Przejdź do treści
Uzupełnij profil — — — — Dobierz system
Baza wiedzy EnergyDock

Jaki falownik hybrydowy wybrać? Drzewo decyzyjne 2026 w 7 pytaniach

13 min czytania
Jaki falownik hybrydowy wybrać - drzewo decyzyjne w 7 pytaniach od przyłącza do konkretnego modelu

Karty katalogowe falowników hybrydowych wyglądają niemal identycznie: sprawność 97–99%, dwa albo trzy MPPT, praca z baterią, aplikacja mobilna. Różnice, które naprawdę decydują o trafności zakupu, siedzą gdzie indziej: w liczbie faz, dopuszczalnej mocy paneli, czasie przełączenia na zasilanie awaryjne i w zamkniętej liście baterii, z którymi dany model w ogóle zechce współpracować. Wybór falownika przesądza o kształcie całej instalacji na 10–15 lat – dlaczego to najważniejszy element systemu, wyjaśniamy szerzej w osobnym przewodniku o roli falownika.

Ten artykuł prowadzi Cię przez 7 pytań ułożonych tak, jak zawęża się wybór w praktyce projektowej: od cech domu, których nie zmienisz, po budżet, który zmienić najłatwiej. Każda gałąź kończy się konkretnymi modelami z naszego katalogu, z mocą i ceną brutto. Jeśli dopiero rozstrzygasz, czy w ogóle potrzebujesz architektury hybrydowej, zacznij od porównania falownika hybrydowego z mikroinwerterem.

Pytanie 1: Ile faz ma Twoje przyłącze?

To pytanie eliminuje najwięcej modeli za jednym zamachem, a odpowiedź znajdziesz na umowie z operatorem sieci albo licząc zabezpieczenia przedlicznikowe (jedno = 1 faza, trzy = 3 fazy). W naszym katalogu 9 z 31 falowników to konstrukcje 1-fazowe, pozostałe 22 wymagają przyłącza 3-fazowego – i przy takim przyłączu wybieraj falownik 3-fazowy, bo jednostka 1-fazowa obciąży jedną fazę i wprowadzi asymetrię.

Gałąź A – przyłącze 1-fazowe: zanim wybierzesz moc falownika, sprawdź u operatora dopuszczalną moc mikroinstalacji dla przyłącza jednofazowego – w praktyce polskich OSD instalacje o mocy powyżej ok. 3,68 kW zwykle wymagają już przyłącza trójfazowego, więc sama dostępność falownika 8 kW 1F w katalogu nie oznacza automatycznej zgody na podłączenie takiej mocy w standardowej mikroinstalacji jednofazowej – to ustal z operatorem przed zakupem, nie po.

  • Sigen Hybrid 5.0 SP2 – 5 kW, 3 688 zł, najtańszy nowoczesny falownik 1F w katalogu,
  • KSTAR BluE-S 5000D – 5 kW, 6 200 zł, prosta platforma z modułami BluE-Pack,
  • Deye SUN-8K-SG01LP1 – 8 kW, 7 970 zł, najwyższa moc 1F w katalogu (moc rzeczywiście dopuszczalna do wprowadzenia do sieci jednofazowej zależy od warunków przyłączenia wydanych przez OSD).

Gałąź B – przyłącze 3-fazowe:

Pytanie 2: Jaką masz moc PV – teraz i w planach?

Moc falownika liczy się od mocy instalacji fotowoltaicznej, i to tej docelowej, nie obecnej. Praktyczny punkt wyjścia: moc AC falownika ≈ moc PV podzielona przez 1,2–1,3. Takie nadwymiarowanie DC/AC (120–130%) jest korzystne, bo panele rzadko pracują z mocą szczytową – ale to tylko orientacyjna proporcja, nie gotowy dobór. Maksymalna moc PV z karty produktu to jeden z limitów, nie jedyny: projekt musi też zmieścić się w dopuszczalnym napięciu Voc stringu (uwzględniając niskie temperatury zimą, gdy Voc paneli rośnie), prądzie zwarcia (Isc) na wejściu MPPT i liczbie dostępnych wejść/stringów – przekroczenie któregokolwiek z tych limitów dyskwalifikuje konfigurację, nawet jeśli sama suma Wp mieści się poniżej maksymalnej mocy PV z tabeli. Dobór stringów do konkretnych paneli i lokalizacji to zadanie dla projektu elektrycznego instalatora, nie tylko dla poniższej tabeli orientacyjnej:

Falownik Moc AC Maks. moc PV Cena
Sigen Hybrid 5.0 TP2 5 kW 10 kWp 4 840 zł
GoodWe GW10K-ET-20 G2 10 kW 16 kWp 7 450 zł
Huawei SUN2000-10K-MAP0 10 kW 18 kWp 7 421 zł
Sigen Hybrid 12.0 TP2 12 kW 24 kWp 6 500 zł
SigenStor 20 kW 20 kW 36 kWp 17 793 zł

Gałąź A – PV do 6 kWp: wystarczy falownik 5 kW: Sigen Hybrid 5.0 TP2 (5 kW, 4 840 zł) na 3 fazy albo Sigen Hybrid 6.0 SP2 (6 kW, 3 740 zł) na 1 fazę.

Gałąź B – PV 7–12 kWp: celuj w 8–10 kW: SolaX X3-NEO-8K-LV (8 kW, 8 710 zł, do 16 kWp), Solis S6-EH3P10K-H (10 kW, 6 510 zł, do 16 kWp) lub Huawei SUN2000-10K-MAP0 (10 kW, 7 421 zł, do 18 kWp).

Gałąź C – PV powyżej 12 kWp albo plan dołożenia paneli: Sigen Hybrid 12.0 TP2 (12 kW, 6 500 zł, do 24 kWp), FoxESS H3 Pro 15.0 (15 kW, 15 320 zł, do 22,5 kWp) lub SigenStor 20 kW (17 793 zł, do 36 kWp). Pełny warsztat doboru mocy do kWp i pojemności baterii rozpisaliśmy w artykule o tym, jak dobrać moc falownika hybrydowego.

Pytanie 3: Potrzebujesz backupu – i jakiego?

Rozstrzygnij, co dokładnie ma działać podczas awarii sieci: nic (magazyn pracuje tylko na oszczędności), kilka wydzielonych obwodów (lodówka, piec, router) czy cały dom bez wyjątku. Technicznie różnica sprowadza się do wyjścia EPS i czasu przełączenia: od 0 ms (dom nawet nie mrugnie) do 20 ms (piec i komputery przetrwają, czuła elektronika może się zrestartować). Backup całego domu wymaga dodatkowo rozdzielnicy przełączającej, więc tę decyzję podejmij przed zakupem, nie po.

Gałąź A – bez backupu w konkretnej, tańszej konfiguracji: jeśli w danej ofercie rezygnujesz z modułu/osprzętu do zasilania awaryjnego, nie płacisz za tę funkcję – przykład: Solis S6-EH3P10K-H (10 kW, 6 510 zł) w zestawie z baterią Pylontech Force-H3 bez dodatkowego osprzętu backupu pracuje czysto oszczędnościowo. To jednak wybór konkretnej, tańszej konfiguracji, nie ograniczenie samego falownika – zarówno Solis, jak i SolaX mają udokumentowane wyjścia zasilania awaryjnego (EPS) w swoich kartach katalogowych i mogą je obsłużyć przy odpowiednim osprzycie i projekcie.

Gałąź B – wybrane obwody: GoodWe GW10K-ET-20 G2 (10 kW, 7 450 zł; zestaw z baterią Lynx Home F PLUS+ 13,1 kWh kosztuje 37 960 zł, przełączenie 10 ms), Deye SUN-10K-SG04LP3 (10 kW, 10 290 zł), KSTAR BluE-S 10KT (10 kW, 9 700 zł, przełączenie 20 ms) lub Solis/SolaX z dołożonym osprzętem backupu – dokładny zakres podtrzymywanych obwodów, dopuszczalna moc na fazę i wrażliwość konkretnych odbiorników (np. pieca, komputera) na przerwę rzędu 10-20 ms zależą od projektu i osprzętu, nie samego czasu przełączenia z karty katalogowej.

Gałąź C – cały dom (pełny EPS): tu bezpieczniej kupić kompletny zestaw z fabrycznie zgraną automatyką przełączania: Sigenergy SigenStor 15 kWh (falownik 10 kW, 3 fazy, 39 640 zł, przełączenie 0 ms), Huawei LUNA2000 13,8 kWh + SUN2000-8K + SmartGuard (8 kW, 43 270 zł, 20 ms) lub GoodWe ESA 3F 10 kW + 24,9 kWh (43 050 zł, 4 ms).

Pytanie 4: Bateria HV czy LV?

Falownik hybrydowy współpracuje wyłącznie z bateriami z listy kompatybilności producenta – to listy zamknięte, nie sugestie. Systemy wysokonapięciowe (HV, zwykle 150–980 V) dają wyższą sprawność i cieńsze okablowanie DC; niskonapięciowe (LV, 48 V) oferują za to najszerszy wybór baterii wielu marek. Pełne porównanie obu architektur znajdziesz w artykule o systemach 48 V kontra high-voltage.

Gałąź A – HV w zamkniętym ekosystemie jednej marki (najprościej, ale wiążesz się z producentem): Huawei SUN2000-10K-MAP0 (10 kW, 7 421 zł – tylko baterie LUNA2000, do ok. 42 kWh) albo Sigen Hybrid 8.0 TP2 (8 kW, 5 860 zł – tylko moduły SigenStor BAT). Oba ekosystemy zestawiamy bezpośrednio w porównaniu Sigenergy kontra Huawei.

Gałąź B – HV z listą baterii wielu marek: Solis S6-EH3P10K-H (10 kW, 6 510 zł – m.in. BYD Battery-Box HVS/HVM, Pylontech Force H2, Dyness Tower HV) lub GoodWe GW10K-ET-20 G2 (10 kW, 7 450 zł – Lynx Home F oraz zatwierdzone baterie HV innych marek).

Gałąź C – LV 48 V, maksymalna elastyczność: Victron MultiPlus-II GX 48/5000 (4 kW, 4 440 zł – Pylontech US, BYD LVS, Freedom Won i inne baterie 48 V), Deye SUN-10K-SG04LP3 (10 kW, 10 290 zł – Pylontech, BYD LVS, Dyness, Pytes, WeCo) lub GoodWe GW5000-SBP-20 (5 kW, 5 340 zł – falownik bateryjny AC do domu, który ma już fotowoltaikę). Ta ostatnia ścieżka, czyli dokładanie magazynu do działającej instalacji, ma własne drzewo decyzji – opisujemy je w przewodniku po retroficie magazynu energii.

Pytanie 5: Planujesz rozbudowę pojemności?

Pompa ciepła za dwa lata, auto elektryczne za cztery – jeśli taki scenariusz jest realny, wybierz platformę modułową, w której pojemność rośnie przez dostawienie kolejnego modułu do istniejącego falownika. Alternatywa to system zwymiarowany raz, docelowo: tańszy na wejściu, ale z niskim sufitem rozbudowy.

Gałąź A – tak, zostaw sobie zapas: SigenStor 15 kW (15 615 zł – od 1 do 6 modułów bateryjnych po 5,84 lub 8,76 kWh na falownik), Huawei SUN2000-10K-MAP0 (7 421 zł – LUNA2000 rozbudowywana do ok. 42 kWh) lub FoxESS H3 Pro 15.0 (15 320 zł – dwa wejścia bateryjne, łącznie do ok. 83,9 kWh).

Gałąź B – nie, wymiarujesz raz: KSTAR BluE-S 5000D (5 kW, 6 200 zł – maksymalnie 4 moduły, ok. 20,5 kWh) albo SolaX X3-NEO-5K-LV (5 kW, 8 280 zł) w gotowym zestawie z dwiema bateriami – to konkretna oferta z dwoma modułami, nie dowód, że sama platforma SolaX nie pozwala na więcej; jeśli rozbudowa mogłaby się przydać, zapytaj o maksymalną liczbę modułów dla tego falownika osobno. Dla większości domów 15–20 kWh wystarcza na lata, więc brak dalszej rozbudowy w wybranej ofercie zwykle nie jest realnym ograniczeniem.

Nie musisz przechodzić drzewa na piechotę – kalkulator magazynu energii zada te same pytania o fazy, zużycie i backup, po czym wskaże pasujące zestawy z aktualnymi cenami z katalogu w niecałe 3 minuty.

Pytanie 6: EV lub V2H w planach?

Samochód elektryczny zmienia bilans energetyczny domu mocniej niż pompa ciepła, a jego bateria (40–80 kWh) potrafi w układzie V2H zasilać dom. Warunek: falownik, ładowarka i magazyn muszą pochodzić z ekosystemu, który taką współpracę przewidział. Jeśli auto elektryczne to perspektywa dalsza niż 5 lat, pomiń to pytanie – dopłacanie dziś za gotowość V2H się nie broni.

Gałąź A – pełne V2H (ładowarka dwukierunkowa DC): jedyny kompletny sprzętowo układ w naszym katalogu buduje Sigenergy: SigenStor 15 kW (15 615 zł) lub zestaw SigenStor 15 kWh (39 640 zł) plus dwukierunkowa ładowarka Sigen EVDC 25 kW (13 080 zł), spięte jedną aplikacją – to jednak gotowość sprzętowa („V2H-ready”), nie automatycznie działająca funkcja w Twoim aucie: realne V2H wymaga dodatkowo zgodnego modelu samochodu i jego oprogramowania V2X (producent zastrzega status testów dla poszczególnych aut), bramki Gateway w komplecie i uruchomienia całego układu przez instalatora. Sama wspólna aplikacja nie potwierdza jeszcze pomiaru i sterowania nadwyżką między autem a domem – to sprawdź dla konkretnego modelu przed zakupem.

Gałąź B – EV bez V2H (ładowarka AC tej samej marki co falownik): GoodWe GW10K-ET-20 G2 z ładowarką GoodWe HCA 11 kW (2 490 zł) albo Huawei SUN2000-10K-MAP0 z ładowarką Huawei SmartCharger 22 kW (2 990 zł) – wspólna aplikacja pilnuje, żeby auto ładowało się nadwyżką z dachu zamiast prądem z sieci.

Pytanie 7: Jaki budżet?

Budżet zostawiliśmy na koniec celowo: falownik to zwykle 15–25% ceny całego magazynu z montażem, więc oszczędzanie na nim wbrew odpowiedziom z pytań 1–6 to oszczędność pozorna. W katalogu rysują się trzy półki cenowe:

Gałąź A – do 6 000 zł (mniejsze domy, retrofit, pierwszy magazyn): Victron MultiPlus-II 48/3000 (2,4 kW, 2 760 zł) do retrofitu AC, Sigen Hybrid 5.0 SP2 (5 kW, 3 688 zł) do nowej instalacji 1-fazowej lub Sigen Hybrid 8.0 TP2 (8 kW, 5 860 zł) na 3 fazy.

Gałąź B – 6 000–8 000 zł (standardowy dom 3-fazowy z PV 8–14 kWp): Solis S6-EH3P10K-H (10 kW, 6 510 zł) i GoodWe GW10K-ET-20 G2 (10 kW, 7 450 zł) dają otwarte listy baterii HV za mniej niż 7 500 zł; Huawei SUN2000-10K-MAP0 (10 kW, 7 421 zł) dokłada najwyższą w tej półce granicę PV 18 kWp.

Gałąź C – powyżej 8 000 zł (pompa ciepła, EV, duża rozbudowa): Deye SUN-10K-SG04LP3 (10 kW, 10 290 zł), FoxESS H3 Pro 15.0 (15 kW, 15 320 zł) lub SigenStor 15 kW (15 615 zł) rozbudowywalny modułami po 5,84 lub 8,76 kWh (do 6 modułów na falownik – dokładny maksymalny pułap dla wybranej generacji potwierdź w ofercie) i ze ścieżką V2H.

Trzy gotowe ścieżki po drzewie

Tak wyglądają kompletne przejścia przez wszystkie 7 pytań dla trzech typowych domów:

Ścieżka 1 – dom 1-fazowy, budżetowy start: 1 faza → PV 4,5 kWp → backup zbędny → HV w zamkniętym ekosystemie nie przeszkadza → rozbudowa mało prawdopodobna → bez EV → budżet minimalny. Wynik: Sigen Hybrid 5.0 SP2 (5 kW, 3 688 zł) – przyjmie do 10 kWp, więc zapas na dołożenie paneli i tak zostaje.

Ścieżka 2 – dom 3-fazowy z pompą ciepła i backupem obwodów: 3 fazy → PV 10 kWp → backup lodówki, pieca i biura (10 ms wystarczy) → HV z listą wielu marek → rozbudowa możliwa → EV nie teraz → środkowa półka. Wynik: GoodWe GW10K-ET-20 G2 (10 kW, 7 450 zł), w komplecie z baterią jako zestaw z Lynx Home F PLUS+ 13,1 kWh za 37 960 zł.

Ścieżka 3 – dom przyszłościowy z EV: 3 fazy → PV 14 kWp z planem rozbudowy → pełny backup 0 ms (w warunkach testowych producenta) → HV → platforma modułowa → gotowość V2H → górna półka. Wynik: zestaw Sigenergy SigenStor 15 kWh (10 kW, 39 640 zł) plus Sigen EVDC 25 kW (13 080 zł). Taki zestaw może obsłużyć backup oraz dwukierunkowe ładowanie auta po spełnieniu wymagań zgodności: samo działające V2H z konkretnym samochodem wymaga dodatkowo potwierdzenia zgodności modelu auta i uruchomienia całego układu przez instalatora, nie jest gwarantowane samym zakupem tych dwóch urządzeń.

Żadna z tych ścieżek nie jest wyrocznią – to szkielet rozmowy z instalatorem. Jeśli Twoje odpowiedzi prowadzą do innych gałęzi, porównaj wynikowe modele w katalogu magazynów, bo o budżecie inwestycji decyduje cena kompletnego zestawu z baterią, nie sam falownik.

Drzewo decyzyjne

Odpowiedz na 7 pytań i zawęź wybór do 2-3 modeli

Kalkulator EnergyDock przechodzi to samo drzewo za Ciebie: fazy, zużycie, backup i budżet. Na końcu dostajesz zestawy z falownikiem dopasowane do Twojego domu, z aktualnymi cenami.

Dobierz falownik do domu Zobacz katalog magazynów

Często zadawane pytania

Czym falownik hybrydowy różni się od zwykłego falownika PV?

Falownik hybrydowy obsługuje jednocześnie panele i baterię: przetwarza prąd stały z obu źródeł, steruje ładowaniem magazynu i zwykle ma wyjście EPS do zasilania awaryjnego. Zwykły falownik sieciowy pracuje tylko z panelami – magazyn dołożysz do niego wyłącznie przez dodatkowy falownik bateryjny (retrofit AC), na przykład Victron MultiPlus-II od 2 760 zł.

Czy falownik 1-fazowy zadziała na przyłączu 3-fazowym?

Tak, ale obciąży tylko jedną fazę, co przy mocach powyżej 3–4 kW tworzy asymetrię i może kolidować z warunkami przyłączenia. Przy przyłączu 3-fazowym wybieraj falownik 3-fazowy – w naszym katalogu to 22 z 31 modeli, w cenach od 4 840 zł (Sigen Hybrid 5.0 TP2).

O ile można nadwymiarować fotowoltaikę względem falownika?

Punkt wyjścia to 120–130% mocy AC, ale to orientacyjna proporcja, nie gotowy dobór. Maksymalna moc PV z karty produktu (np. GoodWe GW10K-ET-20 G2 do 16 kWp, Huawei SUN2000-10K-MAP0 do 18 kWp, Sigen Hybrid 12.0 TP2 do 24 kWp) to jeden z limitów – projekt musi też zmieścić się w dopuszczalnym napięciu Voc stringu (uwzględniając niskie temperatury), prądzie MPPT i liczbie wejść, co ustala dopiero projekt elektryczny instalatora dla konkretnych paneli.

Czy każdy falownik hybrydowy zapewni backup całego domu?

Nie automatycznie – zakres podtrzymywanych obwodów (wydzielone obwody vs cały dom) zależy od projektu, mocy dostępnej z baterii, liczby faz i osprzętu przełączającego, nie tylko od modelu falownika czy jego ceny. Kompletne zestawy z fabrycznie zgraną automatyką (np. Sigenergy SigenStor 15 kWh, deklarowane 0 ms w warunkach testowych, czy GoodWe ESA 3F, 4 ms) ułatwiają uzyskanie backupu całego domu, ale nawet tam dokładny zakres i limity mocy na fazę warto potwierdzić w projekcie – a deklarowany czas przełączenia (10-20 ms u większości modeli) nie gwarantuje bezawaryjnej pracy każdego wrażliwego urządzenia elektronicznego.

Czy mogę kupić falownik jednej marki, a baterię innej?

Tylko jeśli bateria figuruje na liście kompatybilności falownika – to listy zamknięte. Najszersze mają falowniki LV 48 V (Victron, Deye – Pylontech, BYD LVS, Dyness i inne) oraz część HV (Solis, GoodWe). Huawei i Sigenergy współpracują wyłącznie z własnymi bateriami.

Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst
Drzewo decyzyjne

Odpowiedz na 7 pytań i zawęź wybór do 2-3 modeli

Kalkulator EnergyDock przechodzi to samo drzewo za Ciebie: fazy, zużycie, backup i budżet. Na końcu dostajesz zestawy z falownikiem dopasowane do Twojego domu, z aktualnymi cenami.

Dobierz falownik do domu Zobacz katalog magazynów
Mirosław
Recenzja merytoryczna MirosławRedaktor cyfrowy magazyny energii

Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.

Źródła i kontekst