BYD Battery-Box od lat jest najczęściej wybieraną „cudzą” baterią do falowników innych marek: wieża modułów LFP stawianych jeden na drugim, bez kabli między modułami. Tyle że przy tym zakupie najważniejsze pytanie nie brzmi „czy to dobra bateria”, tylko „czy mój falownik jest na liście zgodności”. Battery-Box nie ma własnego falownika, a producenci utrzymują zamknięte listy zatwierdzonych par falownik–bateria: kombinacja spoza listy w najlepszym razie zostaje bez wsparcia serwisowego, w najgorszym w ogóle się nie uruchomi.
Poniżej porządkujemy rodzinę Battery-Box (HVS, HVM, HVB i LVS), zestawiamy zgodność z falownikami z naszego katalogu i liczymy ceny za kWh czterech konfiguracji BYD – od 8 do 29,69 kWh.
Werdykt na start: sprawdź falownik, nie baterię
BYD Battery-Box ma sens wtedy, gdy falownik i bateria tworzą zatwierdzoną parę. Werdykt formułujemy więc warunkowo:
- Kupuj BYD, jeśli masz lub planujesz falownik z oficjalnej listy zgodności – z naszego katalogu to GoodWe GW10K-ET G2 (konkretnie z serią HVS+ i wieżą HVM od wariantu 11.0, nie mniejszą) i Solis S6 (serie HVS/HVM) oraz Victron MultiPlus-II, Deye LV i GoodWe SBP (seria LVS 48 V); starszy GoodWe ET5-10 sprawdź osobno na liście producenta, bo nie ma tego samego potwierdzenia co ET G2. Poza katalogiem listy BYD obejmują też m.in. Fronius, SMA i KOSTAL. Dostajesz sprawdzoną wieżę modułową, gwarancję 10 lat (HVB: 15 lat; szczegółowe warunki różnią się między seriami – patrz sekcja o rejestracji) i skalowanie pojemności bez wymiany magazynu.
- Odpuść BYD, jeśli masz falownik Huawei, Sigenergy, KSTAR albo FoxESS. Modele Huawei SUN2000-8K/10K-MAP0 (jak w tabeli niżej), Sigenergy Sigen Hybrid/SigenStor, KSTAR BluE-S i FoxESS H3 Pro współpracują tylko z bateriami producenta – odpowiednio LUNA2000, modułami SigenStor BAT, BluE-Pack i własnymi bateriami wysokonapięciowymi. Zastrzeżenie: to nie jest reguła bez wyjątku dla całej marki Huawei – inny model, SUN2000-L1, dopuszcza na części rynków też baterie LG RESU, choć wciąż nie BYD. Żadna seria Battery-Box nie figuruje na listach żadnego z tych czterech modeli i nie ma drogi obejścia.
Jeśli dopiero wybierasz cały system, kolejność decyzji jest odwrotna niż podpowiada intuicja: najpierw falownik, potem bateria. Dlaczego falownik hybrydowy jest osią całej instalacji, wyjaśniamy szeroko w przewodniku o roli falownika hybrydowego.
Rodzina Battery-Box: HVS, HVM, HVB i LVS
Wszystkie serie łączy ta sama konstrukcja: moduły LFP układane w wieżę, ze stykami zamiast okablowania między modułami, oraz jednostka sterująca prowadząca komunikację z falownikiem po CAN lub RS485. Różnice dotyczą napięcia pracy i wielkości modułu – i to one decydują, do którego falownika dana seria pasuje.
| Seria | Klasa napięcia | Moduł | Modułów w wieży | Zakres pojemności | Typowy falownik |
|---|---|---|---|---|---|
| HVS | HV (ok. 100 V na moduł) | 2,56 kWh | 2–5 | 5,12–12,8 kWh | hybrydy HV 3-fazowe: GoodWe ET, Solis S6, Fronius, KOSTAL |
| HVM | HV (ok. 50 V na moduł) | 2,76 kWh | 3–8 | 8,28–22,08 kWh | hybrydy HV o niższym oknie napięcia baterii |
| HVB | HV | 2,969 kWh | w naszym katalogu 10 | u nas 29,69 kWh | nowsza generacja do hybryd HV; gwarancja 15 lat |
| LVS | LV, 48 V | 4,0 kWh | 1–6 | 4–24 kWh | Victron MultiPlus-II, GoodWe SBP, Deye LV |
HVS i HVM różnią się napięciem pojedynczego modułu, dlatego mają inne widełki liczby modułów: HVS trafia do falowników z wyżej położonym oknem napięcia baterii, HVM do konstrukcji potrzebujących większej pojemności przy niższym napięciu. LVS to klasyczna bateria 48 V – naturalny partner falowników niskonapięciowych, z Victronem na czele. Co w praktyce oznaczają DoD, sprawność i liczba cykli z kart modułów BYD, rozbieramy w kompendium parametrów magazynów.
Tabela zgodności: BYD × popularne falowniki
Jedna rzecz wymaga podkreślenia: listy zgodności są zamknięte i aktualizowane przez producentów – BYD publikuje minimalne wersje firmware dla par z konkretnymi falownikami, a producenci falowników utrzymują własne listy zatwierdzonych baterii. Poniższa tabela zestawia serie Battery-Box z falownikami dostępnymi w naszym katalogu, według stanu list na wrzesień 2026.
| Falownik | Klasa | HVS/HVM | LVS | Komentarz |
|---|---|---|---|---|
| GoodWe GW10K-ET G2 (10 kW, 3F) | HV | TAK (HVS+ oraz HVM od 11.0 – nie mniejsza wieża HVM8.3) | NIE | lista GoodWe dla ET G2/ET15-30 wymienia BYD HVS+/HVM obok baterii Lynx; starszy ET5-10 nie ma tego samego zatwierdzenia dla HVS+ – sprawdź osobny wiersz listy producenta |
| GoodWe GW5000-SBP-20 (5 kW, 1F) | LV | NIE | TAK | falownik bateryjny 48 V do rozbudowy działającej instalacji PV |
| Solis S6-EH3P10K-H (10 kW, 3F) | HV | TAK | NIE | lista Solis obejmuje baterie HV 120–600 V, w tym wprost BYD HVS/HVM (CAN) |
| Victron MultiPlus-II 48/3000 i 48/5000 (1F) | LV | NIE | TAK | oficjalna ścieżka Victrona dla B-Box Premium LVS, zarządzanie przez DVCC |
| Deye SUN-8K-SG01LP1 (1F) i SUN-10K-SG04LP3 (3F) | LV | NIE | TAK | Deye z naszego katalogu to falowniki 48 V – dogadują się z LVS po RS485/CAN, ale serie HV BYD mają za wysokie napięcie |
| Huawei SUN2000-8K/10K-MAP0 | HV | NIE | NIE | tylko LUNA2000 (600–980 V); ekosystem zamknięty |
| Sigenergy Sigen Hybrid / SigenStor | HV | NIE | NIE | tylko moduły SigenStor BAT |
| KSTAR BluE-S (1F i 3F) | LV | NIE | NIE | tylko KSTAR BluE-Pack 5.1 |
| FoxESS H3 Pro | HV | NIE | NIE | tylko baterie wysokonapięciowe FoxESS (150–800 V) |
| SolaX X3-NEO LV | LV | NIE | NIE | producent wskazuje własne wieże T-BAT; BYD nie figuruje na liście |
Poza naszym katalogiem klasycznymi partnerami serii HVS/HVM są falowniki Fronius (GEN24), SMA i KOSTAL (Plenticore) – z tymi markami BYD zbudował pozycję w Europie. Wiersz Deye pokazuje najczęstszą pułapkę: „Deye współpracuje z BYD” jest prawdą tylko dla serii LVS 48 V, bo modele LV fizycznie nie przyjmą wieży wysokonapięciowej. Zawsze sprawdzaj parę seria + model, nie samą markę.
Jak poszczególni producenci baterii wypadają na tle BYD, porównujemy w zestawieniu Huawei, BYD, FoxESS, Pylontech czy Victron, a samego Victrona jako serce systemu z baterią LVS sprawdzisz na karcie zestawu BYD LVS 8.0 + Victron MultiPlus-II.
Konfiguracje BYD z naszego katalogu i ceny
W katalogu prowadzimy cztery konfiguracje z bateriami Battery-Box: dwie wieże HV bez falownika (do podłączenia pod hybrydę z listy zgodności) i dwa kompletne zestawy LVS z falownikiem Victron.
| Konfiguracja | Pojemność | Moc falownika | Cena | zł/kWh | Dla kogo |
|---|---|---|---|---|---|
| BYD Battery-Box HVS+ 10.2 | 10,24 kWh (4 × 2,56) | – (pod hybrydę HV) | 22 360 zł (bez montażu) | 2 184 zł | dom z falownikiem GoodWe ET G2 (ta wersja HVS+) / Solis S6 albo nowa instalacja HV – starszy GoodWe ET5-10 sprawdź osobno |
| BYD Battery-Box HVB 29.69 | 29,69 kWh (10 × 2,969) | – (pod hybrydę HV) | 65 320 zł (bez montażu) | 2 200 zł | duży dom z pompą ciepła i autem elektrycznym; gwarancja 15 lat |
| LVS 8.0 + Victron MultiPlus-II 48/3000 GX | 8 kWh (2 × 4) | 2,4 kW, 1F | 23 380 zł | 2 922 zł | retrofit AC do działającej fotowoltaiki do ok. 2,4 kWp PO STRONIE AC-OUT falownika (reguła factor 1 Victrona przy 25°C); PV podłączone po stronie sieci (AC-in) nie ma tego samego limitu |
| LVS 12.0 + Victron MultiPlus-II 48/5000 GX | 12 kWh (3 × 4) | 4 kW, 1F | 33 190 zł | 2 766 zł | jednofazowy dom z wyższym zużyciem wieczornym, PV do 4 kWp PO STRONIE AC-OUT (reguła factor 1 przy 25°C); PV po stronie sieci bez tego limitu |
Wieża HVS+ 10.2 to najtańsze wejście w BYD w przeliczeniu na pojemność: 2 184 zł/kWh, z możliwością dołożenia piątego modułu do 12,8 kWh. Warunek jest jeden – falownik hybrydowy HV z listy zgodności musi już wisieć na ścianie albo być częścią planowanej instalacji, i to konkretny model/generacja z tej listy: dla GoodWe to ET G2 lub ET15-30 z serią HVS+ (starszy ET5-10 wymaga osobnego sprawdzenia), nie sama nazwa „GoodWe ET”. HVB 29.69 gra w innej lidze pojemnościowej, a 15 lat gwarancji i ładowanie od −20°C pozwalają na montaż w nieogrzewanym pomieszczeniu.
Zestawy LVS + Victron rozwiązują inny problem: dom z działającą fotowoltaiką, gdzie magazyn dokładasz po stronie AC bez ruszania instalacji. Cena za kWh (2 766–2 922 zł) tych kompletnych zestawów (bateria + falownik Victron) nie jest bezpośrednio porównywalna z 2 184 zł/kWh za samą wieżę HVS+, która NIE zawiera falownika – to inny zakres, nie czysta „premia za architekturę AC”. Uczciwe porównanie wymagałoby doliczenia kosztu hybrydy HV do ceny HVS+ i zestawienia sumy z ceną kompletu LVS+Victron dla tego samego domu. Niezależnie od ceny akceptujesz moc 2,4–4 kW z częściowym backupem przełączanym w około 20 ms. Kiedy retrofit AC wygrywa z wymianą falownika na hybrydowy, liczymy w poradniku o magazynie do istniejącej fotowoltaiki.
Jeśli nie wiesz, czy Twojemu domowi wystarczy 8, 10 czy dopiero 30 kWh, wpisz zużycie i profil domu w kalkulator magazynu energii – w 2 minuty dostaniesz pojemność dopasowaną do rachunków, jeszcze przed wyborem serii Battery-Box.
Na co uważać: generacje, minimum modułów, firmware
- Minimalna liczba modułów. Wieża HVS startuje technicznie od 2 modułów (5,12 kWh), HVM od 3 (8,28 kWh) – ale to minimum SERII, nie każdego zatwierdzonego falownika: dla GoodWe GW10K-ET G2 lista producenta zatwierdza HVM dopiero od wariantu 11.0 (4 moduły), nie od 8.3. Pojedynczy moduł HV nie uruchomi systemu, więc „zacznę od jednego i dołożę” działa dopiero od progu zatwierdzonego dla Twojego konkretnego falownika, nie od technicznego minimum serii – sprawdź to przed liczeniem budżetu.
- Generacje modułów. W jednej wieży pracują wyłącznie moduły tej samej serii i generacji: HVS nie miesza się z HVM ani ze starszymi B-Box. Planujesz rozbudowę za 2–3 lata? Sprawdź u dystrybutora dostępność modułów swojej serii, zamiast zakładać, że „coś się dobierze”.
- Firmware po obu stronach. Zatwierdzone pary falownik–bateria dotyczą konkretnych wersji oprogramowania: jednostka sterująca BYD wymaga aktualizacji przy pierwszym uruchomieniu i po każdej zmianie liczby modułów, a falownik musi spełniać minimalną wersję z listy zgodności. To zadanie dla instalatora – dopilnuj, żeby zaktualizował obie strony i zapisał wersje w protokole.
- Temperatura miejsca montażu. LVS ładuje się od −10°C, HVB od −20°C. Garaż bez ogrzewania w mroźną noc potrafi zejść poniżej progu LVS – wtedy BMS wstrzyma ładowanie do czasu ogrzania modułów.
- Warunki gwarancji. Dokument gwarancyjny LVS dla Europy (instalacje od 01.12.2021) daje 10 lat gwarancji produktowej bez warunku rejestracji, plus ochronę wydajności do 60% pojemności lub do limitu przepustu energii – co nastąpi pierwsze (dla LVS8.0: 23,76 MWh, dla LVS12.0: 35,64 MWh). Serie HVS, HVM i HVB mogą mieć własne, osobne dokumenty gwarancyjne z innymi warunkami – nie zakładaj automatycznie tych samych zasad co dla LVS; sprawdź konkretny dokument gwarancyjny swojej serii u sprzedawcy przed zakupem.
Dla kogo TAK, dla kogo NIE
TAK, jeśli masz falownik GoodWe ET, Solis S6 albo inną hybrydę HV z listy BYD – wieża HVS+ 10.2 za 22 360 zł (2 184 zł/kWh) jest wtedy jednym z najtańszych sposobów na markowe 10 kWh w klasie HV. TAK, jeśli masz działającą fotowoltaikę na jednej fazie i nie chcesz jej ruszać: LVS 8.0 lub 12.0 z Victronem dokładasz po stronie AC za 23 380 zł–33 190 zł. TAK również przy dużym zużyciu z pompą ciepła i EV – HVB 29.69 daje 29,69 kWh za 65 320 zł z gwarancją 15 lat.
NIE, jeśli Twój falownik to Huawei, Sigenergy, KSTAR albo FoxESS – żadna seria Battery-Box nie zadziała i lepiej wybrać baterię z ekosystemu producenta. NIE, jeśli szukasz magazynu z falownikiem i pełnym backupem 3-fazowym w jednym zamówieniu: BYD falownika nie zawiera, a zestawy LVS + Victron są jednofazowe, z backupem częściowym. NIE także przy małym budżecie – wejście w BYD zaczyna się od 22 360 zł.
Sprawdź, czy BYD Battery-Box pasuje do Twojego falownika
HVS+ 10.2 daje 10,24 kWh za 22 360 zł i działa z falownikami GoodWe ET oraz Solis S6. Porównaj cztery konfiguracje BYD z resztą katalogu.
Często zadawane pytania
Czy BYD Battery-Box działa z falownikiem Huawei?
Nie dla modeli SUN2000-8K/10K-MAP0 (typowych dla domu jednorodzinnego z tego zestawienia) – te współpracują wyłącznie z własnymi bateriami LUNA2000 o napięciu 600–980 V. To nie jest jednak reguła bez wyjątku dla całej marki: inny model, SUN2000-L1, dopuszcza na części rynków też baterie LG RESU – wciąż nie BYD, ale pokazuje, że „Huawei zawsze tylko własne baterie” nie jest ścisłe dla każdego modelu. Żadna seria Battery-Box – ani HVS/HVM, ani LVS – nie figuruje na liście żadnego z modeli Huawei i nie ma technicznego obejścia tej blokady.
Czym różni się Battery-Box HVS od HVM?
Napięciem modułu i skalowaniem. HVS używa modułów 2,56 kWh o napięciu około 100 V i buduje wieże z 2–5 modułów (5,12–12,8 kWh). HVM ma moduły 2,76 kWh o napięciu około 50 V i wieże z 3–8 modułów (8,28–22,08 kWh). Który wariant pasuje, rozstrzyga okno napięcia baterii Twojego falownika.
Czy mogę później dołożyć moduły do wieży BYD?
Tak, w granicach serii: HVS do 5 modułów (12,8 kWh), HVM do 8 (22,08 kWh), LVS do 6 na wieżę (24 kWh). Dokładany moduł musi być tej samej serii i generacji co posiadane, a po rozbudowie instalator aktualizuje firmware jednostki sterującej. Dostępność modułów swojej serii sprawdź przed decyzją o rozbudowie.
Ile kosztuje BYD Battery-Box na około 10 kWh?
W naszym katalogu wieża HVS+ 10.2 o pojemności 10,24 kWh kosztuje 22 360 zł, czyli 2 184 zł/kWh. To cena samej baterii, bez montażu (wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu) – falownik hybrydowy HV z listy zgodności (np. GoodWe ET lub Solis S6) musisz już mieć albo dobrać osobno.
Który falownik do BYD w małym domu jednofazowym?
Victron MultiPlus-II z serią LVS 48 V. Zestaw LVS 8.0 + MultiPlus-II 48/3000 GX (8 kWh, 2,4 kW) kosztuje 23 380 zł, a LVS 12.0 + 48/5000 GX (12 kWh, 4 kW) – 33 190 zł. Oba montujesz po stronie AC przy działającej fotowoltaice, z częściowym backupem przełączanym w około 20 ms.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
Źródła i kontekst
- BYD Battery-Box - dokumentacja i listy zgodności
- BYD Battery-Box Premium LVS - warunki gwarancji EU (PDF)
- GoodWe - lista zgodności baterii EMEA (PDF)
- Victron Energy - AC coupling (factor 1)
- Huawei FusionSolar - karta rozwiązania rezydencjalnego
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
