Jeszcze trzy lata temu magazyn energii był w Polsce ciekawostką dla entuzjastów. Dziś to najszybciej rosnący segment domowej energetyki: rynek, na którym działa kilkanaście marek, obowiązują dwa programy dotacji i zmieniają się przepisy o przyłączaniu. Ten przewodnik porządkuje obraz całego rynku na koniec sierpnia 2026 r.: skalę, powody wzrostu, poziom cen, dostępne architektury i marki, wsparcie publiczne oraz zmiany prawne, które zadecydują o kolejnym roku.
Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.
Skala rynku: 110 tys. magazynów i 1,66 mln mikroinstalacji
Według danych operatorów zrzeszonych w PTPiREE na koniec maja 2026 r. w Polsce działało 1 655 022 mikroinstalacji o łącznej mocy 14 073,8 MW. Tempo przyłączeń spadło w porównaniu z rekordowym 2021 r., ale instalacje są coraz większe: średnia moc nowej mikroinstalacji w maju 2026 r. wyniosła 14,20 kW wobec 11,79 kW rok wcześniej. Przydomowych magazynów energii było na koniec 2025 r. ok. 110 tys., z czego ponad 60 tys. zainstalowano w samym 2025 r. Oznacza to, że magazyn ma dziś mniej niż co dziesiąty prosument, a w nowych instalacjach staje się standardem.
| Rok | Nowe mikroinstalacje | Moc |
|---|---|---|
| 2022 | 356 341 | 3,18 GW |
| 2023 | 189 783 | 1,95 GW |
| 2024 | 139 617 | 1,50 GW |
| 2025 | 92 026 | 1,06 GW |
| I–V 2026 | 23 297 | 0,30 GW |
W skali systemu fotowoltaika w lipcu 2026 r. osiągnęła 26 820 MW mocy zainstalowanej i wyprzedziła węgiel kamienny (22 875 MW), stając się największym pojedynczym źródłem mocy w KSE (34%). W produkcji energii nadal dominuje węgiel (53% w lipcu, PV 21%), bo słońce pracuje kilka godzin dziennie – i właśnie ta dysproporcja tworzy popyt na magazyny.
Dlaczego magazyny rosną: południe za grosze, wieczór za złotówki
Część prosumentów w net-billingu (przyłączeni przed 1.07.2024, bez wyboru RCE) sprzedaje nadwyżki po rynkowej miesięcznej cenie energii RCEm; przyłączeni później rozliczani są godzinowo według RCE. RCEm w 2026 r. wyniosła: styczeń 551,96, luty 331,39 (po korekcie), marzec 191,95, kwiecień 132,92, maj 191,37, czerwiec 273,20, lipiec 262,88 zł/MWh – średnio 276,52 zł/MWh. W lipcu średnia arytmetyczna wszystkich kwadransów RCE sięgnęła 485,46 zł/MWh, ale w godzinach 11–15 tylko 175,7 zł/MWh, a w godzinach 18–21 aż 735,2 zł/MWh; przez 38 godzin w ośmiu dniach cena była ujemna. W tym samym miesiącu PSE ograniczyły produkcję OZE o 252,4 GWh (przez 28 dni), a od stycznia do lipca o 1 425,8 GWh – więcej niż w całym 2025 r.
Wniosek dla domu (dla rozliczanych RCEm, w tym uproszczonym przykładzie z wybranych miesięcy – w styczniu ta sama metoda dawała już ok. 0,68 zł/kWh, więc rozstrzał jest szerszy niż tylko 0,16-0,34 zł): energia oddana w tańszym miesiącu jest warta niewiele po współczynniku 1,23, a kupiona wieczorem – zależnie od taryfy i sprzedawcy – rzędu 1,1-1,2 zł/kWh brutto. Magazyn zamienia tanią nadwyżkę na drogą kilowatogodzinę wieczorną, a przy taryfie dynamicznej albo rozliczeniu godzinowym dokłada arbitraż między ujemnym południem a wieczornym szczytem. Miesięczne wartości RCEm i ich wpływ na depozyt zebraliśmy w tabeli RCEm z depozytami, a przebieg lipca opisaliśmy w newsie o RCEm za lipiec.
Ile kosztuje magazyn energii w 2026 r.
Poniższe widełki to zdjęcie cen naszego katalogu latem 2026 r. (pełna metodyka i cykliczne aktualizacje w raporcie cen) – pięć dni monitoringu nie wystarcza jeszcze, by mówić o ustabilizowaniu całego rynku, ale poziom warto znać przed pierwszą rozmową z instalatorem. Kompletny zestaw (bateria + falownik hybrydowy) kosztuje typowo 2 400–3 000 zł za 1 kWh pojemności użytecznej, z medianą ok. 2 670 zł/kWh; same moduły bateryjne dokładane do istniejącego falownika 1 000–2 000 zł/kWh (mediana ok. 1 400 zł/kWh). W przeliczeniu na popularne pojemności:
| Pojemność | Zestaw z falownikiem (typowe widełki) | Same moduły bateryjne |
|---|---|---|
| ok. 5 kWh | 19–20 tys. zł | 5,3–10,7 tys. zł |
| ok. 10 kWh | 23–39 tys. zł | 9,9–24,5 tys. zł |
| ok. 15 kWh | 31–51 tys. zł | 13–36 tys. zł |
| 20 kWh i więcej | 37–76 tys. zł | 19–65 tys. zł |
Dwie prawidłowości: zestawy 3-fazowe wychodzą taniej w przeliczeniu na 1 kWh niż 1-fazowe (ok. 2 640 wobec 2 770 zł/kWh), a duże konfiguracje 20+ kWh są najtańsze jednostkowo (ok. 2 200 zł/kWh), bo falownik i sterowanie kosztują tyle samo niezależnie od liczby modułów. Powyższe widełki to ceny samego sprzętu, bez montażu – wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu, więc traktuj te liczby jako orientację co do rzędu wielkości, nie gotową wycenę Twojego domu. Co dokładnie wchodzi w cenę, rozpisaliśmy w tekście co wchodzi w cenę zestawu z montażem, a bieżące odczyty cen i zmiany miesiąc do miesiąca publikujemy w raporcie cen magazynów energii. Przykładowe zestawy 10 kWh z pełną ceną: Deye 8K z dwoma modułami 5,1 kWh (24 360 zł), Kstar Blue S 10,2 kWh 1-fazowy (23 700 zł), Huawei LUNA2000 10 kWh (31 310 zł).
Marki i architektury obecne w Polsce
Na polskim rynku ścierają się dwie filozofie. Pierwsza to systemy wysokonapięciowe (HV) w wieży modułów po 5 kWh, sterowane przez falownik hybrydowy tej samej marki – proste w montażu i rozbudowie, ale zamknięte na inne urządzenia. Druga to baterie niskonapięciowe (LV, 48 V), które współpracują z falownikami wielu producentów i bywają tańsze, kosztem grubszych przewodów i większych prądów. Osobną kategorią są urządzenia all-in-one, które łączą falownik, baterię, sterownik i coraz częściej ładowarkę samochodu w jednym zintegrowanym urządzeniu.
| Marka | Architektura | Moduł | Fazy | Backup |
|---|---|---|---|---|
| Huawei LUNA2000 | HV, wieża modułowa | 5 kWh (do 3 wież) | 1f / 3f | z modułem backup |
| GoodWe ET (HV) / Lynx (LV) | ET: HV, wieża modułowa; Lynx: LV, osobna rodzina | zależnie od rodziny – sprawdź zgodność ET z baterią HV, a Lynx U (LV, ok. 5,4 kWh) osobno | 1f / 3f | pełny w ET Plus |
| Sigenergy SigenStor | all-in-one HV + EV DC | 5 / 8 kWh | 1f / 3f | pełny |
| Kstar Blue | all-in-one HV / LV | 5,1 kWh | 1f / 3f | częściowy / pełny |
| BYD Battery-Box HVS/HVM, LVS | HV i LV, modułowa | 2,56 / 2,76 / 4 kWh | zależnie od falownika | zależnie od falownika |
| Pylontech Force-H / US | HV i LV | 3,55 / 5 kWh | zależnie od falownika | zależnie od falownika |
| Deye + baterie LV | LV, otwarty ekosystem | 5,1 kWh | 1f / 3f | pełny |
| SolaX X3-Neo | LV, współpracuje z bateriami wielu producentów (np. T-BAT D53, ok. 5,3 kWh) | ok. 5,3 kWh | 3f | częściowy / pełny |
| Dyness, FoxESS | LV i HV, modułowa | ok. 5 kWh | zależnie od falownika | zależnie od falownika |
| Victron MultiPlus-II | LV, off-grid i backup | bateria dowolna 48 V | 1f / 3f (moduły) | pełny |
Wybór architektury zależy od trzech pytań: czy dokładasz magazyn do istniejącej instalacji (wtedy liczy się kompatybilność z falownikiem – patrz dobór mocy falownika hybrydowego), czy potrzebujesz zasilania awaryjnego trzech faz, i czy planujesz ładowanie samochodu z magazynu. Wszystkie wymienione systemy używają ogniw LFP (litowo-żelazowo-fosforanowych), więc różnice w bezpieczeństwie i żywotności są dziś mniejsze niż w sterowaniu, aplikacji i serwisie. Uwaga na uproszczenie „HV = zamknięte na jedną markę”: część systemów HV (np. BYD Battery-Box Premium HVS/HVM) ma oficjalną listę zgodnych falowników wielu producentów, nie tylko własnego – sprawdzaj konkretną listę kompatybilności modelu, zamiast zakładać ją z samego napięcia.
Dotacje i podatki: PME2, ulga, VAT
Program Przydomowe Magazyny Energii, część 2 (Fundusz Modernizacyjny, budżet do 1 mld zł) ma nabór od 20 października 2026 r., godz. 9:00, do 1 października 2027 r., godz. 20:00, lub do wyczerpania środków; formularz GWD ma być aktywny od startu naboru. Dotacja wynosi do 30% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 800 zł za 1 kWh pojemności nominalnej i nie więcej niż 16 000 zł dla prosumenta w net-billingu (8 000 zł w net-meteringu); dodatkowo 2 000 zł za falownik hybrydowy lub magazyn wyprodukowany w UE i do 1 000 zł za magazyn ciepła – łącznie maksymalnie 19 000 zł. Warunki techniczne: magazyn co najmniej 10 kWh, pojemność co najmniej dwukrotnie większa niż moc szczytowa instalacji, koszt nie wyższy niż 3 000 zł/kWh, obowiązkowy system zarządzania energią (EMS) i funkcja pracy wyspowej; inwestycje rozpoczęte od 1 listopada 2025 r. Przy zestawie 10 kWh za 25 000 zł dotacja to 7 500 zł (30%), przy 20 kWh za 40 000 zł – 12 000 zł. Kwotę dla własnej konfiguracji policzysz w kalkulatorze dotacji.
Do dotacji dochodzą dwa mechanizmy podatkowe. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu wydatki na magazyn niepokryte dotacją – zasady rozpisaliśmy w tekście o uldze termomodernizacyjnej na magazyn. Stawka VAT 8% dotyczy kompleksowej usługi montażu instalacji funkcjonalnie związanej z budynkiem mieszkalnym (do 300 m²); sam zakup urządzenia bez montażu objęty jest stawką 23%.
Jeśli chcesz porównać konfiguracje mieszczące się w limitach PME2 – co najmniej 10 kWh, pojemność dwa razy większa niż moc instalacji, poniżej 3 000 zł/kWh – filtry w katalogu magazynów energii pokażą tylko zestawy, które spełniają te warunki, razem z kwotą dotacji.
Co się zmienia w prawie
- Zasada 2,2× (projekt UD332). Rada Ministrów przyjęła 14 lipca 2026 r. (komunikat ukazał się 15 lipca) projekt nowelizacji ustawy o OZE: moc magazynu nie będzie sumowana z mocą mikroinstalacji, jeśli nie przekracza 2,2-krotności tej mocy, a moc oddawana do sieci pozostaje niższa niż moc instalacji. Faktury prosumenta mają pokazywać miesięczne ilości energii pobranej i oddanej oraz rozliczenie depozytu. Projekt czeka na Sejm.
- CSIRE od 19 października 2026 r. Centralny system informacji rynku energii ma objąć cały rynek wg harmonogramu PSE; dostęp do własnego profilu godzinowego będzie zależał od posiadania odpowiedniego licznika – sama migracja do CSIRE nie wymienia automatycznie liczników, a dla części odbiorców przewidziano osobny projekt przesunięcia terminu. Co sprawdzić wcześniej, opisaliśmy w tekście o CSIRE i zmianie sprzedawcy.
- Taryfa dwuskładnikowa. Rozporządzenie taryfowe wprowadzające opłatę abonamentową zostało już wydane (Dz.U. 2026 poz. 1182 z 3.09.2026, ogłoszone 4.09, obowiązuje od 5.09.2026) – nie jest już projektem. Poszczególne przepisy wchodzą w życie różnymi terminami: część od 5.09.2026 (m.in. termin na wnioski taryfowe dużych sprzedawców), zniesienie abonamentu OSD od 1.10.2026, część przepisów sieciowych dopiero od 1.01.2027 – sprawdź konkretny paragraf, zanim uznasz datę za jednolitą. Dla prosumenta oznacza to, że depozyt nadal pokryje tylko energię czynną, a porównując oferty trzeba liczyć sumę ceny i abonamentu.
Jak czytać oferty i na co uważać
- Pojemność nominalna a użyteczna. Producenci podają pojemność nominalną, a rozładować można zwykle 90–95% (głębokość rozładowania, DoD). Cena za 1 kWh liczona od pojemności użytecznej jest wyższa o 5–10% – porównuj oferty na tej samej podstawie.
- Gwarancja w cyklach i procentach. Warunki gwarancji różnią się realnie między markami – orientacyjnie spotyka się 10 lat lub kilka tysięcy cykli z zachowaniem 70% pojemności, ale np. Sigenergy stosuje inny próg (60%) i dodatkowy limit przepustu energii w MWh, a Huawei i GoodWe mają odrębne zasady. Nie zakładaj jednego zestawu liczb bez sprawdzenia karty gwarancyjnej konkretnego modelu; co naprawdę oznaczają te warunki, wyjaśniamy w tekście o gwarancji na magazyn energii.
- Backup pełny czy częściowy. Część zestawów zasila w blackout jeden wydzielony obwód, część cały dom na trzech fazach; różnica w cenie sięga kilku tysięcy złotych.
- EMS i sterowanie. PME2 wymaga systemu zarządzania energią; sprawdź, czy falownik obsługuje harmonogramy ładowania z sieci, limit eksportu i taryfę dynamiczną, a nie tylko tryb autokonsumpcji.
- Montaż i bezpieczeństwo. Miejsce, wentylacja, odległości i ubezpieczenie domu – zasady zebraliśmy w tekście o bezpieczeństwie magazynu w domu. Pełne widełki cen dla 5, 10, 15 i 20 kWh z montażem znajdziesz w zestawieniu ile kosztuje magazyn energii.
Czego spodziewać się w 2027 r.
Trzy siły będą kształtować rynek w najbliższym roku. Pierwsza to PME2: miliard złotych przy dotacji 8 000–16 000 zł na magazyn wystarczy na wsparcie kilkudziesięciu tysięcy instalacji, a wymóg co najmniej 10 kWh przesunie popyt w stronę większych konfiguracji. Druga to ceny energii: dalszy przyrost fotowoltaiki może pogłębiać spadki cen w południe, ale kierunek cen wieczornych zależy też od popytu, cen paliw, magazynów systemowych i połączeń transgranicznych – nie jest to pewny trend, tylko prawdopodobny kierunek. Jeśli się utrzyma, arbitraż i przesunięcie zużycia będą warte więcej, co działałoby na korzyść magazynów niezależnie od dotacji. Trzecia to prawo: zasada 2,2× uprości dokładanie magazynów do istniejących instalacji, a CSIRE i taryfa dwuskładnikowa zwiększą znaczenie danych godzinowych i automatyki. Cen urządzeń nie prognozujemy; obserwujemy je co miesiąc i aktualizujemy w raporcie cen, a przed zakupem warto rozpisać własny profil zużycia w planie doboru magazynu.
Zobacz, które zestawy mieszczą się w limitach PME2
Katalog filtruje magazyny po pojemności, fazach i cenie za kWh, a przy każdym zestawie pokazuje kwotę dotacji. Bez rejestracji.
Często zadawane pytania
Ile magazynów energii jest w Polsce?
Na koniec 2025 r. ok. 110 tys. przydomowych magazynów energii, z czego ponad 60 tys. zainstalowano w 2025 r. Dla porównania mikroinstalacji fotowoltaicznych było na koniec maja 2026 r. 1 655 022, więc magazyn ma mniej niż co dziesiąty prosument.
Ile kosztuje magazyn energii 10 kWh w 2026 r.?
Kompletny zestaw z falownikiem hybrydowym kosztuje typowo 23–39 tys. zł, same moduły bateryjne do istniejącego falownika 9,9–24,5 tys. zł. W przeliczeniu to ok. 2 400–3 000 zł za 1 kWh dla zestawu i 1 000–2 000 zł/kWh dla modułów; to ceny samego sprzętu, bez montażu – wycenę doprecyzowujemy po zamówieniu.
Jaka jest dotacja na magazyn energii w 2026 r.?
W programie PME2 do 30% kosztów, maksymalnie 800 zł za 1 kWh i nie więcej niż 16 000 zł (net-billing) lub 8 000 zł (net-metering), plus 2 000 zł za falownik hybrydowy lub magazyn z UE i do 1 000 zł za magazyn ciepła. Warunki: co najmniej 10 kWh, pojemność dwa razy większa niż moc PV, koszt do 3 000 zł/kWh, EMS i praca wyspowa.
Dlaczego magazyn opłaca się bardziej niż kiedyś?
Bo nadwyżki z fotowoltaiki są coraz tańsze: RCEm od stycznia do lipca 2026 r. wyniosła średnio 276,52 zł/MWh, a w południe RCE bywa ujemna, podczas gdy wieczorem przekracza 700 zł/MWh. Magazyn zamienia energię wartą – zależnie od miesiąca – od ułamka złotówki do ok. 0,7 zł/kWh na kilowatogodzinę, za którą wieczorem zapłaciłbyś rzędu 1,1-1,2 zł/kWh; dotyczy to prosumentów rozliczanych RCEm.
Czy lepszy jest magazyn wysokonapięciowy czy 48 V?
Wysokonapięciowy (HV) daje prostszą rozbudowę i wyższą sprawność w zamkniętym ekosystemie jednej marki; niskonapięciowy (LV, 48 V) współpracuje z falownikami wielu producentów i często kosztuje mniej. Przy dokładaniu magazynu do istniejącej instalacji decyduje lista kompatybilności falownika, nie napięcie.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
