Falownik hybrydowy 10 kW na trzech fazach to dziś najczęściej dobierana moc w polskich domach jednorodzinnych: obsługuje instalację fotowoltaiczną rzędu 8-13 kWp, pompę ciepła, kuchnię elektryczną i ładowanie samochodu, a przy tym mieści się w typowej mocy przyłączeniowej 14-17 kW. Problem w tym, że sześciu producentów z tej półki podaje parametry w sześciu różnych układach kart katalogowych i porównanie ich „jeden do jednego” wymaga godzin przepisywania danych.
Zrobiliśmy to za Ciebie. Poniżej znajdziesz jedną dużą tabelę z parametrami, które realnie decydują o wyborze: sprawność, liczba MPPT, klasa i napięcie baterii, lista zgodnych magazynów, moc zasilania awaryjnego, czas przełączenia, praca off-grid, EMS, gotowość na ładowarkę EV, gwarancja i cena. Pod tabelą – krótkie omówienie każdego modelu i instrukcja, jak z tych kolumn wyciągnąć decyzję.
Co porównujemy i dlaczego 10 kW 3F to najczęstszy wybór
Moc 10 kW nie jest przypadkowa. Falownik hybrydowy musi jednocześnie przyjąć produkcję z paneli, ładować baterię i pokrywać bieżące zużycie domu – a w domu z pompą ciepła i płytą indukcyjną chwilowy pobór potrafi przekroczyć 7-8 kW. Trójfazowa konstrukcja jest przy tym warunkiem zgłoszenia większej instalacji u operatora i pozwala zasilać odbiorniki trójfazowe, których jednofazowy falownik nie obsłuży. Dlatego właśnie w klasie „3 fazy, około 10 kW” spotyka się najwięcej ofert – i najtrudniej o przejrzyste porównanie.
Do zestawienia weszły wszystkie trójfazowe falowniki hybrydowe klasy ~10 kW z naszego katalogu: pięć konstrukcji o mocy znamionowej dokładnie 10 kW oraz SolaX X3-NEO-8K-LV o mocy 8 kW – to najbliższy tej półki trójfazowy model SolaX, który sprzedajemy, więc uwzględniamy go z wyraźnym zastrzeżeniem niższej mocy. Podane ceny dotyczą samego falownika, bez baterii i bez montażu: kompletny magazyn wymaga jeszcze modułów bateryjnych, a te porównaliśmy osobno w zestawieniu pięciu kompletnych systemów all-in-one.
Jedna rzecz przed tabelą: klasa napięcia baterii to warunek zero-jedynkowy. Falownik LV pracuje wyłącznie z bateriami niskonapięciowymi (zwykle 40-60 V), falownik HV wyłącznie z wysokonapięciowymi (od 150 do nawet 980 V, zależnie od modelu). Bateria z niewłaściwej klasy nie zadziała niezależnie od marki i ceny, dlatego kolumny „klasa i napięcie baterii” oraz „zgodne baterie” czytaj w pierwszej kolejności.
Wielka tabela: 6 falowników hybrydowych ~10 kW 3F
Nazwa modelu prowadzi do pełnej karty z ceną i specyfikacją.
| Falownik | Sprawność maks. | MPPT / stringi | Bateria: klasa i napięcie | Prąd / moc ładowania baterii | Zgodne baterie | Moc EPS (backup) | Czas przełączenia | Off-grid | EMS i komunikacja | EV-ready | Gwarancja | Cena (sam falownik) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GoodWe GW10K-ET G2 (10 kW) | 98,2% | 3 / po 1 stringu | HV, 150–720 V | ładowanie do 15 kW | GoodWe Lynx Home F / F Plus+ / F G2; zatwierdzone baterie HV innych marek (BYD HVS/HVM, Pylontech, Dyness) | 10 kW (do 21,7 A / ok. 5 kVA na fazę w trybie unbalanced output 150%) | < 10 ms | tak | tak; WiFi, LAN, Bluetooth, RS485, CAN, 4G | tak | 10 lat standardowo dla egzemplarzy wyprodukowanych od 1.01.2026 (Rev 3.9); starsza produkcja: 5 lat z opcją rozszerzenia do 10 przez program PLUS+ | 7 450 zł |
| Deye SUN-10K-SG04LP3-EU (10 kW) | 97,6% | 2 / stringi 2+1 | LV, 40–60 V | do 210 A | Deye RW-M6.1 / SE-G5.1 Pro (LV, 40-60 V); Pylontech, BYD LVS, Dyness, Pytes, WeCo 48 V; także baterie ołowiowe – BOS-G to osobna, wysokonapięciowa (153,6-614,4 V) linia Deye i nie pasuje do tego falownika LV | 10 kW (do 5 kW na fazę przy pełnej asymetrii) | < 10 ms | tak | tak; WiFi, LAN, RS485, CAN, 4G | nie | 5 lat | 10 290 zł |
| KSTAR BluE-S 10KT (E10KT) (10 kW) | 97,2% | 2 / po 1 stringu (140–1000 V) | LV, 51,2 V | do 200 A | KSTAR BluE-Pack 5.1 / BP48100P1-G2 (ogniwa CATL/EVE, 5,12 kWh na moduł, do 8 modułów ~41 kWh) | 10 kW, wyjście trójfazowe z regulacją mocy na każdej fazie | < 20 ms | tak | tak; WiFi, RS485 | nie | 5 lat | 9 700 zł |
| Huawei SUN2000-10K-MAP0 (10 kW) | 98,6% | 2 / po 1 stringu | HV, 600–980 V | ładowanie do 11 kW | Huawei LUNA2000 S0 i S1, do ok. 42 kWh na falownik | 10 kW (przeciążenie 200% przez 10 s) | < 20 ms | tak | tak; WiFi, LAN, RS485, 4G | tak | 10 lat | 7 421 zł |
| Sigenergy SigenStor 10 kW (10 kW) | 98,3% | 3 / po 1 stringu | HV, 600–900 V | ładowanie do 10 kW | moduły SigenStor BAT, od 1 do 6 na falownik | 10 kW | 0 ms w komplecie z Sigen Energy Gateway i LoadHub (bez tego osprzętu przełączenie jest wolniejsze) | tak | tak; WiFi, LAN, RS485, 4G | tak, o ile pojazd wspiera V2X DC (moduł Sigen EV DC 25 kW) | 10 lat | 11 769 zł |
| SolaX X3-NEO-8K-LV (8 kW) | 97,6% | 2 / stringi 1+1 | LV, 40–60 V | do 200 A | SolaX T-BAT-SYS-LV D53, od 1 do 16 modułów po 5,3 kWh | 8 kW (ok. 2,7 kW na fazę) | < 3 ms | tak | tak; WiFi, LAN, RS485, CAN, 4G | tak | 10 lat | 8 710 zł |
Trzy zastrzeżenia do liczb. Po pierwsze, SolaX X3-NEO-8K-LV ma 8 kW mocy znamionowej, więc jego niższa cena częściowo wynika z niższej mocy – przeliczając na kilowat, kosztuje 908 zł/kW wobec 573 zł/kW u GoodWe. Po drugie, cena KSTAR 10KT to wartość wyznaczona z rozbicia zestawu u dystrybutora, bo samodzielne oferty na sam moduł falownika są w Polsce rzadkie. Po trzecie, sprawność w tabeli to wartość maksymalna deklarowana w karcie katalogowej – w codziennej pracy, przy częściowym obciążeniu, realne wartości są niższe u każdego producenta, więc traktuj tę kolumnę jako porównanie konstrukcji, nie jako obietnicę konkretnego uzysku.
Omówienia: mocne i słabe strony każdego modelu
GoodWe GW10K-ET G2 – niska cena i najbardziej otwarte HV
Za 7 450 zł dostajesz jeden z dwóch najtańszych falowników zestawienia (minimalnie tańszy jest Huawei), a przy tym jedyny model HV, który obok własnych baterii Lynx Home F akceptuje zatwierdzone wieże innych marek: BYD HVS/HVM, Pylontech czy Dyness. Szeroki zakres napięcia 150-720 V, 3 układy MPPT i moc ładowania baterii do 15 kW – najwyższa w tabeli – dają dużą swobodę projektową. Gwarancja zależy od daty produkcji: egzemplarze GW10K-ET G2 wyprodukowane od 1.01.2026 mają wg europejskiej karty gwarancyjnej GoodWe (Rev 3.9) 10 lat standardowo, bez rejestracji; starsza produkcja ma 5 lat, wydłużane do 10 przez program PLUS+ – sprawdź datę produkcji swojego egzemplarza. Pełne omówienie zestawu z bateriami Lynx znajdziesz w analizie GW10K-ET G2.
Deye SUN-10K-SG04LP3-EU – król elastyczności LV
Deye ma najdłuższą listę zgodnych baterii w porównaniu: obok własnych modułów SE-G5.1 Pro obsłuży Pylontecha, BYD LVS, Dyness, Pytes i WeCo, a nawet baterie ołowiowe. Prąd baterii do 210 A jest najwyższy w tabeli, a praca przy pełnej asymetrii pozwala oddać do 5 kW na pojedynczą fazę – realna zaleta, gdy duże odbiorniki wiszą na jednej fazie. W zamian godzisz się na sprawność 97,6%, brak integracji z ładowarką EV i 5 lat gwarancji. Parametry całego zestawu z bateriami rozbieramy w analizie Deye SUN-10K z SE-G5.1 Pro, a bezpośredni pojedynek z GoodWe – w tekście GoodWe czy Deye: porównanie 10 kW.
KSTAR BluE-S 10KT – trójfazowy backup w kolumnie All-in-one
KSTAR projektowano jako moduł mocy kolumny z bateriami BluE-Pack 5.1 na ogniwach CATL, rozbudowywanej do ośmiu modułów (~41 kWh). Wyróżnik to trójfazowe wyjście awaryjne z niezależną regulacją mocy na każdej fazie i przełączeniem poniżej 20 ms oraz bardzo szeroki zakres MPPT 140-1000 V. Minusy: najniższa sprawność zestawienia (97,2%), najskromniejsza komunikacja (WiFi i RS485, bez LAN), brak integracji EV i cena 9 700 zł, przy której Huawei z 10-letnią gwarancją kosztuje ponad 2 000 zł mniej.
Huawei SUN2000-10K-MAP0 – najwyższa sprawność i 10 lat gwarancji za rozsądne pieniądze
Sprawność 98,6%, przeciążenie wyjścia 200% przez 10 sekund, 10 lat gwarancji i cena 7 421 zł składają się na najmocniejszy stosunek parametrów do ceny w tabeli. Ograniczenie jest jedno, ale zasadnicze: falownik współpracuje wyłącznie z bateriami LUNA2000 (S0 i S1, do ok. 42 kWh), więc wchodzisz w zamknięty ekosystem – o cenach rozbudowy decyduje jeden producent. Jak ten ekosystem wypada na tle drugiego zamkniętego systemu z tej tabeli, sprawdzisz w porównaniu SigenStor vs LUNA2000.
Sigenergy SigenStor 10 kW – 0 ms i moduł V2H, ale najwyższa cena
SigenStor jako jedyny deklaruje przełączenie na zasilanie awaryjne bez żadnej przerwy (0 ms) – ale to wynik pracy pełnego zestawu z Sigen Energy Gateway i LoadHub, nie samego falownika/kontrolera; w tej konfiguracji elektronika w domu w praktyce nie zauważa zaniku sieci. Do tego 3 układy MPPT, IP66, 10 lat gwarancji i unikatowa rozbudowa: do kolumny można dołożyć dwukierunkową ładowarkę Sigen EV DC 25 kW, która robi z samochodu drugi magazyn (V2H) – pod warunkiem, że sam pojazd obsługuje ładowanie V2X DC (producent potwierdził zgodność m.in. z Ford F-150 Lightning, Hyundai IONIQ 5, Kia EV6, Rivian R1T); użycie V2X może też wpływać na gwarancję auta, warto to sprawdzić u producenta pojazdu. Cena 11 769 zł jest jednak o 59% wyższa niż u Huawei, a baterie – wyłącznie moduły SigenStor BAT, od 1 do 6 na falownik. To propozycja dla domu, który świadomie kupuje cały ekosystem, nie sam falownik.
SolaX X3-NEO-8K-LV – wyjątek 8 kW z najszybszym klasycznym przełączeniem
Formalnie klasa niżej (8 kW), ale w domach bez pompy ciepła ta moc często wystarcza, a SolaX broni się parametrami: przełączenie poniżej 3 ms, prąd baterii do 200 A, 10 lat gwarancji i rozbudowa baterii D53 aż do 16 modułów po 5,3 kWh. Moc EPS 8 kW przy równym podziale dałaby ok. 2,7 kW na fazę, ale karta SolaX dopuszcza do 50% mocy znamionowej na pojedynczej fazie (czyli do 4 kW) – sprawdź to w konkretnej konfiguracji, bo to więcej niż prosty podział przez trzy, i zderz z listą odbiorników do podtrzymania. Konfiguracje 9,4 i 18,8 kWh policzyliśmy w analizie magazynów X3-Neo LV.
Tabela mówi, który falownik ma jakie parametry – nie mówi, który pasuje do Twojego zużycia i dachu. kalkulator magazynu energii zestawia Twój profil zużycia z kompletnymi zestawami falownik + bateria z tej tabeli i pokazuje koszt samego sprzętu, bez montażu, w około 2 minuty.
Jak czytać tę tabelę przy wyborze
Kryterium 1: backup, którego naprawdę potrzebujesz. Jeżeli w domu pracuje sprzęt wrażliwy na mikroprzerwy (serwerownia, akwarystyka, piec z wrażliwą automatyką), różnica między 0 ms Sigenergy, 3 ms SolaX a 20 ms KSTAR i Huawei ma znaczenie. Dla lodówki, oświetlenia i routera każda z tych wartości jest wystarczająca – wtedy ważniejsza staje się moc EPS na fazę: 5 kW przy pełnej asymetrii u Deye, podobnie do 5 kVA (21,7 A) u GoodWe ET-G2 w trybie unbalanced 150% – obie konstrukcje 10 kW radzą sobie z obciążeniem jednofazowym znacznie lepiej niż sugerowałby prosty podział mocy całkowitej przez trzy fazy; sprawdź kartę konkretnego modelu, zamiast zakładać, że to wyłącznie zaleta Deye.
Kryterium 2: klasa baterii i ścieżka rozbudowy. LV daje tańszy start i u Deye największą swobodę wyboru marki baterii; HV pracuje na wyższym napięciu, co obniża prądy i straty na przewodach – trzy najwyższe wartości sprawności maksymalnej PV→AC w tabeli (98,2-98,6%) należą do konstrukcji HV, ale to inna miara niż sprawność całego cyklu bateria→AC (u GoodWe ET-G2 osobno podane 97,5%), więc nie traktuj tego jako dowodu, że HV zawsze magazynuje energię wydajniej niż LV. Sprawdź też sufit rozbudowy: 41 kWh u KSTAR, 42 kWh u Huawei, 16 modułów u SolaX – i czy rozbudowa wymaga modułów jednego producenta.
Kryterium 3: ekosystem. Wszystkie sześć falowników ma EMS i aplikację, ale tylko GoodWe, Huawei, Sigenergy i SolaX są gotowe na integrację z ładowarką samochodu. Jeżeli zależy Ci na sterowaniu ładowarką EV z jednej aplikacji falownika, Deye i KSTAR odpadają z tej krótkiej listy – nie znaczy to, że nie da się przy nich ładować auta: wymaga to osobnego wallboksa i ewentualnie zewnętrznego HEMS do sterowania cenowego, co dolicz do kosztu. Sigenergy jako jedyny w tej tabeli oferuje wbudowane ładowanie dwukierunkowe (V2H).
Kryterium 4: gwarancja kontra cena. Trzy modele z gwarancją zawsze 10-letnią (Huawei, Sigenergy, SolaX) kosztują 7 421-11 769 zł; Deye i KSTAR mają 5 lat bez ścieżki do 10; GoodWe zależy od daty produkcji – 10 lat standardowo dla egzemplarzy z 2026 r., inaczej 5 lat z możliwością rejestracji w programie PLUS+. Najtańszy GoodWe potrafi więc dorównać konkurencji długością gwarancji, o ile trafisz na aktualną produkcję – co czyni go racjonalnym, ale wymagającym sprawdzenia wyborem budżetowym. Jeżeli po czterech kryteriach nadal wahasz się między dwiema konstrukcjami, przejdź przez nasze drzewo decyzyjne wyboru falownika hybrydowego – prowadzi od mocy przyłącza do konkretnego modelu.
Sprawdź, który falownik 10 kW pasuje do Twojego domu
Sześć konstrukcji, ceny od 7 421 do 11 769 zł i dwie klasy baterii do wyboru. Kalkulator zestawia je z Twoim zużyciem i pokazuje koszt kompletnego zestawu (sam sprzęt, bez montażu).
Często zadawane pytania
Ile kosztuje falownik hybrydowy 10 kW 3-fazowy?
W naszym katalogu ceny samych falowników tej klasy rozciągają się od 7 421 zł (Huawei SUN2000-10K-MAP0) do 11 769 zł (Sigenergy SigenStor 10 kW). Do tego dochodzi bateria – zwykle drugie tyle lub więcej – oraz montaż, więc kompletne zestawy 3F z magazynem 10-15 kWh zaczynają się od około 27 000 zł.
Który falownik hybrydowy 10 kW ma najwyższą sprawność?
Huawei SUN2000-10K-MAP0 z wartością maksymalną 98,6%, przed Sigenergy SigenStor 10 kW (98,3%) i GoodWe GW10K-ET G2 (98,2%). Wszystkie trzy to konstrukcje wysokonapięciowe HV – wyższe napięcie baterii ogranicza straty konwersji względem falowników LV, które w tym porównaniu osiągają 97,2-97,6%.
Czym różni się falownik do baterii LV od falownika HV?
Klasą napięcia magazynu: LV pracuje z bateriami około 40-60 V (Deye, KSTAR, SolaX), HV z bateriami od 150 do 980 V (GoodWe, Huawei, Sigenergy). Klasy nie da się pominąć ani obejść – bateria z niewłaściwej klasy nie zadziała. LV częściej pozwala mieszać marki baterii. Sprawność maksymalna w tabeli to wartość PV→AC z karty katalogowej, nie sprawność całego cyklu bateria→AC (u GoodWe ET-G2 to osobno podane 98,2% i 97,5%) – wyższe napięcie HV daje niższe prądy i mniejsze straty na przewodach, ale to nie dowodzi automatycznej przewagi całego cyklu magazynowania nad LV.
Który model najlepiej nadaje się do zasilania awaryjnego domu?
Sigenergy SigenStor 10 kW przełącza się w 0 ms w pełnej konfiguracji z Gateway i LoadHub, więc dom w praktyce nie widzi zaniku sieci. Tuż za nim jest SolaX z czasem poniżej 3 ms. Jeżeli liczy się moc na pojedynczej fazie, Deye przy pełnej asymetrii odda do 5 kW na fazę, a KSTAR oferuje pełne trójfazowe wyjście awaryjne z regulacją mocy na każdej fazie.
Czy falownik hybrydowy 10 kW zintegruję z ładowarką samochodu elektrycznego?
Cztery z sześciu porównywanych modeli są na to gotowe: GoodWe, Huawei, SolaX i Sigenergy, przy czym Sigenergy jako jedyny obsługuje dwukierunkową ładowarkę DC 25 kW (V2H). Deye SUN-10K i KSTAR 10KT nie mają natywnej integracji z ładowarką EV w swojej aplikacji – ładowarka zadziała obok jako niezależne urządzenie, a sterowanie cenowe/nadwyżkowe wymaga zewnętrznego wallboksa ze sterowaniem lub HEMS, nie jest to fizyczna niemożliwość ładowania auta.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
Źródła i kontekst
- GoodWe - karty katalogowe falowników serii ET G2
- Huawei - dokumentacja techniczna SUN2000 i LUNA2000
- Sigenergy - dokumentacja systemu SigenStor
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
