Pytanie „czy fotowoltaika bez magazynu jeszcze się opłaca” wraca co roku, ale w 2026 r. ma nową treść. Prosument w net-billingu nie sprzedaje już energii po stałej cenie: dostaje za nią tyle, ile w danym miesiącu warta jest energia oddawana w południe, a to najtańsza pora doby. Poniżej liczymy na realnych RCEm z siedmiu miesięcy 2026 r., ile zostaje w kieszeni przy typowym domu, i wskazujemy próg, od którego magazyn przestaje być dodatkiem, a staje się warunkiem sensownego zwrotu.
Co zmieniło się w rozliczeniu w 2026 r.
Od 1 kwietnia 2022 r. nowi prosumenci rozliczają się w net-billingu. Dla instalacji zgłoszonych do 30 czerwca 2024 r. domyślnym modelem jest RCEm (rynkowa miesięczna cena energii) z możliwością wyboru rozliczenia godzinowego po cenie RCE; dla prosumentów, którzy zaczęli wprowadzać energię do sieci od 1 lipca 2024 r., rozliczenie godzinowe RCE jest obowiązkowe, nie opcjonalne. Ten artykuł liczy na modelu RCEm – sprawdź datę własnego przyłączenia, zanim zastosujesz poniższe liczby do swojej instalacji. Wartość energii oddanej trafia na depozyt prosumencki i podnosi ją współczynnik 1,23. Depozytem płacisz wyłącznie za energię czynną pobraną z sieci; opłaty dystrybucyjne, mocową, OZE i kogeneracyjną płacisz zawsze z własnej kieszeni. Nadwyżka depozytu niewykorzystana przez 12 miesięcy jest zwracana tylko do 20% wartości energii oddanej w danym miesiącu (30% przy rozliczeniu godzinowym), a reszta przepada – mechanizm rozkładamy w tekście o tym, jak powstaje i kiedy przepada depozyt.
Kluczowa dla opłacalności jest sama RCEm. Poniżej wartości opublikowane przez PSE za siedem miesięcy 2026 r. (luty po korekcie z 11 czerwca).
| Miesiąc 2026 | RCEm (zł/MWh) | Wartość 1 kWh oddanej ×1,23 (zł) |
|---|---|---|
| styczeń | 551,96 | 0,68 |
| luty | 331,39 | 0,41 |
| marzec | 191,95 | 0,24 |
| kwiecień | 132,92 | 0,16 |
| maj | 191,37 | 0,24 |
| czerwiec | 273,20 | 0,34 |
| lipiec | 262,88 | 0,32 |
| średnia I–VII | 276,52 | 0,34 |
Instalacja fotowoltaiczna produkuje ok. 70% rocznej energii między kwietniem a wrześniem – powyżej mamy opublikowane dane tylko do lipca (RCEm za sierpień, opublikowana 11 września, wyniosła 294,53 zł/MWh, czyli powyżej przedziału kwiecień–lipiec, więc sezon nie kończy się na najniższych cenach). Wysoka styczniowa cena 551,96 zł/MWh dotyczy miesiąca, w którym 6-kilowatowa instalacja oddaje do sieci kilkadziesiąt kilowatogodzin. Do dalszych obliczeń przyjmujemy założenie szacunkowe ok. 250 zł/MWh jako przybliżenie średniej ważonej realną, godzinową produkcją instalacji (nie jest to średnia ważona faktycznie policzona z danych eksportu) – czyli 0,31 zł za 1 kWh oddaną po współczynniku 1,23. Pełny wykaz miesięcznych wartości i ich przeliczenie na depozyt znajdziesz w tabeli RCEm z depozytami.
Dlaczego RCEm jest tak niska, gdy Ty produkujesz
RCEm nie jest zwykłą średnią cen z miesiąca. To średnia ważona energią, którą prosumenci oddają do sieci, a ta trafia tam niemal wyłącznie w godzinach 10–16. W lipcu 2026 r. średnia arytmetyczna wszystkich kwadransów RCE wyniosła 485,46 zł/MWh, ale w godzinach 11–15 tylko 175,7 zł/MWh, a w godzinach 18–21 aż 735,2 zł/MWh. RCEm za lipiec wyniosła 262,88 zł/MWh, bo liczy się cena z tych godzin, w których świeci słońce. W ośmiu dniach lipca RCE była ujemna łącznie przez 38 godzin. Szczegóły tego miesiąca opisaliśmy w newsie o RCEm za lipiec.
Skala zjawiska rośnie razem z mocą fotowoltaiki: w lipcu 2026 r. PSE wykazały 26 820 MW mocy zainstalowanej w PV, czyli 34% mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, a w tym samym miesiącu operator ograniczył produkcję OZE rzędu 252 GWh w ciągu 28 dni. Rosnąca moc PV w systemie to jeden z czynników spłaszczających cenę południową i podbijających wieczorną – obok pogody, popytu i miksu innych źródeł, których ten artykuł nie modeluje – a prosument bez magazynu sprzedaje w południe i kupuje wieczorem. To jest sedno problemu, nie wysokość rachunku za prąd.
Liczymy: dom 4 000 kWh i instalacja 6 kW
Założenia: dom zużywa 4 000 kWh rocznie, instalacja 6 kW produkuje 6 000 kWh (1 000 kWh na 1 kW mocy, południowa Polska daje nieco więcej, północ mniej). Cena energii pobranej z sieci w taryfie G11 to 1,16 zł/kWh brutto, w tym 0,61 zł energii czynnej (taryfa URE 495,16 zł/MWh netto plus VAT) i 0,55 zł dystrybucji z opłatami – to samo założenie, które przyjęliśmy w analizie zwrotu z magazynu dla trzech profili. Bez fotowoltaiki rachunek roczny wynosi 4 640 zł. Energia oddana jest warta 0,31 zł/kWh po współczynniku 1,23.
| Pozycja | A: autokonsumpcja 25% | B: autokonsumpcja 40% | C: PV + magazyn 10 kWh |
|---|---|---|---|
| Energia zużyta na miejscu | 1 500 kWh | 2 400 kWh | 3 400 kWh (2 400 kWh bezpośrednio + 1 000 kWh z baterii) |
| Straty ładowania baterii (10% – patrz przypis****) | – | – | ok. 111 kWh |
| Energia oddana do sieci | 4 500 kWh | 3 600 kWh | ok. 2 489 kWh (6 000 − 3 400 − 111 strat) |
| Depozyt (×0,31 zł) | 1 395 zł | 1 116 zł | ok. 772 zł |
| Energia pobrana z sieci | 2 500 kWh | 1 600 kWh | 600 kWh |
| Energia czynna do zapłaty po depozycie | 1 525 − 1 395 = 130 zł | 976 − 1 116 = −140 zł (zwrot mieści się w limicie**) | 366 − 772 = −406 zł (zwrot ograniczony do limitu ustawowego – patrz przypis*) |
| Dystrybucja i opłaty (założenie 0,55 zł/kWh)*** | 1 375 zł | 880 zł | 330 zł |
| Rachunek roczny | ok. 1 505 zł | ok. 740 zł | ok. 205 zł |
| Oszczędność wobec 4 640 zł | ok. 3 135 zł | ok. 3 900 zł | ok. 4 435 zł |
*Ustawowy limit zwrotu niewykorzystanej nadwyżki depozytu liczy się od wartości energii oddanej PRZED podniesieniem jej współczynnikiem 1,23, nie od samego depozytu – depozyt w tabeli (ok. 772 zł) już zawiera ten współczynnik, więc trzeba go najpierw z niego zdjąć: 772 zł ÷ 1,23 × 20% ≈ 125,5 zł. „Rachunek roczny” w wariancie C to 330 − 125,5 ≈ 205 zł, a oszczędność wobec 4 640 zł to ok. 4 435 zł – dokładna kwota i termin zwrotu zależą od miesięcznego rozkładu produkcji i zużycia, nie tylko od rocznej sumy, bo depozyt i jego limit rozliczają się co miesiąc.
**Ten sam mechanizm dotyczy wariantu B: limit liczony poprawnie to 1 116 ÷ 1,23 × 20% ≈ 181 zł, nadal wyżej niż zwrot 140 zł, więc wynik wariantu B się nie zmienia.
***Stawka 0,55 zł/kWh to założenie ilustracyjne łączące kilka składników opłaty dystrybucyjnej konkretnego OSD, nie jedna udokumentowana stawka zmienna – a opłaty stałe (abonamentowa, mocowa) nie zależą od ilości energii i nie znikają wraz ze wzrostem autokonsumpcji, więc nie są uwzględnione jako oszczędność w tym uproszczonym rachunku.
****Straty ładowania baterii: z 3 400 kWh zużytych na miejscu w wariancie C, 2 400 kWh to bezpośrednia autokonsumpcja (jak w wariancie B) i 1 000 kWh pochodzi z baterii. Przy sprawności cyklu 90% naładowanie baterii energią, która odda później 1 000 kWh, wymaga pobrania z produkcji PV 1 000 ÷ 0,9 ≈ 1 111 kWh – różnica, ok. 111 kWh, to strata konwersji: znika, nie trafia ani do zużycia, ani do eksportu. Stąd eksport w wariancie C to 6 000 − 3 400 − 111 ≈ 2 489 kWh, nie prosto 6 000 − 3 400 = 2 600 kWh, jak wyszłoby bez uwzględnienia strat.
Wariant C w tej tabeli ma własny udział energii zużytej na miejscu 3 400 / 6 000 kWh ≈ 56,7% – to inny wynik niż „z 41% do 67%” cytowany niżej, bo tamta liczba pochodzi z osobnej, godzinowej symulacji domu o innym profilu zużycia (PV 5 kW / 4500 kWh, profil „rodzina pracująca”), nie z tego samego przykładu PV 6 kW / 4000 kWh – nie należy przenosić odsetków autokonsumpcji między różnymi profilami jako jednego wyniku. W tamtej symulacji sam magazyn dał ok. 1 087 zł rocznej oszczędności na autokonsumpcji. Arbitraż na cenach RCE (ok. 1535 zł rocznie dla 10 kWh w symulacji z 12 miesięcy – nie 1537 zł, to suma zaokrągleń, patrz symulacja arbitrażu na RCE) nie sumuje się bezwarunkowo z korzyścią autokonsumpcji – oba mechanizmy konkurują o tę samą pojemność i stan naładowania (SOC) magazynu w danym momencie, więc łączny wynik zależy od wspólnego harmonogramu pracy, nie prostego dodawania dwóch osobnych liczb.
Wnioski z tabeli są dwa. Po pierwsze, różnica między autokonsumpcją 25% a 40% to ok. 765 zł rocznie (3 900 − 3 135 zł) – więcej niż cały depozyt z 900 kWh nadwyżki. Po drugie, przy 25% autokonsumpcji depozyt niemal w całości pokrywa energię czynną, więc każda kolejna kilowatogodzina oddana do sieci ponad ten punkt jest warta już tylko część swojej wartości w postaci ograniczonego zwrotu, o ile w ogóle. Dla domu 4 000 kWh i tego konkretnego profilu dalsze powiększanie instalacji bez magazynu ponad 6–7 kW traci sens ekonomiczny szybciej niż przy mniejszej instalacji – to wniosek z tego przykładu, nie uniwersalna granica dla każdego domu. Statystyka PTPiREE o średniej mocy 14,2 kW dla nowych mikroinstalacji (maj 2026) to iloraz przyrostu łącznej mocy do liczby przyrostów w danym okresie, co obejmuje też rozbudowy istniejących instalacji – nie jest to bezpośrednio średnia moc pojedynczej, nowo budowanej instalacji od zera.
Kiedy PV bez magazynu się broni
Instalacja bez magazynu za 22 000–28 000 zł brutto (6 kW z montażem, widełki rynkowe 2026 r., ceny orientacyjne – sprawdź aktualne oferty dla konkretnej konfiguracji) zwraca się w wariancie A w ok. 7–8,9 lat, w wariancie B w ok. 5,6–7,2 roku, zależnie od dokładnej ceny w tych widełkach; ulga termomodernizacyjna skraca ten czas dodatkowo, w zależności od stawki podatku PIT podatnika. To nadal dobry wynik – pod warunkiem, że dom potrafi zużywać energię wtedy, gdy ją produkuje. Sprzyjają temu:
- Praca zdalna lub ktoś w domu w ciągu dnia – lodówka, komputery, klimatyzacja i pranie w południe podnoszą autokonsumpcję do 35–45%.
- Pompa ciepła do ciepłej wody z harmonogramem grzania w godzinach 11–15: zbiornik 200–300 l odbiera 2–3 kWh dziennie z własnej produkcji.
- Klimatyzacja – latem pracuje dokładnie wtedy, gdy PV produkuje najwięcej; policzyliśmy to w tekście o klimatyzacji z fotowoltaiki.
- Samochód elektryczny ładowany w dzień – 30 kWh tygodniowo z własnych paneli to 1 500 kWh rocznie, których nie oddasz po 0,31 zł.
- Automatyka bez baterii – przekaźniki i sterowanie grzałką, pralką czy zmywarką od nadwyżki; opisaliśmy je w poradniku, jak zwiększyć autokonsumpcję bez magazynu.
Jeśli spełniasz dwa z tych warunków, sama fotowoltaika jest racjonalnym pierwszym krokiem, a magazyn można dołożyć później – falownik hybrydowy albo bateria AC pozwalają na to bez wymiany instalacji.
Zanim zdecydujesz, sprawdź własny profil: kalkulator oszczędności liczy autokonsumpcję i rachunek z magazynem i bez niego dla Twojego zużycia i mocy instalacji, a wynik pokazuje, o ile lat magazyn skraca zwrot.
Kiedy magazyn przestaje być dodatkiem
Magazyn staje się tym bardziej opłacalny, im niższa jest autokonsumpcja bez niego – w naszym przykładzie nawet wariant z 25% autokonsumpcją bez magazynu ma dodatni zwrot, więc nie ma jednego uniwersalnego progu procentowego, poniżej którego magazyn „staje się warunkiem”, a powyżej niepotrzebny; to, czy magazyn się opłaca, zależy od krańcowej korzyści dla konkretnego profilu zużycia, nie samego jednego progu. Najkorzystniej wypada w domu, który w dzień jest pusty, ogrzewa się pompą ciepła i największy pobór ma wieczorem – wtedy duża część produkcji trafia do sieci po niskiej cenie sezonowej, a wieczorem dom kupuje energię po pełnej stawce. Magazyn 10 kWh przesuwa kilka kWh dziennie z południa na wieczór; w osobnej, godzinowej symulacji domu o innym profilu (PV 5 kW / 4500 kWh) podniosło to autokonsumpcję z 41% do 67% – dokładny efekt dla Twojego profilu wymaga własnego liczenia, nie przenoszenia tej liczby wprost.
Rachunek kosztu w 2026 r. wygląda tak: bateria 10 kWh dokładana do istniejącej instalacji z falownikiem hybrydowym kosztuje w katalogu typowo 11 000–24 500 zł (mediana ok. 14 300 zł za same moduły), kompletny zestaw z falownikiem 22 800–35 580 zł. Uwaga na warunek PME2 opisany niżej: dla instalacji 6 kW z naszego przykładu dotację dostanie magazyn o pojemności co najmniej 12 kWh (2× moc PV), nie 10 kWh – poniższa kwota dotacji i cena „po dofinansowaniu” dotyczą więc zestawu spełniającego ten warunek, nie dosłownie 10 kWh przy PV 6 kW. Dotacja PME2 zwraca do 30% kosztów, maksymalnie 800 zł za 1 kWh, plus 2 000 zł za falownik hybrydowy albo magazyn wyprodukowany w UE (nabór PME2 rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00; warunki potwierdź w regulaminie przed złożeniem wniosku), a ulga termomodernizacyjna odlicza resztę od dochodu, w zależności od stawki PIT podatnika. Po dotacji magazyn ≥12 kWh (dobrany pod PME2 dla tej instalacji 6 kW) kosztuje realnie w przybliżeniu 13 000–17 000 zł. To inna konfiguracja niż profil PV 5 kW / 4500 kWh z magazynem 10 kWh cytowany wyżej (tam sama autokonsumpcja przynosi ok. 1 087 zł rocznie) – nie dziel jednej kwoty przez drugą, bo to dwa różne zestawy. Dokładny zwrot dla konfiguracji PV 6 kW + magazyn ≥12 kWh policz na własnym zużyciu w kalkulatorze oszczędności; z samej autokonsumpcji orientacyjnie wychodzi to na kilkanaście lat, krócej, jeśli doliczysz efekt peak shavingu na mocy umownej lub arbitraż na tej samej pojemności, co wymaga wspólnego harmonogramu, nie prostego sumowania. Gwarancja typowo 10 lat lub kilka tysięcy cykli, w zależności od producenta. Które konfiguracje mieszczą się w limitach dotacji, zebraliśmy w przeglądzie zestawów z maksymalną dotacją PME2, a proporcję pojemności do mocy instalacji w tekście ile kWh magazynu na 1 kW fotowoltaiki.
Warunek PME2 przypomina o jeszcze jednym: dotacja wymaga magazynu o pojemności co najmniej 10 kWh i co najmniej dwukrotnie większej niż moc szczytowa instalacji. Instalacja 6 kW z magazynem 12 kWh spełnia obie reguły; instalacja 14 kW wymagałaby 28 kWh. Kto planuje PV „na zapas” bez magazynu, buduje instalację, do której magazyn będzie potem trudno dopasować w limitach programu.
Cztery pułapki, które psują rachunek
- Dystrybucja zostaje. Depozyt pokrywa tylko energię czynną (0,61 zł z 1,16 zł). Nawet przy dużej nadwyżce zapłacisz ok. 0,55 zł za każdą pobraną kilowatogodzinę, a stałe opłaty (mocowa, abonament) nie zależą od produkcji.
- Depozyt przepada. Środki niewykorzystane w 12 miesięcy wracają tylko do 20% (30% przy RCE). Nadwyżka z lipca musi zostać „przejedzona” do lipca następnego roku – w wariancie A ledwo się to udaje, w wariancie B już nie.
- RCEm spada w latach z dużą produkcją. Kwiecień 2026 r. dał 132,92 zł/MWh; przy dalszym przyroście mocy PV kolejne wiosny mogą być podobne. Plan oparty na sprzedaży nadwyżek jest planem opartym na najsłabszym elemencie rynku.
- Limit mocy oddawanej. Operator może wymagać ograniczenia mocy wprowadzanej do sieci; wtedy część południowej produkcji w ogóle nie trafia do rozliczenia. Przy własnym zużyciu i magazynie ta energia nie ginie.
Werdykt na 2026 r.
Fotowoltaika bez magazynu opłaca się w 2026 r. temu, kto zużywa na miejscu co najmniej 35–40% produkcji: zwrot rzędu 5,6–7,2 lat w naszym przykładzie, oszczędność ok. 3 900 zł rocznie przy domu 4 000 kWh. Przy niższej autokonsumpcji (ok. 25% w naszym przykładzie) instalacja nadal się zwraca, ale wolniej (rzędu 7–8,9 lat) – nie ma tu jednego twardego progu procentowego, tylko malejącą krańcową korzyść z każdej kolejnej kilowatogodziny nadwyżki. Magazyn dokładany później kosztuje po dofinansowaniu PME2 realnie kilkanaście tysięcy złotych (dla instalacji 6 kW dotację dostanie magazyn od 12 kWh, nie 10 kWh) i zwraca się z samej autokonsumpcji w kilkanaście lat, szybciej – jeśli doliczysz efekt na mocy umownej i/lub arbitraż liczony na wspólnym harmonogramie z peak shavingiem, nie przez proste dodanie osobnych liczb. Najgorszy wariant to duża instalacja bez magazynu w domu pustym w ciągu dnia: kosztuje najwięcej, oddaje najwięcej po najniższej cenie i najtrudniej ją później uzupełnić w limitach dotacji. Jak działa net-billing na konkretnych fakturach, pokazaliśmy w przewodniku po net-billingu na przykładach, a różnice między RCEm a RCE w tekście o rozliczeniu godzinowym w praktyce.
Sprawdź, ile Twój dom traci na sprzedaży nadwyżek po 0,31 zł
Kalkulator liczy rachunek z fotowoltaiką bez magazynu i z magazynem 5–20 kWh dla Twojego zużycia. Wynik w 2 minuty, z dotacją PME2 uwzględnioną.
Często zadawane pytania
Ile jest warta 1 kWh oddana do sieci w 2026 r.?
Po RCEm z siedmiu miesięcy 2026 r. średnio 0,34 zł (276,52 zł/MWh × 1,23), ale w sezonie produkcji od kwietnia do lipca tylko 0,16–0,34 zł. Ważona produkcją instalacji wartość to ok. 0,31 zł, wobec 1,16 zł brutto za 1 kWh pobraną z sieci w taryfie G11.
Czy fotowoltaika bez magazynu zwróci się w mniej niż 10 lat?
Tak, w typowym domu 4 000 kWh instalacja 6 kW za 22 000–28 000 zł zwraca się orientacyjnie w 5,6–8,9 lat zależnie od dokładnej ceny i autokonsumpcji (25–40%) w tym przykładzie. Ulga termomodernizacyjna dodatkowo skraca zwrot, w zależności od stawki PIT. Warunkiem jest zużywanie części energii w ciągu dnia, a nie liczenie na sprzedaż nadwyżek.
Jaką autokonsumpcję ma dom bez magazynu?
Zwykle 20–35%. Dom pusty w ciągu dnia mieści się przy dolnej granicy, dom z pracą zdalną, klimatyzacją i pompą ciepła do ciepłej wody sięga 40–45%. Magazyn 10 kWh w osobnej symulacji domu o innym profilu (PV 5 kW / 4500 kWh) podniósł ten udział z 41% do 67% – dokładny efekt dla konkretnego domu zależy od jego profilu zużycia.
Czy lepiej zbudować większą instalację zamiast kupować magazyn?
Nie, jeżeli dom nie zużywa produkcji w dzień. Każda kilowatogodzina nadwyżki jest warta ok. 0,31 zł, a po zapełnieniu depozytu tylko ograniczoną część tej kwoty w postaci zwrotu. Magazyn dokładany do instalacji (przy PME2 pojemność musi być co najmniej 2× moc PV, czyli ≥12 kWh dla PV 6 kW) kosztuje po dotacji w przybliżeniu 13 000–17 000 zł i zwraca się z samej autokonsumpcji orientacyjnie w kilkanaście lat – szybciej, jeśli policzysz też efekt na mocy umownej i/lub arbitraż na wspólnym harmonogramie z peak shavingiem dla Twojego profilu.
Czy mogę dołożyć magazyn później?
Tak. Falownik hybrydowy pozwala dołożyć baterię bez przebudowy, a przy zwykłym falowniku można zastosować magazyn AC. Dotacja PME2 wymaga jednak co najmniej 10 kWh i pojemności dwukrotnie większej niż moc instalacji, więc instalację lepiej projektować z myślą o przyszłym magazynie.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
