Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Testy i Recenzje EnergyDock

Solis S6 + Pylontech Force H3: analiza budżetowego zestawu trójfazowego

11 min czytania
Zestaw magazynu energii Solis S6 z baterią Pylontech Force H3 - wieża modułów w pomieszczeniu technicznym domu

Solis widuje się na polskich dachach rzadziej niż GoodWe, Deye czy Huawei, więc pytanie o opinie na temat serii S6 jest uzasadnione – zwłaszcza gdy zestaw z tym falownikiem okazuje się jedną z najtańszych dróg do dużego magazynu energii w całym naszym katalogu. Niska cena za kilowatogodzinę budzi dwa podejrzenia naraz: że marka jest gorsza albo że w konfiguracji czegoś brakuje. Jedno i drugie trzeba sprawdzić na liczbach, nie na wrażeniach.

Korzystamy z karty Force-H3 v0.2 z 14.10.2025, listy zgodności Pylontecha wer. 2.40 i cen z naszego katalogu 103 produktów magazynowych. Przechodzimy przez parametry zestawu, pokazujemy przewagę cenową na tle konkurencji i wskazujemy trzy miejsca, w których ta konfiguracja ustępuje droższym liderom.

Werdykt na start

TAK, jeśli szukasz maksimum kilowatogodzin za złotówkę i masz dom, który dużą pojemność realnie skonsumuje: przyłącze trójfazowe, pompę ciepła, wallbox albo dobowe zużycie liczone w dziesiątkach kWh. 1 958 zł za kWh użytecznej pojemności to wynik o 27% lepszy od mediany rynku, a 24,32 kWh w jednej wieży pokrywa całodobowe zużycie większości domów bez ogrzewania elektrycznego. TAK również wtedy, gdy budujesz nową fotowoltaikę albo akceptujesz wymianę falownika – to układ ze sprzężeniem DC, w którym Solis obsługuje panele i baterię jednocześnie.

NIE, jeśli oczekujesz zintegrowanego systemu klasy premium: dopracowanej aplikacji, ekosystemu z ładowarką EV i jednego producenta odpowiadającego za całość. Backup jest udokumentowany dla rodziny S6-EH3P(12-20)K-H w aktualnej instrukcji producenta (4 MPPT, przełączenie poniżej 10 ms), ale dokładne parametry (moc trybu wyspowego, limity przeciążenia i asymetrii faz) dla zamawianego wariantu mocy (12/15/20 kW) warto potwierdzić u instalatora przed montażem, nie zakładać z góry ani wykluczać. I NIE przy przyłączu jednofazowym: falownik pracuje wyłącznie w układzie trójfazowym.

Krótko: to zestaw, który kupuje się kalkulatorem, nie logo na obudowie. Poniżej liczby, które ten werdykt uzasadniają.

Parametry zestawu Solis S6 + Force-H3

Zestaw z naszego katalogu składa się z pięciu modułów bateryjnych Pylontech Force-H3 FH10050, obowiązkowego sterownika BMS FC1000 z podstawą i okablowaniem oraz trójfazowego falownika hybrydowego Solis z serii S6-EH3P(12–20)K-H. Model mocy falownika – 12, 15 albo 20 kW – dobiera się przy zamówieniu do mocy fotowoltaiki i przyłącza.

Parametr Wartość
Pojemność brutto 25,6 kWh (5 × 5,12 kWh)
Pojemność użyteczna 24,32 kWh (DoD 95%)
Moduł baterii Force-H3 FH10050: 5,12 kWh, 102,4 V, 50 Ah, 39 kg
Klasa napięcia wysokonapięciowa (HV), sprzężenie DC
Moc baterii 5,12 kW na moduł; 50 A znamionowo, do 55 A przez 15 minut
Skalowanie 2–7 modułów na string: z 25,6 do 35,84 kWh brutto bez wymiany falownika
Falownik Solis S6-EH3P(12–20)K-H, trójfazowy hybrydowy, 12/15/20 kW, 4 układy MPPT
Sprawność falownika do 97,9% (deklaracja Solis dla modelu 10 kW z rodziny S6-EH3P)
Zasilanie awaryjne tryb wyspowy udokumentowany w instrukcji producenta (V1.0, październik 2025): przełączenie poniżej 10 ms; dokładna moc backupu i limity dla zamawianego wariantu (12/15/20 kW) do potwierdzenia u instalatora
Cykle 8 000 wg karty Force-H3 (parametr ogniw, nie zobowiązanie gwarancyjne)
Gwarancja baterii 10 lat, próg 60% pojemności nominalnej – dokument gwarancyjny zawiera też warunek dot. dziennego cyklu pracy z PV i osobny zapis o 80% pojemności użytecznej; dokładne warunki i ich wzajemną relację sprawdź w pełnym dokumencie gwarancyjnym dla oferty
Warunki pracy od −10 do +55 °C (wspólny zakres), IP65 (bateria)
Wieża ok. 1040 mm i 209 kg przy 5 modułach; 1380 mm i 287 kg przy 7
Cena 47 620 zł (sam sprzęt, bez montażu)

Dwie rzeczy z tej tabeli wymagają komentarza. Po pierwsze, o mocy zestawu decyduje falownik, nie bateria: pięć modułów Force-H3 może oddawać łącznie ponad 25 kW, więc nawet największy wariant falownika (20 kW) nie zbliży się do limitu ogniw. Po drugie, sprzężenie DC dotyczy połączenia baterii z Solisem – to on musi bezpośrednio obsługiwać tę baterię, ale nie wyklucza to automatycznie drugiego falownika PV w układzie: dotychczasowy falownik może zostać jako osobne źródło sprzężone po stronie AC, zamiast być demontowany, o ile projekt i konfiguracja na to pozwalają (praca równoległa/AC coupling). Najprostszy wariant to przepięcie stringów PV bezpośrednio do Solisa, ale nie jedyny możliwy – dokładny układ warto ustalić z instalatorem. Pylontech dopuszcza Force-H3 wyłącznie z falownikami ze swojej listy zgodności (poza Solisem m.in. Sofar, Deye, GoodWe, KOSTAL, Sungrow); z Huawei, SolarEdge, Froniusem, FoxESS, SolaX-em i Victronem to połączenie nie jest dopuszczone.

Na osobny akapit zasługuje konstrukcja gwarancji. Pylontech daje 10 lat z progiem 60% pojemności nominalnej – dokument gwarancyjny (wersja EU) nie wprowadza dodatkowego limitu MWh przepuszczonej energii tak jak niektóre inne gwarancje na rynku, ale zawiera własny warunek dot. dziennego cyklu pracy z PV oraz osobny zapis odnoszący się do 80% pojemności użytecznej – te dwa progi (60% nominalnej i 80% użytecznej) nie są tożsame i ich dokładną wzajemną relację warto wyjaśnić z gwarantem przed założeniem nieograniczonej przewagi przy bardzo intensywnym arbitrażu. Deklarowane 8 000 cykli czytaj natomiast jako parametr z karty ogniw: gwarancja się do niego wprost nie odwołuje. Gwarancję falownika Solis potwierdziliśmy dla modelu 10 kW z naszego katalogu (10 lat); dla serii 12–20 kW wymagaj zapisu w ofercie instalatora.

Co wyróżnia tę konfigurację: 1 958 zł/kWh

47 620 zł podzielone przez 24,32 kWh użytecznej pojemności daje 1 958 zł/kWh – trzeci najniższy wynik wśród wszystkich 40 zestawów z falownikiem w naszym katalogu. Mediana naszego katalogu (nie zewnętrznie zweryfikowana mediana całego rynku) to 2 528 zł/kWh, więc przewaga wynosi 570 zł na każdej kilowatogodzinie, czyli 23%. Ten sam magazyn wyceniony po stawce medianowej naszego katalogu kosztowałby około 61 500 zł – różnica sięga 13 900 zł.

Konfiguracja Cena Pojemność użyteczna zł/kWh
Force-H3 25,6 kWh + Solis S6-EH3P (ten zestaw) 47 620 zł 24,32 kWh 1 958 zł
Mediana klasy 20+ kWh (13 zestawów) 43 050 zł – 2 179 zł
Force-H3 15,36 kWh + GoodWe GW10K-ET G2 36 180 zł 14,73 kWh 2 456 zł
Mediana wszystkich 40 zestawów – – 2 528 zł

Drugi sposób patrzenia na tę cenę: 47 620 zł mieści się w widełkach, w jakich sprzedają się zestawy klasy 15 kWh (w naszym katalogu od 27 160 zł do 50 050 zł, mediana 36 180 zł). Za budżet, który u konkurencji kupuje 13–15 kWh, dostajesz tu o blisko 10 kWh użytecznej pojemności więcej. Skąd biorą się takie różnice w przeliczniku, rozbieramy w analizie ceny za kWh na 103 produktach – w skrócie: duża wieża rozkłada stały koszt falownika, BMS-u i montażu na więcej kilowatogodzin, a Pylontech od lat konkuruje ceną ogniw, nie ekosystemem.

Ciekawie wygląda też porównanie w obrębie tej samej baterii. Wariant Force-H3 15,36 kWh z falownikiem GoodWe kosztuje 36 180 zł, czyli 2 456 zł/kWh (14,73 kWh użytecznej, zgodnie z kartą producenta). Różnica ceny między tymi dwiema gotowymi konfiguracjami – 11 440 zł za dodatkowe 9,59 kWh użytecznej pojemności, czyli ok. 1 193 zł/kWh – to porównanie dwóch różnych, gotowych ofert, nie koszt późniejszej rozbudowy istniejącego zestawu o kolejne moduły (ten wymagałby osobnej wyceny modułów i pracy montażowej). Zintegrowane konstrukcje liderów, które zestawiamy w porównaniu pięciu zestawów all-in-one, zaczynają się od wyraźnie wyższych przeliczników.

Jeśli nie masz pewności, czy 24,32 kWh to w Twoim domu realna dobowa rezerwa, policz zapotrzebowanie w kalkulator magazynu energii – wynik od razu zestawisz z pojemnością i ceną tego zestawu.

Na co uważać

Pozycja Solis w Polsce. Globalnie Solis (Ginlong Technologies) należy do największych producentów falowników stringowych, ale w polskim kanale detalicznym marka jest obecna słabiej niż GoodWe, Deye czy Huawei: falowniki trafiają na rynek głównie przez instalatorów, rzadziej przez sklepy, więc trudniej o szybkie porównanie cen i o gęstą sieć serwisową. Do tego dochodzi układ dwóch producentów – za baterię odpowiada Pylontech, za falownik Solis, co oznacza dwie osobne ścieżki reklamacyjne. Jak marki bateryjne wypadają na tym tle, pokazujemy w porównaniu producentów magazynów energii.

Backup: udokumentowany, ale w innym dokumencie niż dawniej sądziliśmy. Aktualna instrukcja producenta dla rodziny S6-EH3P(12–20)K-H (V1.0, październik 2025) opisuje tryb wyspowy z przełączeniem poniżej 10 ms i 4 układami MPPT – starsze karty skrócone tej rodziny mogły tych danych nie zawierać, stąd wcześniejsza, błędna ocena „braku dokumentacji” w tym materiale. Dokładna moc trybu wyspowego, limity przeciążenia i zachowanie przy obciążeniu asymetrycznym między fazami dla konkretnego wariantu mocy (12/15/20 kW) wciąż wymagają potwierdzenia u instalatora na piśmie, zanim potraktujesz backup jako pewną, gotową funkcję – ale nie jest to już „brak dokumentacji”, tylko kwestia potwierdzenia szczegółów dla zamawianej konfiguracji. Dla porównania innych modeli zestawienie znajdziesz w tabeli falowników hybrydowych 10 kW oraz w porównaniu GoodWe i Deye.

Aplikacja i ekosystem. SolisCloud pokrywa podstawy: produkcję, stan baterii, przepływy energii. Nie znajdziesz tu natomiast natywnej integracji z ładowarką EV ani rozbudowy o kolejne urządzenia jednego producenta, jaką oferuje Sigenergy – różnicę widać w porównaniu SigenStor i LUNA2000. Dwa drobiazgi techniczne na koniec: karta Force-H3 podaje DoD niejednoznacznie (100% vs 95%), dlatego w katalogu przyjmujemy ostrożniejsze 24,32 kWh użytecznej pojemności, a zakres temperatur od −10 do +55 °C jest wspólny dla ładowania i rozładowania – instrukcja zaleca montaż w pomieszczeniu w bryle budynku ze względu na te warunki pracy. To zalecenie miejsca montażu z instrukcji technicznej, a nie sam, uniwersalny warunek stawki VAT 8% – o zastosowaniu obniżonej stawki na usługę montażu decyduje jej zakres i kwalifikacja jako część kompleksowej modernizacji budynku mieszkalnego, niezależnie od tego, czy magazyn fizycznie stoi w bryle budynku czy w wydzielonym miejscu na zewnątrz – to sprawdź osobno z księgowym/wykonawcą dla konkretnej inwestycji.

Dla kogo TAK, dla kogo NIE

Zestaw ma sens w czterech profilach:

  • dom energochłonny na trzech fazach – pompa ciepła, wallbox, powierzchnia powyżej 200 m²; przy dobowym zużyciu 20–30 kWh magazyn pracuje w pełnych cyklach zamiast stać w połowie naładowany;
  • budowa nowej fotowoltaiki albo świadoma wymiana falownika – sprzężenie DC z baterią wymaga, by to Solis bezpośrednio ją obsługiwał (najprościej: panele podpięte wprost do niego), choć drugi falownik PV po stronie AC bywa możliwy w odpowiednim projekcie;
  • taryfa dynamiczna i net-billing – duży dobowy obrót energią wykorzystuje dużą pojemność do kupowania energii w dolinach cenowych; warunki gwarancji dla bardzo intensywnego cyklu (dzienny arbitraż) warto potwierdzić w pełnym dokumencie gwarancyjnym, nie zakładać automatycznie braku jakichkolwiek ograniczeń;
  • plan rozbudowy – dwa wolne miejsca w wieży pozwalają dojść do 35,84 kWh brutto bez zmiany elektroniki.

Odpuść ten zestaw w czterech sytuacjach:

  • masz przyłącze jednofazowe albo zużywasz kilka kWh dziennie – pojemności nie wykorzystasz, a falownik na jednej fazie nie zadziała;
  • chcesz zachować obecny falownik jako jedyne źródło obsługujące tę baterię – z Huawei, SolarEdge, Froniusem, FoxESS, SolaX-em ani Victronem Pylontech nie dopuszcza bezpośredniego sprzężenia tej baterii; szukaj magazynu w sprzężeniu AC albo z rodziny swojego falownika (dodanie Solisa obok istniejącego falownika w układzie AC bywa możliwe, ale to inny, droższy wariant niż ten zestaw);
  • backup o gwarantowanych parametrach jest dla Ciebie ważniejszy niż cena za kWh;
  • oczekujesz dopracowanego ekosystemu – aplikacji, ładowarki EV i jednego serwisu odpowiadającego za całość.

Jeżeli Twój profil pasuje do pierwszej listy, pełną specyfikację, skład zestawu i aktualną cenę znajdziesz na karcie zestawu Pylontech Force-H3 25,6 kWh z falownikiem Solis.

Zestaw Solis i Pylontech

Jeden z najniższych kosztów kWh w naszym katalogu - sprawdź zestaw

24,32 kWh użytecznej pojemności za 47 620 zł, czyli 1 958 zł/kWh. Jeśli masz trójfazowy dom z dużym zużyciem, ten przelicznik trudno pobić.

Zobacz zestaw Solis+Pylontech Policz pojemność dla domu

Często zadawane pytania

Czy Solis to dobra marka falowników?

Solis (Ginlong Technologies) należy do największych światowych producentów falowników stringowych i w parametrach serii S6 nie ma czerwonych flag: sprawność do 97,9%, IP66, 10 lat gwarancji na model z naszego katalogu. Słabszą stroną jest polska dystrybucja detaliczna – mniej ofert do porównania i rzadsza sieć serwisowa niż u GoodWe czy Huawei.

Skąd tak niska cena za kWh w tym zestawie?

Trzy powody. Duża wieża rozkłada stały koszt falownika, BMS-u i montażu na 24,32 kWh zamiast na 10–15 kWh. Pylontech konkuruje ceną ogniw, nie ekosystemem. Pakiet jest prosty – bez modułu backupu, ładowarki EV i rozbudowanej elektroniki, za które w zestawach premium płacisz w cenie każdej kilowatogodziny.

Czy na ten zestaw dostanę dotację z programu PME2?

Niektóre warunki wydają się spełnione, ale to nie gwarancja dotacji. Pojemność nominalna 25,6 kWh przekracza próg 10 kWh, a przy orientacyjnym wymogu 2 kWh na 1 kWp instalacja PV mogłaby mieć do 12,8 kWp – to jednak przykład warunkowy, nie potwierdzenie kwalifikacji: regulamin PME2 nie był opublikowany w chwili pisania, a poza samą pojemnością program sprawdza też funkcje EMS, wykonany backup i inne warunki, których ten materiał nie ocenia. Orientacyjna dotacja to minimum z 30% kosztu kwalifikowanego i 800 zł/kWh (limit kwotowy zależnie od systemu rozliczeń) – falownik ma odrębną kategorię kosztu kwalifikowanego w programie, nie jest wykluczony z dofinansowania w całości, choć nie liczy się do limitu jednostkowego 800 zł/kWh dla samej baterii. Traktuj każdą kwotę jako orientacyjną do potwierdzenia dla Twojej instalacji, nie jako pewną kalkulację – dokładność sprawdzisz w kalkulatorze dotacji.

Czy mogę później dołożyć pojemność?

Tak. Pylontech dopuszcza dla tej pary od 2 do 7 modułów w jednym stringu, a zestaw startuje z pięcioma – zostają dwa miejsca po 5,12 kWh brutto, czyli docelowo 35,84 kWh brutto (34,05 kWh użytecznej pojemności) bez wymiany falownika. Uwaga: rozbudowa powyżej progu 30 kWh pojemności nominalnej wchodzi w zakres dodatkowych wymagań Prawa budowlanego (niezależnie od progu mocy), więc przy pełnej rozbudowie do 35,84 kWh sprawdź, czy dotyczy to Twojej instalacji, zanim zamówisz dodatkowe moduły. Dokładane moduły muszą być tej samej generacji H3, a rozbudowę zgłaszasz operatorowi sieci tak jak pierwszy montaż.

Czy zestaw podtrzyma dom przy przerwie w dostawie prądu?

Aktualna instrukcja producenta dla serii S6-EH3P(12–20)K-H (V1.0, październik 2025) opisuje tryb wyspowy z przełączeniem poniżej 10 ms, więc backup jest udokumentowaną funkcją rodziny falowników – ale dokładna moc trybu wyspowego i zachowanie przy obciążeniu asymetrycznym dla konkretnego, zamawianego wariantu (12/15/20 kW) wymaga potwierdzenia u instalatora na piśmie przed montażem, nie samego założenia z ogólnej karty rodziny.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Zestaw Solis i Pylontech

Jeden z najniższych kosztów kWh w naszym katalogu - sprawdź zestaw

24,32 kWh użytecznej pojemności za 47 620 zł, czyli 1 958 zł/kWh. Jeśli masz trójfazowy dom z dużym zużyciem, ten przelicznik trudno pobić.

Zobacz zestaw Solis+Pylontech Policz pojemność dla domu
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst