Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Do domu z pompą ciepła: Sigenergy, Deye czy GoodWe? Porównanie trzech architektur magazynu 10–15 kWh

14 min czytania
Porównanie magazynów energii do domu z pompą ciepła - Sigenergy SigenStor, GoodWe GW10K-ET z Lynx Home i Deye SUN-10K z baterią SE-G5.1 Pro-B

Pytanie „jaki magazyn do domu z pompą ciepła” zwykle kończy się na liczbie kilowatogodzin – 10 kWh czy 20 kWh – i na tym, czy w ogóle magazyn pomoże obniżyć rachunek za ogrzewanie, co rozkładamy osobno w tekście o taryfach dynamicznych a pompie ciepła. Ten artykuł zakłada, że pojemność już oszacowałeś, i odpowiada na kolejne pytanie: jaką architekturę wybrać, gdy trzy zestawy w podobnym przedziale pojemności różnią się sposobem budowy, a nie tylko marką na obudowie.

Punktem odniesienia są trzy zestawy, które już omówiliśmy osobno na podstawie dokumentacji producentów: Sigenergy SigenStor 15 kWh, GoodWe GW10K-ET G2 z wieżą Lynx Home i Deye SUN-10K-SG04LP3-EU z baterią SE-G5.1 Pro-B. Tu zestawiamy je obok siebie pod kątem jednego, konkretnego scenariusza: dom, w którym pompa ciepła podnosi zimowe zużycie i w którym backup podczas awarii oznacza utrzymanie ogrzewania, nie tylko lodówki.

Dlaczego przy pompie ciepła architektura liczy się bardziej niż marka

Wszystkie trzy falowniki w tym porównaniu mają identyczną moc znamionową: 10 kW, trójfazowe. To jednak moc po stronie falownika – nie oznacza automatycznie równej mocy ciągłej dostępnej z baterii w nocy, bez wsparcia PV. Konfiguracja Sigen z modułów BAT6.0+10.0 ma sumę maksymalnych mocy ciągłych modułów rzędu 7,6 kW przed stratami, poniżej mocy falownika 10 kW – to bateria, nie falownik, ogranicza w praktyce moc dostępną w nocy dla takiej konfiguracji. Dla domu z pompą ciepła i ewentualnie ładowarką EV, gdzie w szczycie ciągnie się sporo mocy jednocześnie, warto sprawdzić moc ciągłą konkretnej baterii przy niskim SOC i niskiej temperaturze, rozruch sprężarki i limit na fazę – nie tylko tabliczkę znamionową falownika. Różnicuje go coś innego: jak dokładasz kolejne kilowatogodziny, gdy pierwszy sezon grzewczy pokaże, że zaplanowana pojemność jednak nie wystarcza, albo gdy w kolejnym roku dochodzi samochód elektryczny.

Dom bez pompy ciepła ma zwykle płaski, przewidywalny profil zużycia przez cały rok – magazyn dobrany raz zwykle wystarcza na długo. Dom z pompą ciepła ma sezonowość: zimą zużycie potrafi być kilkukrotnie wyższe niż latem, a błąd w pierwszym oszacowaniu pojemności ujawnia się dopiero w styczniu, nie we wrześniu przy odbiorze instalacji. Dlatego architektura, która pozwala dołożyć pojemność bez wymiany całego systemu, ma tu wyższą wartość praktyczną niż w domu bez ogrzewania elektrycznego.

Trzy architektury: all-in-one, modularna HV, modularna LV

Trzy zestawy w tym porównaniu reprezentują trzy różne podejścia do tego samego problemu – jak połączyć falownik z baterią:

  • All-in-one (Sigenergy SigenStor). Falownik, bateria wysokonapięciowa i system zarządzania są zaprojektowane jako jedna kolumna, sprzedawana i instalowana jako komplet. Nie dobierasz osobno falownika i baterii – kupujesz wariant pojemnościowy. Rozbudowa w praktyce zwykle oznacza dołożenie zgodnego modułu do istniejącej kolumny (system dopuszcza 1–6 modułów baterii na sterownik, w tym mieszanie zgodnych nowych i używanych modułów) – dopiero po wyczerpaniu limitu danej konfiguracji potrzebna jest kolejna kolumna.
  • Modularna wysokonapięciowa (GoodWe GW10K-ET G2 + Lynx Home). Falownik i wieża bateryjna to dwa osobne urządzenia od tego samego producenta, certyfikowane do współpracy. Bateria buduje się z modułów wysokonapięciowych łączonych szeregowo w wieżę – rozbudowa jest możliwa, ale w praktyce ograniczona listą kompatybilności i konfiguracją wieży ustaloną przy montażu.
  • Modularna niskonapięciowa (Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B). Falownik zarządza stosem modułów niskonapięciowych łączonych równolegle – do 64 modułów w specyfikacji producenta. To najbardziej elastyczna ścieżka rozbudowy z tej trójki: dokładasz pojedynczy moduł, gdy zużycie rośnie, bez przeprojektowywania całej wieży.

Żadna z tych architektur nie jest uniwersalnie „lepsza” – różnią się kompromisem między prostotą (jedna decyzja, jeden dostawca, jedna gwarancja) a elastycznością (możliwość drobnego doważenia pojemności w dowolnym momencie).

Sigenergy SigenStor: gotowy zestaw, jedna decyzja

SigenStor 15 kWh to falownik hybrydowy 10 kW i dwa moduły baterii dające razem 14,6 kWh pojemności użytecznej, sprzedawane i instalowane jako jeden system. Producent deklaruje sprawność falownika do 97,8–98% i 10 000 cykli pracy baterii, z gwarancją 10 lat na falownik i baterię przy progu 60% pojemności użytecznej na koniec okresu. Zasilanie awaryjne przełącza w 0 ms deklarowane obwody – wymaga bramki Gateway w komplecie i mieści się w zakresie obciążeń, jaki ta bramka i falownik obsługują (sprawdź limity mocy dla całego domu u instalatora, nie zakładaj automatycznie „cały dom” bez specyfikacji konkretnej instalacji). Dla pompy ciepła, która nie lubi przerw w zasilaniu sterownika, szybkie przełączenie to potencjalna przewaga nad systemami z dłuższym czasem – o ile konfiguracja rzeczywiście obejmuje obwód pompy.

Cena samego sprzętu, bez montażu, to 39 640 zł za wariant 15 kWh. Koszt kwalifikowany PME2 obejmuje wyłącznie magazyn i montaż, nie falownik ani EMS, a SigenStor jest urządzeniem all-in-one, którego cena nie rozdziela tych składników – przy założeniu dotacji PME2 12 048 zł (liczonej od niższego z limitów: 800 zł/kWh dla 15,06 kWh, a nie 30% z całej ceny) i ulgi termomodernizacyjnej 3 799,44 zł (stawka 12%) koszt sprzętu wyniósłby orientacyjnie 27 862,56 zł – to wariant optymistyczny (najniższy możliwy koszt) przy założeniu, że limit 800 zł/kWh dalej wiąże: dopiero obniżenie kosztu kwalifikowanego poniżej 40 160 zł obniżyłoby dotację wynikającą z tego rachunku (bo wtedy niższy staje się warunek 30%) – pozostałe warunki programu nadal muszą być spełnione (metoda licząca jak w naszym przewodniku po dotacji na magazyn); rzeczywiste wsparcie zależy od tego, jaką część ceny sprzedawca wydzieli jako koszt samego magazynu. Dane katalogowe wskazują ceny detaliczne od ok. 33 000 zł za mniejsze warianty do ok. 65 000 zł za większe konfiguracje. Opcjonalnie system rozbudujesz o dwukierunkową ładowarkę Sigen EV DC 25 kW (ok. 13 080 zł za sprzęt), która działa z tego samego ekosystemu i tej samej aplikacji mySigen – jeśli planujesz samochód elektryczny jako dodatkowy bufor energii (V2H), to jedyny z trzech zestawów oferujący taką opcję w tym samym ekosystemie – pod warunkiem że model auta i jego oprogramowanie są na liście zgodności producenta; sam zakup modułu 25 kW nie gwarantuje działania V2H z dowolnym autem.

Rozbudowa pojemności w górę zwykle oznacza dokupienie pojedynczego, zgodnego modułu do istniejącej kolumny (producent dopuszcza 1–6 modułów baterii na sterownik) – sprawdź wcześniej generację modułu, wolne miejsce w kolumnie i instrukcję instalatora. Dopiero po osiągnięciu limitu danej konfiguracji potrzebny jest kolejny, droższy krok – nowa kolumna.

GoodWe GW10K-ET + Lynx Home: falownik osobno, bateria osobno

GW10K-ET G2 to nazwa samego falownika – trójfazowego, 10 kW mocy znamionowej, 10 000 VA mocy pozornej nominalnie do sieci, z krótkotrwałym przeciążeniem backupu do 18 000 VA przez 60 s przy odpowiednim zasilaniu (11 000 W to osobny parametr – maksymalna moc rozładowania po stronie DC, nie moc pozorna do sieci), ze sprawnością do 98,2% i przełączeniem na zasilanie awaryjne poniżej 10 ms. Falownik nie magazynuje energii: pełny system domyka zewnętrzna wieża bateryjna, do wyboru między nowszą Lynx Home F/Plus+ (moduły po 3,27 kWh, konfiguracje do 16,4 kWh użytecznych) a starszą Lynx D (moduły po 5 kWh, do 40 kWh).

Zestaw falownik + wieża Lynx Home w typowej, mniejszej konfiguracji wyceniamy orientacyjnie na 20–25 tys. zł – dokładna kwota zależy od liczby modułów baterii i wybranej rodziny Lynx, więc traktuj to jako punkt startowy do wyceny u instalatora, nie gotową ofertę. Gwarancja falownika dla jednostek produkowanych od 1.01.2026 to standardowo 10 lat (wg aktualnego dokumentu gwarancyjnego GoodWe, Rev 3.9 z 5.03.2026). Starsze egzemplarze mają standardowo 5 lat, wydłużalne do 10 lat w programie GoodWe PLUS+ – warunki tego programu dotyczą też strony instalatora, nie tylko prostej rejestracji właściciela. Sprawdź datę produkcji swojego egzemplarza i aktualny dokument gwarancyjny przed zakupem – podobnie warto sprawdzić szczegółowe warunki (limity przepływu energii, wymogi monitoringu) w gwarancjach Sigenergy i Deye, bo „automatycznie od zakupu” też jest uproszczeniem.

Rozbudowa wieży Lynx jest możliwa, ale w praktyce ograniczona konfiguracją ustaloną przy pierwszym montażu – dokładanie modułów po latach warto z góry omówić z instalatorem, żeby uniknąć niekompatybilności generacji sprzętu.

Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B: najtańszy krok rozbudowy

Deye SUN-10K-SG04LP3-EU to trójfazowy falownik hybrydowy 10 000 W (11 000 VA pozornej) o sprawności maksymalnej 97,6%, łączony z modułową baterią LiFePO4 SE-G5.1 Pro-B – 5,12 kWh nominalnie, 4,6 kWh użytecznych na moduł. System skaluje się do 64 modułów równolegle (teoretycznie do 327 kWh, co w praktyce domowej ma znaczenie tylko jako dowód, że limit techniczny nie jest tym, co ogranicza rozbudowę). Przełączenie w tryb awaryjny zajmuje poniżej 10 ms, a gwarancja na baterię to 10 lat, działająca dwuetapowo (osobne warunki dla falownika i dla ogniw).

Falownik kosztuje orientacyjnie 11 650–12 490 zł, a pojedynczy moduł baterii 2 968–3 650 zł (ceny wskaźnikowe, sierpień 2026, bez kosztu montażu – sprawdź go osobno u instalatora). Trzy moduły dają 13,8 kWh użytecznej – porównywalnie do SigenStor 15 kWh, przy niższym koszcie samego sprzętu bez montażu. Te oferty obejmują różny zakres: cena SigenStor (39 640 zł) także nie obejmuje montażu, ale zawiera VAT i pełny zakres zestawu, a wycena Deye – nie, więc różnicy nie traktuj jako gotowego dowodu, że Deye wypada taniej w tym samym zakresie. Dla domu z pompą ciepła to praktyczna zaleta: pierwszy sezon grzewczy pokazuje realne zużycie, a doważenie o jeden moduł kosztuje wyraźnie mniej niż dokładanie kolejnej kolumny w systemie all-in-one.

Tabela: trzy zestawy obok siebie

Parametr Sigenergy SigenStor 15 kWh GoodWe GW10K-ET + Lynx Home Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B
Architektura All-in-one Modularna, wysokonapięciowa (HV) Modularna, niskonapięciowa (LV)
Moc falownika 10 kW, 3 fazy 10 kW, 3 fazy (10 000 VA nominalnie, do 18 000 VA krótkotrwale w backupie) 10 kW, 3 fazy (11 000 VA)
Sprawność maks. 97,8–98% 98,2% 97,6%
Pojemność w tym porównaniu 14,6 kWh użytecznej do 16,4 kWh użytecznej (Lynx Home) 13,8 kWh użytecznej (3 moduły)
Krok rozbudowy Zgodny moduł do istniejącej kolumny (limit 1–6 modułów/sterownik); nowa kolumna dopiero po wyczerpaniu limitu Moduł Lynx w ramach ustalonej konfiguracji Pojedynczy moduł 4,6 kWh
Przełączenie na backup 0 ms (dla obwodów obsługiwanych przez wymaganą bramkę Gateway, w granicach jej mocy) <10 ms <10 ms
Gwarancja 10 lat (falownik + bateria), próg 60% 10 lat standardowo dla jednostek od 1.01.2026; starsze – 5 lat, do 10 lat po rejestracji GoodWe PLUS+ 10 lat na baterię, dwuetapowo
V2H / ładowanie EV Tak, Sigen EV DC 25 kW (opcja, zależna od zgodności konkretnego modelu auta) Nie w tym zestawie Nie w tym zestawie
Orientacyjna cena 39 640 zł (sam sprzęt, montaż osobno) ok. 20–25 tys. zł, orientacyjnie (falownik + Lynx Home), bez potwierdzonego montażu 20 554–23 440 zł sprzęt (falownik 11 650–12 490 zł + 3 moduły po 2 968–3 650 zł, sierpień 2026), montaż osobno

Backup zimą: dlaczego pompa ciepła zmienia priorytety awarii

W domu bez ogrzewania elektrycznego backup podczas awarii sieci oznacza zwykle lodówkę, router i oświetlenie – kilkaset watów, które nawet mały magazyn utrzyma godzinami. W domu z pompą ciepła backup oznacza też sterownik i sprężarkę pompy, a to zupełnie inna skala poboru, szczególnie w mrozie, gdy pompa pracuje najintensywniej. Czas przełączenia (0 ms u SigenStor – dla obwodów obsługiwanych przez wymaganą bramkę Gateway, w granicach jej mocy – poniżej 10 ms u pozostałych dwóch) ma znaczenie dla elektroniki sterującej pompą – dłuższa przerwa w zasilaniu może wymagać ręcznego restartu sterownika, nie tylko ponownego uruchomienia lodówki.

To nie znaczy, że różnica 0 ms kontra <10 ms przesądza wybór – w praktyce oba czasy mieszczą się poniżej progu, który powodowałby awaryjne wyłączenie większości nowoczesnych sterowników pomp ciepła. Ważniejsze pytanie brzmi: czy magazyn wystarczy na utrzymanie pompy przez czas typowej awarii w Twoim regionie, a nie tylko na pierwsze przełączenie. Tu wraca kwestia pojemności i architektury rozbudowy z wcześniejszych sekcji – magazyn dobrany zbyt ciasno na start, ale łatwy do doważenia (Deye), radzi sobie z tym ryzykiem inaczej niż magazyn kupiony raz w docelowej konfiguracji (SigenStor).

Nie wiesz, czy 14 kWh wystarczy na Twój dom z pompą ciepła? W Moim planie EnergyDock wpisujesz moc pompy, metraż i cel (autokonsumpcja czy backup) – dostajesz zakres pojemności dopasowany do Twojego zużycia, nie uśrednioną poradę. Zestawy od 14 kWh w tych trzech architekturach zobaczysz w katalogu magazynów.

Dwa scenariusze zakupowe

Scenariusz 1: znasz już swoje zużycie, budżet ma znaczenie, nie planujesz EV w najbliższych latach. Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B daje najniższy koszt samego sprzętu w tej klasie pojemności i przewidywalny, tani krok doważenia (cena pojedynczego modułu z cennika), jeśli pierwszy sezon grzewczy pokaże, że 13,8 kWh to za mało – porównaj to jednak z ceną pojedynczego modułu rozbudowy u pozostałych producentów, zanim uznasz to za jednoznacznie najtańszą opcję. Koszt montażu policz osobno – również nasza wycena GoodWe (20–25 tys. zł) jest orientacyjnym punktem startowym, nie potwierdzoną ceną z montażem; także cena SigenStor (39 640 zł) to cena samego sprzętu, bez montażu.

Scenariusz 2: pierwszy sezon z pompą ciepła dopiero przed Tobą, rozważasz samochód elektryczny, cenisz jedną decyzję i jedną gwarancję zamiast składania systemu z dwóch producentów. SigenStor domyka to w jednym zestawie – łącznie z opcją V2H, gdyby EV pojawiło się później. Dopłacasz za integrację i przewidywalność, nie za samą pojemność.

GoodWe GW10K-ET + Lynx Home wypada pośrodku: modularność dająca pewną elastyczność, ale bez tak taniego kroku rozbudowy jak Deye i bez integracji V2H jak Sigenergy. Sensowny wybór, gdy zależy Ci na konkretnej marce falownika albo masz już instalację GoodWe on-grid i dokładasz magazyn do istniejącego systemu – scenariusz, który rozkładamy osobno w tekście o retrofit magazynu do istniejącej fotowoltaiki.

Werdykt EnergyDock

Żaden z trzech zestawów nie jest uniwersalnie najlepszy do domu z pompą ciepła – bo najlepszy wybór zależy od tego, jak pewny jesteś swojego oszacowania zużycia. Jeśli masz już dane z licznika i wiesz, ile energii pochłania ogrzewanie, architektura rozbudowy ma mniejsze znaczenie – kupujesz raz, w docelowej pojemności, i SigenStor lub GoodWe są uczciwym wyborem. Jeśli dopiero wchodzisz w pierwszy sezon grzewczy z pompą ciepła i wolisz doważyć pojemność po fakcie niż zgadywać z góry, modularny system niskonapięciowy w stylu Deye daje zwykle tani, przewidywalny krok korekty z cennika producenta – sprawdź jednak też cenę pojedynczego modułu rozbudowy dla wariantu SigenStor u instalatora, bo różnica może być mniejsza, niż sugerowałoby porównanie z całą nową kolumną. Cenę początkową traktuj jako pierwszą ratę, nie ostateczny koszt – w obu przypadkach dotacja PME2 i ulga termomodernizacyjna zmieniają rachunek o kilkanaście procent, więc policz je przed porównaniem ofert, nie po.

Dom z pompą ciepła

Który zestaw pasuje do Twojego domu?

Moc pompy, metraż i cel (autokonsumpcja czy backup ogrzewania) decydują o pojemności bardziej niż marka falownika. Mój plan dobierze zakres kWh do Twojego zużycia.

Zobacz zestawy od 14 kWh Dobierz pojemność do pompy ciepła

Często zadawane pytania

Czy wyższa moc falownika ma znaczenie przy wyborze magazynu do pompy ciepła?

Moc falownika sama w sobie nie różnicuje tych trzech zestawów – wszystkie mają 10 kW znamionowo. Różnicuje jednak moc ciągła dostępna z samej baterii: np. dla Sigen w konfiguracji BAT6.0+10.0 to razem ok. 7,6 kW ciągłej z modułów, poniżej mocy falownika. Jeśli planujesz jednoczesne obciążenie pompą ciepła, ładowarką EV i dużym poborem domowym, sprawdź moc ciągłą wybranej konfiguracji baterii (nie tylko falownika) względem sumy tych odbiorników, uwzględniając niski SOC i niską temperaturę.

Który z trzech zestawów najłatwiej rozbudować, gdy zużycie z pompą ciepła okaże się wyższe niż zakładałeś?

Deye SUN-10K + SE-G5.1 Pro-B – dokładasz pojedynczy moduł baterii (4,6 kWh użytecznej, orientacyjnie 2 968–3 650 zł) bez wymiany falownika ani przeprojektowania systemu. GoodWe pozwala rozbudować wieżę Lynx w ramach ustalonej konfiguracji, ale mniej elastycznie. SigenStor rozbudowuje się zwykle o pojedynczy, zgodny moduł w ramach istniejącej kolumny (do limitu 1–6 modułów na sterownik) – dopiero po wyczerpaniu tego limitu potrzeba kolejnej kolumny, co jest krokiem cenowo bliskim pierwszemu zakupowi.

Czy SigenStor jest wart dopłaty, jeśli nie planuję samochodu elektrycznego?

Głównie dopłacasz za integrację all-in-one (jeden dostawca, jedna gwarancja, 0 ms przełączenia na backup) i opcjonalność V2H na przyszłość, nie za samą pojemność. Jeśli masz pewność, że EV nie wejdzie w grę, a cenisz elastyczną rozbudowę bardziej niż prostotę jednej decyzji, system modularny (Deye albo GoodWe) da niższy koszt za kWh pojemności.

Dlaczego gwarancja GoodWe wymaga rejestracji, a Sigenergy i Deye nie?

Dla jednostek GoodWe produkowanych od 1.01.2026 gwarancja to standardowo 10 lat bez dodatkowego kroku (aktualny dokument gwarancyjny Rev 3.9). Starsze egzemplarze mają standardowo 5 lat, wydłużalne do 10 lat w programie GoodWe PLUS+ pod pewnymi warunkami (dotyczącymi też instalatora, nie tylko rejestracji właściciela) – sprawdź datę produkcji swojego falownika. Sigenergy i Deye deklarują 10-letnią gwarancję bez tego kroku, ale mają własne warunki w szczegółach (np. limit przepływu energii u Sigenergy, dwuetapowe warunki u Deye) – sprawdź kartę gwarancyjną przed zakupem, bo „automatycznie od zakupu” też jest uproszczeniem.

Czy 13–16 kWh użytecznej wystarczy do domu z pompą ciepła?

To zależy od mocy pompy, metrażu, ocieplenia budynku i tego, czy magazyn ma głównie wspierać autokonsumpcję, czy też realny backup ogrzewania podczas awarii. Ten przedział sprawdza się jako punkt startowy dla domów o umiarkowanym zapotrzebowaniu – pełną logikę doboru między 10 a 20 kWh rozkładamy w osobnym przewodniku o doborze pojemności do pompy ciepła.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Dom z pompą ciepła

Który zestaw pasuje do Twojego domu?

Moc pompy, metraż i cel (autokonsumpcja czy backup ogrzewania) decydują o pojemności bardziej niż marka falownika. Mój plan dobierze zakres kWh do Twojego zużycia.

Zobacz zestawy od 14 kWh Dobierz pojemność do pompy ciepła
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst