Na papierze te trzy stacje wyglądają jak jeden produkt w trzech obudowach: około 2 kWh pojemności w ogniwach LiFePO4, 2400-2500 W mocy ciągłej i tryb UPS, który po zaniku sieci przejmuje zasilanie podłączonych urządzeń. Różnice siedzą w rubrykach łatwych do przeoczenia – wadze, mocy wejścia solarnego, możliwości rozbudowy – i przede wszystkim w cenie. Oukitel P2001E Plus kosztuje u nas w chwili publikacji ok. 2999 zł, Allpowers R2500 – ok. 3157 zł w benchmarku rynkowym, a za Bluetti AC200L zapłacisz zwykle wyraźnie więcej, choć stabilnej polskiej ceny nie sposób dziś wskazać.
Najczęstszy błąd na tej półce to dopłacanie tysiąca złotych lub więcej za funkcje, których nigdy nie włączysz, choć stacja ma służyć głównie jako UPS i zapas na awarie: router, monitoring, lodówka. Rozbieramy karty produktowe wszystkich trzech modeli i pokazujemy, komu dopłata do Bluetti faktycznie się opłaci, a komu wystarczy najtańszy spośród dwóch modeli z potwierdzoną ceną.
Jak porównujemy i co z ceną Bluetti?
Porównanie opiera się na oficjalnych kartach produktowych Bluetti, Oukitel i Allpowers; gdy jakiegoś parametru w karcie brakuje, piszemy to wprost zamiast zgadywać. Ceny Oukitel i Allpowers pochodzą z benchmarku polskich ofert z fakturą VAT ze stanem na 20 lipca 2026 i każdą z nich czytaj jako „w chwili publikacji ok. X zł” – rynek stacji przecenia modele o setki złotych w skali miesiąca.
Z ceną AC200L jest kłopot: w polskich sklepach trudno o jednoznaczną, powtarzalną ofertę, więc konkretnej kwoty nie podajemy – byłaby zgadywaniem. W zestawieniach, które obserwujemy, model ten wypada zwykle wyraźnie drożej niż P2001E Plus i R2500 i tak go tu traktujemy: jako stację, której dopłatę trzeba uzasadnić parametrami, nie odwrotnie.
Trzy stacje 2 kWh obok siebie: tabela parametrów
| Parametr | Bluetti AC200L | Oukitel P2001E Plus | Allpowers R2500 |
|---|---|---|---|
| Pojemność | 2048 Wh | 2048 Wh | 2016 Wh |
| Moc ciągła AC | 2400 W (podbicie do 3600 W) | 2400 W | 2500 W |
| Waga | 28,3 kg | 22 kg | 27 kg |
| UPS / aplikacja | tak / tak | tak / Wi-Fi i Bluetooth | tak / Wi-Fi i Bluetooth |
| Ładowanie AC | 2400 W, ok. 45 min do 80% | 1800 W (wg karty EU) | wg karty produktu |
| Wejście solarne | do 1200 W | do 500 W (wg karty EU) | do 1000 W (12-150 V) |
| Rozbudowa | do 8192 Wh | brak w analizowanej karcie | brak w analizowanej karcie |
| Cena (ok., 20.07.2026) | brak stabilnej oferty PL, zwykle wyraźnie drożej | 2999 zł | 3157 zł |
W parametrach bazowych – pojemności i mocy – te stacje są bliźniacze; różnicę robią ładowanie, wejście solarne i rozbudowa, czyli rubryki, w których AC200L ma najwięcej do pokazania. Całe porównanie sprowadza się więc do jednego pytania: czy z którejś z tych przewag skorzystasz, czy zapłacisz za rezerwę na papierze.
Tryb UPS w praktyce: router, monitoring, lodówka
Tryb UPS oznacza, że urządzenia wpięte przez stację normalnie pracują na prądzie z sieci, a po jego zaniku stacja przełącza je na baterię – bez Twojej obecności i bez rozładowywania ogniw na co dzień. Do routera, oświetlenia i lodówki każdy z trzech modeli nadaje się bez zastrzeżeń. Czas przełączania bywa natomiast różny między modelami i wersjami regionalnymi, a producenci podają go niejednolicie – jeśli stacja ma podtrzymywać sprzęt wrażliwy na mikroprzerwy, na przykład komputer stacjonarny w trakcie pracy albo serwer NAS, sprawdź deklarowaną wartość w karcie tej wersji, którą zamawiasz.
Router (10 W) plus rejestrator z dwiema kamerami (25 W) to 35 W ciągłego poboru. W uproszczonym modelu przy 85% sprawności falownika 2048 Wh dałoby to ok. 50 godzin pracy – ale to ogólny szacunek: instrukcja producenta Bluetti dla AC200L (DoD 95%, sprawność 93%, pobór własny stacji ok. 12 W) daje przy tym samym obciążeniu 35 W wynik ok. 38,5 godziny, wyraźnie niższy właśnie przez pobór własny i głębokość rozładowania pominięte w uproszczonym modelu; dla P2001E Plus i R2500 analogicznych danych producenta nie mamy. Dołóż do zestawu lodówkę o średnim poborze 70 W (łącznie 105 W), a uproszczony czas skróci się do ok. 16-17 godzin – realny wynik konkretnego modelu również może być niższy. W samym modelu energii różnica między 2048 a 2016 Wh wynosi około 47 minut przy 35 W i około 16 minut przy 105 W – niewiele wobec dziesiątek godzin całkowitego czasu, ale rzeczywiste różnice sprawności i poboru własnego między modelami mogą być większe niż ta czysto pojemnościowa kalkulacja. Jak zbudować takie zabezpieczenie od zera, opisujemy w poradniku o UPS dla routera i monitoringu.
Bluetti AC200L: najbogatsza karta, najmniej pewna cena
Specyfikacyjnie AC200L to najmocniejszy zawodnik zestawienia: ładowanie z gniazdka mocą 2400 W (ok. 45 minut do 80%), wejście solarne do 1200 W, podbicie mocy do 3600 W dla odbiorników grzewczych i rozbudowa dodatkowymi bateriami do 8192 Wh. Jeżeli planujesz system, który z czasem urośnie do rozmiaru małego magazynu energii, to argument realny – ani P2001E Plus, ani R2500 w analizowanych kartach takiej rozbudowy nie deklarują (choć karta EU P2001E Plus potwierdza własny komplet cech: 22 kg, ładowanie AC 1800 W, solar do 500 W i aplikację Wi-Fi/Bluetooth). Dojrzała aplikacja i rozpoznawalna marka dopełniają obraz.
Koszty są dwa. Pierwszy: 28,3 kg – najcięższa stacja w zestawieniu, bardziej do postawienia na stałe niż do noszenia. Drugi: cena, której w Polsce nie da się dziś przewidzieć – rozstrzelone oferty oznaczają, że łatwo przepłacić względem wartości rynkowej. Nasza reguła brzmi: dopłata do AC200L broni się wtedy, gdy z rozbudowy, ładowania 45-minutowego albo solaru ponad 1 kW skorzystasz w pierwszym roku. Więcej o samym modelu – z rachunkami dla pracy w terenie – piszemy w analizie parametrów AC200L.
Oukitel P2001E Plus: te same 2048 Wh i 2400 W, niżej wyceniony niż R2500
P2001E Plus ma identyczną pojemność co Bluetti (2048 Wh, LiFePO4) i tę samą moc ciągłą 2400 W, a kosztuje w chwili publikacji ok. 2999 zł – ok. 1,46 zł za watogodzinę, mniej niż R2500 przy przyjętych cenach; bez porównywalnej ceny AC200L nie rozstrzygamy, który z trzech modeli jest najtańszy. Tryb UPS jest na pokładzie, więc scenariusz „stacja czuwa przy routerze i lodówce” realizuje w całości. To wybór dla kupującego, który potrafi nazwać swój przypadek użycia i nie chce płacić za rubryki spoza niego.
Karta EU tej wersji podaje też wagę (22 kg), ładowanie AC (1800 W) i wejście solarne (do 500 W) – wyraźnie niższe niż u AC200L, więc jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu czy większych panelach, to realna różnica na korzyść droższych modeli w zestawieniu. Ewentualny tryb podbicia mocy zależy od wersji – sprawdź go w karcie produktu przed zamówieniem. Pełną analizę użytkową modelu, razem z odpowiedzią na pytanie, kiedy zamiast Plus opłaca się mocniejsza wersja Pro, znajdziesz w analizie P2001E Plus.
Allpowers R2500: najwyższa moc ciągła i solar 1000 W
R2500 wyróżnia się falownikiem 2500 W – o 100 W więcej niż u konkurentów – oraz wejściem solarnym do 1000 W przy szerokim zakresie napięcia 12-150 V, co upraszcza dobór paneli i łączenie ich szeregowo. Waży 27 kg, ma tryb UPS i aplikację Wi-Fi/Bluetooth, a w benchmarku kosztuje ok. 3157 zł (1,57 zł/Wh). Jeśli stacja ma latem pracować na działce z panelami, a zimą czuwać w domu jako UPS, ten profil jest z całej trójki najbardziej uniwersalny.
Jedna uwaga zakupowa: na rynku funkcjonuje też wariant R2500 V2 o pojemności 1920 Wh, zwykle przy zbliżonej cenie. Sprawdź w ofercie dokładne oznaczenie wersji – różnica w zapasie energii sięga prawie 100 Wh. Parametry modelu rozkładamy na czynniki w analizie R2500.
Rachunek ceny: watogodziny i koszt ładowania
Podziel cenę przez pojemność: P2001E Plus – 2999 zł / 2048 Wh ≈ 1,46 zł/Wh; R2500 – 3157 zł / 2016 Wh ≈ 1,57 zł/Wh. Dla AC200L tego rachunku uczciwie zrobić się nie da – bez stabilnej ceny każdy wynik byłby fikcją; wiemy tyle, że przy kwotach wyraźnie wyższych watogodzina wychodzi odpowiednio drożej. Między dwoma tańszymi modelami różnica w cenie całkowitej to 158 zł, więc nie ona rozstrzyga – rozstrzyga profil: moc i solar (R2500) kontra najniższy próg wejścia (P2001E Plus).
Druga strona rachunku to koszt jednego pełnego naładowania. Przy założonej cenie energii 1,10 zł/kWh to ok. 2,25 zł, a po doliczeniu strat ładowania (o ile sprawność przekracza około 75%) – poniżej 3 zł; przy taryfie z tańszą nocą jeszcze mniej. To jednak nie to samo, co pełny koszt eksploatacji: żadna karta nie podaje w porównywalny sposób poboru własnego w trybie UPS/standby ani liczby cykli, więc różnic w tym zakresie między trójką nie zmierzyliśmy. Kompletny rachunek dla różnych taryf rozpisaliśmy w artykule ile kosztuje naładowanie stacji zasilania. Wniosek: sam koszt jednego naładowania jest w tej klasie niewielki i nie różnicuje trójki – ale to nie dowodzi równych kosztów utrzymania w trybie UPS.
Dla kogo TAK, dla kogo NIE – model po modelu
- Bluetti AC200L – TAK, jeśli planujesz rozbudowę do 8 kWh, ładujesz stację „w oknie” między awariami albo masz panele o mocy ponad 1 kW. NIE, jeśli kupujesz pierwszą stację pod router i lodówkę – zapłacisz za rezerwę, której nie dotkniesz, i to po cenie trudnej do zweryfikowania.
- Oukitel P2001E Plus – TAK, jeśli chcesz najtańszego wejścia (spośród dwóch modeli z potwierdzoną ceną) w pełne 2 kWh z UPS-em i wiesz, że Twoje odbiorniki mieszczą się w 2400 W. NIE, jeśli od początku planujesz system z dużym polem paneli – wtedy porównaj wejścia solarne w kartach produktów.
- Allpowers R2500 – TAK, jeśli stacja ma łączyć rolę letniego zasilania działki (solar do 1000 W) z zimowym czuwaniem przy domowej elektronice. NIE, jeśli liczy się każdy kilogram przy przenoszeniu – 27 kg to sprzęt raczej do wożenia i stawiania niż noszenia.
Werdykt: kiedy dopłata się broni
Kupujesz pierwszą stację 2 kWh do domu, głównie jako UPS i zapas na awarie? Bierz Oukitel P2001E Plus – te same 2048 Wh i 2400 W co u droższej konkurencji, w najniższej udokumentowanej cenie zestawienia spośród dwóch modeli z podaną ceną (ok. 2999 zł w chwili publikacji). Stacja ma pracować z panelami i cięższym sprzętem? Dopłać 158 zł do Allpowers R2500 za falownik 2500 W i solar 1000 W. AC200L zostaje wyborem dla planujących rozbudowę do 8 kWh i ceniących ładowanie do 80% w ok. 45 minut – pod warunkiem, że znajdziesz uczciwą polską ofertę i policzysz, ile ta rezerwa naprawdę kosztuje.
Spisz na kartce odbiorniki, które stacja ma podtrzymać, zsumuj ich pobór i sprawdź wynik w kalkulator przenośnej stacji, a modele i aktualne ceny porównaj w katalogu stacji. Szersze tło tej półki – z Pecronem E2400 i Oscalem PowerMax 2400 Pro w składzie – znajdziesz w porównaniu stacji 2 kWh.
Tryb UPS bez dopłaty za rozbudowę
Spośród dwóch modeli z udokumentowaną ceną najtaniej wychodzi Oukitel P2001E Plus: ok. 2999 zł za 2048 Wh, czyli 1,46 zł za watogodzinę - bez czekania na stabilną ofertę Bluetti w Polsce.
Często zadawane pytania
Czy Bluetti AC200L jest lepszy od Oukitel P2001E Plus?
Ma bogatszą kartę: ładowanie 2400 W do 80% (nie do pełna), solar do 1200 W, podbicie mocy 3600 W i rozbudowę do 8192 Wh – przy identycznej pojemności i tej samej mocy ciągłej. Jeśli nie planujesz rozbudowy ani paneli ponad 1 kW, ta przewaga zostaje na papierze, a różnica w cenie w Twojej kieszeni.
Która stacja 2 kWh z UPS jest najtańsza?
Spośród dwóch modeli z udokumentowaną ceną – w naszym benchmarku z 20 lipca 2026 – Oukitel P2001E Plus: ok. 2999 zł, czyli 1,46 zł za watogodzinę. Allpowers R2500 kosztuje ok. 3157 zł (1,57 zł/Wh); dla Bluetti AC200L nie znaleźliśmy stabilnej polskiej oferty, więc nie można wykluczyć okazjonalnie niższej ceny.
Ile kosztuje Bluetti AC200L w Polsce?
Konkretnej kwoty nie podajemy, bo w polskich sklepach brakuje jednoznacznej, powtarzalnej oferty – w obserwowanych zestawieniach model wypada zwykle wyraźnie drożej niż P2001E Plus i R2500. Porównaj kilka źródeł i upewnij się, że oferta dotyczy wersji EU z fakturą VAT.
Czy tryb UPS w tych stacjach zastąpi klasyczny UPS komputerowy?
Do routera, monitoringu i lodówki – tak, i to z wielogodzinnym zapasem: zestaw 35 W pociągnie na 2 kWh ok. 50 godzin w uproszczonym modelu (dla AC200L instrukcja producenta z uwzględnieniem poboru własnego i głębokości rozładowania daje niżej, ok. 38,5 godziny). Przy sprzęcie wrażliwym na mikroprzerwy sprawdź deklarowany czas przełączania w karcie konkretnej wersji, bo producenci podają różne wartości.
Czym różni się Allpowers R2500 od wersji V2?
Pojemnością: standardowy R2500 ma 2016 Wh, wariant V2 – 1920 Wh, zwykle w podobnej cenie. Sprawdź dokładne oznaczenie wersji w ofercie, żeby nie zapłacić tyle samo za mniejszy zapas energii.
Opracowuje i sprawdza materiały o stacjach zasilania, energii przenośnej i rozwiązaniach off-grid.
Źródła i kontekst
- Bluetti AC200L - oficjalna karta produktu
- Oukitel P2001 Plus - oficjalna karta produktu (EU)
- Allpowers R2500 - oficjalna karta produktu
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
