Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Magazyn ciepła w PME2: bufor CWU z grzałką czy bateria – co naprawdę zwiększa autokonsumpcję

17 min czytania
Klepsydra i rosnące słupki monet - co bardziej się opłaca w PME2: magazyn ciepła z buforem CWU czy bateria

„W PME2 jest dotacja na magazyn ciepła. Czy zamiast baterii – albo obok niej – nie lepiej dołożyć zbiornik z grzałką?” To pytanie wraca w rozmowach z czytelnikami od publikacji zasad programu. Odpowiedź wymaga rozdzielenia dwóch rzeczy, które program wrzuca do jednego worka: magazyn ciepła i magazyn energii elektrycznej zwiększają autokonsumpcję, ale innym mechanizmem, w innej skali i za inne pieniądze.

Nabór PME2 startuje 20.10.2026 — przygotuj się już teraz:Policz dotację PME2 →Dobierz zestaw pod PME2 →Zapytaj o wycenę →

Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.

Poniżej liczymy oba warianty na tych samych założeniach: fizyka zbiornika (ile kWh naprawdę mieści 300 l wody), zużycie ciepłej wody czteroosobowej rodziny, cena energii z sieci 1,16 zł/kWh brutto w taryfie G11 i wartość depozytu z nadwyżki w net-billingu ok. 0,32 zł/kWh (RCEm za lipiec 2026: 262,88 zł/MWh, po zastosowaniu współczynnika 1,23 z ustawy o OZE, który dotyczy zarówno RCEm, jak i RCE). Na końcu – werdykt zależny od tego, czym dziś grzejesz wodę.

Co dokładnie dotuje PME2: magazyn ciepła obok baterii

Program Przydomowe Magazyny Energii, część 2 (nabór rusza 20 października 2026 r., godz. 9:00 – data ogłoszona 2.10.2026; pulę środków i regulamin poda operator wraz ze startem) dotuje na jednym punkcie poboru trzy rzeczy: magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła i bonus za urządzenie wyprodukowane w UE. Kwoty nie wykluczają się – sumują do 19 000 zł.

Element Wysokość dotacji Warunki
Magazyn energii elektrycznej 30% kosztu, do 800 zł/kWh, max 16 000 zł (net-billing) / 8 000 zł (net-metering) min. 10 kWh nominalnie, pojemność (kWh) ≥ 2× moc PV (kWp), koszt do 3 000 zł/kWh, EMS, praca wyspowa
Magazyn ciepła 30% kosztu, max 1 000 zł min. 100 dm³, wodny, zbiornik zamknięty ze stali lub tworzywa, wyprodukowany w UE, ma zwiększać autokonsumpcję energii z mikroinstalacji; koszt montażu kwalifikuje się tylko do 30% ceny urządzenia
Bonus UE do 2 000 zł (max 50% kosztu) magazyn albo falownik hybrydowy wyprodukowany w UE, jednokrotnie
Razem max 19 000 zł prosument z mikroinstalacją przyłączoną do sieci, inwestycja rozpoczęta od 1.11.2025 r.

Z zapisu o magazynie ciepła wynikają trzy praktyczne konsekwencje. Po pierwsze, pełne 1 000 zł dostaniesz przy zbiorniku za co najmniej 3 333 zł – przy tańszym dotacja to 30% ceny (bufor za 2 500 zł → 750 zł). Po drugie, zbiornik ma być zamknięty, czyli ciśnieniowy; otwarte zasobniki grawitacyjne odpadają. Po trzecie, warunek „zwiększa autokonsumpcję energii z mikroinstalacji” oznacza, że bufor ma być ładowany prądem z Twojej fotowoltaiki – grzałką albo pompą ciepła – a nie wyłącznie kotłem gazowym. Pełne zasady i listę 11 dokumentów opisaliśmy w komunikacie o naborze PME2, a przeliczenia dotacji dla baterii 5–20 kWh w przykładach dotacji.

Ile energii mieści bufor: 300 l wody to 12,2 kWh

Zbiornik magazynuje energię jako różnicę temperatur. Ciepło właściwe wody to 4,186 kJ/(kg·K), więc dla 300 l podgrzanych o 35 K (np. z 20 °C do 55 °C):

300 kg × 4,186 kJ/(kg·K) × 35 K = 43 953 kJ ÷ 3 600 = 12,2 kWh

Pojemność zbiornika Energia przy ΔT 35 K Ładowanie grzałką 2 kW Ładowanie grzałką 3 kW
100 l (minimum PME2) 4,1 kWh 2,0 h 1,4 h
200 l 8,1 kWh 4,1 h 2,7 h
300 l 12,2 kWh 6,1 h 4,1 h
500 l 20,3 kWh 10,2 h 6,8 h

Grzałka 2–3 kW naładuje 300 l w 4–6 godzin słońca – tyle, ile trwa okno nadwyżek instalacji 5–6 kWp w pogodny dzień od kwietnia do września. Zbiornik 500 l brzmi kusząco (20 kWh!), ale 6,8 godziny ładowania przy 3 kW może nie zmieścić się w typowym oknie nadwyżki PV (4–6 h) w mniej słoneczny dzień, a większa powierzchnia oddaje więcej ciepła.

Straty postojowe to druga liczba, którą musisz znać. Zbiornik 300 l w klasie efektywności B lub C oddaje do pomieszczenia 1,5–2,5 kWh na dobę, czyli 12–20% zmagazynowanej energii – niezależnie od tego, czy ktoś odkręcił kran. Bateria litowa traci w cyklu ładowanie–rozładowanie 8–15% (sprawność 85–92%); samo ogniwo w spoczynku traci energię bardzo wolno, ale cały zestaw (falownik, BMS, ewentualny EMS) pobiera własną moc jałową także wtedy, gdy nie ładuje ani nie rozładowuje – sprawdź pobór własny konkretnego modelu w karcie katalogowej. Bufor jest więc magazynem „na dziś wieczór i jutro rano”, nie na kilka dni.

Czego bufor nie zrobi: ciepło to nie prąd

12,2 kWh w zbiorniku i 10 kWh w baterii to nie ta sama energia. Ciepło z bufora wykorzystasz wyłącznie jako ciepłą wodę użytkową – prysznic, zmywanie, pranie – i ewentualnie jako wspomaganie ogrzewania, jeśli zbiornik jest buforem CO z wężownicą. Z powrotem na prąd go nie zamienisz: wieczorem lodówka, oświetlenie, telewizor i pompa obiegowa dalej pobierają z sieci.

  • Backup: bufor nie zasili niczego w czasie awarii. Wymóg pracy wyspowej PME2 stawia tylko magazynowi elektrycznemu – i tylko on tę funkcję ma.
  • Sezonowość: od października do marca nadwyżek PV jest kilkakrotnie mniej, a grzałka pobiera tyle samo. Zimą bufor ładuje się częściowo albo wcale – wodę dogrzewa wtedy dotychczasowe źródło.
  • Sztywna pojemność: gdy zbiornik jest gorący, nadwyżka wraca do sieci po RCEm. Bufor nie „dokupi” pojemności jak bateria z dodatkowym modułem.
  • Arbitraż: na taryfie dynamicznej baterię ładujesz w dolinie i rozładowujesz w szczycie (1 537 zł rocznie na 10 kWh w naszej symulacji); bufor może co najwyżej kupić tanie ciepło nocą, bez oddawania czegokolwiek z powrotem.

Jeśli celem jest wieczorne domknięcie zużycia całego domu, a nie tylko ciepłej wody, bufor tego nie załatwi – potrzebujesz baterii. Pojemność do profilu domu dobieramy w tekście 10 czy 20 kWh do pompy ciepła.

Ciepła woda rodziny 2+2: ile pokryje fotowoltaika i ile to warte

Czteroosobowa rodzina zużywa 150–200 l ciepłej wody na dobę. Podgrzanie tej ilości o 35 K to 6–8 kWh dziennie, rocznie 2 200–2 900 kWh – w domu z bojlerem elektrycznym przy 1,16 zł/kWh z sieci to 2 550–3 360 zł rachunku rocznie. Bilans bufora liczymy na jawnych założeniach:

  • CWU 7 kWh/dobę (środek widełek), 365 dni = 2 555 kWh rocznie.
  • Kwiecień–wrzesień (183 dni): 100% ciepłej wody z nadwyżki PV = 1 281 kWh.
  • Październik–marzec (182 dni): 30% z nadwyżki (pogodne dni, niższa produkcja) = 382 kWh.
  • Razem ok. 1 660 kWh rocznie przesunięte z eksportu na własne zużycie.
  • Wartość 1 kWh przesuniętej: 1,16 zł (cena z sieci brutto, G11, jak w naszych rachunkach zwrotu) − 0,32 zł (RCEm lipiec 2026: 0,26288 zł/kWh × współczynnik 1,23 z ustawy o OZE – ten mnożnik dotyczy zarówno RCEm, jak i RCE, więc wartość eksportowanej energii jest wyższa niż surowa cena RCEm) = 0,84 zł.
  • Dodatkowe straty postojowe większego i cieplejszego zbiornika: 1 kWh/dobę = 365 kWh rocznie, wycenione po tej samej, wyższej stawce eksportu (0,32 zł/kWh) – koszt ok. 115 zł rocznie, jeśli założymy, że cała ta energia pochodzi z nadwyżki PV.

Wynik: ok. 1 170–1 270 zł rocznie (dokładnie: 1 273,51 zł, jeśli wszystkie straty postojowe wycenisz jako nadwyżkę PV; 1 166,92 zł, jeśli straty rozłożysz sezonowo tak jak zużycie CWU – 100% latem, 30% zimą) – dla domu, który dziś grzeje wodę prądem z sieci i nie steruje jeszcze bojlerem pod kątem PV. Jeśli już dziś programujesz grzanie na południe (choćby prostym wyłącznikiem czasowym), przyrost korzyści z KUPNA NOWEGO zbiornika jest mniejszy niż cała ta kwota – licz go z różnicy względem tego, co już dziś daje samo zaprogramowanie istniejącego bojlera. Dla innych źródeł ciepła rachunek wygląda inaczej:

Dzisiejsze źródło CWU Co bufor z grzałką przesuwa Roczny zysk (założenia wyżej)
Bojler elektryczny / grzałka w zasobniku 1 660 kWh z sieci po 1,16 zł → z nadwyżki PV ok. 1 200 zł
Pompa ciepła CWU (COP 3) 7 kWh ciepła = 2,3 kWh prądu; pompa uruchamiana w oknie PV zamiast z sieci ok. 460 zł (2,3 kWh × 0,84 zł × ~238 dni)
Kocioł gazowy z zasobnikiem grzałka zastępuje ciepło z gazu, które kosztuje ułamek ceny prądu z sieci zysk = koszt ciepła z gazu − 0,32 zł/kWh (RCEm × 1,23), wielokrotnie mniej niż 0,84 zł

Bufor za 2 500–6 000 zł, po dotacji 1 750–5 000 zł, w domu z bojlerem elektrycznym zwraca się orientacyjnie w 1,4–4,3 roku. Dla porównania bateria 10 kWh za 27 200 zł, po dotacji ok. 19 200 zł, przy PV 5 kWp odzyskuje w osobnym, ilustracyjnym scenariuszu rzędu 2 100 zł rocznie i wychodzi na zero po ok. 9,1 roku – to inny model niż bilans CWU powyżej, nie porównanie tego samego domu; pełny rachunek w zwrocie z magazynu dla trzech profili. Przy pompie ciepła CWU grzałka jest gorszym odbiornikiem nadwyżki niż sama pompa: na 7 kWh ciepła zużywa trzy razy więcej prądu, więc pierwszym krokiem jest harmonogram pompy na godziny PV, a grzałka zostaje na skrajnie słoneczne dni.

Sterowanie grzałką nadwyżką: programator, przekaźnik, regulator

Warunek „zwiększa autokonsumpcję” spełnia tylko grzałka, która włącza się wtedy, gdy instalacja produkuje więcej, niż dom zużywa. Grzałka na zwykłym termostacie grzeje o 6 rano z sieci, a o 13 nie ma już czego ładować. Trzy poziomy sterowania, od najprostszego:

  1. Programator czasowy: grzałka włączona np. 10:00–15:00. Zero elektroniki, ale w pochmurny dzień grzeje z sieci po 1,16 zł/kWh.
  2. Przekaźnik od falownika albo licznika nadwyżki: większość falowników hybrydowych ma wyjście sterujące (styk bezpotencjałowy) albo obsługuje inteligentne gniazdo; grzałka 2–3 kW włącza się po przekroczeniu progu eksportu i wyłącza po spadku (z histerezą, żeby nie przełączać się co chwilę). Działa zero-jedynkowo, więc dobór progu ma znaczenie: przy progu 2,5 kW grzałka 3 kW od razu po załączeniu dobierze 0,5 kW z sieci; jeśli już włączona grzałka pracuje, a nadwyżka spadnie poniżej progu, np. do 1,5 kW, histereza może podtrzymać jej pracę do osobno ustawionego progu wyłączenia – w tym czasie grzałka dobiera z sieci różnicę, w tym przykładzie 1,5 kW. Sam start od nadwyżki niższej niż próg włączenia nie następuje. Ustawiając próg co najmniej na poziomie mocy grzałki z odpowiednim zapasem, ograniczysz to zjawisko niemal do zera.
  3. Regulator mocy grzałki (modulowany): sterownik z własnym licznikiem na przyłączu dopasowuje moc grzałki do nadwyżki co kilka sekund – 0,3 kW, 1,8 kW, 3 kW. To rozwiązanie najlepiej wykorzystuje małe i zmienne nadwyżki, choć dobrze dobrany próg i histereza prostego przekaźnika (wariant wyżej) też mogą ograniczyć pobór z sieci niemal do zera – kluczowy jest zapas mocy grzałki względem progu, nie sama metoda sterowania. Wersja 3-fazowa rozkłada moc na fazy.

W domu z magazynem elektrycznym priorytety ustawia EMS: najpierw dom, potem bateria, na końcu grzałka – albo odwrotnie w upalne dni, gdy bateria jest pełna przed 11:00. Sposoby na wyższą autokonsumpcję bez baterii zebraliśmy w trikach HEMS, a integrację magazynu, grzałki i ładowarki w jednym systemie opisuje tekst o HEMS i smart home.

Bufor 300 l czy bateria 10 kWh: porównanie na liczbach z katalogu

Kryterium Bufor CWU 200–300 l z grzałką Bateria 10 kWh (zestaw z falownikiem)
Cena 2 500–6 000 zł (widełki rynkowe: zbiornik + grzałka + sterownik) 24 360 zł–31 310 zł w katalogu, mediana klasy 27 200 zł
Dotacja PME2 750–1 000 zł 7 110–9 632 zł (30% ceny albo 800 zł/kWh), przy medianie ok. 8 000 zł – górne przybliżenie liczone od pełnej ceny zestawu
Wydatek po dotacji 1 750–5 000 zł 16 590–24 838 zł, przy medianie ok. 19 200 zł
Pojemność 8,1–12,2 kWh ciepła (ΔT 35 K) 9,2–10,24 kWh prądu (użyteczna; dokładna wartość zależy od modelu i wersji karty katalogowej – różne rewizje tego samego modelu podają różne pojemności użyteczne, sprawdź aktualną specyfikację konkretnej oferty)
Koszt 1 kWh pojemności ok. 200–500 zł/kWh (dwie różne pojemności, nie ten sam zbiornik w dwóch cenach: 200 l za 2 500 zł → 309 zł/kWh; 300 l za 6 000 zł → 492 zł/kWh; 300 l za 2 500 zł wychodzi ok. 205 zł/kWh) 2 922 zł/kWh (mediana klasy ~10 kWh), 2 528 zł/kWh (mediana wszystkich zestawów)
Co zasila tylko CWU (+ wspomaganie CO) wszystkie odbiorniki domu
Straty 12–20% na dobę (1,5–2,5 kWh) 8–15% na cykl, w spoczynku pomijalne
Żywotność zbiornik orientacyjnie 15–20 lat, zależnie od modelu (anoda co 2–3 lata, grzałka wymienna) gwarancja zwykle 10 lat, typowo 6 000–10 000 cykli do 70–80% pojemności (warunki różnią się między producentami – sprawdź kartę gwarancyjną konkretnego modelu)
Backup brak tak – praca wyspowa to wymóg PME2
Roczny zysk (dom z bojlerem elektrycznym, PV 5–6 kWp) ok. 1 200 zł ok. 2 100 zł (osobny, ilustracyjny scenariusz – nie ten sam dom)
Prosty zwrot po dotacji ok. 1,4–4,3 roku ok. 9,1 roku

Cenę za kilowatogodzinę pojemności traktuj jako miarę „ile magazynu kupujesz za złotówkę”, nie jako miarę opłacalności – bufor jest 5–8 razy tańszy na 1 kWh, ale każdą z tych kilowatogodzin wykorzystasz tylko na ciepłą wodę. Metodę porównywania ofert baterii w zł/kWh opisujemy w analizie ceny za kWh, a znaczenie cykli i procentu pojemności w gwarancji – w tekście o gwarancji na magazyn energii. Zestawy 10 kWh z naszego katalogu, z dotacją policzoną według wzoru programu:

Zestaw Pojemność nominalna Cena Dotacja PME2 Po dotacji
Deye 10,24 kWh + falownik 8 kW, 1-fazowy 10,24 kWh 24 360 zł 7 308 zł (wiąże 30%) 17 052 zł
KSTAR All-in-one 10,2 kWh, falownik 5 kW, 1-fazowy 10,2 kWh 23 700 zł 7 110 zł (wiąże 30%) 16 590 zł
KSTAR All-in-one 10,2 kWh, falownik 10 kW, 3-fazowy 10,2 kWh 27 200 zł 8 160 zł 19 040 zł
Huawei LUNA2000 10 kWh + SUN2000-6KTL-L1, 1-fazowy 10 kWh 31 310 zł 8 000 zł (wiąże 800 zł/kWh) 23 310 zł
Sigenergy SigenStor 12 kWh, 3-fazowy 12,04 kWh 34 470 zł 9 632 zł (wiąże 800 zł/kWh) 24 838 zł

Dotację liczymy od pełnej ceny zestawu jako górne przybliżenie. Zasady kwalifikacji kosztu różnią się dla baterii i dla ciepła: bateria ma limit ceny 3 000 zł/kWh, a falownik hybrydowy podlega odrębnym regułom kwalifikacji – sprawdź w regulaminie, jak wyodrębnić pozycje przy zestawie all-in-one (dopuszczalna bywa specyfikacja do faktury zbiorczej, nie zawsze osobna faktura). Stawka do 800 zł/kWh dotyczy wyłącznie magazynu energii elektrycznej – dla magazynu ciepła obowiązuje inny wzór (30% kosztu, maks. 1 000 zł, bez stawki za kWh). Pojemność 10 kWh spełnia warunek 2× tylko przy instalacji do 5 kWp; przy 6 kWp potrzebujesz 12 kWh. Dokładna pojemność użyteczna konkretnego modelu (np. Deye SE-G5.1 Pro/Pro-B) zależy od wersji karty katalogowej – różne rewizje podają różne wartości na moduł, więc nie zakładaj z góry jednej liczby bez sprawdzenia aktualnej specyfikacji oferty. Które zestawy łapią najwyższą dopłatę, pokazujemy w zestawieniu zestawów z maksymalną dotacją PME2.

Masz już ofertę na zestaw albo na zbiornik z grzałką? Wpisz cenę i pojemność w kalkulatorze dotacji EnergyDock – policzy wszystkie trzy warunki programu (30%, 800 zł/kWh, limit) i pokaże, ile z 19 000 zł realnie zostaje w Twojej kieszeni.

Werdykt: co wybrać w zależności od tego, czym grzejesz wodę

Odpowiedź na pytanie z tytułu zależy od jednego faktu: czym dziś podgrzewasz wodę.

  • Bojler elektryczny albo zasobnik z grzałką: bufor jako pierwszy krok. Za 1 750–5 000 zł po dotacji przesuwasz ok. 1 660 kWh rocznie i odzyskujesz ok. 1 200 zł – zwrot orientacyjnie w 1,4–4,3 roku, bez EMS i bez falownika hybrydowego, pod warunkiem że dziś bojler nie jest jeszcze zaprogramowany na grzanie w oknie PV (jeśli już jest, przyrost korzyści z nowego zbiornika jest mniejszy). Wymiana bojlera 80–120 l na zbiornik 200–300 l z grzałką sterowaną nadwyżką to zwykle jedna z tańszych form autokonsumpcji, jaką da się kupić.
  • Pompa ciepła z CWU: najpierw harmonogram pompy na godziny PV (przy COP 3 zużywa trzy razy mniej prądu niż grzałka), dopiero potem grzałka w buforze na skrajnie słoneczne dni. Bateria wchodzi do gry, gdy pompa ogrzewa też dom – liczymy to w tekście o taryfach dynamicznych a pompie ciepła.
  • Kocioł gazowy: bufor z grzałką zastępuje tanie ciepło z gazu prądem wartym w eksporcie ok. 0,32 zł/kWh (RCEm × 1,23) – zysk jest zwykle niewielki i 1 000 zł dotacji tego nie zmienia. W tym wariancie bateria 10 kWh zwykle daje lepszy zwrot: wieczorne zużycie domu po 1,16 zł/kWh to więcej niż przesunie bufor przy gazowym podgrzewaniu wody – ale to porównanie względne, nie dowód opłacalności samej baterii w Twoim przypadku; jej zwrot policz osobno dla swojego profilu zużycia.
  • Bojler elektryczny i budżet od 20 000 zł: oba. PME2 dopuszcza łączenie: ok. 8 000 zł na baterię 10 kWh (górne przybliżenie od pełnej ceny zestawu, do potwierdzenia po rozbiciu kosztu kwalifikowanego) + 1 000 zł na bufor + ewentualne 2 000 zł za urządzenie z UE = ok. 11 000 zł dotacji w jednym wniosku, w najlepszym scenariuszu. Bufor bierze nadwyżkę południową, gdy bateria jest już pełna; bateria – wieczór.

Jak wpisać bufor do wniosku PME2

Bufor wpisujesz do tego samego wniosku co magazyn elektryczny, w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie NFOŚiGW. Z 11 kategorii dokumentów dla zbiornika liczą się cztery: faktura z osobną pozycją „magazyn ciepła” (zbiornik + grzałka + sterowanie + montaż; VAT jest kosztem kwalifikowanym), potwierdzenie zapłaty, karta produktu z pojemnością w dm³ i materiałem zbiornika (stal emaliowana, nierdzewna albo tworzywo) oraz zdjęcie tabliczki znamionowej. Element sterowania nadwyżką (przekaźnik, regulator) opisz na fakturze wprost – to dowód, że zbiornik zwiększa autokonsumpcję z mikroinstalacji. Checklistę wszystkich dokumentów i typowe braki opisaliśmy we wniosku PME2 krok po kroku.

Warunki w tym artykule pochodzą z opisu programu na stronie NFOŚiGW; ostateczne brzmienie zawiera regulamin naboru.

Bufor, bateria czy oba

Sprawdź, ile z 19 000 zł dotacji PME2 przypada na Twój dom

Kalkulator dotacji EnergyDock liczy wzór programu dla baterii i bufora osobno: dla baterii 30% kosztu (max 800 zł/kWh, limit 16 000 zł), dla bufora 30% kosztu (limit 1 000 zł, bez stawki za kWh). Wpisujesz cenę i pojemność, wynik masz od razu.

Policz dotację PME2 Zestawy 10 kWh z katalogu

Często zadawane pytania

Ile dotacji PME2 dostanę na bufor ciepłej wody?

30% kosztu, maksymalnie 1 000 zł – pełną kwotę przy zbiorniku za co najmniej 3 333 zł, przy buforze za 2 500 zł dotacja wyniesie 750 zł. Warunki: pojemność min. 100 dm³, zbiornik wodny, zamknięty, ze stali lub tworzywa, wyprodukowany w UE, ładowany energią z Twojej mikroinstalacji; koszt montażu kwalifikuje się tylko do 30% ceny urządzenia. Kwota łączy się z 16 000 zł na baterię i 2 000 zł bonusu UE – razem do 19 000 zł na punkt poboru.

Ile kWh energii magazynuje zbiornik 300 litrów?

Podgrzany o 35 K (np. z 20 °C do 55 °C) mieści 300 × 4,186 × 35 ÷ 3 600 = 12,2 kWh ciepła; 200 l to 8,1 kWh, a minimalne 100 l z programu – 4,1 kWh. Grzałka 3 kW ładuje 300 l w 4 godziny. Zbiornik klasy B/C oddaje do otoczenia 1,5–2,5 kWh na dobę, więc ciepło trzeba zużyć tego samego wieczoru albo następnego ranka.

Czy bufor CWU z grzałką zastąpi baterię?

Nie. Ciepło z bufora wykorzystasz tylko jako ciepłą wodę (ewentualnie wspomaganie ogrzewania), nie zasili wieczorem lodówki ani oświetlenia, nie da zasilania awaryjnego i nie zarobi na arbitrażu. Bufor uzupełnia baterię: bierze południową nadwyżkę, gdy bateria 10 kWh jest już pełna, a wieczorne zużycie domu obsługuje bateria.

Jaką moc grzałki dobrać do fotowoltaiki 5–6 kWp?

2–3 kW pasuje do typowej nadwyżki południowej i ładuje 300 l w 4–6 godzin. Przy sterowaniu zero-jedynkowym (prosty przekaźnik) mocniejsza grzałka częściej dobierałaby prąd z sieci, więc trzymaj się tego zakresu. Przy regulatorze modulowanym, który dopasowuje moc do nadwyżki co kilka sekund, większa grzałka może mieć sens przy większych instalacjach – pozwala wykorzystać wyższe chwilowe nadwyżki bez dodatkowego poboru z sieci; wersja 3-fazowa rozkłada pobór równo na fazy.

Czy zbiornik ładowany kotłem gazowym łapie dotację?

Sam gaz nie. Program wymaga, żeby magazyn ciepła zwiększał autokonsumpcję energii z mikroinstalacji, więc zbiornik musi być ładowany prądem z fotowoltaiki – grzałką sterowaną nadwyżką albo pompą ciepła. Kocioł gazowy może zostać drugim źródłem przez wężownicę na pochmurne dni, ale to grzałka lub pompa uzasadnia dotację.

Ile rocznie oszczędzę na buforze z grzałką?

W domu z bojlerem elektrycznym ok. 1 200 zł (dokładnie 1 167–1 274 zł, zależnie od założeń o sezonowości strat): 1 660 kWh przesuniętych z eksportu (ok. 0,32 zł/kWh, RCEm × współczynnik 1,23) na własne zużycie (1,16 zł/kWh), po odjęciu strat postojowych – o ile dziś bojler nie jest jeszcze zaprogramowany na grzanie w oknie PV. Przy pompie ciepła CWU ok. 460 zł, bo pompa zużywa trzy razy mniej prądu niż grzałka. W domu z gazem zysk jest zwykle niewielki – tam często lepszy zwrot daje bateria, ale to zależy od Twojego profilu zużycia.

To opracowanie informacyjne, nie porada prawna ani podatkowa. Dane programu PME2 — stan na 4.10.2026; przed złożeniem wniosku potwierdź warunki i terminy w NFOŚiGW oraz w regulaminie programu.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Bufor, bateria czy oba

Sprawdź, ile z 19 000 zł dotacji PME2 przypada na Twój dom

Kalkulator dotacji EnergyDock liczy wzór programu dla baterii i bufora osobno: dla baterii 30% kosztu (max 800 zł/kWh, limit 16 000 zł), dla bufora 30% kosztu (limit 1 000 zł, bez stawki za kWh). Wpisujesz cenę i pojemność, wynik masz od razu.

Policz dotację PME2 Zestawy 10 kWh z katalogu
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst