Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Artykuł EnergyDock

Rynek mocy 2028: Ministerstwo Energii chce dokupić co najmniej 1,2 GW w aukcjach dodatkowych. Branża magazynów: ceny pisane pod stare elektrownie

13 min czytania
Kontenerowy magazyn energii przy linii wysokiego napięcia – aukcje dodatkowe rynku mocy na 2028 r

W 2026 r. nie odbywa się aukcja główna rynku mocy. Jedyne zaplanowane aukcje w tym cyklu to cztery aukcje dodatkowe na rok dostaw 2028, po jednej na każdy kwartał tego roku, uzupełniające wolumen zakontraktowany wcześniej w aukcji głównej na 2028 r. Ich parametry ustala rozporządzenie ministra; wedle doniesień medialnych projekt tego rozporządzenia trafił w lipcu 2026 r. do opinii Prezesa URE i do konsultacji – dokładnej daty i numeru projektu nie udało nam się potwierdzić w pierwotnym źródle (RCL/Ministerstwo Energii), więc podane niżej liczby traktuj jako doniesienia prasowe do potwierdzenia, nie pewny stan projektu. To dokument techniczny, ale ma dwa bardzo praktyczne skutki: określa, na jakich warunkach firma z magazynem energii może zdobyć obowiązek mocowy na 2028 r., i współtworzy koszt, który gospodarstwa domowe zapłacą w opłacie mocowej.

Poniżej rozkładamy projekt na liczby, streszczamy zarzuty branży magazynowej i przekładamy całość na decyzje: dla firmy, która już ma magazyn, dla firmy, która dopiero planuje BESS, oraz dla domu, który rynek mocy widzi wyłącznie w jednej pozycji rachunku.

Co zawiera projekt: cztery aukcje i co najmniej 1,2 GW

Podstawą prawną jest art. 34 ust. 1 ustawy o rynku mocy, który nakazuje ministrowi określić parametry aukcji dodatkowych w rozporządzeniu. Projekt dotyczy roku dostaw 2028 i przewiduje cztery aukcje dodatkowe, po jednej na każdy kwartał tego roku. Wszystkie cztery mają się odbyć w I kwartale 2027 r. Najważniejsze parametry zebraliśmy w tabeli.

Parametry aukcji dodatkowych na rok dostaw 2028 (projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii z 22 lipca 2026 r.)
Parametr Wartość w projekcie
Rok dostaw 2028
Termin aukcji I kwartał 2027 r.
Liczba aukcji 4 (po jednej na każdy kwartał roku dostaw)
Minimalny wolumen: I kwartał 2028 500 MW
Minimalny wolumen: II kwartał 2028 100 MW
Minimalny wolumen: III kwartał 2028 100 MW
Minimalny wolumen: IV kwartał 2028 500 MW
Łącznie co najmniej 1,2 GW
Cena wejścia na rynek dla nowych jednostek 583 zł/kW/rok
Cena maksymalna dla jednostek istniejących 189 zł/kW/rok
Pozostałe parametry współczynniki dyspozycyjności poszczególnych technologii, maksymalny udział mocy zagranicznych
Projekt trafia do opinii Prezesa URE i do 10-dniowych konsultacji; wartości mogą się zmienić przed podpisaniem rozporządzenia.

Rozkład wolumenów mówi sam za siebie: na kwartały zimowe (I i IV) ministerstwo chce dokupić pięć razy więcej mocy niż na kwartały wiosenno-letnie (II i III). To odzwierciedla profil zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym: najtrudniejsze dla operatora są zimowe wieczory, gdy fotowoltaika już nie pracuje, a odbiór jest najwyższy. Dla magazynu energii ma to konkretne znaczenie: obowiązek mocowy z zimowego kwartału trzeba wykonać w godzinach wieczornych, więc bateria musi być wtedy naładowana i gotowa do oddania mocy na polecenie operatora.

Ceny 583 i 189 zł/kW/rok: co znaczą dla oferenta

Projekt ustala dwa punkty odniesienia, a nie gotowe stawki oferty. Cena wejścia na rynek dla nowych jednostek (tzw. CONE – koszt nowej jednostki), 583 zł/kW/rok w cytowanym projekcie, to parametr modelowy odzwierciedlający koszt budowy nowej mocy referencyjnej technologii – nie oferta konkretnego magazynu ani dolna granica ceny aukcji. Cena maksymalna dla jednostek istniejących, 189 zł/kW/rok, to górny pułap oferty jednostki już pracującej w systemie (zgodnie z ustawą kwalifikacja do tej kategorii w aukcji dodatkowej wynika z odrębnych przepisów certyfikacyjnych, nie z samego faktu istnienia magazynu). Różnica między nimi jest ponad trzykrotna i to ona stała się przedmiotem sporu z branżą magazynów – ale żadna z tych dwóch liczb nie jest wynikiem aukcji: ten ustala dopiero cena zamknięcia, która może wypaść niżej.

Prosty rachunek pokazuje skalę pieniędzy jako pełnoroczny ekwiwalent: 1 MW obowiązku mocowego wyceniony po 189 zł/kW/rok to 189 000 zł rocznie, a po 583 zł/kW/rok to 583 000 zł rocznie – to jednak przeliczenie orientacyjne, bo realne wynagrodzenie rozlicza się za godziny obowiązku w okresie dostaw (dla aukcji dodatkowej to pojedynczy kwartał, nie cały rok), nie przez proste podzielenie kwoty rocznej przez cztery. Rzeczywistą stawkę kontraktu ustala dopiero wynik aukcji, a obowiązek mocowy magazynu jest niższy od jego mocy nominalnej, bo rozporządzenie określa też współczynnik dyspozycyjności dla tej technologii. Parametry z projektu wyznaczają jednak orientacyjny korytarz, w którym aukcja się toczy. Dla nowego magazynu bateryjnego kluczowe jest, czy ten korytarz pokrywa koszt kapitału, a dla magazynu istniejącego, czy pułap 189 zł/kW/rok wystarcza, by w ogóle składać ofertę.

Branża magazynów: ceny pisane pod stare elektrownie

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, krytycznie do projektu odniosło się środowisko związane z magazynowaniem energii – cytowane relacje przypisują to stanowisko Polskiemu Stowarzyszeniu Magazynowania Energii (PSME), choć nie udało nam się dotrzeć do podpisanego, pierwotnego dokumentu stanowiska ani potwierdzić, że przywoływane sformułowania są dosłownym cytatem – traktuj poniższe jako streszczenie relacji prasowych, nie zweryfikowaną wypowiedź źródłową. Zarzuty sprowadzają się do trzech punktów: po pierwsze, ceny referencyjne miały zostać skalkulowane głównie pod utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, czyli pod koszt gotowości bloku, który już stoi. Po drugie, projekt nie przewiduje premii za elastyczność magazynów bateryjnych (BESS), choć magazyn reaguje na polecenie operatora niemal natychmiast, a blok konwencjonalny potrzebuje czasu na rozruch. Po trzecie, brak dedykowanych koszyków aukcyjnych miałby sprawiać, że magazyny konkurują w jednej puli z elektrowniami. W relacjach branżowych pojawia się przy tym skrótowe ujęcie, że „rynek mocy traktuje magazyny jak elektrownie węglowe” – dopóki nie potwierdzimy źródła, cytujemy to jako powtarzaną w mediach opinię branży, nie jako zweryfikowany cytat konkretnej organizacji.

Z perspektywy inwestora argument sprowadza się do jednego zdania: jeśli cena maksymalna dla jednostek istniejących wynosi 189 zł/kW/rok, a nowy magazyn ma konkurować w tej samej aukcji bez premii za to, co robi lepiej niż elektrownia, to o jego przychodzie mocowym decyduje koszt utrzymania cudzego bloku, a nie własna wartość dla systemu. Rządowa narracja o magazynach jako filarze bezpieczeństwa, którą opisaliśmy przy okazji Funduszu Modernizacyjnego dla magazynów energii, nie znajduje na razie odbicia w parametrach tej konkretnej aukcji. Konsultacje są miejscem, w którym branża spróbuje to zmienić.

Ile magazynów jest już w rynku mocy

Magazyny nie są w rynku mocy nowością. W aukcji głównej z grudnia 2024 r. (rok dostaw 2029) zakontraktowały obowiązki mocowe rzędu 2,5 GW – dokładna liczba 2 498 MW dla samych magazynów bateryjnych wymaga potwierdzenia w tabelach źródłowych URE/PSE, nie została w pełni zweryfikowana w tej redakcji. Według raportu Prezesa URE o magazynowaniu energii (opublikowanego w 2024 r.) magazyny miały mieć w systemie łącznie 9,5 GW obowiązków mocowych zakontraktowanych na różne lata dostaw w kilku aukcjach głównych i dodatkowych: 7,1 GW na jednostki istniejące, 0,5 GW na modernizowane, 1,9 GW na nowe – to suma historycznych kontraktów na różne, nie ten sam, rok dostaw, obejmująca też elektrownie szczytowo-pompowe, nie tylko baterie (BESS); nie opisuje bieżącej, fizycznej mocy magazynów bateryjnych pracujących dziś w 2026 r.

Magazyny energii w rynku mocy: zakontraktowane obowiązki mocowe
Źródło obowiązków mocowych Moc
Aukcja główna z grudnia 2024 r. (rok dostaw 2029) ok. 2,5 GW (2 498 MW)
Aukcje główne 2021–2028 i aukcje dodatkowe łącznie 9,5 GW
w tym jednostki istniejące 7,1 GW
w tym jednostki modernizowane 0,5 GW
w tym jednostki nowe 1,9 GW
Aukcje dodatkowe na 2028 r. (projekt) co najmniej 1,2 GW dla wszystkich technologii łącznie

Te liczby pokazują dwie rzeczy naraz. Magazyny są dziś istotnym uczestnikiem rynku mocy i właśnie dlatego parametry każdej kolejnej aukcji przestały być sprawą niszową. Jednocześnie 1,2 GW z aukcji dodatkowych na 2028 r. to pula dla wszystkich technologii: magazyny, jednostki wytwórcze i moce zagraniczne (dla których projekt określa maksymalny udział) będą o nią konkurować w tych samych czterech aukcjach.

Co to oznacza dla Ciebie

Firma, która ma już magazyn energii

Kontrakt mocowy to trzeci strumień przychodu magazynu, obok arbitrażu cenowego (ładowanie w tanich godzinach, rozładowanie w drogich) i peak-shavingu, czyli ścinania własnych szczytów poboru, które obniża koszty mocy. Jeśli Twój magazyn ma już obowiązek mocowy z wcześniejszej aukcji, projekt na 2028 r. niczego w tym kontrakcie nie zmienia. Jeśli go nie ma, aukcje dodatkowe w I kwartale 2027 r. są okazją, by zdobyć obowiązek na wybrany kwartał 2028 r., z zastrzeżeniem, że cena maksymalna dla jednostek istniejących wynosi 189 zł/kW/rok. Jak magazyn ścina szczyt poboru i obniża opłatę mocową, pokazujemy w poradniku o peak-shavingu dla firm, a zasady zarabiania na różnicy cen w analizie arbitrażu cenowego z magazynem energii.

Firma, która dopiero planuje BESS

Tu projekt ma największy ciężar, jeśli faktycznie wejdzie w życie w cytowanym kształcie. Niższe ceny referencyjne mogą oznaczać dłuższy zwrot z nowego magazynu, jeśli w modelu finansowym liczyłeś na przychód mocowy – ale sam kontrakt mocowy nakłada też obowiązek gotowości we wszystkich godzinach wskazanych przez operatora w okresie dostaw, nie tylko w zimowe wieczory (PSE opisuje również wezwania poranne), a dochód netto z kontraktu pomniejszają koszty dostępności, ewentualne demonstracje wymagane przez operatora, ryzyko kar za niedostępność i to, że godziny obowiązku mocowego mogą pokrywać się z godzinami, w których magazyn zarobiłby więcej na arbitrażu. Rada na dziś: policz opłacalność bez kontraktu mocowego, na samym peak-shavingu i arbitrażu, a przychód z rynku mocy traktuj jako potencjalną premię do zweryfikowania, nie fundament ani pewny, dodatkowy zysk bez kosztów. Jeśli inwestycja broni się bez niego, wynik aukcji jej nie zepsuje; jeśli rozważasz kontrakt mocowy, policz go po odjęciu tych kosztów i ograniczeń, nie od samej stawki brutto. Od czego zacząć dobór, opisujemy w przewodniku od audytu zużycia do montażu magazynu w firmie.

Gospodarstwo domowe

Dom nie bierze udziału w aukcjach, ale płaci za ich wynik: koszt kontraktów mocowych trafia na rachunki jako opłata mocowa. W 2026 r. gospodarstwa domowe płacą stawkę ryczałtową netto od 4,29 do 24,05 zł miesięcznie (do doliczenia VAT, czyli ok. 5,28–29,58 zł brutto), zależnie od rocznego zużycia (URE, Informacja nr 58/2025 z 30 października 2025 r.), a firmy 0,2194 zł netto za każdą kWh pobraną w godzinach szczytu – nie wszystkie firmy płacą identycznie od każdej kWh, bo mechanizm zależy od grupy taryfowej i profilu poboru. Aukcje na 2028 r. nie mają wpływu na stawki na 2027 r., które zgodnie z ustawą URE ma ogłosić do 31 października 2026 r. (nie 30 listopada). Wynik aukcji dodatkowych może się odbić dopiero w opłacie mocowej za 2028 r. Skąd biorą się stawki dla domu, wyjaśniamy w tekście o opłacie mocowej 2026 dla gospodarstw, a mechanizm rozliczania firm w godzinach szczytu w materiale o opłacie mocowej 2026 dla firm.

Policz, ile magazyn zarabia bez kontraktu mocowego: kalkulator oszczędności pokazuje w złotych rocznie efekt przesunięcia zużycia z drogich godzin na tanie, na Twoim zużyciu i Twojej taryfie.

Co dalej: opinia URE, konsultacje i aukcje w 2027 r.

Projekt idzie teraz dwiema równoległymi ścieżkami: do opinii Prezesa URE i do 10-dniowych konsultacji, w których swoje uwagi złoży także branża magazynowa. Po ich zamknięciu ministerstwo może zmienić parametry, w tym ceny referencyjne, które są osią sporu, albo utrzymać je w wersji z projektu. Same aukcje dodatkowe odbędą się w I kwartale 2027 r. Kalendarz do obserwowania wygląda tak:

  • Sierpień 2026 r. – opinia Prezesa URE i konsultacje projektu (10 dni); po nich ostateczna wersja rozporządzenia.
  • Do 31 października 2026 r. – URE ogłasza stawki opłaty mocowej na 2027 r. (niezależnie od tego projektu).
  • I kwartał 2027 r. – cztery aukcje dodatkowe na rok dostaw 2028, po jednej na każdy kwartał.
  • 2028 r. – rok dostaw; koszty zakontraktowanych obowiązków mogą pojawić się w opłacie mocowej za ten rok.

Jedno zastrzeżenie: to projekt, nie akt obowiązujący. Liczby z tabeli mogą się zmienić po konsultacjach. Wrócimy do tematu, gdy rozporządzenie zostanie podpisane, i porównamy wersję końcową z projektem.

Trzy rzeczy do zapamiętania

Po pierwsze: 1,2 GW w czterech aukcjach dodatkowych (500 MW na kwartały zimowe, 100 MW na letnie) to dodatkowy wolumen uzupełniający moc już zakontraktowaną wcześniej w aukcji głównej na 2028 r. – nie cała pula mocy na ten rok, mimo że w 2026 r. nowej aukcji głównej nie ma. Po drugie: dwie ceny z cytowanego w mediach projektu, 583 zł/kW/rok dla nowych i 189 zł/kW/rok dla istniejących jednostek, są w relacjach branżowych opisywane jako policzone pod utrzymanie starych elektrowni, a nie pod elastyczność magazynów – to główny, choć niepotwierdzony przez nas źródłowo, punkt sporu w konsultacjach. Po trzecie: dla firmy z magazynem kontrakt mocowy to potencjalna premia (po odjęciu kosztów obowiązku gotowości), a nie fundament opłacalności; dla firmy bez magazynu to argument, by liczyć inwestycję na peak-shavingu i arbitrażu; a dla domu to opłata mocowa, która w 2026 r. wynosi netto 4,29–24,05 zł miesięcznie i której stawki na 2027 r. URE ma ogłosić do 31 października 2026 r.

Rynek mocy 2028

Policz magazyn bez kontraktu mocowego

Przychód z rynku mocy to premia, nie fundament. Kalkulator pokazuje, ile magazyn zarabia na przesunięciu zużycia z drogich godzin na tanie, w złotych rocznie. To projekt rozporządzenia, nie akt obowiązujący: parametry mogą się zmienić po konsultacjach.

Policz zysk z magazynu Zobacz katalog magazynów

Często zadawane pytania

Czym są aukcje dodatkowe rynku mocy?

To aukcje, w których kontraktuje się moc na poszczególne kwartały roku dostaw, uzupełniając wolumen z aukcji głównej. Na 2028 r. projekt przewiduje cztery aukcje dodatkowe, po jednej na każdy kwartał, wszystkie w I kwartale 2027 r. W 2026 r. nie ma aukcji głównej, więc są to jedyne zaplanowane aukcje rynku mocy w tym cyklu.

Ile mocy ministerstwo chce dokupić na 2028 r.?

Co najmniej 1,2 GW dodatkowo do mocy już zakontraktowanej wcześniej w aukcji głównej na 2028 r. – to nie cała pula na ten rok, tylko uzupełnienie: minimalne wolumeny to 500 MW na I kwartał, 100 MW na II, 100 MW na III i 500 MW na IV kwartał 2028 r. Zimowe kwartały dostają pięć razy więcej mocy niż letnie, bo to wtedy system potrzebuje najwięcej gotowej mocy w wieczornym szczycie. To wartości minimalne z cytowanego w mediach projektu, wynik aukcji może być wyższy.

Co oznaczają ceny 583 i 189 zł/kW/rok?

To punkty odniesienia z cytowanego w mediach projektu, nie gotowe stawki: 583 zł/kW/rok to cena wejścia dla nowych jednostek (CONE), odzwierciedlająca modelowy koszt budowy nowej mocy referencyjnej technologii. 189 zł/kW/rok to cena maksymalna dla jednostek istniejących, czyli górny pułap ich oferty. W przeliczeniu na 1 MW obowiązku mocowego jako pełnoroczny ekwiwalent to odpowiednio 583 000 zł i 189 000 zł rocznie – ale realne wynagrodzenie rozlicza się za godziny obowiązku w danym kwartale, nie za cały rok, a ostateczną stawkę kontraktu ustala dopiero cena zamknięcia aukcji, która może wypaść niżej.

Dlaczego branża magazynów krytykuje projekt?

Według relacji medialnych (przypisywanych PSME, choć nie zweryfikowaliśmy pierwotnego, podpisanego stanowiska) zarzuty dotyczą trzech kwestii: ceny referencyjne miały zostać skalkulowane pod utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, projekt nie daje premii za elastyczność magazynów bateryjnych, a brakuje osobnych koszyków aukcyjnych dla magazynów. W relacjach branżowych pojawia się przy tym skrótowe ujęcie, że rynek mocy traktuje magazyny jak elektrownie węglowe – cytujemy to jako powtarzaną w mediach opinię, nie zweryfikowany cytat źródłowy.

Czy projekt podniesie opłatę mocową na moim rachunku?

Nie w 2026 r. i nie w 2027 r. Stawki na 2026 r. dla gospodarstw domowych to netto 4,29–24,05 zł miesięcznie, a stawki na 2027 r. URE ma ogłosić do 31 października 2026 r. (zgodnie z ustawą), niezależnie od tego projektu. Koszt kontraktów z aukcji dodatkowych dotyczy roku dostaw 2028 i dopiero w opłacie mocowej za ten rok może się pojawić.

Jeśli o magazynie decydujesz niezależnie od rynku mocy, porównaj ceny i parametry zestawów w katalogu magazynów energii, a przed zakupem sprawdź w kalkulatorze oszczędności, ile realnie zyskasz na własnym profilu zużycia.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Rynek mocy 2028

Policz magazyn bez kontraktu mocowego

Przychód z rynku mocy to premia, nie fundament. Kalkulator pokazuje, ile magazyn zarabia na przesunięciu zużycia z drogich godzin na tanie, w złotych rocznie. To projekt rozporządzenia, nie akt obowiązujący: parametry mogą się zmienić po konsultacjach.

Policz zysk z magazynu Zobacz katalog magazynów
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst