Program „Przydomowe magazyny energii” (PME2) reklamuje się kwotą do 16 000 zł na magazyn, ale sam wzór dopłaty sprawia, że większość kupujących zobaczy na koncie mniej. O ostatecznej kwocie decyduje najniższa z trzech wartości: 16 000 zł, 30% kosztu kwalifikowanego i 800 zł za każdą kilowatogodzinę pojemności nominalnej. Przy cenach z naszego katalogu najczęściej wygrywa – czyli ogranicza wypłatę – warunek 30% ceny.
Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.
Skoro dotacja rośnie razem z ceną i pojemnością, najwięcej z programu wyciągają duże zestawy 20–27 kWh. Przeliczyliśmy wzór programu dla wszystkich 37 zestawów z katalogu EnergyDock o pojemności nominalnej co najmniej 10 kWh i wybraliśmy pięć z najwyższą wyliczoną dotacją. Poniżej tabela wynikowa z cenami po dotacji, jawna metodyka obliczeń i karta każdego zestawu.
Top 5 zestawów z najwyższą dotacją PME2
Ranking obejmuje wyłącznie kompletne zestawy z falownikiem, które spełniają próg programu – minimum 10 kWh pojemności nominalnej. Cała tabela to górny scenariusz liczony tak, jakby cała cena zestawu była kosztem kwalifikowanym – koszt kwalifikowany formalnie obejmuje tylko magazyn i montaż, nie falownik ani EMS, więc dla zestawów all-in-one realna dotacja i cena po dotacji mogą się różnić, dopóki sprzedawca nie wydzieli kosztu magazynu na fakturze. Kolumna „zł/kWh po dotacji” przelicza cenę po odjęciu dopłaty na kilowatogodzinę pojemności nominalnej, bo to ona liczy się we wniosku.
| # | Zestaw | Pojemność nominalna | Cena katalogowa | Dotacja PME2 | Cena po dotacji | zł/kWh po dotacji (liczone od pojemności nominalnej) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sigenergy SigenStor 27 kWh | 27,12 kWh | 58 430 zł | 16 000 zł | 42 430 zł | 1 565 zł |
| 2 | Huawei LUNA2000 S1 20,7 kWh + SUN2000-10K + SmartGuard | 20,7 kWh | 57 900 zł | 16 000 zł | 41 900 zł | 2 024 zł |
| 3 | Sigenergy SigenStor 24 kWh | 24,08 kWh | 57 730 zł | 16 000 zł | 41 730 zł | 1 733 zł |
| 4 | KSTAR BlueSpark E12KT-D22 25,6 kWh z falownikiem 12 kW | 25,6 kWh | 48 400 zł | 14 520 zł | 33 880 zł | 1 323 zł |
| 5 | Pylontech Force-H3 25,6 kWh + falownik Solis S6-EH3P | 25,6 kWh | 47 620 zł | 14 286 zł | 33 334 zł | 1 302 zł |
Trzy obserwacje z tabeli, warunkowe – regulamin naboru opublikowano 2 października 2026 r. Po pierwsze: pełne 16 000 zł trafia dziś do trzech z pięciu zestawów w tabeli, choć ich 30% ceny sięga 17 529 zł u lidera – limit programu ściąłby resztę. Zastrzeżenie: to liczone od pełnej ceny zestawu jako kosztu kwalifikowanego, który trzeba dopiero ustalić – 16 000 zł to scenariusz maksymalny, nie potwierdzona kwota. Po drugie: najwyższa kwota dotacji nie oznacza najtańszej kilowatogodziny – Huawei po dopłacie kosztuje 2 024 zł/kWh, a Pylontech z pozycji #5 tylko 1 302 zł/kWh. Po trzecie: ceny katalogowe wszystkich pięciu zestawów to ceny samego sprzętu, bez montażu; wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu.
Jak liczyliśmy dotację
Wzór programu: dotacja = min(16 000 zł; 30% kosztu kwalifikowanego; 800 zł × kWh pojemności nominalnej). Na przykładzie Sigenergy SigenStor 27 kWh: zestaw kosztuje 58 430 zł, porównujemy więc trzy liczby – 16 000 zł, 30% × 58 430 zł = 17 529 zł oraz 800 zł × 27,12 kWh = 21 696 zł. Najniższa z nich to 16 000 zł – ale tylko jeśli koszt kwalifikowany magazynu wyniesie co najmniej 53 333,34 zł (przy tej pojemności) i spełnione będą pozostałe warunki programu; dla konkretnego zestawu ten koszt trzeba dopiero wydzielić z ceny.
W 24 z 37 zestawów spełniających próg 10 kWh wygrywa właśnie 30% ceny (w jednym przypadku, KSTAR 10,2 kWh z falownikiem 10 kW, oba warunki dają dokładnie 8 160 zł). Limit 800 zł/kWh ścina wypłatę w dziesięciu konfiguracjach droższych niż około 2 667 zł za kilowatogodzinę, a nagłówkowe 16 000 zł wiąże w trzech przypadkach – pełna kwota wymaga jednocześnie ceny co najmniej 53 333 zł i pojemności minimum 20 kWh; próg ceny przekraczają dziś trzy zestawy z naszego katalogu.
Dwa zastrzeżenia do liczb. Koszt kwalifikowany PME2 obejmuje zakup i montaż samego magazynu – bez falownika hybrydowego – i jest liczony maksymalnie do 3 000 zł/kWh. My liczymy 30% od pełnej ceny katalogowej zestawu z falownikiem, więc nasze kwoty to przybliżenie górne: przy wniosku część magazynową trzeba wydzielić z faktury i realna dopłata może wyjść niższa. Ceny katalogowe całej piątki to ceny samego sprzętu, bez montażu, więc montaż magazynu, wyceniany po zamówieniu, dodatkowo powiększa koszt kwalifikowany. Cała piątka mieści się pod tym progiem także przy liczeniu od pełnej ceny zestawu: najwyżej wypada Huawei – 57 900 zł / 20,7 kWh = 2 797 zł/kWh.
Przeliczenia dla typowych pojemności 5, 10, 15 i 20 kWh zebraliśmy w przykładach dotacji krok po kroku, a zasady kwalifikacji i mechanikę refinansowania opisuje przewodnik po dotacji na magazyn energii.
#1 Sigenergy SigenStor 27 kWh – najlepszy zł/kWh po dotacji wśród zestawów z pełnym backupem
Sigenergy SigenStor 27 kWh to nasz faworyt zestawienia: 58 430 zł, dotacja 16 000 zł w pokazanym maksymalnym scenariuszu (pełny limit, poniżej progu 3 000 zł/kWh) – faktyczna kwota zależy od wydzielonego kosztu kwalifikowanego i cena po dopłacie 42 430 zł, czyli 1 565 zł/kWh – najlepszy wynik wśród zestawów z pełnym backupem w tym zestawieniu (KSTAR z pozycji #4 i Pylontech z pozycji #5 mają niższy koszt po dotacji, 1 323 i 1 302 zł/kWh, ale bez pełnego backupu) i wyraźnie poniżej mediany 2 142 zł/kWh dla zestawów 20+ kWh z naszego katalogu (przed dotacją). Konstrukcyjnie to wieża z trzech modułów po 8,76 kWh z falownikiem 15 kW, 3-fazowa, z pełnym backupem o zerowym czasie przełączania – dom nie zauważa zaniku sieci, jak przy zasilaczu UPS. Do tego 10 lat gwarancji, 10 000 cykli i obudowa IP66 pozwalająca na montaż na zewnątrz. Adresat: dom z pompą ciepła i rocznym zużyciem od około 8 000 kWh albo z planem na ładowanie auta elektrycznego – z opcją rozbudowy do sześciu modułów.
#2 Huawei LUNA2000 20,7 kWh – pełny limit i backup całego domu przez SmartGuard
Zestaw Huawei LUNA2000 S1 20,7 kWh z falownikiem SUN2000-10K-MAP0 i modułem SmartGuard-63A-T0 kosztuje 57 900 zł: dotacja 16 000 zł w pokazanym maksymalnym scenariuszu (pełny limit, poniżej progu 3 000 zł/kWh) – faktyczna kwota zależy od wydzielonego kosztu kwalifikowanego, po dopłacie 41 900 zł (2 024 zł/kWh). Ten zestaw wybierasz przede wszystkim dla ekosystemu, nie dla rachunku dotacyjnego. A ekosystem jest mocny: trzy fazy, falownik 10 kW, pełny backup całego domu przez SmartGuard z przełączeniem około 20 ms i obsługa instalacji PV do 18 kWp (pod dotację – maksymalnie 10,35 kWp). Słabsze strony to podstawowe 5 lat gwarancji (Huawei S1 oferuje warunkowe wydłużenie do 15 lat przy rejestracji w FusionSolar i dodatkowej umowie – sprawdź to przy zakupie) oraz limit trzech modułów po 6,9 kWh na ten falownik/wieżę – dalsza rozbudowa całego systemu (np. o kolejną wieżę) może być możliwa, ale wymaga potwierdzenia z instalatorem, nie jest wykluczona z góry.
#3 Sigenergy SigenStor 24 kWh – wieża z rezerwą na rozbudowę
Sigenergy SigenStor 24 kWh to cztery moduły po 5,84 kWh użytecznej pojemności z falownikiem 15 kW: 57 730 zł, dotacja 16 000 zł w pokazanym maksymalnym scenariuszu (pełny limit, poniżej progu 3 000 zł/kWh) – faktyczna kwota zależy od wydzielonego kosztu kwalifikowanego, po dopłacie 41 730 zł (1 733 zł/kWh). Technicznie dostajesz to samo co w #1 – pełny backup 0 ms, trzy fazy, IP66, 10 000 cykli, 10 lat gwarancji – tylko w drobniejszych modułach: rozbudowa do sześciu sztuk daje docelowo około 36 kWh. Obsłuży instalację PV do 24 kWp, choć pod dotację graniczna moc to 12,04 kWp. Od #1 dzieli go dziś tylko 700 zł przy pojemności mniejszej o 3 kWh (24,08 wobec 27,12 kWh nominalnie), więc wybierz go wtedy, gdy zależy ci na drobniejszych modułach.
#4 KSTAR BlueSpark 25,6 kWh – niski próg wejścia
Magazyn KSTAR BlueSpark E12KT-D22 25,6 kWh z falownikiem 12 kW, 3-fazowy, kosztuje 48 400 zł – dotacja 14 520 zł sprowadza go do 33 880 zł (1 323 zł/kWh) – niżej w piątce schodzi tylko Pylontech z pozycji #5. Zwróć uwagę na dwie pojemności: nominalna 25,6 kWh liczy się do dotacji, użyteczna to 23 kWh. Backup jest częściowy – wyjście awaryjne 12 kW zasili wydzielone obwody na trzech fazach, nie cały dom naraz. Mocna strona to skalowanie: kolumnę z pięciu modułów po 5,12 kWh (4,6 kWh użytecznej pojemności) można rozbudować do ośmiu sztuk (około 41 kWh nominalnie), a falownik przyjmie instalację PV do 22 kWp (pod dotację – maksymalnie 12,8 kWp). Producent deklaruje 5 lat gwarancji na produkt i 10 lat na wydajność baterii, bez podanej liczby cykli. Adresat: duży dom trójfazowy z budżetem poniżej 35 000 zł po dotacji w pokazanym maksymalnym scenariuszu, plus plan powiększania systemu w kolejnych latach.
#5 Pylontech Force-H3 25,6 kWh z falownikiem Solis – najniższy koszt po dotacji
Pylontech Force-H3 25,6 kWh z trójfazowym falownikiem hybrydowym Solis S6-EH3P kosztuje 47 620 zł – dotacja 14 286 zł (wiąże 30% ceny) sprowadza go do 33 334 zł (1 302 zł/kWh), najniższego kosztu po dotacji w piątce. Zwróć uwagę na dwie pojemności: nominalna 25,6 kWh liczy się do dotacji, użyteczna to 24,32 kWh w pięciu modułach wysokonapięciowych, z rozbudową do siedmiu. Najważniejsze zastrzeżenie: w naszej ofercie ten zestaw jest skonfigurowany bez wydzielonego obwodu awaryjnego, a program wymaga pracy awaryjnej – ten warunek trzeba domknąć w ofercie i projekcie instalacji, zanim złożysz wniosek. Bateria ma obudowę IP65, 10 lat gwarancji i deklarowane 8 000 cykli. Adresat: duży dom trójfazowy, w którym liczy się najniższy koszt kilowatogodziny, a zasilanie awaryjne zostanie zaprojektowane osobno.
Masz już wycenę innego zestawu? Wpisz jego cenę i pojemność w kalkulator dotacji EnergyDock – policzy wzór PME2 za ciebie i pokaże, który z trzech warunków zetnie twoją wypłatę.
Warunki, o które musisz zadbać
Wysoka wyliczona dotacja to dopiero połowa drogi – wniosek musi jeszcze przejść warunki techniczne programu:
- Minimum 10 kWh pojemności nominalnej. Liczy się pojemność nominalna, nie użyteczna – dlatego na przykład KSTAR BlueSpark 25,6 kWh wnioskuje z 25,6 kWh, choć realnie odda 23 kWh.
- 2 kWh pojemności na 1 kWp fotowoltaiki. Instalacja PV musi mieścić się w przedziale 2–50 kWp, a magazyn musi mieć co najmniej dwukrotność jej mocy w kilowatogodzinach – duże zestawy z tej piątki dają tu spory zapas.
- Rozliczenie w net-billingu. Pełny limit 16 000 zł dotyczy prosumentów w net-billingu; przy starym net-meteringu limit spada do 8 000 zł.
- Terminy. Program rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00 (data ogłoszona 2.10.2026). Wnioski mają być składane online przez NFOŚiGW.
| Zestaw | Pojemność nominalna | Maks. moc PV pod dotację (2 kWh/kWp) |
|---|---|---|
| Sigenergy SigenStor 27 kWh | 27,12 kWh | 13,56 kWp |
| Huawei LUNA2000 20,7 kWh | 20,7 kWh | 10,35 kWp |
| Sigenergy SigenStor 24 kWh | 24,08 kWh | 12,04 kWp |
| KSTAR BlueSpark 25,6 kWh | 25,6 kWh | 12,8 kWp |
| Pylontech Force-H3 25,6 kWh | 25,6 kWh | 12,8 kWp |
Ponad bazową dotację program dokłada bonus do 2 000 zł (nie więcej niż 50% kosztu kwalifikowanego) za magazyn lub falownik wyprodukowany w UE (jednokrotnie, bez sumowania) i osobną dopłatę do 1 000 zł na magazyn ciepła – stąd komunikowane „do 19 000 zł na punkt poboru”, czyli scenariusz maksymalny, nie typowy wynik. Dotację połączysz też z ulgą termomodernizacyjną: od podstawy PIT odliczasz nakłady po odjęciu otrzymanej dopłaty.
Jeśli pojemności z tej piątki przerastają potrzeby twojego domu, ceny w niższych klasach rozbieramy w osobnych analizach: magazyn 10 kWh, magazyn 15 kWh i magazyn 20 kWh – każda z wyliczoną dotacją dla mediany cen.
Sprawdz szacowana dotacje dla wybranego zestawu
Huawei LUNA2000 20,7 kWh modelowo łapie pełny limit programu, 16 000 zł - po potwierdzeniu kosztu kwalifikowanego. Na karcie produktu porównasz parametry backupu, gwarancję i cenę z resztą piątki.
Często zadawane pytania
Czy dostanę pełne 16 000 zł dotacji na magazyn energii w 2026 roku?
Tylko wtedy, gdy 30% kosztu kwalifikowanego i limit 800 zł/kWh przekraczają 16 000 zł – modelowo zestaw musiałby kosztować co najmniej 53 333 zł i mieć minimum 20 kWh. W naszym katalogu ten próg osiągają dziś 3 z 37 zestawów: Sigenergy SigenStor 27 kWh i 24 kWh oraz Huawei LUNA2000 20,7 kWh za 57 900 zł – ale dopiero po potwierdzeniu kosztu kwalifikowanego; 16 000 zł pozostaje dla nich scenariuszem maksymalnym, nie potwierdzoną kwotą.
Czy dotacja PME2 obejmuje falownik hybrydowy?
Podstawowa dotacja – nie: koszt kwalifikowany to zakup i montaż samego magazynu, liczony do 3 000 zł/kWh, bez falownika hybrydowego. Osobno działa jednak bonus do 2 000 zł za magazyn lub falownik wyprodukowany w UE (jednokrotnie, nie więcej niż 50% kosztu kwalifikowanego) – to może objąć falownik, choć nie zmienia bazy głównej dotacji. Przy zestawach all-in-one część magazynową trzeba wydzielić z faktury, dlatego nasze wyliczenia od pełnej ceny zestawu traktuj jako przybliżenie górne realnej dopłaty.
Jaki najmniejszy magazyn łapie się na dotację PME2?
Magazyn o pojemności nominalnej co najmniej 10 kWh. Obowiązuje też proporcja 2 kWh na 1 kWp fotowoltaiki: przy PV 5 kWp wystarczy 10 kWh, ale przy 6 kWp potrzebujesz już 12 kWh, a przy 10 kWp – 20 kWh pojemności.
Kiedy rusza nabór PME2 i jak długo potrwa?
Program rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00 (data ogłoszona 2.10.2026). Wnioski mają być przyjmowane przez NFOŚiGW online. Śledź oficjalną stronę programu, bo przy popularnych naborach budżet potrafi skończyć się szybko, więc warto mieć komplet dokumentów przygotowany zawczasu.
Czy net-metering wyklucza z dotacji na magazyn?
Nie wyklucza, ale obniża limit: prosument w starym systemie opustów dostanie maksymalnie 8 000 zł zamiast 16 000 zł. Przy zestawach z naszej piątki różnica sięga 8 000 zł, dlatego przed wnioskiem przelicz, czy przejście na net-billing nie opłaci się podwójnie.
To opracowanie informacyjne, nie porada prawna ani podatkowa. Dane programu PME2 — stan na 4.10.2026; przed złożeniem wniosku potwierdź warunki i terminy w NFOŚiGW oraz w regulaminie programu.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
