Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Testy i Recenzje EnergyDock

Dyness Tower T14 – analiza magazynu bateryjnego bez falownika

9 min czytania
Dyness Tower T14 - wysokonapięciowa wieża bateryjna LiFePO4 o pojemności 14,21 kWh, bez falownika w zestawie

Wynik sprawności pochodzi z niezależnego testu HTW Berlin opisanego niżej (dotyczy on jednej konkretnej pary bateria plus falownik, nie każdej z ponad 25 kompatybilnych kombinacji), a ceny z ofert kilku sprzedawców obserwowanych w sierpniu 2026, nie z cennika producenta.

Skoro w pudełku nie znajdziesz falownika ani bramki zasilania awaryjnego, decyzja zakupowa zaczyna się w innym miejscu niż przy zamkniętym systemie all-in-one w stylu Sigenergy: Dyness Tower T14 najpierw musi mieć z czym pracować. Punktem wyjścia jest więc kompatybilny falownik hybrydowy HV – już zainstalowany albo dobrany osobno – a dopiero potem sama wieża T14.

Dwa scenariusze, dwa różne wyniki. Pierwszy: kupujesz samą baterię, licząc, że jakoś zadziała z Twoim falownikiem – i ryzykujesz zestaw, który się nie uruchomi. Drugi: sprawdzasz listę kompatybilności, dobierasz falownik świadomie – i dostajesz jedną z tańszych kilowatogodzin na rynku, potwierdzoną niezależnym testem, a nie tylko kartą katalogową producenta.

Dlaczego to nie system all-in-one

System all-in-one, czyli zamknięte jedno pudełko, integruje baterię, falownik hybrydowy i bramkę zasilania awaryjnego w jednej obudowie od jednego producenta. Sigenergy SigenStor to typowy przykład: kupujesz komplet, instalator podłącza go do fotowoltaiki i sieci. Dyness Tower T14 działa inaczej. To bateria wysokonapięciowa podłączana po stronie DC do już istniejącego albo osobno dobranego falownika hybrydowego, moduł, który zapewnia pojemność i BMS (system zarządzania baterią), ale moc ładowania, rozładowania i obsługę zasilania awaryjnego wyznacza falownik, nie sama wieża.

Dla kupującego oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, cena samej baterii nie jest ceną całego systemu, do inwestycji trzeba doliczyć falownik i montaż. Po drugie, backup podczas awarii zasilania zależy od możliwości Twojego falownika, nie od T14 samej w sobie, dlatego na starcie sprawdź, czy Twój model faktycznie obsługuje pracę wyspową.

Parametry Dyness Tower T14

Konstrukcja T14 to cztery moduły bateryjne HV9637 spięte w jedną wieżę, po 96 V i 37 Ah każdy, czyli 3,55 kWh na moduł. Razem dają 14,21 kWh pojemności nominalnej i około 13,5 kWh użytecznej przy głębokości rozładowania (DoD) 95 procent, czyli udziale pojemności, jaką bezpiecznie wykorzystujesz bez skracania żywotności ogniw.

Parametr Wartość
Pojemność nominalna 14,21 kWh
Pojemność użyteczna (95% DoD) ok. 13,5 kWh
Napięcie nominalne 384 V DC (zakres 336-438 V)
Budowa 4 moduły HV9637 (96 V / 37 Ah, 3,55 kWh każdy)
Maks. moc ciągła ładowania/rozładowania 8,52 kW
Prąd rozładowania 18,5 A nominalnie, 37 A maksymalnie
Chemia ogniw LiFePO4
Żywotność min. 6000 cykli przy 90% DoD
Sprawność ładowania/rozładowania powyżej 95%
Szczelność obudowy IP54 (jeden sprzedawca podaje IP65, rozbieżność niepotwierdzona)
Temperatura pracy -10°C do +50°C
Wymiary 504 x 380 x 1100 mm
Waga 187 kg
Certyfikaty TÜV, CE, IEC 62619, UN38.3

Karta katalogowa Dyness podaje szczelność obudowy IP54: pierwsza cyfra (5) oznacza ochronę przed szkodliwym gromadzeniem się pyłu, nie pełną pyłoszczelność – tę oznacza dopiero klasa 6 – a druga (4) ochronę przed bryzgami wody z dowolnego kierunku, ale nie przed silnym strumieniem. Jeden ze sprzedawców reklamuje wyższą klasę IP65 bez niezależnego potwierdzenia, więc traktuj IP54 jako parametr pewny, a IP65 jako coś do zweryfikowania jeszcze na etapie oferty. Certyfikaty TÜV (zgodność z normami bezpieczeństwa UE), CE, IEC 62619 (norma bezpieczeństwa ogniw litowych w zastosowaniach stacjonarnych) i UN38.3 (dopuszczenie do transportu) potwierdzają standardowe testy bezpieczeństwa wymagane na rynku europejskim.

Niezależny test HTW Berlin

Stromspeicher-Inspektion to coroczny, niezależny test magazynów energii prowadzony przez HTW Berlin, niemiecką uczelnię techniczną, która mierzy sprawność systemów bateryjnych w warunkach laboratoryjnych, poza kontrolą producentów. W edycji 2024 Dyness Tower T14 w parze z falownikiem KOSTAL PLENTICORE plus G2 10 uzyskał 94,2% wskaźnika systemowego SPI (syntetycznej miary sprawności całego układu, obejmującej straty ładowania, rozładowania i zużycie własne elektroniki, nie bezpośredniego pomiaru sprawności samej baterii) oraz ocenę efektywności energetycznej B.

Test HTW Berlin łączył T14 z falownikiem KOSTAL PLENTICORE plus G2 10, więc wynik 94,2% (SPI, nie sprawność samej baterii) opisuje tę konkretną parę urządzeń, nie każdą możliwą kombinację z listy ponad 25 kompatybilnych falowników. Wynik Twojego zestawu z Deye, GoodWe czy Solis może się różnić. To jednak różnica jakościowa wobec większości kart katalogowych na rynku magazynów, gdzie sprawność powyżej 95 procent pochodzi wyłącznie od producenta i nie da się jej zweryfikować z zewnątrz. Wynik niezależnego testu nie zastępuje karty katalogowej, ale ją uzupełnia: SPI 94,2% i klasa B dla pary z KOSTAL pokazują, że sprawność całego układu w praktyce nie jest liczbą wyrwaną z powietrza – to jednak inny wskaźnik niż deklarowana przez producenta sprawność ładowania/rozładowania samej baterii (powyżej 95%), więc nie należy ich ze sobą utożsamiać.

Z jakim falownikiem połączyć T14

Lista kompatybilności Dyness obejmuje ponad 25 marek falowników hybrydowych HV, w tym Deye, GoodWe i Solis, czyli marki obecne w ofercie EnergyDock. To duża zaleta, jeśli masz już fotowoltaikę z jednym z tych falowników: T14 dokładasz jako baterię DC bez wymiany reszty instalacji.

Który konkretnie model wybrać, zależy od Twojej instalacji, nie od nas. Falownik musi obsługiwać architekturę wysokonapięciową w zakresie napięcia pracy T14 (336-438 V) i mieć wolne wejście bateryjne o odpowiednim limicie mocy, a jeśli zależy Ci na zasilaniu awaryjnym, sprawdź, czy dany model faktycznie przełącza się w tryb pracy wyspowej. Aktualną listę kompatybilnych falowników znajdziesz na stronie producenta, na etapie wyboru porównaj ją ze swoją instalacją albo skonsultuj z instalatorem.

Rozbudowa i warianty pojemności

T14 to środkowy wariant w linii Tower, która obejmuje pięć pojemności zbudowanych na tej samej konstrukcji modułowej.

Wariant Pojemność nominalna
Tower T7 7,1 kWh
Tower T10 10,66 kWh
Tower T14 14,21 kWh
Tower T17 17,76 kWh
Tower T21 21,31 kWh

Różnica między wariantami to liczba modułów HV9637 w stosie, więc wybór sprowadza się do tego, ile kilowatogodzin realnie potrzebujesz wieczorem. Rozbudowa nie kończy się na jednej wieży: producent dopuszcza połączenie do 12 wież równolegle, co przy modelu T14 daje maksymalnie 12×14,21≈170,52 kWh nominalnie w klastrze (255,72 kWh dotyczyłoby wariantu T21, nie T14). To skala dla większych instalacji domowych z wysokim zużyciem albo zastosowań komercyjnych, nie dla przeciętnego gospodarstwa, ale pokazuje, że architektura ma zapas.

Gwarancja

Standardowa gwarancja na Dyness Tower T14 to 7 lat. Producent deklaruje możliwość wydłużenia jej do 10 lat po zarejestrowaniu produktu, ale dokładne warunki tego wydłużenia dla rynku polskiego i europejskiego nie są jednoznacznie potwierdzone w dostępnych materiałach. Jedna z hurtowni w Polsce reklamuje wprost 10 lat gwarancji, jednak nie znaleźliśmy niezależnego potwierdzenia tego zapisu ani szczegółowych warunków rejestracji. Nim sfinalizujesz zakup, poproś sprzedawcę o pisemne potwierdzenie długości gwarancji i warunków jej wydłużenia – to jedna z niewielu rzeczy w tej analizie, której nie rozstrzygnie sama karta katalogowa.

Ile to kosztuje

Dyness nie publikuje oficjalnego cennika detalicznego, więc poniższe liczby to ceny obserwowane u kilku sklepów i hurtowni, nie cennik producenta, nasza cena ani wynik formalnego badania rynku. Według cen obserwowanych w 2026 roku (sierpień) sam moduł bateryjny T14, bez falownika i montażu, kosztował w Polsce od około 8600 do 11 500 zł zależnie od sprzedawcy, a na rynku unijnym od około 2300 do 2600 EUR; sprzedawcy podawali te ceny różnie, zwykle brutto, ale bez jednolitego oznaczenia u wszystkich, więc traktuj kwoty orientacyjnie. Rozpiętość bierze się z marży dystrybutora, dostępności magazynowej i tego, czy w cenie jest już wysyłka.

Do tej kwoty musisz doliczyć falownik, jeśli go nie masz, oraz montaż, bo powyższa cena dotyczy wyłącznie samego modułu bateryjnego. Najczęstszy błąd przy takich zestawieniach to porównanie cen z różnych poziomów: upewnij się, że cena z konkurencyjnej oferty też dotyczy samej baterii, a nie kompletnego zestawu z falownikiem.

Dla kogo TAK, dla kogo NIE

TAK, jeśli spełniasz choć część poniższych warunków:

  • masz już falownik hybrydowy HV jednej z ponad 25 kompatybilnych marek, na przykład Deye, GoodWe albo Solis, i chcesz dołożyć magazyn bez wymiany reszty instalacji;
  • liczy się dla Ciebie koszt kilowatogodziny i niezależnie potwierdzona sprawność, a nie tylko marketing producenta;
  • planujesz rozbudowę pojemności w czasie, bo architektura modułowa i klastrowa na to pozwala;
  • montaż w pomieszczeniu (garaż, kotłownia) Ci odpowiada, bo IP54 nie jest przeznaczone na otwartą przestrzeń bez osłony.

NIE, jeśli:

  • nie masz falownika hybrydowego i szukasz gotowego systemu od ręki, bez dobierania komponentów, wtedy bliżej Ci do rozwiązania all-in-one typu Sigenergy;
  • oczekujesz jednej gwarancji obejmującej całość systemu, baterię i falownik razem;
  • potrzebujesz montażu na zewnątrz bez dodatkowej osłony, bo rozbieżność IP54/IP65 wymaga wyjaśnienia przed wyborem modelu;
  • warunki wydłużonej gwarancji do 10 lat muszą być dla Ciebie pisemnie potwierdzone przed umową, a sprzedawca nie jest w stanie tego zrobić.
Bateria wymaga falownika

Zobacz gotowe zestawy magazyn plus falownik

Jeśli masz już kompatybilny falownik HV, na przykład Deye, GoodWe albo Solis, dobierz do niego samą baterię. Jeśli zaczynasz od zera, prościej wybrać gotowy zestaw z falownikiem w komplecie.

Zobacz Dyness Tower T14 Policz pojemność magazynu do domu

Często zadawane pytania

Czy Dyness Tower T14 to kompletny system z falownikiem w zestawie?

Nie. To sam moduł bateryjny wysokiego napięcia, montowany po stronie DC do osobno dobranego falownika hybrydowego HV. Falownik musisz mieć już zainstalowany albo kupić oddzielnie, na przykład jedną z ponad 25 kompatybilnych marek, w tym Deye, GoodWe czy Solis.

Ile realnie energii oddaje T14 w codziennym użytkowaniu?

Około 13,5 kWh przy głębokości rozładowania 95 procent, mimo że pojemność nominalna wynosi 14,21 kWh. Różnica to margines bezpieczeństwa, który chroni ogniwa LiFePO4 i wiąże się z deklarowaną żywotnością powyżej 6000 cykli.

Czym jest test HTW Berlin i czy można mu ufać bardziej niż karcie katalogowej?

To niezależny, coroczny test magazynów energii prowadzony przez niemiecką uczelnię techniczną HTW Berlin, poza kontrolą producentów. Wynik 94,2% wskaźnika systemowego (SPI) i ocena B dotyczą pary T14 z falownikiem KOSTAL PLENTICORE plus G2 10, zmierzonej niezależnie od producenta – to jednak inny wskaźnik niż deklarowana przez Dyness sprawność ładowania/rozładowania samej baterii (powyżej 95%), nie jego bezpośrednie potwierdzenie. Mimo to odróżnia to T14 od modeli opisywanych wyłącznie danymi własnymi producenta.

IP54 czy IP65? Jaka jest faktyczna szczelność obudowy?

Oficjalna karta katalogowa Dyness podaje IP54: ochronę przed szkodliwym gromadzeniem się pyłu (nie pełną pyłoszczelność, którą oznacza dopiero klasa 6) oraz przed bryzgami wody z dowolnego kierunku. Jeden ze sprzedawców reklamuje IP65, ale nie znaleźliśmy niezależnego potwierdzenia tej wyższej klasy, więc przed montażem na zewnątrz albo w wilgotnym pomieszczeniu zweryfikuj to bezpośrednio ze sprzedawcą.

Czy gwarancja na T14 to 7 czy 10 lat?

Standardowo 7 lat, z możliwością wydłużenia do 10 lat po rejestracji produktu, ale dokładne warunki tego wydłużenia dla Polski i Unii Europejskiej nie są jednoznacznie potwierdzone. Poproś sprzedawcę o pisemne potwierdzenie długości gwarancji, zanim domkniesz zamówienie.

Czy mogę rozbudować magazyn o kolejne wieże w przyszłości?

Tak. Producent dopuszcza połączenie do 12 wież Tower równolegle, co przy modelu T14 daje maksymalnie 12×14,21≈170,52 kWh nominalnie w klastrze (255,72 kWh dotyczyłoby wariantu T21, nie T14) – to skala typowa dla większych instalacji albo zastosowań komercyjnych, nie przeciętnego domu jednorodzinnego.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Bateria wymaga falownika

Zobacz gotowe zestawy magazyn plus falownik

Jeśli masz już kompatybilny falownik HV, na przykład Deye, GoodWe albo Solis, dobierz do niego samą baterię. Jeśli zaczynasz od zera, prościej wybrać gotowy zestaw z falownikiem w komplecie.

Zobacz Dyness Tower T14 Policz pojemność magazynu do domu
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst