Wybór ładowarki do samochodu elektrycznego w domu wygląda na dylemat mocy: 11 czy 22 kW. W praktyce o trafnym zakupie decyduje pięć zupełnie innych pytań – o przyłącze, o ładowarkę pokładową auta, o fotowoltaikę, o balansowanie mocy i o budżet. Sama moc szczytowa jest z tej listy najmniej istotna, bo nocne okno ładowania jest długie, a sufit wyznacza i tak ładowarka pokładowa samochodu.
W tym poradniku przechodzimy przez drzewo doboru krok po kroku i zestawiamy wszystkie 13 ładowarek z naszego katalogu – z cenami od 2 390 zł do 13 080 zł – a na końcu dajemy trzy konkretne rekomendacje: budżetową, do domu z fotowoltaiką i premium z dynamicznym balansowaniem obciążenia.
11 czy 22 kW – odpowiedź wprost
Policzmy nocne okno ładowania. Między 22:00 a 6:00 wallbox 11 kW przekaże do auta maksymalnie 88 kWh – więcej, niż mieści bateria niemal każdego samochodu elektrycznego sprzedawanego w Polsce. Typowa bateria 60 kWh ładuje się od zera w około 5,5 godziny, a codzienne doładowanie po 50–80 km jazdy (10–15 kWh) zajmuje niecałe 1,5 godziny. Dla auta, które nocuje w garażu, 11 kW nie jest kompromisem – jest komfortowym standardem.
Wallbox 22 kW skraca te czasy o połowę tylko pod dwoma warunkami naraz: auto musi mieć ładowarkę pokładową przyjmującą 22 kW prądu przemiennego (to rzadkość – rynkowym standardem jest 11 kW), a przyłącze domu musi znieść 32 A na każdej z trzech faz. Jeżeli którykolwiek warunek nie jest spełniony, z „22 kW” na obudowie zostaje w praktyce 11 kW – z jednym wyjątkiem: auto z jednofazową ładowarką pokładową 32 A (7,4 kW) może naładować się szybciej z wallboksa 22 kW niż z modelu ograniczonego do 16 A na fazę (11 kW), bo urządzenie 22 kW pozwala przepuścić na pojedynczej fazie pełne 32 A zamiast 16 A – zależnie od tego, czy konkretny model i instalacja na to pozwalają.
Jest przy tym ciekawy paradoks cenowy: sprzęt 22 kW wcale nie jest droższy od 11 kW. Deye SUN-EVSE 22 kW kosztuje 2 390 zł, podczas gdy 11-kilowatowy GoodWe HCA – 2 490 zł. Ładowarkę 22 kW można programowo ograniczyć do 16 A na fazę (czyli 11 kW), ale to nie zwalnia z policzenia, czy 11 kW zmieści się w rezerwie mocy umownej razem z resztą domu – przy typowych 12–14 kW zostaje tylko 1–3 kW na inne odbiorniki, a jedna faza może się przeciążyć wcześniej niż pozostałe. Formalnie ograniczenie prądu niczego więcej w umowie nie zmienia, ale warto sprawdzić bilans fazowy przed montażem. Kupno urządzenia z zapasem mocy jest więc tanie; drogie bywa dopiero przygotowanie przyłącza pod pełne 22 kW.
Drzewo doboru w 5 pytaniach
1. Jakie masz przyłącze: 1-fazowe czy 3-fazowe i z jaką mocą umowną?
Przyłącze 1-fazowe kończy dyskusję na 7,4 kW (32 A na jednej fazie) – i to już jest wynik wystarczający do nocnego ładowania: 60 kWh w około 8 godzin. Przyłącze 3-fazowe z prądem 16 A na fazę daje 11 kW, a dopiero 32 A na fazę – 22 kW. Sprawdź też moc umowną na fakturze: typowe 12–14 kW dla domu jednorodzinnego oznacza, że ładowanie pełnymi 22 kW nie zostawiłoby rezerwy na żaden inny odbiornik.
2. Ile przyjmuje ładowarka pokładowa Twojego auta?
Prądem przemiennym auto ładuje się zawsze przez własną ładowarkę pokładową – wallbox tylko podaje energię. Typowe wartości to 7,4 kW (auta z ładowarką 1-fazową), 11 kW (większość aut 3-fazowych) i wyjątkowo 22 kW. Czasy dla baterii 60 kWh wyglądają tak:
| Moc ładowania | Prąd | 0–100% baterii 60 kWh | Doładowanie 15 kWh (ok. 80 km) |
|---|---|---|---|
| 2,3 kW (gniazdko) | 10 A, 1 faza | ok. 26 godzin | ok. 6,5 godziny |
| 7,4 kW | 32 A, 1 faza | ok. 8 godzin | ok. 2 godzin |
| 11 kW | 16 A, 3 fazy | ok. 5,5 godziny | ok. 1,4 godziny |
| 22 kW | 32 A, 3 fazy | ok. 2,7 godziny | ok. 40 minut |
Wartości są orientacyjne, bez strat ładowania (realnie dolicz 5–10%). Jeżeli Twoje auto przyjmuje maksymalnie 11 kW AC – a tak jest w większości modeli – wiersz „22 kW” w ogóle Cię nie dotyczy przy ładowaniu prądem przemiennym.
3. Masz fotowoltaikę? Szukaj trybu PV-surplus
Tryb solarny (PV-surplus) każe ładowarce pobierać tylko tę nadwyżkę, której dom nie zużyje na bieżąco – auto przejmuje energię, która inaczej popłynęłaby do sieci po niskiej cenie RCE. Najprościej działa to w obrębie jednego ekosystemu, choć zwykle nadal potrzebny jest zgodny miernik/CT w rozdzielnicy i aktualny firmware – u części instalacji ten osprzęt jest już zamontowany z innych powodów (np. do monitoringu produkcji), ale to nie wynika automatycznie z samej marki falownika: GoodWe HCA (2 490–3 020 zł, zależnie od mocy) z falownikiem GoodWe, FoxESS EV Charger (2 930–3 620 zł) z falownikiem FoxESS, Huawei SmartCharger (2 990 zł) z falownikiem Huawei, SolarEdge ONE (3 690 zł) z falownikiem SolarEdge czy Sigen EVAC/EVDC (3 490–13 080 zł) w systemie SigenStor. Marki niezależne rozwiązują to zewnętrznym miernikiem: Easee Home – z miernikiem Equalizer, a Wallbox Pulsar Plus – z miernikiem Power Boost. Jeżeli dopiero planujesz instalację, zajrzyj do naszego drzewa decyzyjnego doboru falownika hybrydowego – falownik i ładowarkę najlepiej wybierać razem. Ile realnie daje ładowanie ze słońca, policzyliśmy w analizie ładowania auta z fotowoltaiki.
4. Chcesz dynamicznego balansowania mocy domu?
Dynamiczne balansowanie obciążenia mierzy pobór całego domu i w locie przycina moc ładowania, gdy włącza się płyta indukcyjna albo pompa ciepła. To funkcja, która pomaga wallboksowi 22 kW pracować przy mocy umownej 12–14 kW bez przeciążania przyłącza – ale nie jest to automatyczna gwarancja wystarczalności: wymaga prawidłowo skonfigurowanego DLB, sprawdzenia rezerwy na każdej fazie osobno i doboru zabezpieczeń zgodnie z instrukcją konkretnego modelu. Bez balansowania trzeba ustawić sztywny, niski limit prądu i pogodzić się z wolniejszym ładowaniem także wtedy, gdy dom śpi. Wymaga przekładników lub miernika w rozdzielnicy, zwykle za 300–600 zł.
5. Jaki masz budżet?
Widełki są wąskie: od 2 390 zł do 4 790 zł za wallbox AC, przy czym środek stawki (2 500–3 500 zł) kupuje już aplikację, balansowanie i tryb solarny. Powyżej płaci się za markę, licznik MID i funkcje rozliczeniowe. Zupełnie osobną kategorią jest dwukierunkowa ładowarka DC za 13 080 zł – o niej niżej.
Wszystkie 13 ładowarek z katalogu: ceny od najtańszej
Poniżej komplet ładowarek z naszego katalogu, posortowany rosnąco po cenie brutto. Każda nazwa prowadzi do karty produktu z pełnymi parametrami.
| Model | Moc | Gwarancja | Szczelność | Cena brutto |
|---|---|---|---|---|
| Deye SUN-EVSE 22 kW | 22 kW AC | 5 lat | IP66 | 2 390 zł |
| Tesla Wall Connector 22 kW | 22 kW AC | 4 lata | IP55 | 2 820 zł |
| GoodWe HCA 11 kW | 11 kW AC | 2 lata | IP66 | 2 490 zł |
| Huawei SmartCharger 22 kW | 22 kW AC | 2–3 lata* | IP54 | 2 990 zł |
| GoodWe HCA 22 kW | 22 kW AC | 3 lata | IP66 | 3 020 zł |
| FoxESS EV Charger 11 kW | 11 kW AC | 3 lata | IP65 | 2 930 zł |
| FoxESS EV Charger 22 kW | 22 kW AC | 3 lata | IP66 | 3 620 zł |
| SolarEdge ONE EV Charger 22 kW | 22 kW AC | 3 lata | IP54 | 3 690 zł |
| Easee Home 22 kW | 22 kW AC | 3 lata | IP54 | 4 190 zł |
| Sigenergy SigenEVAC 11 kW | 11 kW AC | 3 lata | IP65 | 3 490 zł |
| Wallbox Pulsar Plus 22 kW | 22 kW AC | 3 lata* | IP54 | 4 790 zł |
| Sigenergy SigenEVAC 22 kW | 22 kW AC | 3 lata | IP65 | 3 990 zł |
| Sigenergy Sigen EVDC Charger 25 kW | 25 kW DC (V2H/V2G przy zgodnym aucie i systemie) | 3 lata | IP66 | 13 080 zł |
Ceny obejmują urządzenie bez montażu. Sigen EVDC 25 kW to jedyna w zestawieniu ładowarka prądu stałego – ładuje z pominięciem ładowarki pokładowej auta (dlatego limit 11 kW AC jej nie dotyczy) i jako jedyna umożliwia pracę dwukierunkową V2H/V2G – ale nie automatycznie z każdym autem: potrzebne jest auto i protokół zgodne z listą kompatybilności Sigenergy (na dzień zakupu), aktualny firmware oraz system SigenStor z Gatewayem do pracy w trybie backupu; V2G wymaga dodatkowo zasad przyłączenia uzgodnionych z operatorem i nie jest jeszcze gotową, powszechnie dostępną usługą w całej Polsce. Rozebraliśmy ją na części w teście Sigen EV DC 25 kW.
* Okresy gwarancji bywają aktualizowane przez producentów: Wallbox potwierdza obecnie 3 lata dla Pulsar Plus (starsza dokumentacja z 2022 r. podawała 2 lata), a polityka Huawei dla SmartChargera różni się między wersjami dokumentu (od 2 do 3 lat zależnie od rynku i daty) – sprawdź warunki obowiązujące w dniu zakupu konkretnego modelu.
Funkcje, za które warto dopłacić
- Dynamiczne balansowanie obciążenia – najważniejsza dopłata w polskich realiach mocy umownej 12–14 kW. Wallbox Pulsar Plus (4 790 zł) realizuje je z miernikiem Power Boost, Easee Home (4 190 zł) z Equalizerem, SolarEdge ONE (3 690 zł) deklaruje je fabrycznie, a pozostałe ładowarki ekosystemowe – przez własny falownik.
- Tryb PV-surplus – ładowanie samymi nadwyżkami z fotowoltaiki; jak dobrać wallbox pod tym kątem, opisaliśmy w poradniku o wallboxie do domu z fotowoltaiką.
- Licznik MID – legalizowany pomiar kilowatogodzin, potrzebny, gdy rozliczasz ładowanie auta służbowego z pracodawcą albo prąd z najemcą.
- Kabel na stałe czy gniazdo Type 2 – kabel jest wygodniejszy na co dzień (odpada wyciąganie własnego z bagażnika), gniazdo bywa uniwersalniejsze i tańsze w serwisie.
- Aplikacja i OCPP – harmonogramy pod taryfę G12w albo dynamiczną; jak złapać nocną dolinę cenową, pokazujemy w tekście o ładowaniu EV w taryfie G12 i dynamicznej. OCPP przyda się też przy integracji z systemem HEMS.
- Klasa szczelności – na ścianę zewnętrzną bez zadaszenia wybieraj IP55 i wyżej (Deye, GoodWe HCA i FoxESS EV Charger 22 kW mają IP66); Huawei, SolarEdge ONE i Wallbox Pulsar Plus mają IP54 – sprawdź dokładną klasę wybranego modelu w tabeli wyżej.
Wszystkie 13 modeli z tabeli znajdziesz w katalogu ładowarek EnergyDock – przefiltrujesz je po mocy i cenie, a na kartach produktów porównasz gwarancje i funkcje solarne przed decyzją o zakupie.
Instalacja i formalności
Orientacyjnie wallbox 11 kW pracuje na zabezpieczeniu 3×16 A i kablu 5×2,5–4 mm²; wersja 22 kW potrzebuje 3×32 A i przekroju 5×6 mm² (przy dłuższej trasie kablowej odpowiednio więcej) – to punkt wyjścia do rozmowy z elektrykiem, nie gotowy projekt: dokładny dobór zabezpieczeń, RCD i przekroju zależy od instrukcji konkretnego producenta i obliczeń całej instalacji. Do tego dochodzi ochrona różnicowoprądowa: większość nowoczesnych wallboxów ma wbudowany czujnik prądu stałego 6 mA i wystarczy im wyłącznik różnicowoprądowy typu A w rozdzielnicy; bez takiego czujnika konieczny jest wyraźnie droższy typ B.
Formalności są mniejsze, niż się powszechnie sądzi. Prywatna ładowarka w domu jednorodzinnym na własny użytek co do zasady nie wymaga pozwolenia na budowę ani badania UDT – ale ogólnodostępność nie jest jedynym kryterium: dozorowi podlegają też stacje nieogólnodostępne, jeśli świadczą usługę ładowania (na przykład dla najemców czy gości za opłatą). Jeśli ładowarka ma obsługiwać kogoś poza domownikami, sprawdź swój przypadek w UDT przed montażem. Jedyna realna procedura dotyczy mocy: jeżeli chcesz ładować pełnymi 22 kW przy mocy umownej 12–14 kW, złóż do OSD wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej i poczekaj na zmianę umowy – do tego czasu ustaw niższy limit prądu albo korzystaj z balansowania. Całą procedurę krok po kroku opisaliśmy w poradniku o instalacji ładowarki w domu.
Koszt montażu: przy rozdzielnicy w garażu i krótkiej trasie kablowej orientacyjnie 1 000–1 500 zł; z przekuciami, korytkami i trasą 15–20 m – raczej 2 000–3 000 zł. Do budżetu dolicz ewentualny miernik do balansowania (300–600 zł).
3 rekomendacje: budżetowa, do domu z PV i premium
Budżetowa: Deye SUN-EVSE 22 kW – 2 390 zł
Najtańsza ładowarka w katalogu, a przy tym z najwyższą klasą szczelności (IP66) i najdłuższą gwarancją w zestawieniu: 5 lat. Sprzętowo dostajesz pełne 22 kW, więc instalacja dorośnie razem z kolejnym autem i mocniejszym przyłączem. Parametry sprawdzisz na karcie Deye SUN-EVSE 22 kW.
Do domu z fotowoltaiką: Easee Home 22 kW – 4 190 zł
Dopracowana aplikacja, balansowanie obciążenia i ładowanie nadwyżkami z PV po dołożeniu miernika Equalizer – pełne parametry sprawdzisz na karcie produktu Easee Home 22 kW. Przed zakupem sprawdź konkretny model/rewizję i aktualną dokumentację zgodności: szwedzki urząd Elsäkerhetsverket prowadził wobec wcześniejszych wersji Easee (nie mylić z modelem Charge Up) postępowanie dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego, zamknięte 3 października 2025 r. – zainstalowane urządzenia mogą być nadal użytkowane, a sprawa nie ustala zakazu sprzedaży w Polsce, ale warto zweryfikować rewizję i certyfikaty konkretnej dostawy przed zakupem. Jeżeli masz już falownik GoodWe, FoxESS albo Huawei, rozważ tańszą ładowarkę z tego samego ekosystemu (2 490–3 620 zł) – na przykład GoodWe HCA 11 kW – bo integrację z nadwyżkami łatwiej skonfigurujesz w jednym ekosystemie – sprawdź jednak, czy masz już zgodny miernik/CT i odpowiedni firmware falownika, bo samo dopasowanie marek tego nie gwarantuje bez dodatkowego zakupu.
Premium z balansowaniem: Wallbox Pulsar Plus 22 kW – 4 790 zł
Najmniejsza obudowa w tej klasie mocy, kabel Type 2 na stałe i sprawdzone dynamiczne balansowanie obciążenia po dołożeniu miernika Power Boost – wybór, gdy ładowarka ma samodzielnie pilnować, żeby nie przeciążyć przyłącza, niezależnie od marki falownika w domu. Zupełnie osobną ligą jest dwukierunkowy Sigen EVDC 25 kW za 13 080 zł – ładowarka DC, która przy zgodnym aucie, systemie SigenStor z Gatewayem i aktualnym firmwarze potrafi też oddać energię z baterii auta do domu (V2H) – sprawdź listę kompatybilności na dzień zakupu; V2G (oddawanie energii do sieci) zależy dodatkowo od zasad przyłączenia uzgodnionych z operatorem i nie jest jeszcze powszechnie dostępną usługą. Czy Vehicle-to-Home ma już w Polsce sens, analizujemy w artykule o V2H w Polsce.
Porównaj 13 ładowarek z cenami w jednym katalogu
W katalogu EnergyDock zestawisz wszystkie ładowarki z tego artykułu - z cenami od 2 390 zł, gwarancjami i funkcjami solarnymi. Filtry zawężą listę do Twojego przyłącza i budżetu.
Często zadawane pytania
Czy wallbox 22 kW ładuje auto dwa razy szybciej niż 11 kW?
To zależy od ładowarki pokładowej auta. Samochód z 3-fazową ładowarką pokładową 11 kW naładuje się z obu wallboxów (11 i 22 kW) w identycznym czasie: bateria 60 kWh w około 5,5 godziny. Auto z jednofazową ładowarką pokładową 32 A (7,4 kW) może jednak naładować się szybciej z wallboksa 22 kW niż z modelu ograniczonego do 16 A na fazę (11 kW) – zależnie od tego, czy urządzenie i instalacja dopuszczają pełne 32 A na pojedynczej fazie. Gwarantowaną dwukrotną różnicę daje tylko auto z pokładową ładowarką 22 kW.
Czy mogę zamontować ładowarkę 22 kW przy mocy umownej 12–14 kW?
Zwykle tak, ale to wymaga sprawdzenia, nie tylko ograniczenia prądu do 16 A na fazę (11 kW) – przy 12–14 kW mocy umownej zostaje tylko 1–3 kW rezerwy na resztę domu, a pojedyncza faza może się przeciążyć wcześniej, niż zakładasz. Limit ustal według rezerwy na każdej fazie osobno albo zastosuj prawidłowo skonfigurowane dynamiczne balansowanie (DLB), które samo przycina moc, gdy dom dużo pobiera. Pełne 22 kW bez ograniczeń wymaga wniosku do OSD o zwiększenie mocy przyłączeniowej i zmiany umowy.
Ile kosztuje montaż wallboxa w domu?
Przy rozdzielnicy blisko miejsca montażu i krótkiej trasie kablowej orientacyjnie 1 000–1 500 zł. Dłuższa trasa (15–20 m), przekucia i nowe zabezpieczenia podnoszą koszt do 2 000–3 000 zł. Miernik do dynamicznego balansowania to dodatkowe 300–600 zł.
Czy domowa ładowarka wymaga zgłoszenia albo odbioru UDT?
Zwykle nie – domowy wallbox na własny użytek co do zasady nie podlega badaniu UDT ani pozwoleniu na budowę. Ogólnodostępność nie jest jednak jedynym kryterium: stacja nieogólnodostępna, która świadczy usługę ładowania (np. dla najemców czy gości za opłatą), też może podlegać UDT – to inna kwalifikacja niż prywatny użytek własny. Kontakt z OSD jest potrzebny, gdy chcesz zwiększyć moc przyłączeniową – na przykład pod pełne 22 kW.
Czy da się ładować auto wyłącznie nadwyżkami z fotowoltaiki?
Tak, w trybie PV-surplus. Minimalna moc ładowania to około 1,4 kW (6 A na jednej fazie), więc latem nawet średnia instalacja domowa prowadzi pełne solarne ładowanie. Przy ładowaniu 3-fazowym próg rośnie do około 4,2 kW, dlatego dobre ładowarki automatycznie przełączają się wtedy na jedną fazę.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
Źródła i kontekst
- Easee - dokumentacja wallboxa Easee Home
- Wallbox - Pulsar Plus product overview
- GoodWe HCA Series User Manual
- Huawei - karta gwarancji UE
- UDT - kiedy urządzenie podlega badaniom
- Sigenergy - instrukcja EVDC
- Sigenergy - Gateway
- Elsäkerhetsverket - komunikat ws. Easee (3.10.2025)
- Deye - karta EV-EVSE
- FoxESS - karta ładowarki EV
- SolarEdge - ONE EV Charger
- EnergyDock - katalog ładowarek EV
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
