Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Testy i Recenzje EnergyDock

GoodWe czy Deye? Porównanie zestawów hybrydowych 10 kW z magazynem

13 min czytania
GoodWe czy Deye - porównanie zestawów hybrydowych 10 kW z magazynem energii

Obie marki celują w ten sam dom: przyłącze trójfazowe, fotowoltaika do 15 kWp i magazyn w okolicach 13-15 kWh, który przenosi południową nadwyżkę na wieczór i podtrzymuje wybrane obwody podczas awarii sieci. Na tym podobieństwa się kończą. GoodWe buduje system wokół wysokonapięciowej wieży Lynx Home F PLUS+ i falownika o sprawności maksymalnej 98,2%, Deye – wokół niskonapięciowych modułów SE-G5.1 Pro-B (51,2 V) i falownika, który dzięki samoadaptacji BMS dogaduje się także z bateriami innych producentów.

Porównujemy oba systemy na cenach brutto i parametrach z naszego katalogu, a werdykty trzymamy w zgodzie z naszymi wcześniejszymi analizami: zestawu GoodWe GW10K-ET G2 z baterią Lynx oraz zestawu Deye SUN-10K-SG04LP3 z modułami SE-G5.1 Pro-B.

Werdykt warunkowy: komu GoodWe, komu Deye

Wybierz GoodWe, jeśli:

  • kupujesz system na 15 lat i wyceniasz przewidywalność – dojrzały ekosystem, szeroka sieć certyfikowanych instalatorów w Polsce, certyfikat EUPD Research AA+ (zakres i data do potwierdzenia na certyfikacie konkretnej edycji) i historyczna pozycja w trójce największych dostawców falowników hybrydowych według rankingu Wood Mackenzie z 2021 r. (przywoływanego przez GoodWe w komunikatach prasowych, np. z Intersolar 2025) – nie najnowszy, bieżący ranking rynkowy;
  • chcesz sformalizowanej, opisanej gwarancji: falowniki hybrydowe serii ET Plus+/ET G2/ESA wyprodukowane od 1.01.2026 mają wg europejskiej karty gwarancyjnej GoodWe (Rev 3.9) 10 lat standardowo, bez żadnej rejestracji; starsze sztuki i podstawowa seria ET (bez dopisku Plus+/G2) mają domyślnie 5 lat, wydłużane do 10 lat przez darmowy program PLUS+. Bateria Lynx Home F PLUS+ ma 10 lat gwarancji produktowej i wydajnościowej z progiem 70% pojemności;
  • backup ma działać w klasie UPS – przełączenie wydzielonych obwodów trwa poniżej 10 ms i jest potwierdzone w karcie zestawu;
  • falownik ma wisieć na zewnątrz budynku: IP66 na to pozwala, a sprawność do 98,2% należy do czołówki klasy 10 kW.

Wybierz Deye, jeśli:

  • liczysz koszt każdej kilowatogodziny – 32 280 zł za 13,8 kWh użytecznej (15,36 kWh nominalnie) to 2 339 zł/kWh, najniższy wynik w tej klasie w naszym katalogu;
  • planujesz rozbudowę etapami: moduł SE-G5.1 Pro-B kosztuje 5 250 zł, czyli 1 025 zł za każdą dodaną kilowatogodzinę, a platforma przyjmuje do 64 jednostek równolegle;
  • modernizujesz istniejący system: falownik z samoadaptacją BMS współpracuje z bateriami LV 48 V wielu marek (Pylontech, BYD LVS, Dyness, Pytes, WeCo), co czyni Deye jednym z najczęstszych wyborów w retrofitach i rozbudowach;
  • magazyn stanie w nieogrzewanym, ale zadaszonym pomieszczeniu, i wybierzesz udokumentowany wariant SE-G5.1 Pro-B z opcjonalną folią grzewczą – taki moduł ładuje od -20°C, podczas gdy standardowy wariant Deye (bez grzania) i Lynx F PLUS+ ładują dopiero od 0°C.

Ten podział pokrywa się z naszym porównaniem pięciu zestawów magazynowania energii i z zestawieniem Deye, KSTAR i Sigenergy, w których Deye za każdym razem wygrywał cenę, a przegrywał formalną głębię gwarancji. Analogiczne starcie ekosystemów rozstrzygamy też w porównaniu Sigenergy kontra Huawei. Reszta tego artykułu to liczby, które za werdyktem stoją.

GoodWe 13,1 kWh vs Deye 15,36 kWh: dane techniczne

Zestawiamy dwie najbliższe sobie konfiguracje z naszego katalogu: GoodWe Lynx Home F PLUS+ 13,1 kWh z falownikiem GW10K-ET 10 kW oraz Deye 15,36 kWh z falownikiem SUN-10K-SG04LP3. Oba zestawy są trójfazowe, a ich ceny dotyczą samego sprzętu, bez montażu.

Parametr GoodWe Lynx F PLUS+ 13,1 kWh Deye 15,36 kWh (3× SE-G5.1 Pro-B)
Moc falownika 10 kW, 3 fazy 10 kW, 3 fazy
Pojemność użyteczna 13,1 kWh (4 moduły po 3,27 kWh) 13,8 kWh przy 90% DoD (3 moduły po 4,6 kWh użytecznych; nominalnie 15,36 kWh, 3×5,12 kWh)
Klasa napięcia baterii HV, wieża 180-600 V LV, 51,2 V
Skalowanie do 5 modułów w wieży, maks. 16,4 kWh do 64 modułów równolegle na platformie; w praktyce limitem falownik
Backup częściowy (port BACK-UP), przełączenie poniżej 10 ms częściowy (wyjście backup), przełączenie poniżej 10 ms wg karty producenta Deye SUN-10K-SG04LP3-EU
Sprawność maks. falownika 98,2% 97,6%
Maksymalna moc PV 15 kWp (dla GW10K-ET; wariant ET-G2 przyjmuje do 16 kW mocy PV na 3 MPPT – sprawdź dokładne oznaczenie swojego falownika) 15 kWp
Gwarancja falownika 10 lat standardowo dla egzemplarzy ET Plus+/ET G2 wyprodukowanych od 1.01.2026 (Rev 3.9); starsze sztuki i podstawowa seria ET: 5 lat, do 10 lat po rejestracji w GoodWe PLUS+ 5 lat, wydłużenie do 10 lat zależne od polityki Deye
Gwarancja baterii 10 lat produktowa i wydajnościowa, próg 70% albo 33,54 MWh 10 lat (dystrybucja PL), 6000 cykli, próg 70% SoH
Ładowanie w niskiej temperaturze od 0°C od 0°C standardowo; od -20°C tylko w wariancie z potwierdzoną folią grzewczą
Stopień ochrony IP55 bateria / IP66 falownik IP20 bateria (tylko pomieszczenie) / IP65 falownik
Cena oferty (zakres montażu niepotwierdzony) 37 960 zł 32 280 zł
Cena za kWh użyteczną 2 898 zł/kWh 2 339 zł/kWh

Trzy wiersze rozstrzygają najwięcej. Cena: Deye kosztuje 5 680 zł mniej i daje przy tym 0,7 kWh pojemności użytecznej więcej (13,8 wobec 13,1 kWh) – realna przewaga, ale wyraźnie mniejsza niż sugerowałoby porównanie z nominalną pojemnością Deye. Skalowanie: wieża GoodWe kończy się na 16,4 kWh i przyjmuje wyłącznie moduły Lynx F PLUS+ (nowszej linii Lynx F G2 dołożyć się nie da), a platforma Deye rośnie modułami po 5,12 kWh tak długo, jak pozwala falownik. Backup: poniżej 10 ms u GoodWe to wartość potwierdzona w karcie zestawu, Deye również zasila wydzielone obwody z wyjścia backup z przełączeniem poniżej 10 ms wg karty producenta SUN-10K-SG04LP3-EU – mimo to warto to potwierdzić z instalatorem przy odbiorze konkretnego zestawu.

Architektura i baterie: wieża HV kontra moduły LV

GoodWe pracuje w architekturze wysokonapięciowej: moduły Lynx Home F PLUS+ po 3,27 kWh składają się w wieżę o napięciu 180-600 V, sprzężoną z falownikiem po stronie prądu stałego. Wyższe napięcie oznacza niższe prądy przy tej samej mocy, czyli cieńsze okablowanie DC i mniejsze straty na przewodach. Drobniejszy moduł pozwala też precyzyjniej trafić w potrzeby domu: kroki 9,8 / 13,1 / 16,4 kWh zamiast skoków co 5 kWh. Sam falownik GW10K-ET-20 G2 AFCI (7 450 zł) akceptuje przy tym wysokonapięciowe wieże innych marek – w naszym katalogu gotowe kombinacje z Pylontech Force-H3 15,36 kWh i Dyness Tower Pro TP15 kosztują po 36 180 zł; w zamian godzisz się na dwie osobne ścieżki reklamacyjne – baterii u jej producenta, falownika u GoodWe.

Deye idzie w drugą stronę: niskonapięciowe moduły SE-G5.1 Pro-B (51,2 V, 45 kg, montaż naścienny albo podłogowy) spina z falownikiem magistrala 48 V, a BMS baterii komunikuje się przez RS485/CAN z samoadaptacją. Ta sama elektronika obsłuży moduły Deye, ale też Pylontech US, BYD Battery-Box LVS, Dyness, Pytes czy WeCo – przy modernizacji starszego systemu albo dokupowaniu pojemności z rynku wtórnego to realna wolność wyboru, której zamknięta wieża GoodWe nie daje. Cena tej wolności: przy 48 V prądy są kilkukrotnie wyższe niż w wieży HV, więc trasy kablowe DC muszą być krótkie i grube, a baterie z klasą ochrony IP20 wolno zamontować wyłącznie w pomieszczeniu. Szczegółowo rozbieramy tę architekturę w analizie zestawu Deye.

Praktyczny test miejsca montażu wypada remisowo, ale z różnych powodów. Lynx F PLUS+ ma IP55 i zniesie więcej kurzu czy wilgoci, jednak ładowanie przyjmuje dopiero od 0°C – w nieogrzewanym garażu zimowa fala mrozu wstrzyma ładowanie magazynu. Deye w wariancie z opcjonalną folią grzewczą ładuje od -20°C (standardowo dopiero od 0°C), ale IP20 wyklucza cokolwiek poza suchym pomieszczeniem niezależnie od wariantu. Jeżeli dom nie ma ogrzewanej kotłowni ani suchego garażu, żaden z tych zestawów nie jest bezobsługowym wyborem – wtedy rozejrzyj się za konstrukcjami zewnętrznymi klasy IP66.

Gwarancje pod lupą: PLUS+ kontra dwa etapy Deye

GoodWe rozróżnia dwie ścieżki do 10 lat. Falowniki serii ET Plus+ i ET G2 wyprodukowane od 1.01.2026 mają 10 lat gwarancji standardowo, bez żadnej rejestracji (europejska karta gwarancyjna Rev 3.9, efektywna od 5.03.2026). Starsze egzemplarze oraz podstawowa seria ET (bez dopisku) mają domyślnie 5 lat – darmowe wydłużenie do 10 lat wymaga tu spełnienia warunków programu PLUS+: zatwierdzonej baterii Lynx, pierwszego uruchomienia baterii w oknie 15.05.2023-31.12.2026, montażu przez certyfikowanego instalatora GoodWe i rejestracji systemu w aplikacji SEMS+. Procedurę krok po kroku opisaliśmy w osobnym przewodniku po programie PLUS+ – sprawdź datę produkcji i dokładne oznaczenie serii swojego egzemplarza, zanim założysz, który wariant Cię dotyczy. Bateria Lynx Home F PLUS+ ma ochronę wliczoną w cenę: 10 lat gwarancji produktowej oraz wydajnościowej z progiem 70% pojemności albo limitem przepustowości 33,54 MWh dla wieży 13,1 kWh – w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. Liczby cykli producent nie publikuje; jedyną twardą wartością jest właśnie przepustowość.

Deye działa dwuetapowo. Falownik ma 5 lat gwarancji producenta, a wydłużenie do 10 lat zależy od miejsca instalacji i aktualnej polityki gwarancyjnej Deye – warunki rozstrzyga dystrybucja, nie publiczny regulamin programu. Bateria SE-G5.1 Pro-B ma w polskiej dystrybucji 10 lat gwarancji z deklaracją 6000 cykli i progiem 70% pojemności; strona producenta potwierdza tę samą wartość (≥6000 cykli przy 25±2°C, 0,5C, 90% DoD, do 70% EOL), więc obie liczby są spójne.

Zderzenie obu limitów daje ciekawy wynik. 33,54 MWh przepustowości GoodWe odpowiada około 2 560 pełnym cyklom wieży 13,1 kWh – przy jednym pełnym cyklu dziennie ten limit wyczerpuje się po około 7 latach, a przy typowych 250-300 cyklach rocznie domyka się blisko końca dekady. 6000 cykli Deye przy tym samym tempie starczy na kilkanaście lat, czyli poza horyzont gwarancji. Papierowo obie marki obiecują 10 lat i próg 70%, ale intensywnie cyklowany magazyn – na przykład pracujący arbitrażem na taryfie dynamicznej – szybciej wyczerpie warunki gwarancji u GoodWe niż u Deye. Z drugiej strony formalna, opisana ścieżka PLUS+ i jedna marka na falowniku oraz baterii to prostsza reklamacja niż dwuetapowe ustalenia z dystrybucją.

Nie wiesz, czy Twojemu domowi bliżej do 13, 15 czy 20 kWh? Policz pojemność pod swój profil zużycia w kalkulator magazynu energii – wynik od razu zestawisz z cenami konfiguracji z tabeli poniżej.

Ceny porównywalnych konfiguracji 10-15 kWh

Koszt kWh — konfiguracje 10–15 kWh (GoodWe vs Deye)

Sortuj
Zestaw Pojemność użyteczna Falownik Backup Cena oferty (zakres montażu niepotwierdzony) zł/kWh
Deye 10,24 kWh + SUN-8K-SG01LP1 9,2 kWh przy 90% DoD (nominalnie 10,24) 8 kW, 1 faza częściowy 24 360 zł 2 642 zł
Deye 15,36 kWh + SUN-10K-SG04LP3 13,8 kWh przy 90% DoD (nominalnie 15,36) 10 kW, 3 fazy częściowy 32 280 zł 2 339 zł
Pylontech Force-H3 15,36 kWh + GoodWe GW10K-ET G2 14,73 kWh (95% DoD) 10 kW, 3 fazy częściowy 36 180 zł 2 456 zł
Dyness Tower Pro TP15 + GoodWe GW10K-ET 14,59 kWh 10 kW, 3 fazy częściowy, poniżej 10 ms 27 160 zł 1 862 zł
GoodWe Lynx F PLUS+ 13,1 kWh + GW10K-ET 13,1 kWh 10 kW, 3 fazy częściowy, poniżej 10 ms 37 960 zł 2 898 zł
GoodWe ESA 15 kWh 15 kWh 10 kW, 1 faza pełny, 4 ms 32 190 zł 2 146 zł

Ceny brutto z naszego katalogu to ceny samego sprzętu, bez montażu – tak samo jak w innych naszych zestawieniach (np. porównaniu magazynów zimą), w których występują te same modele Deye 24 360 zł i GoodWe ESA 32 190 zł; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu. Deye wygrywa obie półki: jednofazowy zestaw 10,24 kWh mieści się pod granicą 25 tysięcy złotych, a trójfazowe 13,8 kWh użytecznej (15,36 kWh nominalnie) za 32 280 zł kosztuje mniej niż jakakolwiek konfiguracja z falownikiem GoodWe. Środek tabeli to droga pośrednia: falownik GoodWe GW10K-ET G2 z wieżą Pylontech kosztuje 36 180 zł, czyli 1 780 zł mniej niż komplet z baterią Lynx, a z wieżą Dyness Tower Pro – 27 160 zł, czyli 10 800 zł mniej – w zamian przyjmujesz dwie osobne ścieżki gwarancyjne. Na końcu stawki GoodWe ESA pokazuje, za co w tym ekosystemie dopłaca się najwięcej: pełny backup całego domu z przełączeniem w 4 ms, którego żaden inny zestaw z tej tabeli nie ma w standardzie; wariant trójfazowy ESA 24,9 kWh kosztuje 43 050 zł. Pozostałe konfiguracje obu marek przejrzysz w katalogu zestawów magazynów energii.

Rekomendacja dla trzech profili domu

Ograniczony budżet: Deye

Zestaw 13,8 kWh użytecznej (15,36 kWh nominalnie) za 32 280 zł daje najniższy koszt kilowatogodziny w tym porównaniu (2 339 zł/kWh); to cena samego sprzętu, bez montażu. Orientacyjnie: różnica 5 680 zł względem kompletu GoodWe zbliża się do ceny kolejnego modułu 5,12 kWh (5 250 zł, sam moduł, bez robocizny) – za pieniądze, które u GoodWe kupują 13,1 kWh użytecznej, u Deye realnie składasz 20,48 kWh nominalnie (18,4 kWh użytecznie). W mniejszym domu jednofazowym analogiczną rolę gra zestaw 10,24 kWh za 24 360 zł. Warunki tej ceny: suche pomieszczenie na baterie i akceptacja mniej sformalizowanej ścieżki wydłużania gwarancji falownika.

Bezpieczeństwo długoterminowe: GoodWe

Publicznie opisany program PLUS+, jedna marka odpowiadająca za falownik i baterię, potwierdzone w karcie przełączenie poniżej 10 ms oraz szeroka i ugruntowana sieć instalatorów – choć żaden producent nie może formalnie zagwarantować jej dostępności za 15 lat – to argumenty, za które płacisz 2 898 zł/kWh. Jeżeli wymogiem jest podtrzymanie całego domu, a nie wydzielonych obwodów, w tym samym ekosystemie czeka ESA z pełnym backupem w 4 ms. Jedno zastrzeżenie z naszej analizy GW10K-ET G2: jeśli Twój egzemplarz pochodzi z produkcji sprzed 1.01.2026 lub to podstawowa seria ET bez dopisku, rejestrację w PLUS+ trzeba wykonać w wyznaczonym oknie czasowym – bez niej zostajesz z 5 latami na falowniku i przewaga nad Deye w tym punkcie znika. Egzemplarze ET G2/ET Plus+ wyprodukowane od 1.01.2026 dostają 10 lat bez tego kroku.

Retrofit i rozbudowa: zależy od punktu startu

Jeżeli chcesz zachować istniejący falownik fotowoltaiczny, żadna z porównywanych KONFIGURACJI w tym zestawieniu nie jest do tego pomyślana – obie pracują w sprzężeniu DC i zastępują dotychczasowe urządzenie. Deye ma jednak własną ścieżkę retrofitu przez port Generator/AC-coupling opisany w instrukcji falownika (z ograniczeniami mocy i sterowania, do sprawdzenia dla konkretnego modelu). Do takiej dobudowy GoodWe ma osobną, w pełni wycenioną ścieżkę AC: zestaw Lynx Home U 10,8 kWh z falownikiem bateryjnym SBP G2 za 35 580 zł, bez funkcji backupu. Jeżeli natomiast wymieniasz falownik albo budujesz system od zera i wiesz, że pojemność będzie rosła, architektura Deye jest tańszą ścieżką: moduły po 1 025 zł/kWh dokładane etapami i kompatybilność z bateriami LV wielu marek zostawiają otwartą furtkę na kolejne lata.

GoodWe czy Deye

Porównaj oba zestawy 10 kW i dobierz magazyn do swojego domu

Zestaw GoodWe 13,1 kWh kosztuje 37 960 zł, Deye 15,36 kWh - 32 280 zł - zakres montażu potwierdź w konkretnej ofercie. Pełne parametry i aktualne ceny znajdziesz na kartach produktów.

Zobacz zestaw GoodWe Zobacz zestaw Deye

Często zadawane pytania

Który zestaw jest tańszy: GoodWe czy Deye?

Deye. Zestaw 13,8 kWh użytecznej (15,36 kWh nominalnie) z falownikiem 10 kW kosztuje 32 280 zł (2 339 zł/kWh liczone od pojemności użytecznej), a GoodWe Lynx F PLUS+ 13,1 kWh z GW10K-ET – 37 960 zł (2 898 zł/kWh); obie ceny dotyczą samego sprzętu, bez montażu, a wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu. Różnica wynosi 5 680 zł przy 0,7 kWh pojemności użytecznej na korzyść Deye.

Czym w praktyce różnią się baterie HV GoodWe od LV Deye?

Wieża Lynx F PLUS+ pracuje przy 180-600 V: niższe prądy, cieńsze okablowanie, moduły po 3,27 kWh i limit 16,4 kWh. Moduły Deye pracują przy 51,2 V: montaż tylko w pomieszczeniu (IP20), grubsze i krótsze trasy DC, ale moduł 5,12 kWh nominalnie (4,6 kWh użytecznie) kosztuje 5 250 zł, w wariancie z folią grzewczą ładuje się od -20°C (standardowo od 0°C), a platforma przyjmuje do 64 jednostek.

Jak uzyskać 10 lat gwarancji na falownik?

Zależy od egzemplarza. Jeśli Twój falownik GoodWe to seria ET Plus+ lub ET G2 wyprodukowana od 1.01.2026, dostajesz 10 lat standardowo, bez rejestracji. Starsze sztuki i podstawowa seria ET potrzebują darmowej rejestracji w programie PLUS+: zatwierdzona bateria, uruchomienie w wyznaczonym oknie czasowym, certyfikowany instalator i rejestracja w SEMS+. U Deye standard to 5 lat, a wydłużenie do 10 lat zależy od miejsca instalacji i polityki gwarancyjnej dystrybucji – potwierdź warunki pisemnie przed zakupem.

Czy któryś zestaw podtrzyma cały dom podczas awarii?

Nie w porównywanych konfiguracjach – oba oferują backup częściowy, czyli wydzielone obwody: lodówkę, oświetlenie, router, automatykę kotła. GoodWe przełącza je poniżej 10 ms. Pełne podtrzymanie budynku daje w ekosystemie GoodWe linia ESA z przełączeniem 4 ms: 15 kWh jednofazowo za 32 190 zł albo 24,9 kWh trójfazowo za 43 050 zł.

O ile można rozbudować każdy z zestawów?

GoodWe: z 4 do 5 modułów w wieży, czyli z 13,1 do 16,4 kWh – wyłącznie modułami Lynx F PLUS+. Deye: kolejne moduły 5,12 kWh po 5 250 zł, formalnie do 64 jednostek równolegle, realnie do granic mocy falownika; system przyjmuje też baterie LV 48 V innych marek, m.in. Pylontech i BYD LVS.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
GoodWe czy Deye

Porównaj oba zestawy 10 kW i dobierz magazyn do swojego domu

Zestaw GoodWe 13,1 kWh kosztuje 37 960 zł, Deye 15,36 kWh - 32 280 zł - zakres montażu potwierdź w konkretnej ofercie. Pełne parametry i aktualne ceny znajdziesz na kartach produktów.

Zobacz zestaw GoodWe Zobacz zestaw Deye
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst