Jedna bateria, dwa falowniki
Na kartach obu stacji większość rubryk wygląda identycznie – i to nie przypadek. P5000 Pro i P5000 dzielą pojemność 5120 Wh, chemię LiFePO4 z deklaracją ponad 5000 cykli i zbliżoną wagę: ok. 52 wobec ok. 50 kg. Rozjazd zaczyna się w falowniku, czyli układzie zamieniającym prąd z baterii na 230 V dla Twoich urządzeń: Pro oddaje 4000 W mocy ciągłej i 8000 W w szczycie wg aktualnej karty EU, wersja podstawowa – odpowiednio 2200 W i 4000 W. Pro ładuje się też szybciej z gniazdka: instrukcja EU podaje 3200 W AC wobec 1800 W w wersji podstawowej.
Cennik rozjeżdża się o 1400 zł: 8399 zł za Pro wobec 6999 zł za P5000 według kart produktów w chwili publikacji. Pytanie zakupowe nie brzmi więc „która stacja jest lepsza”, tylko „czy w moim domu zdarzy się chwila, w której odbiorniki poproszą o więcej niż 2200 W naraz”. Odpowiedź rozstrzyga o 1400 zł – a my rozkładamy ją poniżej na konkretne urządzenia.
Ta analiza to zestawienie dwóch kart katalogowych. Porównujemy oficjalną specyfikację i ceny z kart produktów w chwili publikacji, a wnioski o tym, kiedy dopłata się broni, wyprowadzamy z typowych poborów urządzeń domowych.
Tabela różnic: co dzieli te wersje
| Parametr | P5000 | P5000 Pro |
|---|---|---|
| Pojemność | 5120 Wh (5,1 kWh) | 5120 Wh (5,1 kWh) |
| Moc ciągła AC | 2200 W | 4000 W |
| Moc szczytowa | 4000 W | 8000 W |
| Ładowanie AC | 1800 W | 3200 W |
| Bateria | LiFePO4, 5000+ cykli | LiFePO4, 5000+ cykli |
| Masa | ok. 50 kg | ok. 52 kg |
| Cena (w chwili publikacji) | 6999 zł | 8399 zł |
Wniosek z tabeli mieści się w jednym zdaniu: dopłata 1400 zł kupuje przede wszystkim moc falownika, ale też szybsze ładowanie z gniazdka (3200 W w Pro wobec 1800 W w wersji podstawowej wg instrukcji EU) – zapas energii, chemia ogniw i gabaryt zostają praktycznie bez zmian. Nawet przy odbiornikach poniżej 2000 W szybsze ładowanie bywa realną korzyścią, np. przy krótkim oknie między kolejnymi awariami.
Procentowo: płacisz o 20% więcej, dostajesz o 82% wyższą moc ciągłą i o 100% wyższy szczyt (8000 W wobec 4000 W wg aktualnej karty EU). Na papierze to korzystna wymiana – pod warunkiem, że ta moc ma u Ciebie co robić. Falownik, którego nigdy nie obciążysz powyżej 2000 W, będzie najdroższym podzespołem, jakiego nie używasz.
Co kupujesz za dodatkową moc?
Zejdźmy na poziom konkretnych urządzeń, przyjmując typowe pobory. Czajnik to ok. 2000 W, mikrofalówka – ok. 1200 W z gniazdka, bojler grzejący wodę – ok. 2000 W, pralka i zmywarka w fazie grzania – 2000-2400 W. Dla P5000 każdy z tych odbiorników z osobna albo mieści się tuż pod sufitem 2200 W, albo już go zahacza. Dla Pro pojedynczo są niezauważalne, a problemem nie jest nawet para: czajnik plus mikrofalówka dają 3200 W – w P5000 to natychmiastowe przeciążenie, w Pro praca z zapasem 800 W.
Druga różnica to rozruchy. Urządzenia z silnikiem – pompy, sprężarki, elektronarzędzia – przez ułamek sekundy pobierają dwa-trzy razy więcej, niż mówi tabliczka znamionowa. Szczyt 8000 W w Pro daje spory margines, choć bez podanego przez producenta czasu trwania udaru sama deklaracja szczytu nie gwarantuje startu konkretnej pilarki czy pompy głębinowej – to margines, nie pewność; 4000 W w P5000 wystarcza sprzętowi domowemu, ale w warsztacie bywa loterią zależną od konkretnego silnika.
Trzeźwiąca uwaga na koniec: moc zjada energię. Przy pełnym obciążeniu 4000 W Pro opróżni wspólne dla obu wersji 5120 Wh – licząc jawnie ze stratami przetwarzania 10-15% – w nieco ponad godzinę. Wyższy sufit służy do znoszenia szczytów i krótkiej pracy dużych odbiorników, a nie do ciągnięcia 4 kW przez pół dnia.
Czego dopłata nie zmienia?
Czasu pracy przy tej samej liście odbiorników. Obie stacje mają identyczną nominalną pojemność, więc przy tych samych założeniach lodówka, router i światło powinny pociągnąć z nich orientacyjnie tyle samo godzin – to jednak szacunek na wspólnym zapasie Wh, nie dowód identycznej sprawności i poboru własnego obu falowników, których nikt nie zmierzył równolegle. Pełny dobowy rachunek dla tej pojemności – z lodówką, kotłem i routerem na jawnych założeniach – publikujemy w osobnej analizie użytkowej P5000 w dziale Testy i recenzje; tamtejsze wyniki czasowe są dobrym punktem odniesienia dla Pro, nie gwarantowanym przeniesieniem jeden do jednego.
Nie zmienia się też charakter sprzętu. Około 50 kg w obu przypadkach oznacza urządzenie przewoźne, ustawiane na stałe blisko odbiorników, a chemia LiFePO4 z deklaracją ponad 5000 cykli tak samo dobrze znosi regularne cyklowanie – przy jednym pełnym cyklu dziennie limit starczyłby na kilkanaście lat. Obie wersje można doładowywać z paneli fotowoltaicznych; limity wejścia PV znajdziesz na kartach produktów i sprawdź je przed dobraniem paneli.
Kiedy wystarczy P5000?
Gdy Twój scenariusz to podtrzymanie domu, a nie zastępowanie sieci. Policzmy profil „cichego backupu” na jawnych założeniach: lodówka bierze w tym przykładzie ok. 100 W podczas pracy sprężarki (to założony pobór podczas cyklu, nie szczyt rozruchowy), pompa i sterownik kotła – ok. 80 W, router – 15 W, oświetlenie LED – 30 W, ładowany laptop – 65 W. Razem niecałe 300 W, więc sufit 2200 W jest wykorzystany w kilkunastu procentach nawet wtedy, gdy wszystko pracuje jednocześnie. W takim domu Pro niczego nie wydłuży ani nie przyspieszy – a 1400 zł zostaje w kieszeni.
Reguła praktyczna: jeśli na liście awaryjnej nie ma ani jednego odbiornika powyżej 2000 W, a suma jednoczesnej pracy nie zbliża się do tej granicy, wybierz P5000 i zamknij temat. W tym profilu wersja podstawowa jest tym samym urządzeniem, tylko tańszym.
Kiedy dopłata do Pro się broni?
Po pierwsze: gdy podczas awarii ma toczyć się normalne życie, z gotowaniem i ciepłą wodą. Wiele urządzeń grzewczych pobiera ok. 2000 W i więcej, więc przy suficie 2200 W praca takiego urządzenia zostawia tylko wąski margines na resztę odbiorników działających jednocześnie, a dwa takie urządzenia naraz zwykle przekraczają limit. Przy 4000 W grzanie i zwykłe domowe tło mieszczą się równocześnie.
Po drugie: warsztat, garaż i pompy – rozruchowe skoki silników potrzebują szczytu, a 8000 W (wg aktualnej karty EU) znosi je z większym zapasem, choć bez podanego czasu udaru to nadal margines, nie gwarancja startu konkretnego silnika. Po trzecie: przyszłość listy odbiorników. Jeśli dziś backup obejmuje lodówkę i router, ale w planach jest hydrofor albo klimatyzacja, tańszy wariant może zrobić się za ciasny już w drugim sezonie – a falownika nie rozbudujesz, w przeciwieństwie do zestawu paneli.
Jak podjąć tę decyzję?
Trzy kroki z kartką w ręku. Raz: spisz odbiorniki, które podczas awarii naprawdę mają działać. Dwa: zsumuj moc tych pracujących jednocześnie i dolicz rozruch urządzeń z silnikiem – dwa-trzy razy moc znamionowa przez ułamek sekundy. Trzy: porównaj wynik z progami 2200 W i 4000 W. Suma poniżej 2000 W wskazuje P5000; regularnie powyżej – Pro; wynik na granicy zostawia wybór Tobie: oszczędność 1400 zł bywa warta odrobiny dyscypliny w kolejności włączania urządzeń.
Jeżeli obok wariantu rozważasz też innych producentów, zestawiliśmy ich podejścia w porównaniu EcoFlow vs Bluetti vs Oukitel – łatwiej najpierw rozstrzygnąć markę, a dopiero potem wersję falownika.
Czy warto dopłacić 1400 zł do Pro
Dla większości domowych scenariuszy awaryjnych rozsądniejszy jest tańszy Oukitel P5000 – profil „lodówka, kocioł, łączność, światło” pracuje w ułamku jego mocy, a 1400 zł różnicy można przeznaczyć na panele albo zostawić w portfelu – dopóki na Twojej liście nie ma grzania i silników.
P5000 Pro wygrywa wszędzie tam, gdzie awaria nie ma zmieniać przyzwyczajeń: kuchnia działa, woda jest ciepła, w garażu da się pracować. Za 20% wyższą cenę dostajesz 82% więcej mocy ciągłej – to dobrze wycenione waty, ale tylko wtedy, gdy masz je czym obciążyć.
Jedno zdanie na wynos: pojemność jest wspólna, więc nie płacisz za „więcej prądu”, lecz za prawo włączania większych urządzeń – dopłać do Pro, jeśli potrafisz te urządzenia wymienić z nazwy.
Pełną analizę użytkową bazowego modelu – z rachunkami dób pracy dla domu – znajdziesz w osobnym omówieniu Oukitel P5000.
Ta sama bateria, 1400 zł różnicy w falowniku
Odbiorniki do ok. 2000 W naraz? Wystarczy P5000 za 6999 zł. Warsztat i grzejące AGD? To argument za Pro z mocą 4000 W za 8399 zł. Zacznij od karty P5000. Porównanie kart producenta - bez własnych pomiarów.
Często zadawane pytania
Czy P5000 Pro pracuje dłużej niż P5000?
Nie – obie wersje mają identyczną baterię 5120 Wh, więc przy tym samym zestawie odbiorników czas pracy jest praktycznie ten sam. Pro potrafi wręcz skrócić czas do rozładowania, bo pozwala podłączyć cięższe obciążenia.
Za co dokładnie płacę 1400 zł więcej?
Za falownik: 4000 W mocy ciągłej zamiast 2200 W oraz 8000 W szczytu zamiast 4000 W wg aktualnej karty EU, a także szybsze ładowanie AC (3200 W wobec 1800 W). Pojemność, chemia ogniw i deklarowana żywotność ponad 5000 cykli pozostają wspólne dla obu wersji.
Czy obie stacje mają tę samą baterię?
Tak – LiFePO4 o pojemności 5120 Wh z deklaracją ponad 5000 cykli w obu wariantach. Różnica masy całych urządzeń to ok. 2 kg: 50 wobec 52 kg.
Kiedy 2200 W przestaje wystarczać?
Gdy odbiornik grzewczy – czajnik, bojler, pralka w fazie grzania – ma pracować równolegle z czymkolwiek innym, albo gdy uruchamiasz urządzenia z twardym rozruchem silnika. Pojedynczy czajnik 2000 W jeszcze się mieści; czajnik z mikrofalówką już nie.
Czy Pro jest trudniejszy w przenoszeniu?
Praktycznie nie – ok. 52 kg wobec ok. 50 kg to różnica bez znaczenia przy sprzęcie, który ustawia się na stałe i przewozi, a nie nosi.
Opracowuje i sprawdza materiały o stacjach zasilania, energii przenośnej i rozwiązaniach off-grid.
Źródła i kontekst
- OUKITEL P5000 - karta produktu producenta
- OUKITEL P5000 Pro - karta produktu producenta
- OUKITEL P5000 Pro EU - instrukcja użytkownika (PDF)
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
