Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Testy i Recenzje EnergyDock

Sigenergy, KSTAR, GoodWe, Huawei czy Deye: porównanie 5 zestawów magazynowania energii

14 min czytania
Zestawienie zestawów Sigenergy SigenStor, KSTAR BluE-S, GoodWe GW10K-ET, Huawei SUN2000 i Deye SUN-10K

To zestawienie czyta się najlepiej nie jako ranking pięciu marek, ale jako mapę pięciu różnych filozofii budowy magazynu energii: Sigenergy stawia na integrację z autem elektrycznym, KSTAR i Deye na skalowalność pojemności bez wymiany falownika, GoodWe na elastyczność gwarancji, a Huawei na sprawność i gęstą sieć serwisową. Jedno zastrzeżenie terminologiczne na start: dosłowne „all-in-one” (falownik i bateria zintegrowane fabrycznie w jednym urządzeniu) to w tym zestawieniu wyłącznie Sigenergy – KSTAR, GoodWe, Huawei i Deye to zestawy złożone z osobnego falownika i osobnej wieży/modułów bateryjnych, sprzedawane i montowane razem, ale fizycznie w dwóch obudowach. Dobór złej marki do Twojego profilu oznacza przepłacenie za funkcję, z której nie skorzystasz, albo brak zapasu pojemności, gdy za rok dokupisz pompę ciepła czy samochód elektryczny.

Decyzja waży dziesiątki tysięcy złotych i lata eksploatacji.

Jak porównujemy: metodologia i źródła danych

Wszystkie liczby w tym artykule pochodzą z dwóch źródeł: kart katalogowych producentów (moc falownika, pojemność modułów, deklarowana sprawność, warunki gwarancji, czas przełączenia na zasilanie awaryjne) oraz cen obserwowanych u polskich dystrybutorów i instalatorów w sierpniu 2026.

To rozróżnienie ma znaczenie praktyczne. Deklarowana sprawność 98,6% dla Huawei czy 97,6% dla Deye i KSTAR to wartości maksymalne z warunków testowych producenta, nie gwarantowany wynik w Twojej instalacji. Cena orientacyjna z kolei zmienia się z tygodnia na tydzień wraz z kursem walut, promocjami dystrybutorów i regionem montażu, więc każdą kwotę z tabeli poniżej traktuj jako punkt odniesienia do negocjacji z instalatorem, nie jako cennik ostateczny. Ceny w tabeli nie są też ujednolicone pod względem VAT (część netto, część brutto) ani zakresu (część z montażem, część bez) – porównania cenowe między markami traktuj ostrożnie, dopóki nie zbierzesz ofert w tym samym zakresie dla tej samej mocy i pojemności użytecznej.

Tabela parametrów: 5 zestawów obok siebie

Zestawy all-in-one — cena za kWh

Sortuj

Zestawienie obejmuje reprezentatywne konfiguracje każdej marki w wariancie zbliżonym do typowego domu jednorodzinnego (falownik rzędu 10 kW), z zaznaczeniem maksymalnej skalowalności tam, gdzie producent ją podaje.

Zestaw Moc falownika Pojemność (bazowa / maks.) Sprawność falownika (maks., PV→AC) Gwarancja Backup Cena orientacyjna (VAT/zakres różne między markami)
Sigenergy SigenStor 5-30 kW (3-fazowy) lub 3-12 kW (1-fazowy) moduły 5,4-10 kWh, kaskadowo do 6 modułów, maks. ok. 53 kWh do 97,8-98% 10 lat falownik i bateria; 3 lata moduł EV DC; 2 lata gateway producent deklaruje 0 ms z odpowiednim Gateway Home (warunkowo, wymaga dodatkowego osprzętu) warianty 11-27 kWh: ok. 33 000-65 000 zł u dystrybutorów PL
KSTAR BluE-S E10KT 10 kW (3-fazowy) moduły 5,1 kWh, do 8 modułów = 40,8 kWh na jednym falowniku do 97,6% 5 lat falownik; do 10 lat wydajność baterii <20 ms zestaw 10 kW + 10,2 kWh: ok. 13 780 zł netto, bez montażu
GoodWe GW10K-ET G2 + Lynx 10 kW Lynx Home F: 6,6-16,4 kWh (moduły 3,27 kWh) lub Lynx D: do 40 kWh (5 kWh/moduł) do 98,2% 10 lat standardowo dla egzemplarzy wyprodukowanych od 1.01.2026 (Rev 3.9); starsza produkcja: 5 lat falownik bazowo (do 10 lat w programie PLUS+ pod dodatkowymi warunkami); baterie Lynx standardowo 10 lat <10 ms zestaw 10 kW + 15 kWh: ok. 24 700 zł brutto
Huawei SUN2000-10K-MAP0 + LUNA2000-S0 10 kW moduły 5 kWh, 1-3 moduły = 5/10/15 kWh do 98,6% 10 lat baterii lub 16,45 MWh przepustu na moduł 5 kWh (starsza polityka, nie sumować na cały zestaw); bieżąca polityka wymaga monitoringu FusionSolar w 6.-10. roku <20 ms (wymaga modułu SmartGuard) zestaw 10 kWh z montażem: 21 300-34 900 zł
Deye SUN-10K-SG04LP3 + SE-G5.1 Pro-B 10 kW moduły 5,12 kWh, do 64 modułów = do 327 kWh (powyżej 32 modułów wymagana dodatkowa konfiguracja komunikacyjna) do 97,6% 10 lat, dwuetapowo: 5 lat pełna + 5 lat częściowa <10 ms falownik ok. 11 650-12 490 zł + moduł ok. 2 968-3 650 zł/szt., bez montażu

Jeśli z tej tabeli miałbyś zapamiętać jedno, niech to będzie skalowalność: Deye pozwala dojść do 327 kWh, Sigenergy do ok. 53 kWh z unikalną funkcją ładowania auta, a KSTAR mieści aż 40,8 kWh na jednym falowniku bez jego wymiany. Dla typowego domu z zestawem 10-15 kWh różnice między markami rozstrzygają się jednak nie na pojemności maksymalnej, tylko na gwarancji, backupie i dostępności serwisu w Twojej okolicy.

Sigenergy SigenStor: integracja z ładowaniem auta elektrycznego

SigenStor to jedyny zestaw w tym zestawieniu z fabrycznie wbudowaną dwukierunkową ładowarką EV DC (opcjonalny moduł 12,5-25 kW): magazyn może ładować auto energią z własnej baterii lub z paneli, a w części konfiguracji oddawać energię z powrotem do domu. Falownik dostępny jest w wariancie trójfazowym 5-30 kW lub jednofazowym 3-12 kW, a moduły baterii 5,4-10 kWh łączy się kaskadowo do 6 sztuk, co daje maksymalnie ok. 53 kWh.

Gwarancja 10 lat obejmuje falownik i baterię, ale moduł ładowania EV DC ma tylko 3 lata, a gateway zarządzający systemem 2 lata: przy całościowym rachunku serwisowym to różnica, którą łatwo przeoczyć, skupiając się na głównej liczbie „10 lat”. Sprawność sięga 97,8-98%. Cena u polskich dystrybutorów w wariantach 11-27 kWh mieści się w przedziale 33 000-65 000 zł, więc SigenStor jest najdroższą propozycją w zestawieniu. Płacisz za zintegrowany system z autem, nie tylko za magazyn, a serwis marki w Polsce jest młodszy niż u Huawei czy GoodWe, więc sieć instalatorów z doświadczeniem w tym konkretnym sprzęcie jest mniejsza.

KSTAR BluE-S: rozbudowa do 8 modułów bez wymiany falownika

Falownik E10KT (10 kW, trójfazowy) przyjmuje do 8 modułów baterii po 5,1 kWh, co daje 40,8 kWh bez wymiany falownika, gdy w kolejnych latach dokupujesz kolejne moduły. Gwarancja obejmuje 5 lat na falownik i do 10 lat na wydajność baterii, backup przełącza się w czasie poniżej 20 ms, a sprawność sięga 97,6%.

Cena obserwowana na rynku to ok. 13 780 zł netto (bez montażu) za zestaw 10 kW + 10,2 kWh – wśród niższych progów wejścia w tym zestawieniu obok Deye, choć porównanie z cenami brutto lub z montażem u innych marek nie jest równoważne (różny zakres VAT i usług). BluE-S ma sens dla kogoś, kto z góry planuje rozbudowę: kupujesz falownik raz, a pojemność dokładasz w miarę wzrostu zużycia, na przykład po zakupie pompy ciepła czy auta elektrycznego, bez kosztu wymiany całego urządzenia.

GoodWe GW10K-ET + Lynx: elastyczna gwarancja i szeroka rozpoznawalność

GW10K-ET G2 (falownik 10 kW) łączy się z jedną z dwóch linii baterii: Lynx Home F z modułami 3,27 kWh (zakres 6,6-16,4 kWh) albo Lynx D z modułami 5 kWh, skalowalną do 40 kWh. Backup przełącza się poniżej 10 ms, a sprawność dochodzi do 98,2%.

Gwarancja falownika zależy od daty produkcji: egzemplarze wyprodukowane od 1.01.2026 mają wg karty gwarancyjnej GoodWe (Rev 3.9) 10 lat standardowo, bez rejestracji. Starsza produkcja ma bazowo 5 lat, z możliwością darmowego wydłużenia do 10 lat w programie PLUS+ – ale to więcej niż sama rejestracja: obowiązują dodatkowe warunki dotyczące instalatora, konkretnych urządzeń, terminów zgłoszenia i monitoringu, więc przy zakupie warto od razu zapytać instalatora o pełną listę wymogów. Same baterie Lynx mają przy tym standardowo 10 lat gwarancji, niezależnie od programu PLUS+ na falownik. Zestaw 10 kW + 15 kWh kosztuje orientacyjnie ok. 24 700 zł brutto. GoodWe to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek falowników w Europie, co w typowym scenariuszu przekłada się na łatwiejszy dostęp do części zamiennych i serwisantów obeznanych z tym sprzętem.

Huawei SUN2000 + LUNA2000: najwyższa sprawność i szeroka baza w Polsce

SUN2000-10K-MAP0 (10 kW) współpracuje z modułami LUNA2000-S0 po 5 kWh: od 1 do 3 modułów daje 5, 10 lub 15 kWh. Jeśli masz już falownik Huawei bez magazynu, LUNA2000 można dołożyć jako retrofit, bez wymiany falownika. Deklarowana maksymalna sprawność falownika (PV→AC) do 98,6% to najwyższa wartość w całym zestawieniu – to nie to samo, co sprawność pełnego cyklu ładowania/rozładowania baterii (round-trip) ani sprawność całego systemu. Gwarancja baterii obejmuje 10 lat albo 16,45 MWh przepustu energii na moduł 5 kWh w starszej polityce (nie sumuj tego limitu na cały zestaw 10/15 kWh); bieżąca europejska polityka wymaga dodatkowo monitoringu FusionSolar w 6.-10. roku.

Backup wymaga osobnego modułu SmartGuard (dodatkowy element instalacji i koszt), a czas przełączenia wynosi poniżej 20 ms. Cena zestawu 10 kWh z montażem waha się od 21 300 do 34 900 zł – rozstęp 13 600 zł, mniejszy niż u Sigenergy (32 000 zł między wariantami 11-27 kWh), choć to różne konfiguracje, więc same rozstępy niewiele mówią o ryzyku przepłacenia za ten sam zestaw. Przy Huawei mimo to warto zebrać kilka wycen od różnych instalatorów. Według naszego rozeznania rynku i opinii dystrybutorów Huawei ma jedną z najszerszych baz zainstalowanych falowników w Polsce, co zwykle ułatwia dostęp do części i serwisantów – traktuj to jako wskazówkę, nie gwarancję.

Deye SUN-10K + SE-G5.1: najtańsze wejście i najwięcej miejsca na rozbudowę

SUN-10K-SG04LP3 (10 kW) przyjmuje moduły SE-G5.1 Pro-B po 5,12 kWh, a limit sięga aż 64 modułów, czyli do 327 kWh: to skala instalacji komercyjnych i bardzo dużych domów, nie przeciętnego gospodarstwa. Pojemność energii (kWh) i moc falownika (kW) to jednak dwa osobne limity: nawet przy wielu modułach falownik nadal ogranicza moc systemu do 10 kW, a każdy moduł ma własny limit prądu ciągłego – rozbudowa powyżej 32 modułów wymaga dodatkowej konfiguracji komunikacyjnej, więc dobieraj liczbę modułów według realnego zapotrzebowania i limitu prądu instalacji, nie samej dostępnej maksymalnej liczby sztuk. Gwarancja to 10 lat w układzie dwuetapowym: 5 lat pełnej ochrony i kolejne 5 lat ochrony częściowej, a warunki drugiego etapu warto doczytać na etapie wyboru, bo „częściowa” może oznaczać różny zakres pokrycia. Sprawność do 97,6%, backup poniżej 10 ms.

Deye to pozycja budżetowa nastawiona na stosunek ceny do jakości, nie na segment premium. Sam falownik kosztuje ok. 11 650-12 490 zł, a moduł baterii 5,12 kWh ok. 2 968-3 650 zł za sztukę. Licząc przykładowo falownik plus 2 moduły (10,24 kWh, założenie własne oparte na podanych wyżej cenach jednostkowych), taki zestaw wychodzi w przedziale około 17 600-19 800 zł: to nie cena gotowego zestawu od producenta, więc finalną wycenę i tak zweryfikuj u instalatora.

Dla kogo która marka: profile czytelników

Zamiast szukać jednego zwycięzcy, odpowiedz sobie na pytanie, który scenariusz najbliżej opisuje Twoją sytuację.

  • Chcesz ładować auto elektryczne wprost z baterii magazynu przez integrację DC: Sigenergy, jako jedyna marka w zestawieniu, oferuje opcjonalny fabryczny moduł dwukierunkowej ładowarki EV DC (12,5-25 kW, dodatkowy koszt) – pozostałe systemy również mogą zasilać zwykły wallbox AC energią z magazynu, ale bez integracji DC ani gwarantowanej funkcji V2H, która dodatkowo wymaga zgodnego auta.
  • Masz już instalację fotowoltaiczną na falowniku Huawei i dokładasz magazyn: retrofit LUNA2000 do istniejącego SUN2000, bez wymiany falownika.
  • Zależy Ci na najniższym koszcie wejścia: KSTAR (ok. 13 780 zł netto, bez montażu) i Deye (falownik od ok. 11 650 zł, bez baterii i montażu) mają najniższe podane ceny w tym zestawieniu – to jednak ceny w innym zakresie (netto/bez montażu) niż podane dla GoodWe czy Huawei (brutto/z montażem), więc traktuj to jako orientacyjny, nie ścisły ranking.
  • Planujesz rozbudowę pojemności w kolejnych latach i nie chcesz wymieniać falownika: KSTAR mieści do 40,8 kWh na jednym urządzeniu, a Deye przy bardzo dużej skali (instalacja komercyjna) do 327 kWh.
  • Priorytetem jest elastyczna gwarancja i duża sieć serwisowa w całej Europie: GoodWe, z programem PLUS+ wydłużającym ochronę z 5 do 10 lat.
  • Chcesz maksymalnej deklarowanej sprawności falownika i pewności, że instalator z doświadczeniem w Twojej okolicy się znajdzie: Huawei, z najwyższą deklarowaną maksymalną sprawnością falownika (do 98,6% PV→AC, nie sprawnością pełnego cyklu magazynowania) i jedną z najszerszych baz instalacyjnych w Polsce spośród tych pięciu marek.

Rozstrzygające kryteria wyboru

Jeśli lista powyżej nie dała jednoznacznej odpowiedzi, uporządkuj decyzję według czterech pytań w tej kolejności. Po pierwsze: czy w perspektywie 2-3 lat kupujesz auto elektryczne i chcesz je ładować z magazynu bez osobnej instalacji ładowarki DC? Jeśli tak, to jedyne pytanie, na które odpowiada Sigenergy, a pozostałe kryteria stają się drugorzędne. Po drugie: czy masz już falownik jednej z tych marek zainstalowany? Retrofit do istniejącego sprzętu, możliwy u Huawei, zwykle wychodzi taniej niż wymiana całego układu na inną markę.

Po trzecie: czy pojemność, którą kupujesz dziś, wystarczy Ci za 3-5 lat, gdy dojdzie pompa ciepła albo drugi samochód elektryczny? Falownik, który przyjmuje więcej modułów bez wymiany (KSTAR do 40,8 kWh, Deye do 327 kWh), oszczędza koszt demontażu w przyszłości. Po czwarte: ile realnie kosztuje Cię gwarancja, gdy doliczysz warunki drugiego etapu u Deye, próg rejestracji w programie u GoodWe czy krótszy okres na moduł EV u Sigenergy? Poproś instalatora o rozpisanie gwarancji krok po kroku dla konkretnego modelu, zamiast porównywać samą liczbę lat z reklamy.

Jak przejść od porównania do wyboru

Zestawienie pięciu marek zawęża pole, ale ostatni krok robisz pod własny dom. Zacznij od pojemności: policz ją w kalkulator magazynu energii, a następnie porównuj konkretne modele – łatwiej wtedy ocenić, czy wystarczy 10 kWh, czy warto od razu celować w wariant z zapasem na rozbudowę. Aktualne konfiguracje i ceny opisanych tu zestawów znajdziesz w katalogu zestawów EnergyDock, skąd przejdziesz do rozmowy z instalatorem o konkretnym modelu.

W tej rozmowie zapytaj o to, co rozstrzyga się dopiero na miejscu: dostępność części zamiennych, czas reakcji serwisu w Twoim regionie i doświadczenie instalatora z danym modelem po sezonie grzewczym. To pytania warte zadania przy każdym z pięciu zestawów, niezależnie od tego, jak wypada w tabeli.

Katalog zestawów

Zobacz dostępne zestawy magazynowania energii

Pięć profili z tego porównania to punkt startowy, nie ostateczna decyzja: w katalogu sprawdzisz aktualne ceny i konfiguracje, a w kalkulatorze policzysz, jaka pojemność ma sens przy Twoim zużyciu.

Zobacz zestawy magazynów Policz pojemność dla domu

Często zadawane pytania

Która marka ma najlepszą gwarancję?

Zależy, co dokładnie liczysz. Deye i Sigenergy dają 10 lat na falownik i baterię, przy czym Sigenergy krócej na dodatki: 3 lata na moduł ładowania EV DC i 2 lata na gateway. Huawei oferuje 10 lat na baterię albo 16,45 MWh przepustu energii na moduł 5 kWh w starszej polityce (nie sumuj tego na cały zestaw 10/15 kWh); bieżąca polityka wymaga dodatkowo monitoringu FusionSolar w 6.-10. roku. GoodWe daje 5 lat na falownik z możliwością darmowego wydłużenia do 10 lat w programie PLUS+ pod dodatkowymi warunkami (nie tylko rejestracja) – baterie Lynx mają przy tym standardowo 10 lat niezależnie od programu. KSTAR daje 5 lat na falownik przy do 10 latach na wydajność baterii. Sama liczba „10 lat” w reklamie nie zawsze obejmuje cały zestaw ani te same warunki.

Która marka jest najtańsza?

Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, bo ceny w tym zestawieniu nie są w jednakowym zakresie: KSTAR podajemy netto bez montażu (ok. 13 780 zł za zestaw 10 kW + 10,2 kWh), Deye to cena samego sprzętu bez montażu (falownik od ok. 11 650 zł, moduł od ok. 2 968 zł), a GoodWe i Huawei podajemy brutto/z montażem. Wśród podanych liczb KSTAR i Deye mają najniższe progi wejścia, ale ścisłe porównanie „ten sam zestaw, ta sama cena brutto z montażem” wymaga zebrania własnych ofert. Najdroższa w zestawieniu jest Sigenergy, z cenami wariantów 11-27 kWh w przedziale 33 000-65 000 zł u polskich dystrybutorów – te warianty mają też większą pojemność niż zestawy 10 kWh pozostałych marek.

Która marka ma najwyższą sprawność?

Zależy, którą sprawność masz na myśli. Huawei deklaruje najwyższą maksymalną sprawność falownika PV→AC (do 98,6%), przed GoodWe (do 98,2%), Sigenergy (do 97,8-98%) oraz KSTAR i Deye (do 97,6%) – to wartości maksymalne z kart katalogowych, mierzone w warunkach testowych producenta, nie sprawność pełnego cyklu magazynowania (round-trip) ani całego systemu w Twojej instalacji. Różnica rzędu 1 punktu procentowego między markami nie przekłada się wprost na oszczędności całego magazynu.

Czy mogę ładować auto elektryczne bezpośrednio z magazynu energii?

Przez integrację DC – tak, ale tylko w SigenStor, jako opcjonalny i dodatkowo płatny moduł (12,5-25 kW). Funkcja oddawania energii z auta z powrotem do domu (V2H) wymaga dodatkowo zgodnego auta i nie działa z każdym modelem. Pozostałe cztery marki w tym zestawieniu mogą zasilać zwykły wallbox AC energią z magazynu, ale bez wbudowanej integracji DC.

Czy mogę dołożyć magazyn do falownika, który już mam zainstalowany?

Zależy od marki i modelu. Huawei umożliwia retrofit modułów LUNA2000 do istniejącego falownika SUN2000 bez jego wymiany, a KSTAR pozwala dokładać kolejne moduły baterii do jednego falownika E10KT aż do limitu 8 sztuk, czyli 40,8 kWh. Przy pozostałych markach kompatybilność sprawdź indywidualnie z instalatorem, nim podpiszesz umowę, bo zależy od konkretnej generacji falownika.

Czy ceny podane w tym zestawieniu są ostateczne?

Nie, to punkty odniesienia z rynku obserwowane u polskich dystrybutorów, nie cennik gotowy do zamówienia. Finalna wycena zależy od konkretnego instalatora, dostępności sprzętu, kursu walut i lokalnych kosztów montażu, dlatego przed decyzją warto zebrać co najmniej dwie lub trzy oferty na tę samą konfigurację.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Kontekst redakcyjny
  • Karty katalogowe i materiały handlowe producentów oraz dystrybutorów: Sigenergy SigenStor, KSTAR BluE-S E10KT, GoodWe GW10K-ET G2 + Lynx, Huawei SUN2000-10K-MAP0 + LUNA2000-S0, Deye SUN-10K-SG04LP3 + SE-G5.1 Pro-B
  • Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
Katalog zestawów

Zobacz dostępne zestawy magazynowania energii

Pięć profili z tego porównania to punkt startowy, nie ostateczna decyzja: w katalogu sprawdzisz aktualne ceny i konfiguracje, a w kalkulatorze policzysz, jaka pojemność ma sens przy Twoim zużyciu.

Zobacz zestawy magazynów Policz pojemność dla domu
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Kontekst redakcyjny
  • Karty katalogowe i materiały handlowe producentów oraz dystrybutorów: Sigenergy SigenStor, KSTAR BluE-S E10KT, GoodWe GW10K-ET G2 + Lynx, Huawei SUN2000-10K-MAP0 + LUNA2000-S0, Deye SUN-10K-SG04LP3 + SE-G5.1 Pro-B
  • Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.