Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Zasada 2,2×: jak duży magazyn zgłosisz do OSD bez nowych warunków przyłączenia (projekt UD332)

17 min czytania
Słupy i linie energetyczne na tle nieba - zgłoszenie magazynu energii do OSD i zasada 2,2x mocy mikroinstalacji

Pytanie wraca w niemal każdej rozmowie o dokładaniu magazynu do działającej fotowoltaiki: „Mam PV 6 kW, instalator proponuje magazyn z falownikiem 10 kW i mówi, że OSD zsumuje mi moce – stracę status mikroinstalacji albo będę musiał wystąpić o nowe warunki przyłączenia. Czy to prawda?”. Dziś to zależy od mocy magazynu, który dokładasz: obowiązujące prawo już teraz zwalnia z sumowania, jeśli moc magazynu NIE przekracza mocy mikroinstalacji (obecny limit to 1×) i eksport jest ograniczony do mocy PV. Dla PV 6 kW i falownika magazynu 10 kW ten warunek dziś nie jest spełniony, więc w tym konkretnym przykładzie moce faktycznie się sumują. Rządowy projekt UD332 ma podnieść ten limit z 1× do 2,2× – Sejm uchwalił go 4 września 2026 r., Senat przyjął bez poprawek 24 września 2026 r., a ustawa czeka na podpis Prezydenta i na dzień publikacji jeszcze nie obowiązuje.

Nabór PME2 startuje 20.10.2026 — przygotuj się już teraz:Policz dotację PME2 →Dobierz zestaw pod PME2 →Zapytaj o wycenę →

Poniżej rozkładamy oba stany – dzisiejszy i projektowany – na liczby: ile kilowatów falownika magazynu mieści się przy PV 4, 6, 8, 10 i 15 kW, jak ustawić limit eksportu, żeby spełnić drugi warunek z projektu, i które zestawy z naszego katalogu spełniają jednocześnie zasadę 2,2× mocy oraz regułę 2× pojemności z programu PME2.

Stan dzisiejszy: kiedy OSD sumuje moc magazynu z mocą PV

Gdy zgłaszasz magazyn energii do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), operator ocenia dwie rzeczy: czy Twoja instalacja nadal mieści się w definicji mikroinstalacji (moc zainstalowana do 50 kW) oraz czy łączna moc urządzeń nie przekracza mocy przyłączeniowej z umowy. Obowiązujące prawo (art. 7 ust. 8d pkt 12 Prawa energetycznego) już dziś zwalnia z sumowania mocy magazynu i mikroinstalacji, jeśli moc magazynu NIE przekracza mocy PV (obecny limit to 1×) i moc oddawana do sieci jest ograniczona. Poza tym warunkiem OSD dodaje moc falownika magazynu do mocy mikroinstalacji fotowoltaicznej – i to jest źródło problemu z pytania klienta, bo falownik magazynu bywa mocniejszy niż fotowoltaika, do której jest dokładany.

W tym przykładzie moc magazynu (10 kW) przekracza moc PV (6 kW), więc dzisiejszy warunek zwolnienia nie jest spełniony: PV 6 kW plus magazyn z falownikiem 10 kW daje w tej arytmetyce 16 kW. Próg 50 kW jest daleko, ale jeśli moc przyłączeniowa z Twojej umowy jest niższa niż 16 kW, zgłoszenie przestaje wystarczać. Operator może zażądać wystąpienia o nowe warunki przyłączenia albo zmiany umowy, a to oznacza dłuższą procedurę, dodatkowe dokumenty i w części przypadków wymagania techniczne, których przy prostym zgłoszeniu nie ma.

Druga praktyka, z którą się spotkasz: część operatorów wymaga ograniczenia mocy oddawanej do sieci (limitu eksportu) do poziomu z umowy. Falownik hybrydowy lub falownik bateryjny dostaje wtedy ustawienie, które nie pozwala oddać do sieci więcej kilowatów, niż wynika z dokumentów – niezależnie od tego, ile mocy ma bateria. Procedurę zgłoszenia u największych operatorów, wraz z dokumentami, opisujemy krok po kroku w artykule o zgłoszeniu instalacji do OSD (PGE, Tauron, Enea).

Co przewiduje projekt UD332: dwa warunki zasady 2,2×

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, oznaczony w wykazie prac rządu numerem UD332, przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rada Ministrów przyjęła go 14 lipca 2026 r. (pismo kierujące projekt do Sejmu nosi datę 15 lipca) i skierowała do Sejmu. Sejm uchwalił ustawę 4 września 2026 r.; Senat przyjął ją bez poprawek 24 września 2026 r. (druk senacki nr 827) – ustawa czeka na podpis Prezydenta i jeszcze nie obowiązuje, bo brakuje podpisu Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Termin wejścia w życie zależy od tych ostatnich kroków i ewentualnego okresu przejściowego zapisanego w ustawie.

Projekt przewiduje, że moc zainstalowana magazynu energii nie sumuje się z mocą zainstalowaną mikroinstalacji, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  1. moc magazynu nie przekracza 2,2-krotności mocy zainstalowanej mikroinstalacji – dla PV 6 kW to 13,2 kW, dla PV 10 kW to 22 kW;
  2. łączna moc wprowadzana do sieci pozostaje nie większa niż moc zainstalowana mikroinstalacji (czyli może być jej równa) – fotowoltaika i magazyn razem nie mogą oddawać do sieci więcej, niż oddawałaby sama fotowoltaika.

Jeśli oba warunki są spełnione, magazyn trafia do OSD w trybie zgłoszenia – tak jak sama mikroinstalacja – zamiast pełnej procedury z warunkami przyłączenia i zmianą umowy. Dla klienta z pytania oznaczałoby to: falownik magazynu 10 kW mieści się w limicie 13,2 kW, a po ustawieniu limitu eksportu na poziomie do 6 kW (włącznie) magazyn nie obciąża mocy przyłączeniowej ponad to, co robiła dotąd sama fotowoltaika.

Projekt nie znosi samego obowiązku zgłoszenia – magazyn nadal trafia do operatora, tylko w prostszym trybie. Kontekst tej nowelizacji na tle innych zmian z ostatniego roku (proces przyłączeniowy, liczniki w 21 dni, CSIRE) zbiera nasz przegląd siedmiu zmian w prawie, które dotyczą rachunku, przyłącza i magazynu.

Tabela: maksymalna moc magazynu dla PV 4–15 kW obok reguły 2× z PME2

Poniższa tabela zestawia trzy liczby, które przy doborze musisz mieć obok siebie: maksymalną moc falownika magazynu wynikającą z zasady 2,2× (projekt UD332), typowe moce falowników hybrydowych z naszego katalogu (5, 6, 8, 10, 12 i 15 kW) oraz minimalną pojemność magazynu wymaganą przez program PME2 – co najmniej 2 kWh na każdy 1 kWp fotowoltaiki i nie mniej niż 10 kWh.

Moc PV (kW) Maks. moc magazynu wg 2,2× (kW) Moce falowników z katalogu, które się mieszczą Min. pojemność wg PME2 (kWh)
4 8,8 5, 6, 8 8 → w praktyce 10 (minimum programu)
6 13,2 5, 6, 8, 10, 12 12
8 17,6 5, 6, 8, 10, 12, 15 16
10 22 5, 6, 8, 10, 12, 15 20
15 33 5, 6, 8, 10, 12, 15 30

Wniosek z tabeli: przy fotowoltaice od 6 kW w górę zasada 2,2× praktycznie nie ogranicza wyboru falownika – każdy typowy falownik hybrydowy z katalogu do 12 kW mieści się w limicie, a od 8 kW PV także 15 kW. Realnym ograniczeniem staje się drugi warunek (limit eksportu) oraz, jeśli starasz się o dotację, minimalna pojemność z PME2. Dopiero przy małej instalacji, np. 4 kW, limit 8,8 kW wyklucza falowniki 10 kW i większe.

Jak dobrać moc falownika do PV i baterii nie tylko pod kątem przepisów, ale też pompy ciepła, backupu i przyszłej rozbudowy – opisujemy w tekście o doborze mocy falownika hybrydowego do magazynu.

2,2× to moc (kW), 2× to pojemność (kWh) – dwie reguły, dwie jednostki

Obie reguły mają w nazwie „dwa razy” i obie odnoszą się do mocy fotowoltaiki, dlatego łatwo je pomylić – a pomyłka kosztuje albo dotację, albo procedurę u operatora. Zestawienie poniżej rozdziela je punkt po punkcie.

Cecha Zasada 2,2× (projekt UD332) Reguła 2× (program PME2)
Czego dotyczy Mocy magazynu (kW) – mocy falownika, przez który magazyn ładuje się i oddaje energię Pojemności magazynu (kWh) – nominalnej, z tabliczki znamionowej
Punkt odniesienia Moc zainstalowana mikroinstalacji (kW) Moc szczytowa fotowoltaiki (kWp)
Kierunek Górny limit: magazyn nie większy niż 2,2× PV Dolny próg: magazyn nie mniejszy niż 2× PV, minimum 10 kWh
Skutek spełnienia Zgłoszenie do OSD zamiast nowych warunków przyłączenia Kwalifikacja do dotacji do 30% kosztu, maks. 800 zł/kWh, maks. 16 000 zł w net-billingu
Status Ustawa uchwalona przez Sejm (4.09.2026), w Senacie – jeszcze nie obowiązuje Warunek programu; nabór PME2 rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00 (data ogłoszona 2.10.2026, wcześniej wskazywano ogólnie III/IV kwartał)

Przykład PV 6 kW: zasada 2,2× pozwala na falownik magazynu do 13,2 kW, reguła 2× wymaga baterii co najmniej 12 kWh. Magazyn 10 kWh z falownikiem 10 kW spełni więc projektowany warunek operatora, ale nie spełni warunku dotacji – do PME2 potrzebujesz 12 kWh lub więcej. Cała klasa 10 kWh, której ceny zebraliśmy w raporcie o magazynach 10 kWh, kwalifikuje się do programu tylko przy fotowoltaice do 5 kWp.

Różnicę między mocą a pojemnością rozbieramy od podstaw w artykule kW czy kWh w magazynie energii, a policzone kwoty dotacji dla 10, 15 i 20 kWh znajdziesz w przykładach dotacji PME2.

Warunek drugi w praktyce: limit eksportu w falowniku

Pierwszy warunek sprawdzasz na kartce. Drugi – „łączna moc wprowadzana do sieci nie większa niż moc mikroinstalacji” (może być jej równa) – musisz zapewnić technicznie. W praktyce oznacza to ustawienie w falowniku hybrydowym (albo w falowniku bateryjnym i systemie zarządzania energią) limitu mocy oddawanej do sieci na poziomie nie wyższym niż moc Twojej mikroinstalacji.

Skąd bierze się ten warunek? W układzie z osobnym falownikiem bateryjnym obok falownika PV, bez limitu obie strony mogłyby oddawać energię jednocześnie – w słoneczne popołudnie PV 6 kW plus bateria rozładowująca się z mocą 10 kW mogłyby dać do 16 kW na zaciskach przyłącza. W układzie hybrydowym, gdzie PV i bateria dzielą wspólny falownik, sumaryczna moc na wyjściu jest zwykle ograniczona mocą znamionową tego jednego falownika, a nie prostą sumą mocy PV i baterii osobno – sprawdź schemat konkretnego zestawu, bo moc baterii i moc znamionowa falownika nie zawsze są tożsame. Niezależnie od architektury sieć niskiego napięcia i Twoje przyłącze były wymiarowane na moc z umowy, nie na taką sumę. Limit eksportu gwarantuje, że z punktu widzenia sieci przyłącze zachowuje się jak dotychczasowa mikroinstalacja, choć w domu pracuje dodatkowe 10 kW mocy magazynu.

Co to zmienia w codziennej pracy? Praktycznie nic, jeśli magazyn kupujesz po to, po co zwykle się go kupuje: żeby ładować się nadwyżką z PV i oddawać ją wieczorem do własnych odbiorników. W ilustracyjnej symulacji dla domu 4 500 kWh/rok z PV 5 kWp magazyn 10 kWh mógłby podnieść autokonsumpcję z 41% do 67% i przesunąć rzędu 1 241 kWh rocznie z dnia na wieczór – to scenariusz modelowy bez opublikowanego pełnego modelu godzinowego, nie zmierzony wynik konkretnej instalacji; energia zużyta na miejscu i tak nie przechodzi przez licznik w stronę sieci. Limit eksportu ogranicza tylko scenariusz, w którym bateria miałaby świadomie sprzedawać energię do sieci z pełną mocą falownika.

Limit eksportu to parametr konfiguracyjny falownika, który instalator wprowadza przy uruchomieniu; żeby działał, falownik musi widzieć przepływ energii na przyłączu przez licznik z zestawu. Rolę falownika w całym systemie i to, dlaczego jego ustawienia decydują o tym, jak instalacja wygląda z perspektywy sieci, tłumaczy artykuł o falowniku hybrydowym jako sercu instalacji.

Zestawy z katalogu spełniające obie reguły dla PV 6 kW i 10 kW

Wybraliśmy z katalogu EnergyDock zestawy, które jednocześnie: mieszczą się w limicie 2,2× mocy (projekt UD332), mają pojemność nominalną co najmniej 2× mocy PV i nie mniej niż 10 kWh (PME2) oraz mają falownik przyjmujący fotowoltaikę o danej mocy. Ceny to ceny zestawów z katalogu – samego sprzętu, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu. Kolumna z dotacją to górne przybliżenie liczone od pełnej ceny zestawu wzorem PME2 (30% kosztu, maks. 800 zł/kWh, maks. 16 000 zł) – to uproszczenie: koszt kwalifikowany w programie dotyczy przede wszystkim samej baterii (z limitem ceny 3000 zł/kWh), a falownik podlega odrębnym zasadom kwalifikacji, więc realna kwota dotacji dla zestawu hybrydowego (bateria+falownik razem) może się różnić od tego uproszczonego wyliczenia – sprawdź aktualny regulamin PME2.

PV 6 kW – falownik magazynu do 13,2 kW, pojemność od 12 kWh

Zestaw Pojemność nominalna Moc falownika Fazy / backup Cena Dotacja PME2 (górne przybliżenie)
Deye 15,36 kWh + falownik 10 kW 15,36 kWh 10 kW (limit 13,2 kW) 3 fazy / częściowy 32 280 zł ≈9 680 zł
Pylontech Force-H3 15,36 kWh + GoodWe GW10K-ET 15,36 kWh 10 kW 3 fazy / częściowy 36 180 zł ≈10 850 zł
KSTAR All-in-one 15,3 kWh + falownik 6 kW 15,3 kWh 6 kW 1 faza / częściowy 30 900 zł ≈9 270 zł
Sigenergy SigenStor 12 kWh, 3-fazowy 12,04 kWh 5 kW 3 fazy / pełny 34 470 zł ≈9 630 zł

Werdykt dla PV 6 kW: przy ograniczonym budżecie i domu 3-fazowym – Deye 15,36 kWh za 32 280 zł, z zapasem pojemności ponad próg 12 kWh i falownikiem 10 kW, który mieści się w limicie 13,2 kW. Instalacja PV 6 kW zwykle wymaga już przyłącza trójfazowego – u części OSD próg dla falownika jednofazowego to ok. 3,68 kW – więc wariant KSTAR 15,3 kWh z falownikiem jednofazowym 6 kW rozważ dopiero po potwierdzeniu u swojego operatora, że zgłoszenie PV 6 kW na jednej fazie jest u niego dopuszczalne. Jeśli priorytetem jest zasilanie awaryjne całego budynku, Sigenergy 12 kWh spełnia próg pojemności na styk (12,04 kWh) i deklaruje pełny backup (w granicach mocy falownika 5 kW, z bramką w komplecie – sprawdź, czy to wystarczy na Twoje krytyczne obwody).

PV 10 kW – falownik magazynu do 22 kW, pojemność od 20 kWh

Zestaw Pojemność nominalna Moc falownika Fazy / backup Cena Dotacja PME2 (górne przybliżenie)
SolaX X3-NEO-8K + 4× T-BAT D53 21,2 kWh nominalnie (4× T-BAT D53) – użytecznie ok. 19,1 kWh przy 90% DoD lub ok. 20,1 kWh przy 95% DoD, zależnie od ustawienia 8 kW (limit 22 kW) 3 fazy / częściowy 37 420 zł ≈11 230 zł
KSTAR All-in-one 20,4 kWh + falownik 10 kW 20,4 kWh (18,4 użyteczne) 10 kW 3 fazy / częściowy 40 100 zł ≈12 030 zł
Sigenergy SigenStor 24 kWh, 3-fazowy 24,08 kWh 15 kW 3 fazy / pełny 57 730 zł 16 000 zł (limit programu)
Huawei LUNA2000 20,7 kWh + SUN2000-10K + SmartGuard 20,7 kWh 10 kW 3 fazy / pełny 57 900 zł 16 000 zł (limit programu)

Werdykt dla PV 10 kW: najniższy koszt wejścia daje SolaX (21,2 kWh nominalnie, 4× T-BAT D53) za 37 420 zł – jego falownik 8 kW przyjmuje według katalogu do 16 kWp fotowoltaiki, więc 10 kW PV mieści się z zapasem; próg PME2 dla PV 10 kW (20 kWh nominalnie) jest tu spełniony z zapasem niezależnie od ustawienia DoD – 90% DoD daje ok. 19,1 kWh użytecznie, 95% DoD ok. 20,1 kWh, ale to pojemność użyteczna, nie nominalna, więc na próg dotacji nie wpływa. KSTAR 20,4 kWh z falownikiem 10 kW to wybór, gdy potrzebujesz pełnych 10 kW mocy dla pompy ciepła lub ładowarki EV. Backup całego domu (w granicach mocy falownika 15 kW, z bramką w komplecie – sprawdź limity mocy i podział na obwody dla Twojej instalacji) i rezerwę mocy daje Sigenergy 24 kWh – dobija ono, razem z Huawei 20,7 kWh, do nagłówkowego limitu dotacji 16 000 zł; Huawei deklaruje podobnie pełny backup (wymaga SmartGuard i właściwego podziału obwodów), przy zbliżonej cenie 57 900 zł.

Nie wiesz, czy Twoja moc przyłączeniowa pomieści fotowoltaikę i magazyn razem? Wpisz moc PV, zużycie i cel magazynu w narzędziu Mój plan EnergyDock – dopasuje zestawy do Twojego profilu, a ich moc falownika i pojemność porównasz od razu z limitem 2,2× i progiem 2× z tabel wyżej.

Co jeszcze zmienia projekt: faktura prosumenta z depozytem i ceną rynkową

Druga zmiana z projektu UD332 dotyczy rozliczeń. Projekt przewiduje obowiązek pokazywania na fakturze prosumenta miesięcznych ilości energii pobranej z sieci i oddanej do sieci oraz rozliczenia depozytu prosumenckiego. Cenę rynkową, po której wyceniono oddaną energię, projekt też przewiduje udostępniać – w RCEm to jedna wartość miesięczna, w RCE rozbicie na poszczególne okresy zależy od formy udostępnienia (np. elektronicznej), więc nie zakładaj z góry pełnego rozpisania każdej ceny godzinowej na papierowej fakturze. Dziś te dane trzeba składać z kilku miejsc: z faktury, z panelu sprzedawcy i z publikacji PSE.

Dla właściciela magazynu to ważniejsze, niż się wydaje. Sens magazynu w net-billingu polega na tym, żeby jak najmniej energii oddawać po cenie rynkowej i jak najmniej kupować po cenie taryfowej. Faktura, która pokazuje obie ilości miesiąc po miesiącu, pozwoli sprawdzić, czy magazyn robi to, za co zapłaciłeś – bez arkuszy i ręcznego przepisywania odczytów. Zasady samego net-billingu, depozytu i współczynnika 1,23 opisujemy w artykule net-billing na przykładach.

Co zrobić dziś, zanim ustawa wejdzie w życie

Decyzja zależy od tego, czy Twoja moc przyłączeniowa pomieści sumę mocy PV i falownika magazynu w dzisiejszej arytmetyce operatora.

  1. Sprawdź umowę i zgłoszenie PV. Odczytaj moc przyłączeniową z umowy z OSD i moc mikroinstalacji ze zgłoszenia fotowoltaiki. Jeśli PV plus falownik magazynu mieści się w mocy przyłączeniowej, zgłaszasz magazyn już dziś na obecnych zasadach – projekt UD332 niczego Ci nie zmienia.
  2. Jeśli suma przekracza moc przyłączeniową, masz trzy drogi. Wybierz zestaw z mniejszym falownikiem (5–6 kW zamiast 10 kW – w tabelach wyżej są takie warianty); wystąp o zwiększenie mocy przyłączeniowej na dotychczasowych zasadach; albo poczekaj z montażem na uchwalenie nowelizacji – licząc się z tym, że treść przepisów lub termin mogą się przesunąć.
  3. Ustaw limit eksportu od razu. Część operatorów i tak go wymaga, a po wejściu w życie UD332 będzie warunkiem trybu zgłoszenia. Limit na poziomie mocy PV nie odbiera magazynowi jego podstawowej funkcji – magazynowania własnej nadwyżki.
  4. Kupując pod PME2, pilnuj obu reguł jednocześnie. Pojemność co najmniej 2× moc PV i nie mniej niż 10 kWh, koszt do 3 000 zł/kWh, system EMS i praca wyspowa. Do wniosku będzie potrzebne m.in. zaświadczenie OSD o przyłączeniu mikroinstalacji, więc procedury u operatora nie odkładaj – listę 11 dokumentów zebraliśmy w aktualności o naborze PME2.
  5. Nie podpisuj oferty, w której instalator powołuje się na „nowe przepisy”. Ustawa została uchwalona przez Sejm, ale jeszcze nie weszła w życie (czeka na Senat, podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw) – do tego czasu obowiązuje dzisiejszy, niższy limit zwolnienia z sumowania (magazyn nie większy niż moc PV, przy ograniczonym eksporcie), a nie automatyczne sumowanie w każdym przypadku. Oferta i dobór falownika powinny zakładać stan prawny z dnia montażu, nie z dnia planowanej zmiany.

Zestawy z tabel – i pozostałe z katalogu – porównasz według mocy falownika, pojemności i ceny w katalogu magazynów EnergyDock.

Dobór pod przepisy

Sprawdź, jaki magazyn zgłosisz bez nowych warunków

Mój plan dopasuje zestawy do Twojej fotowoltaiki i zużycia. Moc falownika i pojemność porównasz z limitem 2,2× z projektu UD332 i progiem 2× z programu PME2.

Ułóż plan magazynu Przeglądaj zestawy

Często zadawane pytania

Czy zasada 2,2× już obowiązuje?

Jeszcze nie. Rada Ministrów przyjęła projekt UD332 14 lipca 2026 r., Sejm uchwalił ustawę 4 września 2026 r., a Senat przyjął ją bez poprawek 24 września 2026 r. – do podpisu Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw ustawa nie obowiązuje. Do tego czasu obowiązuje dzisiejszy, niższy limit: magazyn nie większy niż moc PV (1×) i ograniczony eksport, a nie automatyczne sumowanie w każdym przypadku. Planując montaż, licz się ze stanem prawnym z dnia zgłoszenia.

Mam PV 6 kW – jaki największy falownik magazynu zgłoszę bez nowych warunków według projektu?

Projekt przewiduje limit 2,2 × 6 kW = 13,2 kW mocy magazynu, pod warunkiem że łączna moc oddawana do sieci nie przekroczy 6 kW (limit eksportu w falowniku, może być równa mocy PV). Typowe falowniki hybrydowe z katalogu – 5, 6, 8, 10 i 12 kW – mieszczą się w tym limicie; 15 kW już nie.

Czy 2,2× dotyczy pojemności magazynu w kWh?

Nie – dotyczy mocy w kilowatach, czyli mocy falownika, przez który magazyn oddaje energię. Pojemności w kWh dotyczy inna reguła, z programu PME2: magazyn ma mieć co najmniej 2 kWh na każdy 1 kWp fotowoltaiki i nie mniej niż 10 kWh. Przy PV 6 kW to co najmniej 12 kWh.

Czy po wejściu w życie UD332 magazynu nie trzeba będzie zgłaszać do OSD?

Trzeba. Projekt zmienia tryb, nie obowiązek: magazyn spełniający oba warunki (moc do 2,2× PV i eksport nie większy niż moc PV) trafia do operatora w trybie zgłoszenia – jak mikroinstalacja – zamiast procedury z nowymi warunkami przyłączenia i zmianą umowy. Zgłoszenie nadal składasz, a zaświadczenie OSD nadal jest potrzebne np. do wniosku o dotację.

Czy limit eksportu obniża oszczędności z magazynu?

W typowym użyciu nie. Magazyn zarabia, gdy ładuje się nadwyżką z PV i oddaje ją wieczorem do własnych odbiorników – ta energia nie przechodzi przez licznik do sieci. W ilustracyjnym scenariuszu (dom 4 500 kWh/rok, PV 5 kWp, magazyn 10 kWh) autokonsumpcja mogłaby wzrosnąć z 41% do 67%, z oszczędnością rzędu 1 087 zł rocznie – to model, nie zmierzony wynik konkretnej instalacji, ale limit eksportu i tak by go nie zmieniał, bo dotyczy tylko energii oddawanej do sieci, nie zużywanej na miejscu.

Który zestaw najtaniej spełnia obie reguły przy PV 10 kW?

SolaX X3-NEO-8K-LV z czterema modułami T-BAT D53: 21,2 kWh pojemności nominalnej (użytecznie ok. 19,1 kWh przy 90% DoD albo ok. 20,1 kWh przy 95% DoD, zależnie od ustawienia) – falownik 8 kW przyjmujący do 16 kWp fotowoltaiki, 3 fazy – 37 420 zł za zestaw bez montażu. Próg PME2 dla PV 10 kW to 20 kWh pojemności NOMINALNEJ, więc ten zestaw go spełnia niezależnie od ustawienia DoD (pojemność użyteczna na próg nie wpływa). Moc falownika mieści się w limicie 22 kW według projektu UD332.

To opracowanie informacyjne, nie porada prawna ani podatkowa. Dane programu PME2 — stan na 4.10.2026; przed złożeniem wniosku potwierdź warunki i terminy w NFOŚiGW oraz w regulaminie programu.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Dobór pod przepisy

Sprawdź, jaki magazyn zgłosisz bez nowych warunków

Mój plan dopasuje zestawy do Twojej fotowoltaiki i zużycia. Moc falownika i pojemność porównasz z limitem 2,2× z projektu UD332 i progiem 2× z programu PME2.

Ułóż plan magazynu Przeglądaj zestawy
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst