PSE opublikowały 12 sierpnia 2026 r. zestawienie mocy zainstalowanej w KSE na koniec lipca: fotowoltaika (26 820 MW) wyprzedziła już węgiel kamienny o niemal 4 GW, choć niedawno zbliżała się dopiero do 25 GW. Moc to jednak nie energia: w lipcu węgiel dał 53% energii, a fotowoltaika 21%. Do tego dochodzą dane PTPiREE o 1 655 022 mikroinstalacjach – rozkładamy te liczby i pokazujemy, co robić z południową nadwyżką bez magazynu.
Moc zainstalowana w KSE: 78,8 GW, z czego 34% to fotowoltaika
Łączna moc zainstalowana w KSE na koniec lipca 2026 r. to 78,8 GW, z czego fotowoltaika ma 26 820 MW (34%) – przed węglem kamiennym (29%) i wiatrem (14%). Węgiel kamienny i brunatny razem to 40% mocy, czyli więcej niż sama fotowoltaika, ale mniej niż fotowoltaika i wiatr łącznie (48%).
| Źródło | Moc zainstalowana | Udział |
|---|---|---|
| Fotowoltaika | 26 820 MW | 34% |
| Węgiel kamienny | 22 875 MW | 29% |
| Wiatr | 11 346 MW | 14% |
| Węgiel brunatny | 8 379 MW | ok. 11% |
| Gaz | 6 883 MW | 9% |
| Woda | 2 468 MW | 3% |
| Razem KSE | 78,8 GW | 100% |
| Węgiel razem: ok. 31 254 MW (40%). Źródło: zestawienie miesięczne PSE z 12 sierpnia 2026 r. – link do konkretnego pliku/tabeli PSE w momencie pisania był niedostępny (błąd 403), więc dokładny zakres i definicje (moc brutto/netto, ujęcie mikroinstalacji) traktuj jako wymagające potwierdzenia u źródła. | ||
Blisko połowa mocy w systemie zależy więc od pogody: w południe fotowoltaika bywa nadwyżkowa, a po zmierzchu jej udział spada do zera. Zależność opisywaliśmy przy kwietniowych danych PSE.
34% mocy, ale 21% energii: struktura produkcji w lipcu
Od stycznia do lipca 2026 r. elektrownie w Polsce wyprodukowały 102,9 TWh energii. Według cytowanego zestawienia PSE w lipcu węgiel dał 53% energii, a fotowoltaika 21% (pełny rozkład w tabeli) – inny raport, newsletter Forum Energii za ten sam miesiąc, podaje niższy udział węgla (46,3%), co może wynikać z innego zakresu źródeł lub definicji (np. węgiel kamienny osobno vs łącznie z brunatnym); nie traktuj więc tej różnicy jako sprzeczności do rozstrzygnięcia we własnym zakresie, tylko jako sygnał, by przy precyzyjnych porównaniach sprawdzić metodologię konkretnego raportu.
| Źródło | Udział w mocy | Udział w produkcji |
|---|---|---|
| Fotowoltaika | 34% | 21% |
| Wiatr | 14% | 15% |
| Węgiel kamienny | 29% | 35% |
| Węgiel brunatny | ok. 11% | 18% |
| Gaz | 9% | 9% |
| Woda | 3% | 2% |
| Węgiel razem: 40% mocy, 53% produkcji. | ||
Fotowoltaika ma 34% mocy, ale tylko 21% produkcji, bo pracuje kilka godzin dziennie, a jej rzeczywista moc zmienia się w ciągu dnia i roku zależnie od nasłonecznienia, kąta padania słońca i temperatury ogniw – realnie osiąga swój nominalny szczyt tylko w najlepszych warunkach, nie stale. Węgiel z 40% mocy dostarcza 53% energii, bo pracuje też wieczorem i w nocy – gdy fotowoltaika nie może. Część jej produkcji jest też ograniczana poleceniami operatora; o skali tych ograniczeń w lipcu pisaliśmy w newsie o rekordzie ograniczeń OZE.
Mikroinstalacje: 1 655 022 sztuki i coraz większa moc nowej instalacji
Za dużą część 26,82 GW odpowiadają dachy domów. Według PTPiREE na koniec maja 2026 r. w Polsce działały 1 655 022 mikroinstalacje o mocy 14 073,8 MW – przeciętnie ok. 8,5 kW. Na jedną dodatkową mikroinstalację w zestawieniu przypadało w maju 2026 r. średnio 14,20 kW przyrostu mocy (maj 2025: 11,79 kW) – ten wskaźnik liczy przyrost NETTO w danych pięciu OSD i obejmuje też rozbudowy istniejących instalacji, więc nie jest to średnia moc wyłącznie nowo podłączonych systemów. Trend wzrostowy widać w pięciu miesiącach 2026 r. (dane w tabeli), ale to za krótki okres, by nazwać go regułą „każda kolejna partia jest większa”.
| Miesiąc | Nowe mikroinstalacje | Nowa moc | Śr. moc |
|---|---|---|---|
| Styczeń | 3 790 szt. | 39,8 MW | 10,5 kW |
| Luty | 3 183 szt. | 38,1 MW | 12,0 kW |
| Marzec | 5 261 szt. | 67,7 MW | 12,9 kW |
| Kwiecień | 5 206 szt. | 72,3 MW | 13,9 kW |
| Maj | 5 857 szt. | 83,2 MW | 14,2 kW |
| Razem styczeń–maj 2026: 23 297 mikroinstalacji, 301,1 MW. | |||
W ujęciu rocznym liczba nowych mikroinstalacji spada od 2022 r., ale spadek mocy jest łagodniejszy, bo rośnie przeciętna wielkość instalacji – szczegóły w tabeli.
| Rok | Nowe mikroinstalacje | Nowa moc | Śr. moc |
|---|---|---|---|
| 2022 | 356 341 szt. | 3,18 GW | 8,93 kW |
| 2023 | 189 783 szt. | 1,95 GW | 10,29 kW |
| 2024 | 139 617 szt. | 1,50 GW | 10,7 kW |
| 2025 | 92 026 szt. | 1,06 GW | 11,5 kW |
| Dane 2022-2023 skorygowane wg aktualizacji PTPiREE z maja 2026 r. Liczby to przyrost NETTO w zestawieniu pięciu OSD (uwzględnia też rozbudowy istniejących instalacji), nie pełna ewidencja nowych instalacji w całej Polsce. Średnia moc = nowa moc / liczba instalacji (obliczenie własne, PTPiREE). | |||
Magazynów jest wciąż niewiele: na koniec 2025 r. prosumenci mieli ponad 100 tys. (rządowy komunikat potwierdza ten próg na koniec października 2025 r., z czego ponad 60 tys. zainstalowano w samym 2025 r.). To przybliżenie, nie precyzyjny stosunek: zestawiamy tu liczbę magazynów sprzed pięciu miesięcy (koniec 2025) z liczbą mikroinstalacji z maja 2026 r., co daje orientacyjnie około jednego magazynu na kilkanaście mikroinstalacji – dokładna, aktualna na tę samą datę proporcja może się różnić. Można jednak bezpiecznie powiedzieć, że zdecydowana większość dachów z fotowoltaiką wciąż oddaje nadwyżkę do sieci bez możliwości jej przesunięcia w czasie.
Co to oznacza dla Ciebie
Dom z fotowoltaiką bez magazynu
Im więcej mocy w fotowoltaice, tym niższa cena w południe – oddaje ją naraz 1,66 mln mikroinstalacji i farmy. W lipcu 2026 r. RCEm wyniosła 262,88 zł/MWh (ok. 0,26 zł/kWh); po współczynniku 1,23 do depozytu trafia ok. 0,32 zł/kWh, wobec ok. 0,50 zł/kWh netto za energię czynną w taryfie URE 2026 (495,16 zł/MWh). Instalacja 14 kW w południe produkuje wielokrotnie więcej, niż dom zużywa, więc większość trafia do sieci po najniższej cenie. Więcej w raporcie o RCEm i poradniku o autokonsumpcji bez magazynu.
Prosument z magazynem
Magazyn zatrzymuje nadwyżkę z południa i oddaje ją wieczorem, gdy energia z sieci kosztuje najwięcej. Przy nowych instalacjach o mocy 14,20 kW nadwyżka jest większa niż kiedykolwiek – ale program Przydomowe Magazyny Energii (część 2) do faktycznej dopłaty wymaga więcej niż samego minimum 10 kWh: premiowana pojemność nominalna magazynu musi wynosić co najmniej dwukrotność mocy instalacji PV w kWp, więc dla przykładowych 14,2 kWp potrzeba w praktyce co najmniej ok. 28,4 kWh nominalnie, nie tylko ustawowego minimum programu. Same limity dopłaty: do 30% kosztów, maks. 16 000 zł w net-billingu plus do 2 000 zł za falownik hybrydowy lub magazyn spełniający warunki UE (dotyczy też premiowanego falownika, nie tylko magazynu) – nabór według stanu na 23.09.2026 jest planowany na IV kwartał 2026 r. (wcześniej mówiono o III kwartale, więc sprawdź aktualny harmonogram na przydomowemagazyny.gov.pl przed zakupem). Ceny sprawdzisz w raporcie cen magazynów i analizie cen 94 zestawów; katalog z filtrem pojemności – /magazyny/.
Firma z własną instalacją
Profil zużycia firmy pracującej w dzień pokrywa się z produkcją fotowoltaiki lepiej niż profil domu, więc ta sama moc na dachu daje wyższe zużycie własne. Przesuwanie procesów energochłonnych na środek dnia obniża rachunek przede wszystkim wtedy, gdy firma ma własną fotowoltaikę (zastępuje wtedy zakup autokonsumpcją) albo rozlicza się w taryfie dynamicznej czy strefowej, gdzie południe jest tańsze – przy płaskiej stawce (np. C11/G11) samo przesunięcie w czasie niczego nie zmienia w rachunku, bo cena za kWh jest taka sama o każdej porze.
Ile z nadwyżki trafia dziś do sieci po ok. 0,26 zł/kWh i ile zatrzymałby magazyn, policzysz w kalkulatorze oszczędności.
Co dalej: morski wiatr i kolejne dane
Struktura mocy będzie się dalej zmieniać. W lipcu 2026 r. – jak podało Ministerstwo Energii – pierwsza energia z morskiej farmy wiatrowej popłynęła do sieci przez stację PSE Choczewo (wiatr na morzu produkuje też nocą i zimą, uzupełniając słońce). PTPiREE opublikuje dane za czerwiec-lipiec z opóźnieniem, PSE ogłoszą RCEm za sierpień ok. 11. dnia miesiąca, a NFOŚiGW ma otworzyć nabór do drugiej części programu Przydomowe Magazyny Energii – według stanu na 23.09.2026 planowany na IV kwartał 2026 r. (pierwotnie zapowiadano III kwartał).
Podsumowanie
Fotowoltaika jest największym źródłem mocy w Polsce: 26 820 MW i 34% z 78,8 GW w KSE, prawie 4 GW przewagi nad węglem kamiennym. Energię wciąż w większości produkuje węgiel – 53% w lipcu wobec 21% z fotowoltaiki. Na dachach działa 1 655 022 mikroinstalacje o mocy 14 073,8 MW, nowa instalacja ma średnio 14,20 kW, a magazyn ma mniej więcej jeden na piętnaście. Nadwyżka z południa jest tym mniej warta, im więcej fotowoltaiki pracuje obok Ciebie – w lipcu 0,26 zł/kWh.
Ile Twojej nadwyżki trafia do sieci po 0,26 zł/kWh?
Fotowoltaika ma już 34% mocy w KSE, więc południowa nadwyżka jest wyceniana coraz niżej. Kalkulator pokaże, ile z niej zatrzymałby magazyn i ile to daje w złotówkach na rok. Dane PSE i PTPiREE przełożone na Twój dach.
Często zadawane pytania
Czy fotowoltaika jest największym źródłem energii w Polsce?
Największym źródłem mocy zainstalowanej – tak: 26 820 MW, czyli 34% z 78,8 GW w KSE na koniec lipca 2026 r. W produkcji energii nadal prowadzi węgiel: w lipcu dał 53% energii, a fotowoltaika 21%. Moc mówi, ile źródło może dać w szczycie, energia – ile realnie dało przez miesiąc.
Co oznacza średnia moc nowej mikroinstalacji 14,20 kW?
To przyrost mocy przypadający na jedną dodatkową mikroinstalację w danych PTPiREE za maj 2026 r. (w zestawieniu pięciu OSD), o 2,41 kW większy niż rok temu (maj 2025: 11,79 kW) – wskaźnik ten obejmuje też rozbudowy istniejących instalacji, nie tylko zupełnie nowe podłączenia, więc nie jest to ściśle średnia moc „nowej instalacji” jednego prosumenta. Jest jednak wyraźnie większy od średniej całego parku (ok. 8,5 kW), co pokazuje kierunek trendu: instalacja tej wielkości w słoneczne południe może produkować znacznie więcej, niż dom zużywa, więc bez magazynu spora część trafia do sieci po najniższej cenie doby.
Dlaczego wzrost mocy fotowoltaiki obniża cenę w południe?
Bo wszystkie instalacje produkują w tych samych godzinach, a popyt w tym czasie jest ograniczony. Nadmiar obniża cenę rynkową, a w skrajnych momentach operator ogranicza produkcję farm. Prosument widzi to w RCEm: za lipiec 2026 r. wyniosła 262,88 zł/MWh, czyli ok. 0,26 zł/kWh – wobec ok. 0,50 zł/kWh netto za energię czynną w taryfie.
Ilu prosumentów ma magazyn energii?
Na koniec października 2025 r. w Polsce działało ponad 100 tys. magazynów (rządowy komunikat), z czego ponad 60 tys. zainstalowano w samym 2025 r. Zestawione z 1 655 022 mikroinstalacjami z maja 2026 r. (inna data, więc to przybliżenie, nie precyzyjny stosunek na ten sam dzień) daje to orientacyjnie mniej więcej jeden magazyn na kilkanaście mikroinstalacji. Program Przydomowe Magazyny Energii (część 2) dopłaca do 30% kosztów magazynu od 10 kWh (premiowana pojemność musi w praktyce wynosić co najmniej dwukrotność mocy PV w kWp), maksymalnie 16 000 zł w net-billingu – nabór planowany, według stanu na 23.09.2026, na IV kwartał 2026 r.
Własny bilans nadwyżki, zużycia i pojemności magazynu ułożysz w Mój plan.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
