW albo 14 kW mocy umownej, dokładam pompę ciepła, ładowarkę i magazyn – czy muszę zwiększać moc?” wraca w niemal każdej rozmowie o elektryfikacji domu. Instalatorzy odpowiadają różnie: jedni każą składać wniosek do operatora od razu, inni machają ręką. Obie odpowiedzi bywają błędne, bo rozstrzyga nie suma mocy z tabliczek znamionowych, lecz to, ile z tych urządzeń pracuje jednocześnie w zimowy wieczór i czy któreś z nich potrafi ustąpić pozostałym.

Nabór PME2 startuje 20.10.2026 — przygotuj się już teraz:Policz dotację PME2 →Dobierz zestaw pod PME2 →Zapytaj o wycenę →

Poniżej rozkładamy temat na liczby: co oznaczają moc przyłączeniowa, moc umowna i zabezpieczenie przedlicznikowe, ile naprawdę biorą pompa ciepła, ładowarka i indukcja, w których z trzech typowych konfiguracji 14 kW wystarcza, a w której nie, oraz jak wygląda wniosek do OSD i za co zapłacisz.

Moc przyłączeniowa, moc umowna i zabezpieczenie: trzy liczby z Twojej umowy

Moc przyłączeniowa to maksymalna moc czynna, jaką operator systemu dystrybucyjnego (OSD) zobowiązał się dostarczyć do Twojego przyłącza – zapisana w warunkach przyłączenia i umowie o przyłączenie. Moc umowna to moc, którą deklarujesz w umowie kompleksowej lub dystrybucyjnej; w domu jednorodzinnym z reguły równa się mocy przyłączeniowej i nie może jej przekroczyć. Fizycznym strażnikiem obu liczb jest zabezpieczenie przedlicznikowe, zaplombowane przez OSD. Jego prąd znamionowy przeliczasz na moc prostym wzorem: liczba faz × prąd × 230 V.

Zabezpieczenie przedlicznikowe Moc przyłączeniowa (orientacyjnie) Gdzie najczęściej spotykane
1 × 25 A ≈ 5,5 kW mieszkania i starsze domy z przyłączem 1-fazowym
3 × 16 A ≈ 11 kW domy z lat 90. i starsze, przyłącza „standardowe”
3 × 20 A ≈ 14 kW najczęstsza moc w nowszych domach jednorodzinnych
3 × 25 A ≈ 17 kW domy projektowane pod ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła
3 × 32 A ≈ 22 kW domy z ładowarką 22 kW, dużą pompą ciepła lub dwoma autami

Swoją liczbę znajdziesz w trzech miejscach: na fakturze za prąd (pole „moc umowna”), w umowie z OSD i na tabliczce zabezpieczenia w skrzynce przy liczniku. Jeśli faktura mówi 11 kW, a w skrzynce siedzi 3×16 A, to jest Twoja realna granica – nie 14 kW, o których mówi instalator z sąsiedniej budowy. Przy przyłączu 1-fazowym 5,5 kW rozmowa o pompie ciepła z ładowarką kończy się na wniosku o przyłącze 3-fazowe, bo pompa i większość ładowarek 11 kW to urządzenia trójfazowe; formalności wokół przyłącza pod ładowarkę opisaliśmy w tekście o instalacji ładowarki w domu.

Ile mocy naprawdę biorą pompa ciepła, ładowarka, indukcja i magazyn

Producenci podają moc znamionową, a Ciebie interesuje pobór z sieci w realnej pracy. Tabela zestawia jedno z drugim dla urządzeń, o które pytacie najczęściej.

Urządzenie Pobór z sieci Kiedy i jak długo
Pompa ciepła powietrzna 8–12 kW mocy grzewczej 2,5–4 kW sprężarka pracuje ciągle w sezonie; pobór elektryczny to około jednej trzeciej mocy grzewczej
Grzałka wspomagająca pompy ciepła +3–6 kW tylko w mróz i przy odszranianiu – to ona tworzy zimowy szczyt
Ładowarka EV 11 kW 11 kW (3×16 A) pełna moc przez kilka godzin; z DLM tylko tyle, ile zostaje wolne
Ładowarka EV 22 kW 22 kW (3×32 A) sama wypełnia zabezpieczenie 3×32 A
Płyta indukcyjna 3–7 kW chwilowo, 20–40 min w porze kolacji
Klimatyzacja 1–2 kW latem, gdy pompa ciepła i grzałka nie pracują
Magazyn energii (falownik hybrydowy 5–12 kW) 0 kW dodatkowo gdy EMS ogranicza ładowanie z sieci; w szczycie oddaje energię do domu i pobór obniża

Falownik hybrydowy 10 kW nie oznacza, że dom pobierze o 10 kW więcej. Magazyn ładuje się nadwyżką z fotowoltaiki, a z sieci tylko wtedy, gdy tak ustawisz – i wtedy limit ładowania z sieci wpisujesz w aplikacji, np. 3 kW w nocnej dolinie. Operator przy zgłoszeniu magazynu patrzy na moc falownika w kontekście oddawania energii do sieci i definicji mikroinstalacji, co rozłożyliśmy na liczby przy zasadzie 2,2× z projektu UD332. To inna rubryka niż moc pobierana z sieci, o której mowa w tym artykule.

Dlaczego nie sumujesz mocy z tabliczek: współczynnik jednoczesności

Suma znamionowa domu z pompą ciepła (4 kW plus grzałka 6 kW), ładowarką 11 kW, indukcją 7 kW, piekarnikiem 3 kW, klimatyzacją 2 kW i resztą AGD 3 kW to 36 kW. Taki dom mimo to od lat działa na 14 kW, bo urządzenia nie pracują naraz na pełnej mocy: grzałka nie włącza się latem, klimatyzacja zimą, a płyta indukcyjna grzeje pełną mocą kilka minut. Projektanci opisują to współczynnikiem jednoczesności – dla domu liczy się realny szczyt, nie suma tabliczek.

Ten szczyt przypada na zimowy wieczór między 17:00 a 21:00: pompa ciepła pracuje ciągle, w mróz dołącza grzałka, rodzina gotuje kolację, a auto właśnie wróciło z pracy i chce się ładować. W tym oknie dodawaj moce: pompa 4 kW + grzałka 3 kW + indukcja 5 kW + oświetlenie, lodówka i elektronika 1,5 kW = 13,5 kW. Z 14 kW zostaje 0,5 kW – i tu decyduje, czy ładowarka umie poczekać.

Druga pułapka to fazy. Zabezpieczenie 3×20 A oznacza 20 A na każdej fazie z osobna, nie 60 A do dowolnego podziału. Pompa ciepła 1-fazowa i piekarnik na tej samej fazie wyłączą zabezpieczenie tej fazy, choć dwie pozostałe są prawie puste. Dlaczego tak się dzieje i jak rozłożyć obwody, wyjaśniamy w tekście o bilansowaniu międzyfazowym.

Trzy scenariusze dla domu z mocą 14 kW: kiedy wystarcza, a kiedy nie

Trzy konfiguracje, z którymi przychodzą do nas klienci, policzone dla tego samego domu: moc umowna 14 kW, zabezpieczenie 3×20 A, pompa ciepła powietrzna 10 kW mocy grzewczej.

Scenariusz Szczyt zimowego wieczoru Bilans wobec 14 kW (3×20 A) Werdykt
A. Pompa ciepła 4 kW + grzałka 3 kW + dom 1,5 kW + ładowarka 11 kW z DLM 8,5 kW stałe; ładowarka dostaje resztę DLM ogranicza ładowanie do ok. 5 kW (3×8 A) wieczorem; po 23:00, gdy dom bierze 4–5 kW, ładowarka dostaje 9–10 kW (3×13–14 A) OK – bez wniosku w tym założonym scenariuszu; realny czas do pełnego naładowania zależy od pojemności akumulatora auta, aktualnego SOC i strat ładowania – policz to dla swojego auta zamiast zakładać z góry „do rana”
B. Pompa ciepła 4 kW + grzałka 3 kW + indukcja 5 kW + dom 1,5 kW + ładowarka 11 kW bez DLM 24,5 kW przez czas gotowania przekroczenie o 10,5 kW, czyli ok. 1,75 × prąd znamionowy – zabezpieczenie 3×20 A prędzej czy później zadziała (dokładny czas zależy od charakterystyki wyzwalania i temperatury, nie da się go z góry podać w minutach) NIE – DLM albo EMS; jeśli mimo to potrzebny wniosek, licz moc dla rzeczywistego obciążenia: 24,5 kW w układzie symetrycznym to ok. 35,5 A/fazę, czyli zabezpieczenie 3×40 A – 3×32 A (22,08 kW) nadal będzie za mało
C. Pompa ciepła 4 kW + dom 1,5 kW + ładowarka 22 kW na pełnej mocy 27,5 kW sama ładowarka to 3×32 A, czyli całe 22 kW; z pompą i domem potrzeba ok. 28 kW, czyli zabezpieczenia 3×40 A WNIOSEK – zwiększenie mocy do ok. 28 kW albo ograniczenie ładowarki do 11 kW

Scenariusz A to najczęstszy przypadek i tu wniosek jest zbędny – pod warunkiem, że DLM naprawdę mierzy prąd na przyłączu, a nie tylko trzyma sztywny limit ustawiony w aplikacji. Scenariusz B pokazuje, że przekroczenie nie kończy się karą od OSD, tylko zadziałaniem zabezpieczenia przedlicznikowego – przywrócenie zależy od jego typu: zaplombowane przez OSD wymaga interwencji operatora (pogotowie energetyczne), do innych masz dostęp sam. To niedogodność, nie substytut obliczeń: jeśli wiesz, że gotowanie, grzałka i ładowanie auta pełną mocą będą się pokrywać, zaplanuj DLM/EMS albo właściwie dobrany wniosek od razu, zamiast czekać na powtarzające się wyłączenia. Scenariusz C jest jednoznaczny: 22 kW na pełnej mocy nie mieści się z pompą ciepła nawet w 3×32 A. Alternatywą jest ładowanie 11 kW, które dla większości aut i tak jest maksimum prądem przemiennym – porównanie obu klas mocy znajdziesz w tekście 11 czy 22 kW.

Magazyn energii jako bufor mocy: falownik 10 kW odejmuje, nie dodaje

W trybie autokonsumpcji, gdy pobór domu przekracza produkcję fotowoltaiki, magazyn może rozładowywać się z mocą do wartości znamionowej falownika – o ile bateria, BMS i temperatura na to pozwalają, a moc jest fizycznie dostępna na właściwej fazie (moc znamionowa falownika sama w sobie nie gwarantuje, że bateria odda ją przez całą potrzebną godzinę): 5 kW w Sigen Hybrid 5.0 TP2 (4 840 zł), 10 kW w GoodWe GW10K-ET-20 G2 (7 450 zł) czy Huawei SUN2000-10K-MAP0 (7 421 zł). W scenariuszu B oznaczałoby to, że z 24,5 kW szczytu odpowiednio naładowany magazyn z falownikiem 10 kW mógłby przejąć do 10 kW, zostawiając z sieci ok. 14,5 kW – wciąż na granicy, ale po dołożeniu DLM w ładowarce problem znika. Falownik 5 kW obniżyłby szczyt do ok. 19,5 kW, co bez sterowania ładowarką nadal wyłącza zabezpieczenie.

Trzy warunki, żeby bufor mocy zadziałał. Po pierwsze, falownik 3-fazowy z bilansowaniem międzyfazowym – magazyn 1-fazowy odciąża jedną fazę, a zabezpieczenie wyłącza się na tej najbardziej obciążonej; architekturę takiego systemu opisuje artykuł o backupie 3-fazowym domu. Po drugie, ładowanie z sieci wyłączone albo z limitem, inaczej magazyn sam stanie się odbiornikiem 5–10 kW w najgorszym momencie, np. o 22:00, gdy razem z nim ruszy ładowanie auta. Po trzecie, bateria musi mieć zapas: 10 kWh nominalnej pojemności rozładowywane pełną mocą 10 kW starcza teoretycznie na niecałą godzinę szczytu (energia ÷ moc, przed stratami i ewentualnymi ograniczeniami BMS) – zimą, przy słabszym doładowaniu z fotowoltaiki i niższej temperaturze ogniw, realny czas bywa jeszcze krótszy, więc doładowujesz ją w dolinie taryfy G12w (13:00–15:00 lub po 22:00), a nie o 18:00.

Z katalogu do tej roli pasują zestawy 3-fazowe z falownikiem 10 kW: Deye 15,36 kWh z falownikiem 10 kW za 32 280 zł, KSTAR All-in-one 10,2 kWh z falownikiem 10 kW za 27 200 zł oraz Sigenergy SigenStor 15 kWh za 39 640 zł. Wszystkie trzy mają backup, więc ten sam falownik przejmuje dom także podczas awarii sieci.

Cztery sposoby, żeby nie zwiększać mocy

  1. DLM w ładowarce. Czujnik lub licznik zamontowany przy liczniku OSD mierzy prąd każdej fazy, a ładowarka bierze tylko wolną moc. Gdy zostaje mniej niż 6 A na fazę (ok. 4,1 kW trójfazowo), ładowanie pauzuje albo przechodzi na jedną fazę i wraca, gdy indukcja czy grzałka się wyłączą. W katalogu tę funkcję obsługują Easee Home 22 kW (4 190 zł), SolarEdge ONE EV Charger 22 kW (3 690 zł, deklaruje dynamiczne równoważenie mocy fabrycznie) i Wallbox Pulsar Plus 22 kW (4 790 zł); Easee i Wallbox wymagają dokupienia własnego miernika do rozdzielni. Karty katalogowe obu modeli porównasz na stronach produktów. Tańsze ładowarki 11 kW, np. GoodWe HCA 11 kW (2 490 zł) czy FoxESS EV Charger 11 kW (2 930 zł) – część modeli i wersji tych rodzin (np. GoodWe HCA-G2) oferuje dynamiczne zarządzanie mocą jako opcję zależną od generacji, firmware’u i dokupionego licznika, więc nie zakładaj z góry braku tej funkcji dla całej rodziny produktów – sprawdź dokładny SKU i instrukcję konkretnego egzemplarza. Jeśli Twój model faktycznie nie ma aktywnego DLM, ustaw sztywny limit, np. 3×10 A (6,9 kW), i ładuj po 22:00.
  2. EMS/HEMS z priorytetami. Pompa ciepła ma pierwszeństwo, ładowarka ustępuje, grzałka ciepłej wody włącza się tylko z nadwyżki fotowoltaiki, a magazyn ładuje się z sieci wyłącznie w dolinie. Jak zszyć magazyn, ładowarkę i pompę w jeden system, pokazujemy w tekście o HEMS i integracji magazynu z ładowarką.
  3. Magazyn jako bufor mocy. Falownik 10 kW rozładowujący się w szczycie domowym zdejmuje z przyłącza tyle, ile bierze ładowarka 11 kW niemal w całości – pod warunkami z poprzedniej sekcji.
  4. Taryfa G12w i harmonogram. Ładowanie auta po 22:00 i w weekendy, gdy indukcja i grzałka śpią: nocą dom bierze zwykle 4–5 kW (założenie do zweryfikowania dla własnego domu, nie gwarancja), więc ładowarka 11 kW dostaje 9–10 kW; z uwzględnieniem strat ładowania (rzędu 10%) naładowanie 60 kWh do akumulatora zajmuje orientacyjnie 6,7–7,4 godziny. Jak ustawić harmonogram w aucie i ładowarce pod dolinę cenową, opisaliśmy w artykule o ładowaniu EV w G12 i taryfie dynamicznej.

Nie wiesz, czy Twoje 14 kW pomieści pompę ciepła, auto i magazyn? W narzędziu Mój plan EnergyDock wpisz zużycie, sposób ogrzewania i moc ładowarki – dobierze magazyn z falownikiem 3-fazowym, który zdejmie szczyt z przyłącza, i pokaże, ile mocy zostaje na ładowanie auta.

Jak zwiększyć moc przyłączeniową: procedura krok po kroku

  1. Wniosek o określenie warunków przyłączenia ze zmianą mocy przyłączeniowej. Składasz go do swojego OSD – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa-Operator lub Stoen Operator – przez portal, e-mailem albo pocztą. Wpisujesz nową moc (np. 22 kW) i rodzaj przyłącza (3-fazowe), załączasz dokument potwierdzający tytuł prawny do obiektu i plan z lokalizacją. Wzory formularzy operatorów zebraliśmy przy okazji zgłoszenia instalacji do OSD.
  2. Warunki przyłączenia. Dla grupy przyłączeniowej V/VI przy napięciu znamionowym do 1 kV (typowy dom jednorodzinny, moc do 40 kW) operator ma ustawowo 21 dni na wydanie warunków przyłączenia od kompletnego wniosku (termin może się wydłużyć o ustawowe wyłączenia biegu, np. na uzupełnienie wniosku); 30 dni dotyczy grupy IV, czyli wyższego napięcia lub mocy. Znajdziesz w nich nowe zabezpieczenie, informację, czy przyłącze i licznik wymagają wymiany, oraz wysokość opłaty.
  3. Umowa o przyłączenie lub aneks. Podpisujesz, płacisz opłatę przyłączeniową, operator wpisuje termin realizacji.
  4. Realizacja po stronie OSD. Wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego i plomby; przy przejściu z 1 na 3 fazy także licznika i przewodu przyłącza. Sama wymiana zabezpieczenia to kwestia tygodni, nowe przyłącze kablowe trwa dłużej.
  5. Realizacja po Twojej stronie. Elektryk z uprawnieniami sprawdza, czy WLZ (przewód od złącza do rozdzielni) udźwignie nowy prąd, dokłada zabezpieczenia obwodu ładowarki (wyłącznik różnicowoprądowy typu A z detekcją prądu stałego 6 mA albo typu B) i wystawia oświadczenie o gotowości instalacji.
  6. Aneks do umowy kompleksowej. Nowa moc umowna pojawia się na fakturze; od tego momentu zabezpieczenie 3×32 A jest Twoją nową granicą.

Ile to kosztuje: opłata przyłączeniowa, zabezpieczenie, WLZ i sprzęt

Pozycja Kto płaci, kto wykonuje Skąd kwota
Opłata za przyrost mocy przyłączeniowej Ty, na rzecz OSD stawka zł/kW z taryfy OSD zatwierdzonej przez URE × liczba dodatkowych kilowatów (z 14 na 22 kW = 8 kW); dla przyłączy do 40 kW to stawka ryczałtowa rzędu kilkudziesięciu złotych netto za kilowat – dokładną wartość sprawdź w taryfie swojego operatora
Zmiana przyłącza z 1- na 3-fazowe lub nowe przyłącze Ty, na rzecz OSD wg tej samej taryfy: stawka za kW plus stawka za każdy metr przyłącza kablowego powyżej długości standardowej – przy pełnej przebudowie istniejącego przyłącza (a nie tylko zwiększeniu mocy na istniejącej infrastrukturze) taryfa niektórych OSD przewiduje też udział w rzeczywistych nakładach; sprawdź, który wariant naliczania dotyczy Twojego przypadku
Wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego i plomba OSD, w ramach opłaty przyłączeniowej –
WLZ, rozdzielnia, zabezpieczenia obwodu ładowarki Ty, elektryk z uprawnieniami wycena indywidualna: długość i przekrój przewodu, stan rozdzielni
Ładowarka z DLM zamiast wniosku Ty 3 690–4 790 zł (Easee Home, SolarEdge ONE, Wallbox Pulsar Plus) plus miernik
Magazyn 3-fazowy jako bufor mocy Ty 32 280 zł (Deye 15,36 kWh, falownik 10 kW) do 39 640 zł (SigenStor 15 kWh)

Opłata miesięczna po zmianie: w grupie taryfowej G stała opłata sieciowa zależy od układu pomiarowego (1- lub 3-fazowy), a nie od liczby kilowatów mocy umownej, więc przejście z 14 na 22 kW nie podnosi rachunku – inaczej niż w taryfach C dla firm, gdzie płaci się za każdy kilowat. Realnym kosztem bywa nie opłata przyłączeniowa, lecz WLZ: gdy stary przewód ma za mały przekrój na 32 A, elektryk musi go wymienić na całej długości od złącza do rozdzielni.

Werdykt: kiedy wniosek, a kiedy DLM

  • 14 kW, pompa ciepła i ładowarka 11 kW z DLM (albo 22 kW ograniczona do 11 kW z DLM) – bez wniosku. Dopłata 1 000–1 500 zł do ładowarki z DLM zamiast procedury u operatora.
  • 14 kW, pompa ciepła z grzałką, indukcja i ładowarka bez DLM – najpierw DLM lub EMS; wniosek dopiero wtedy, gdy zabezpieczenie wyłączyło się zimą więcej niż raz mimo sterowania.
  • 11 kW (3×16 A) i pompa ciepła z grzałką – wniosek o 3×20 A lub 3×25 A niezależnie od ładowarki, bo sama grzałka 3–6 kW zjada całą rezerwę w mróz.
  • Ładowarka 22 kW na pełnej mocy albo dwa auta – wniosek o 3×32 A do 3×40 A; ładowanie 11 kW jest tańszą alternatywą, jeśli auto i tak nie przyjmuje więcej prądem przemiennym.
  • Przyłącze 1-fazowe 5,5 kW – wniosek o przyłącze 3-fazowe przed zakupem pompy ciepła, bo to zmiana rodzaju przyłącza, a nie tylko mocy.
  • Magazyn energii – sam magazyn zwykle nie jest powodem wniosku o większy pobór, pod warunkiem że ładowanie z sieci masz ograniczone albo wyłączone; jeśli zamierzasz ładować baterię z sieci pełną mocą falownika w tym samym oknie co pompę ciepła i ładowarkę, to jednak dodatkowy pobór, który trzeba doliczyć do bilansu szczytu. Osobne zgłoszenie do OSD dotyczy oddawania energii do sieci i mocy falownika liczonej razem z fotowoltaiką.
Zanim złożysz wniosek

Sprawdź, czy magazyn zdejmie szczyt z Twojego przyłącza

Mój plan dobiera zestaw z falownikiem 3-fazowym do zużycia, ogrzewania i ładowarki. Zobaczysz, ile mocy zostaje na auto, zanim zapłacisz operatorowi za dodatkowe kilowaty.

Dopasuj magazyn do domu Zobacz magazyny 3-fazowe

Często zadawane pytania

Czy magazyn energii wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej?

Nie. Falownik hybrydowy 5–12 kW nie zwiększa poboru z sieci, jeśli ładowanie z sieci jest wyłączone albo ograniczone w EMS, a w szczycie domowym magazyn rozładowuje się i obniża pobór. Do operatora zgłaszasz magazyn z powodu oddawania energii do sieci – moc falownika liczy się wtedy razem z mocą fotowoltaiki, nie z mocą pobieraną.

Mam 11 kW (3×16 A) i pompę ciepła – czy to wystarczy?

Sprężarka pompy ciepła 8–12 kW mocy grzewczej pobiera 2,5–4 kW i mieści się z zapasem. Problem robi grzałka wspomagająca, która w mróz dokłada 3–6 kW: z indukcją 5 kW i resztą domu 1,5 kW szczyt sięga 14–16 kW. Przy 3×16 A złóż wniosek o 3×20 A lub 3×25 A, nawet jeśli nie planujesz ładowarki.

Ile trwa zwiększenie mocy przyłączeniowej?

Dla grupy przyłączeniowej V/VI przy napięciu do 1 kV (typowy dom jednorodzinny, moc do 40 kW) operator ma ustawowo 21 dni na wydanie warunków przyłączenia od kompletnego wniosku (30 dni dotyczy grupy IV – wyższe napięcie lub moc). Potem podpisujesz umowę lub aneks i wnosisz opłatę; sama wymiana zabezpieczenia przedlicznikowego to kwestia tygodni, a nowe przyłącze kablowe lub zmiana z 1 na 3 fazy trwa dłużej – termin wpisany jest w umowie.

Ile kosztuje zwiększenie mocy z 14 do 22 kW?

Opłata przyłączeniowa to stawka za kilowat z taryfy OSD zatwierdzonej przez URE pomnożona przez przyrost mocy, czyli 8 kW; dla przyłączy do 40 kW stawka jest ryczałtowa i wynosi kilkadziesiąt złotych netto za kilowat – dokładną wartość sprawdź w taryfie swojego operatora. Osobno płacisz elektrykowi za WLZ i rozdzielnię, jeśli wymagają wymiany.

Czy ładowarka 22 kW przy mocy umownej 14 kW jest legalna?

Tak, o ile ograniczysz jej prąd do wolnej mocy – sztywnym limitem w aplikacji albo dynamicznym zarządzaniem mocą (DLM). Ładowarka 22 kW z DLM za 3 490–3 990 zł ładuje wtedy 5–10 kW zależnie od poboru domu. Na pełne 22 kW (3×32 A) potrzebujesz wniosku do OSD i zabezpieczenia 3×32 A, a z pompą ciepła 3×40 A.

Czy po zwiększeniu mocy wzrośnie rachunek miesięczny?

W grupie taryfowej G dla gospodarstw domowych stała opłata sieciowa zależy od układu pomiarowego (1- lub 3-fazowy), a nie od liczby kilowatów, więc zmiana z 14 na 22 kW nie podnosi opłat stałych. Rośnie jednorazowa opłata przyłączeniowa za przyrost mocy. Inaczej jest w taryfach C dla firm, gdzie każdy kilowat mocy umownej ma swoją miesięczną stawkę.

To opracowanie informacyjne, nie porada prawna ani podatkowa. Dane programu PME2 — stan na 4.10.2026; przed złożeniem wniosku potwierdź warunki i terminy w NFOŚiGW oraz w regulaminie programu.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Zanim złożysz wniosek

Sprawdź, czy magazyn zdejmie szczyt z Twojego przyłącza

Mój plan dobiera zestaw z falownikiem 3-fazowym do zużycia, ogrzewania i ładowarki. Zobaczysz, ile mocy zostaje na auto, zanim zapłacisz operatorowi za dodatkowe kilowaty.

Dopasuj magazyn do domu Zobacz magazyny 3-fazowe
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst