„Ile kosztuje magazyn energii dla firmy?” to pytanie, na które większość ofert odpowiada dopiero po audycie – a liczby do rozmowy z zarządem albo księgowością są potrzebne wcześniej. Zebraliśmy więc w jednym miejscu realne ceny wszystkich dużych konfiguracji z naszego katalogu: trzynaście zestawów z falownikiem, od 17,52 do 26,28 kWh użytecznej pojemności, w cenach od 37 300 zł do 57 900 zł (ceny brutto zestawu, jak w całym katalogu; zakres montażu różni się między producentami – patrz uwaga pod tabelą), plus przykłady rozbudowy modułowej do 36,8–52,56 kWh.
Druga część tekstu jest ważniejsza niż cennik. Dobór magazynu do firmy rządzi się inną logiką niż w domu: o pojemności i mocy decyduje kształt profilu poboru – kiedy i jak wysoko wchodzi szczyt – a nie roczne zużycie. Pokazujemy prosty model, który z danych licznika prowadzi do konkretnej konfiguracji.
Ile kosztuje magazyn dla firmy – widełki na start
W katalogu EnergyDock mamy trzynaście zestawów magazynów z falownikiem o pojemności użytecznej od 17,52 kWh wzwyż. Mediana ceny to 43 050 zł. Najtańsza konfiguracja kosztuje 37 300 zł (KSTAR 18,4 kWh, 1 faza), najdroższa – 58 430 zł (Sigenergy SigenStor 27 kWh z pełnym backupem). Podane kwoty to ceny samego sprzętu, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu.
Lepszą miarą niż cena całkowita jest koszt 1 kWh użytecznej pojemności. W klasie 20+ kWh mediana wynosi 2 179 zł/kWh – wobec 2 922 zł/kWh w klasie ~10 kWh i 2 480 zł/kWh w klasie ~15 kWh. Skala robi swoje: falownik, sterowanie i instalacja rozkładają się na więcej kilowatogodzin. Rozstrzał pozostaje jednak duży: od 1 794 zł/kWh (GoodWe ESA 10 kW + 24,9 kWh) do 2 797 zł/kWh (Huawei z pełnym zasilaniem awaryjnym) – dokładny zakres funkcji backupu różni się między konfiguracjami i wymaga potwierdzenia dla konkretnego SKU, nie samej marki falownika. Jak czytać ten wskaźnik i czego w nim nie widać, rozbieramy w analizie ceny magazynu energii za 1 kWh.
Tabela konfiguracji: 20–27 kWh z cenami
Wszystkie duże zestawy z katalogu, od najtańszego:
13 zestawów na wykresie
| Zestaw | Pojemność użyteczna | Moc falownika | Fazy | Backup | Cena | zł/kWh |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KSTAR All-in-one 20,4 kWh (6 kW) | 18,4 kWh | 6 kW | 1F | częściowy | 37 300 zł | 2 027 zł |
| KSTAR BlueSpark 20,48 kWh (6 kW) | 18,4 kWh | 6 kW | 1F | częściowy | 37 300 zł | 2 027 zł |
| SolaX X3-NEO 8K + 4× T-BAT D53 | 18,8 kWh* | 8 kW | 3F | częściowy | 37 420 zł | 1 990 zł |
| Victron MultiPlus-II 5000 + 4× Pylontech US5000 | 18,24 kWh | 4 kW | 1F | częściowy | 40 050 zł | 2 196 zł |
| KSTAR E10KT All-in-one 20,4 kWh (10 kW) | 18,4 kWh | 10 kW | 3F | częściowy | 40 100 zł | 2 179 zł |
| KSTAR BlueSpark 20,48 kWh (10 kW) | 18,4 kWh | 10 kW | 3F | częściowy | 40 100 zł | 2 179 zł |
| GoodWe ESA 10 kW + 24,9 kWh | 24 kWh | 10 kW | 3F | pełny | 43 050 zł | 1 794 zł |
| Sigenergy SigenStor 18 kWh | 17,52 kWh | 10 kW | 3F | pełny | 45 140 zł | 2 576 zł |
| Pylontech Force-H3 25,6 kWh + Solis S6 | 24,32 kWh | – | 3F | zależnie od modelu Solis** | 47 620 zł | 1 958 zł |
| KSTAR BlueSpark 25,6 kWh (12 kW) | 23 kWh | 12 kW | 3F | częściowy | 48 400 zł | 2 104 zł |
| Sigenergy SigenStor 24 kWh | 23,36 kWh | 15 kW | 3F | pełny | 57 730 zł | 2 471 zł |
| Huawei LUNA2000 20,7 kWh + SUN2000-10K | 20,7 kWh | 10 kW | 3F | pełny | 57 900 zł | 2 797 zł |
| Sigenergy SigenStor 27 kWh | 26,28 kWh | 15 kW | 3F | pełny | 58 430 zł | 2 223 zł |
* Pojemność modułów SolaX T-BAT D53 różni się między rewizjami instrukcji producenta – potwierdź dokładną wartość dla zamawianej wersji przed zakupem, zamiast przyjmować z góry 18,8 kWh. ** Falowniki Solis serii S6 (12–20K-H) mają w aktualnej instrukcji producenta (V1.0, 28.10.2025) funkcję backupu – nie brak backupu jak można było wcześniej sądzić; dokładny zakres i sposób podłączenia (pełny/częściowy, dodatkowy sprzęt) potwierdź dla konkretnego SKU przed zakupem. Wszystkie kwoty dotyczą zestawu bez montażu. Koszt zł/kWh liczymy od pojemności użytecznej, nie nominalnej. Dziesięć z trzynastu konfiguracji to urządzenia trójfazowe – przy mocach falownika 8–15 kW i typowej instalacji firmowej to w praktyce jedyny sensowny wybór.
Jak dojść do 40–60 kWh: rozbudowa modułami
Powyżej 27 kWh nie kupuje się większego zestawu, tylko dokłada moduły bateryjne do tej samej platformy. KSTAR E10KT przyjmuje do 8 modułów: dołożenie czterech sztuk BluE-Pack 5.1 po 6 468 zł daje 36,8 kWh użytecznej pojemności za łącznie 65 972 zł, czyli 1 793 zł/kWh. Wieża Sigenergy mieści do 6 modułów: SigenStor 27 kWh plus trzy moduły BAT 9 kWh po 13 310 zł to 52,56 kWh za 102 710 zł – 1 954 zł/kWh. Falownik Sigen Hybrid 12.0 TP2 za 6 500 zł (12 kW, sprawność 99%) to osobna architektura niż Energy Controller (EC) użyty w gotowych zestawach SigenStor z tabeli wyżej – wymaga dodatkowego modułu SigenStor BC (kontroler baterii), którego koszt trzeba doliczyć osobno, więc nie jest bezpośrednio zamiennikiem gotowego zestawu EC bez nowej wyceny. Pylontech Force-H3 rozbudujesz do 7 modułów, czyli około 34 kWh użytecznej pojemności.
Dołożona kilowatogodzina – 1 519 zł w module Sigenergy, 1 406 zł w module KSTAR – jest wyraźnie tańsza od pierwszej, bo falownik i sterowanie kupujesz raz. Pełny rachunek tego efektu znajdziesz w analizie kosztu rozbudowy magazynu o kolejne kWh.
Model doboru: profil mocy ważniejszy niż roczne kWh
W domu magazyn dobiera się do dobowego cyklu produkcji PV i wieczornego zużycia. W firmie punktem wyjścia są trzy liczby z danych 15-minutowych licznika: wysokość szczytu poboru, czas jego trwania i moc umowna. Roczna suma kWh w tym rachunku praktycznie nie występuje – zakład zużywający 60 MWh rocznie przy płaskim profilu może nie potrzebować magazynu do peak shavingu wcale (choć osobno może mieć sens dla PV, backupu czy arbitrażu), a firma z 30 MWh i ostrym dwugodzinnym szczytem może sfinansować magazyn głównie oszczędnością na mocy umownej i przekroczeniach – dokładna kwota zależy od częstości przekroczeń i stawek konkretnej taryfy, nie jest gwarantowana samym profilem.
Reguła doboru – punkt wyjścia, nie gotowy wynik: pojemność orientacyjna = moc do ścięcia × czas trwania szczytu × współczynnik zapasu (na sprawność AC i głębokość rozładowania – 1,2 to wartość przykładowa, nie uniwersalna dla każdej konfiguracji), a moc falownika musi być równa co najmniej mocy, którą ścinasz. Pełny dobór wymaga dodatkowo ustalenia minimalnego SOC, powtarzalności szczytów w ciągu dnia i rezerwy na ich zmienność – sama jedna liczba z przykładu nie zastępuje analizy 15-minutowych danych z licznika.
Przykład: zakład z mocą umowną 40 kW notuje między 10:00 a 12:00 szczyty do 52 kW, łącznie przez około 1,5 godziny dziennie. Do ścięcia jest 12 kW: orientacyjnie 12 × 1,5 × 1,2 = 21,6 kWh. Pasują konfiguracje rzędu 23–27 kWh z falownikiem co najmniej 12 kW – na przykład SigenStor 24 kWh z falownikiem 15 kW (57 730 zł). Ten sam zakład dobierany „po rocznych kWh” dostałby ofertę na dwa razy większy i dwa razy droższy system – to sam kierunek rozumowania, nie gotowa formuła bez weryfikacji profilu.
Mechanikę ścinania szczytów i jej wpływ na koszty mocy opisujemy szerzej w przewodniku po peak shavingu dla firm.
Co magazyn realnie robi w firmie
Na zwrot z inwestycji składają się trzy mechanizmy – w innej kolejności niż w domu.
Peak shaving i niższa moc umowna
Magazyn przejmuje krótkie szczyty poboru, więc firma może obniżyć moc umowną i ograniczyć ryzyko opłat za jej przekroczenie. Efekt zależy od częstości przekroczeń, stawki za przekroczenie i stawki za moc umowną w konkretnej taryfie OSD – bez tych danych nie da się z góry powiedzieć, że sama opłata dystrybucyjna „spłaci” magazyn w określonym czasie; to wymaga policzenia dla konkretnego zakładu, nie ogólnego twierdzenia o firmie z daną roczną energią i szczytem. W zakładzie z wyraźnym, powtarzalnym szczytem poboru ten efekt bywa większy niż sam arbitraż, ale nie zastępuje rachunku na realnych danych.
Arbitraż cenowy na C21 i B23
Na taryfie dynamicznej albo przy zakupie indeksowanym do rynku magazyn ładuje się w dolinie i oddaje energię w szczycie – to mechanizm umowy cenowej ze sprzedawcą energii, odrębny od taryfy dystrybucyjnej OSD. Średni spread dolina–szczyt na rynkowej cenie energii wahał się w ostatnich 12 miesiącach od 259 zł/MWh (grudzień 2025) do 697 zł/MWh (czerwiec 2026). Nasza symulacja arbitrażu na realnych cenach RCE dała dla 10 kWh ok. 1535 zł zysku rocznie (1537 zł to suma już zaokrąglonych wartości miesięcznych); bez zaokrągleń, liniowo przeskalowana na 26,28 kWh, to około 4034 zł – to model teoretyczny dla idealnego, bezobsługowego cyklu, nie gwarantowany dochód firmy, i współdzieli tę samą pojemność/SOC z peak shavingiem, więc nie sumuje się z nim bezwarunkowo. Taryfa dystrybucyjna C21 jest jednostrefowa (jedna stawka całodobowa), a B23 trójstrefowa – różnica stawek między strefami dotyczy więc tylko B23, nie C21; nie należy jej mylić z dynamiczną umową cenową sprzedawcy energii. Kiedy ten rachunek się spina, a kiedy nie, pokazuje analiza arbitrażu cenowego z magazynem.
Backup produkcji i infrastruktury
„Pełny backup” oznacza sposób przyłączenia (magazyn może zasilić instalację off-grid po zaniku napięcia w sieci), nie nieograniczoną moc – falownik 10–15 kW dobrany do ścinania kilkunastu kW szczytu nie zasili samodzielnie całego zakładu pobierającego 40–52 kW. Jeśli chcesz podtrzymać cały obiekt, moc falownika i pojemność trzeba dobrać do sumy obciążenia krytycznego, nie do mocy potrzebnej na peak shaving – a rezerwa energii zarezerwowana na backup zmniejsza to, co magazyn może jednocześnie oddawać na co dzień w peak shavingu. Zestawy z pełnym backupem – Sigenergy z przełączeniem 0 ms, GoodWe ESA, Huawei z modułem SmartGuard – deklarują to działanie warunkowo (m.in. w zależności od bramki/mocy/SOC), KSTAR przełącza się w 20 ms. Punktem wyjścia jest koszt godziny przestoju wydzielonych obwodów krytycznych, nie całego obiektu: jeśli linia produkcyjna, chłodnia albo serwerownia traci przez godzinę więcej, niż wynosi miesięczna rata leasingu magazynu, backup przestaje być dodatkiem i staje się głównym argumentem – ale dobór mocy do wydzielonych obwodów wymaga osobnego bilansu.
Profil mocy, dobór konfiguracji i wycenę dla konkretnego zakładu przygotowuje nasz rozwiązanie dedykowane dla firmy – na danych 15-minutowych z Twojego licznika, z rachunkiem peak shavingu zamiast ogólnych widełek.
Finansowanie: amortyzacja, leasing i dotacje
Magazyn energii jest dla firmy zwykłym środkiem trwałym: trafia do ewidencji, a odpisy amortyzacyjne obniżają podstawę opodatkowania. Czynny podatnik VAT może odliczyć podatek od zakupu i montażu w zakresie, w jakim zakup wiąże się z czynnościami opodatkowanymi – samo posiadanie statusu czynnego podatnika VAT nie gwarantuje pełnego odliczenia w każdym przypadku, więc realny wydatek netto zależy od tego związku, nie jest automatycznie niższy od ceny brutto o pełną stawkę VAT.
Drugą ścieżką jest leasing, ale rozliczenie różni się między jego formami: przy leasingu operacyjnym w koszty wchodzi rata (w kwalifikowanym zakresie), a przy leasingu finansowym kosztem podatkowym są odpisy amortyzacyjne i część odsetkowa raty, zgodnie z umową i formą opodatkowania – to nie jest jeden, jednolity mechanizm „rata w koszty”. Bez danych o strukturze finansowania w branży nie da się stwierdzić, że leasing to najczęściej wybierana forma dla zestawów 40–90 tys. zł – to jeden z dostępnych wariantów, który warto porównać z zakupem gotówkowym. Porównanie leasingu z zakupem za gotówkę – z liczbami – znajdziesz w analizie opłacalności leasingu dla B2B.
Z dotacjami dla firm ostrożnie. Programy pojawiają się falami – w funduszach regionalnych i konkursach zasilanych między innymi Funduszem Modernizacyjnym – mają krótkie nabory i za każdym razem inne warunki. Traktuj ewentualną dotację jako bonus poprawiający zwrot, nie jako fundament biznesplanu, i licz projekt tak, żeby spinał się bez niej.
Od audytu do montażu w 5 krokach
- Dane z licznika. Pobierz dane 15-minutowe za co najmniej 12 miesięcy (od sprzedawcy, OSD albo przez CSIRE) – bez nich każdy dobór jest zgadywaniem.
- Analiza profilu mocy. Wyznacz wysokość, porę i czas trwania szczytów oraz ich odstęp od mocy umownej; sprawdź sezonowość.
- Dobór konfiguracji. Z reguły „moc × czas × 1,2″ wychodzi pojemność, do niej dobierasz moc falownika i architekturę backupu. Najczęstsze błędy w ofertach zebraliśmy w poradniku doboru magazynu dla firmy.
- Formalności. Zgłoszenie do OSD, przy większych mocach warunki przyłączenia, uzgodnienia PPOŻ i ubezpieczenie obiektu. Dla magazynów o pojemności nominalnej powyżej progów z Prawa budowlanego (niezależnych od progu mocy przyłączeniowej) dochodzi dodatkowo obowiązek zgłoszenia budowlanego – sprawdź to osobno dla planowanej pojemności, nie tylko dla mocy instalacji.
- Montaż i pomiar kontrolny. Po uruchomieniu porównaj profil z licznika z założeniami audytu i dopiero wtedy decyduj o obniżeniu mocy umownej. Cały proces rozpisaliśmy w tekście od audytu zużycia do montażu.
Omów konfigurację 20–60 kWh z doradcą EnergyDock
Prześlij profil zużycia albo fakturę za dystrybucję, a przygotujemy dobór mocy i pojemności pod Twój zakład. Rachunek robimy na realnych cenach z katalogu, nie na widełkach.
Często zadawane pytania
Ile kosztuje magazyn energii 20 kWh dla firmy?
Z naszego katalogu: KSTAR All-in-one 20,4 kWh kosztuje 37 300 zł w wersji 1-fazowej z falownikiem 6 kW albo 40 100 zł w wersji 3-fazowej z falownikiem 10 kW (ceny bez montażu). Mediana całej klasy 20+ kWh to 43 050 zł, a typowy koszt to 2 179 zł za 1 kWh użytecznej pojemności.
Jak dobrać pojemność magazynu do firmy?
Z profilu mocy, nie z rocznych kWh. Orientacyjnie: pojemność to moc, którą chcesz ściąć ze szczytu, razy czas trwania szczytu, razy współczynnik zapasu na sprawność i DoD (1,2 to przykład, nie wartość uniwersalna). Przykład: 12 kW przez 1,5 godziny dziennie daje orientacyjnie 21,6 kWh, czyli zestaw rzędu 23–27 kWh z falownikiem co najmniej 12 kW – ale to punkt wyjścia, nie gotowy dobór: potrzebny jest jeszcze minimalny SOC i sprawdzenie powtarzalności szczytów. Podstawą są dane 15-minutowe z licznika.
Czy firma dostanie dotację na magazyn energii?
Nie ma jednego stałego programu. Wsparcie dla firm pojawia się falami w funduszach regionalnych i konkursach krajowych, z krótkimi naborami i zmiennymi warunkami. Bezpieczniej liczyć projekt bez dotacji – na amortyzacji, odliczeniu VAT i leasingu – a ewentualne dofinansowanie traktować jako poprawę wyniku.
Ile firma zarobi na arbitrażu cenowym magazynem?
Nasza symulacja na realnych cenach RCE z 12 miesięcy dała ok. 1535 zł rocznie na każde 10 kWh pojemności (1537 zł to suma już zaokrąglonych wartości miesięcznych), przy spreadach dolina–szczyt od 259 do 697 zł/MWh. Dla zestawu 26,28 kWh to liniowo ok. 4034 zł rocznie – to model teoretyczny, nie gwarantowany dochód, i ta sama pojemność/SOC jest współdzielona z peak shavingiem, więc efekty nie sumują się bezwarunkowo. W typowej firmie z wyraźnym szczytem poboru peak shaving i niższa moc umowna bywają większym źródłem oszczędności niż sam arbitraż, ale dokładna proporcja zależy od profilu i taryfy.
Czy magazyn dla firmy musi być trójfazowy?
W praktyce tak. Dziesięć z trzynastu konfiguracji 20+ kWh w naszym katalogu to urządzenia 3-fazowe, bo instalacje firmowe są trójfazowe, a falownik 8–15 kW na jednej fazie nie zbilansuje poboru. Wersje 1-fazowe (KSTAR 6 kW, Victron 4 kW) zostają dla małych lokali usługowych.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
Źródła i kontekst
- URE
- PSE - raporty RCE
- Taryfa Tauron Dystrybucja 2026 (grupy C21/B23)
- Ministerstwo Finansów - odliczenie i zwrot VAT
- Interpretacja podatkowa MF
- Ustawa Prawo budowlane (Sejm)
- Solis - instrukcja S6 12-20K-H
- Sigenergy - dokumentacja techniczna
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
