Typowy scenariusz: fotowoltaika pracuje od kilku lat, net-billing z godzinową ceną RCE obniżył wartość oddawanych nadwyżek, a rachunek za energię pobieraną wieczorem rośnie. Magazyn domyka ten bilans – tyle że przy istniejącej instalacji nie wybierasz „najlepszego magazynu z rankingu”: o tym, co da się podłączyć, decyduje falownik, który już wisi na ścianie.
Dane PME2 zweryfikowane: 3 października 2026 r. Aktualny status programu, limity i wymagania PV są zebrane w głównym poradniku: dotacja na magazyn energii 2026/2027 — PME2.
Retrofit rozkłada się na trzy ścieżki: dołożenie baterii do falownika hybrydowego, sprzęg AC bez ruszania instalacji oraz wymianę falownika na hybrydowy. Każdą pokazujemy na produktach i cenach z naszego katalogu, razem z parami zgodności falownik–bateria.
Drzewo decyzyjne: trzy pytania, które wybierają ścieżkę
Pytanie 1: czy Twój falownik jest hybrydowy? Poznasz to po wejściu bateryjnym (zaciski BAT) i oznaczeniach w nazwie modelu (ET, EH, H, „hybrid”). Jeśli tak – Twoja ścieżka to A: dokupujesz baterię z listy zgodności swojego modelu i płacisz wyłącznie za pojemność, od 6 340 zł za moduł 5,18 kWh.
Pytanie 2: masz zwykły falownik sieciowy? Falownik bez wejścia bateryjnego nie obsłuży magazynu bezpośrednio. Zostają ścieżki B – AC-coupling, czyli bateryjny falownik z magazynem dostawiony obok działającej instalacji – albo C, wymiana falownika na hybrydowy z dołożeniem baterii. Rozstrzygają wiek sprzętu, budżet i potrzeba zasilania awaryjnego.
Pytanie 3: instalacja powstała przed 2020 r. albo producent falownika nie wspiera już Twojego modelu? Wtedy zwykle wygrywa wymiana. Falownik hybrydowy 10 kW kosztuje w naszym katalogu 6 510–7 450 zł – mniej niż nadpłata za osobny system AC-coupled – a po wymianie zostajesz z prostą architekturą: jeden falownik, jedna aplikacja, jeden serwis. Dlaczego to falownik jest sercem systemu, tłumaczymy w tekście o roli falownika hybrydowego.
Ścieżka A: bateria do istniejącego falownika hybrydowego (DC-coupled)
W sprzęgu DC bateria podpina się bezpośrednio pod istniejący falownik hybrydowy: energia z paneli trafia do niej bez dodatkowej konwersji, a koszt ogranicza się do samej pojemności. Warunek jest jeden i twardy: bateria musi figurować na liście zgodności Twojego modelu falownika. Pary z naszego katalogu:
| Twój falownik hybrydowy | Zgodna bateria z katalogu | Pojemność użyteczna | Cena katalogowa (bez montażu) |
|---|---|---|---|
| FoxESS (np. H3, H3 Pro) | FoxESS EP5 | 4,662 kWh (nominalnie 5,18 kWh) | 6 340 zł |
| FoxESS (np. H3, H3 Pro) | FoxESS EP11 | 9,324 kWh (nominalnie 10,36 kWh) | 11 090 zł |
| GoodWe ET, Solis S6 (HV) | Dyness Tower T10 | 10,1 kWh | 14 310 zł |
| GoodWe ET, Solis S6 (HV) | Dyness Tower T14 | 13,5 kWh | 18 240 zł |
| GoodWe ET, Solis S6 (HV) | BYD Battery-Box HVS+ 10.2 | 10,24 kWh | 22 360 zł |
| Huawei SUN2000 | Huawei LUNA2000 S1 15 kWh | 15 kWh | 36 010 zł |
| Deye SUN…LP (LV 48 V) | Deye SE-G5.1 Pro | 4,6 kWh / moduł (nominalnie 5,12 kWh) | 5 250 zł |
| KSTAR BluE-S | KSTAR BluE-Pack 5.1 | 4,6 kWh | 6 468 zł |
Rozstrzał cen wynika z polityki producentów, nie z technologii. Licząc od pojemności użytecznej: FoxESS EP11 kosztuje 1 189 zł za kWh (1 070 zł/kWh, jeśli błędnie policzyć od pojemności nominalnej), Dyness Tower T10 – 1 413 zł/kWh, a Huawei LUNA2000 S1 – 2 401 zł/kWh, bo właściciel SUN2000 nie ma alternatywy (parametry tej rodziny rozbieramy w analizie LUNA2000). Do Solisa i GoodWe ET pasują też Pylontech Force H2/H3 (w katalogu w zestawach, np. Force-H3 15,36 kWh z GoodWe GW10K-ET za 36 180 zł). Pełny przelicznik – w analizie cen za kWh.
Ścieżka B: AC-coupling (AC-coupled) – magazyn bez ruszania fotowoltaiki
Sprzęg AC działa inaczej: obok istniejącej instalacji stawiasz niezależny system – falownik bateryjny plus baterię – wpięty po stronie prądu przemiennego (230/400 V). Falownik PV pracuje jak dotychczas, stringi zostają nietknięte, a magazyn ładuje się nadwyżką mierzoną przekładnikiem prądowym przy liczniku. Ceną wygody jest sprawność: energia przechodzi trzy konwersje (DC→AC w falowniku PV, AC→DC przy ładowaniu, DC→AC przy rozładowaniu), więc z każdej kilowatogodziny odzyskasz kilka procent mniej niż w sprzęgu DC.
| Zestaw AC z katalogu | Pojemność użyteczna | Moc falownika bateryjnego | Zasilanie awaryjne | Cena katalogowa |
|---|---|---|---|---|
| BYD LVS 8.0 + Victron MultiPlus-II 3000 | 8 kWh | 2,4 kW | częściowe, 20 ms | 23 380 zł |
| Dyness PowerBox G3 + Victron 5000 GX | 9,7 kWh | 4 kW | częściowe, 20 ms | 28 430 zł |
| BYD LVS 12.0 + Victron 5000 GX | 12 kWh | 4 kW | częściowe, 20 ms | 33 190 zł |
| GoodWe Lynx Home U 10,8 + SBP G2 5 kW | 10,8 kWh | 5 kW | tak, <10 ms | 35 580 zł |
| 4× Pylontech US5000 + Victron 5000 GX | 18,24 kWh | 4 kW | częściowe, 20 ms | 40 050 zł |
AC-coupling ma sens w trzech sytuacjach: falownik PV jest młody i na gwarancji, chcesz zasilania awaryjnego, którego falownik sieciowy nie zapewni – zestawy z Victronem przełączają wydzielone obwody w 20 ms – albo instalator nie chce ingerować w instalację objętą cudzą gwarancją. Za tę elastyczność płacisz 2 196–3 294 zł za kWh, od niespełna dwóch do blisko trzech razy więcej niż za samą baterię DC z tabeli wyżej.
Ścieżka C: wymiana falownika na hybrydowy plus bateria
Trzecia ścieżka brzmi radykalnie, ale rachunek często ją broni: zdejmujesz falownik sieciowy, wieszasz hybrydowy i podpinasz baterię z jego listy zgodności. Przykłady z naszego katalogu:
- Dom trójfazowy: Solis S6-EH3P10K-H 10 kW za 6 510 zł + Dyness Tower T10 10,1 kWh za 14 310 zł = 20 820 zł za sprzęt;
- Dom trójfazowy, wariant GoodWe: GoodWe GW10K-ET G2 za 7 450 zł + Dyness Tower T10 = 21 760 zł;
- Dom jednofazowy: Deye SUN-8K-SG01LP1 za 7 970 zł + 2× Deye SE-G5.1 Pro (10,24 kWh nominalnie, ok. 9,2 kWh użytecznie) za 10 500 zł = 18 470 zł – pod warunkiem, że moc mikroinstalacji mieści się w limicie 3,68 kW dla przyłącza jednofazowego (powyżej tego progu OSD wymaga przyłącza trójfazowego, niezależnie od tego, jaki falownik jest dostępny w sklepie).
Do tego dochodzi robocizna – typowo jeden dzień pracy ekipy plus aktualizacja zgłoszenia u operatora sieci – a od kwoty odejmujesz przychód ze sprzedaży starego falownika na rynku wtórnym. Nawet z robocizną całość wychodzi zwykle taniej niż zestaw AC-coupled o tej samej pojemności, w zamian za spójną architekturę o wyższej sprawności. Jak dobrać moc nowego falownika do paneli i baterii, opisujemy w poradniku o doborze mocy falownika hybrydowego.
Niuans dotacyjny: w PME2 (nabór od 20 października 2026 r., godz. 9:00) kosztem kwalifikowanym jest zakup i montaż magazynu, a zakup lub wymiana falownika hybrydowego może być kwalifikowana tylko wtedy, gdy jest konieczna do współpracy magazynu z instalacją OZE; dodatkowy bonus 2 000 zł za magazyn lub falownik wyprodukowany w UE. Kwoty dla 5–20 kWh policzyliśmy w przykładach dotacji PME2.
Wybór ścieżki policzysz zamiast zgadywać: w kalkulator magazynu energii podajesz moc fotowoltaiki i zużycie, a narzędzie wskaże pojemność i zestawy pasujące do Twojego falownika i budżetu.
Pułapki zgodności: listy par falownik–bateria są zamknięte
Jeśli backup podczas awarii sieci jest dla Ciebie priorytetem, a nie tylko dodatkiem, sprawdź najpierw, czy wybrany falownik i bateria oferują pracę wyspową (EPS) i jaki mają czas przełączenia – mechanikę backupu i typowe błędy projektowe rozkładamy w poradniku magazyn energii a blackout, a pełny przegląd opcji zasilania awaryjnego domu – w poradniku o zasilaniu awaryjnym.
Najdroższe błędy przy retrofitach biorą się z założenia, że „bateria to bateria”. Nie jest: każdy producent falowników publikuje zamkniętą listę zgodnych baterii i to ona rozstrzyga, co możesz kupić:
- Marka nie przechodzi między ekosystemami. BYD Battery-Box HVS/HVM współpracuje z GoodWe ET i Solis S6, ale nie zadziała z większością Huawei SUN2000 – obecna generacja Huawei akceptuje przede wszystkim własne LUNA2000 (starsze falowniki L1 dopuszczały też LG RESU, ale zawsze sprawdź aktualną listę zgodności i firmware konkretnego modelu, nie tylko markę). Analogicznie FoxESS EP5/EP11 podłączysz tylko do falowników FoxESS.
- Ekosystemy zamknięte z definicji. Moduły Sigenergy SigenStor BAT pracują tylko z kontrolerem SigenStor, a KSTAR BluE-Pack 5.1 – tylko z falownikami KSTAR BluE-S.
- LV i HV tej samej marki to osobne rodziny. BYD LVS (48 V, do Victrona i GoodWe SBP) i BYD HVS/HVM (wysokonapięciowe, do GoodWe ET i Solisa) nie są zamienne; Pylontech US5000 (48 V) i Force H2/H3 (HV) – to samo zjawisko. Różnice architektur – porównanie systemów 48 V i HV.
- Generacje modułów bywają niekompatybilne. Huawei SUN2000-MAP0 obsługuje serie LUNA2000 S0 i S1, ale modułów z obu serii nie połączysz w jednej wieży – rozbudowa zostaje w generacji, od której zacząłeś. Wieże Dyness Tower analogicznie: tylko moduły HV9637 jednej serii.
- „Wysokonapięciowa” nie znaczy „uniwersalna”. Solis S6 przyjmuje baterie 120–600 V, Huawei wymaga 600–980 V – ta sama wieża HV fizycznie nie obsłuży obu falowników.
- Lista zgodności żyje. Producenci dopisują i wykreślają modele wraz z aktualizacjami firmware – przed zakupem sprawdzasz aktualną listę dla dokładnego oznaczenia swojego falownika.
Porównanie kosztów trzech ścieżek dla domu z PV 6 kWp
Trzy ścieżki na jednym przykładzie: dom z instalacją 6 kWp i cel około 10 kWh magazynu. Ceny katalogowe, bez robocizny:
| Ścieżka | Punkt wyjścia | Sprzęt | Pojemność użyteczna | Orientacyjny koszt |
|---|---|---|---|---|
| A – bateria DC | hybryda FoxESS | FoxESS EP11 | 10,36 kWh | 11 090 zł |
| A – bateria DC | hybryda GoodWe ET / Solis | Dyness Tower T10 | 10,1 kWh | 14 310 zł |
| A – bateria DC | hybryda Huawei SUN2000 | LUNA2000 S1 15 kWh | 15 kWh | 36 010 zł |
| B – AC-coupling | dowolny falownik sieciowy | BYD LVS 8.0 + Victron 3000 | 8 kWh | 23 380 zł |
| B – AC-coupling | dowolny falownik sieciowy | GoodWe Lynx U + SBP G2 | 10,8 kWh | 35 580 zł |
| C – wymiana falownika | falownik sieciowy do wymiany | Solis S6 10 kW + Dyness T10 | 10,1 kWh | 20 820 zł + robocizna |
Właściciel falownika hybrydowego płaci za retrofit najmniej – 11 090 zł–14 310 zł za ponad 10 kWh, chyba że jest w drogim ekosystemie zamkniętym. Kto hybrydy nie ma, powinien policzyć ścieżkę C przed decyzją o AC-couplingu: różnica 2 600–14 800 zł względem zestawów AC bywa zauważalna, ale porównuje produkty o różnej pojemności i funkcjach – do pełnego rachunku doliczaj demontaż starego falownika, ewentualną zmianę stringów lub optymalizatorów, zabezpieczenia i aktualizację zgłoszenia u OSD, a dopiero potem oceniaj, czy różnica pokrywa robociznę. AC-coupling wygrywa, gdy falownik PV jest młody albo gdy priorytetem jest zasilanie awaryjne w 20 ms.
Jeszcze jedna liczba: przy PV 6 kWp dotacja PME2 wymaga magazynu o pojemności nominalnej co najmniej 12 kWh (reguła 2 kWh na 1 kWp). W ścieżce A pasuje wtedy Dyness Tower T14 13,5 kWh za 18 240 zł – 30% od ceny baterii daje około 5 500 zł dotacji, z montażem odpowiednio więcej.
Sprawdź, którą ścieżką dołożysz magazyn najtaniej
Kalkulator zna listy zgodności i ceny wszystkich 103 produktów z katalogu. Podajesz moc PV i zużycie - dostajesz pojemność oraz zestawy pasujące do Twojego falownika.
Często zadawane pytania
Czy do każdej istniejącej fotowoltaiki da się dołożyć magazyn energii?
Tak, w trybie pracy z siecią – magazyn z własnym falownikiem bateryjnym wpina się po stronie 230/400 V niezależnie od marki istniejącego falownika PV. W trybie awaryjnym (blackout) jest to trudniejsze: strona sieciowa (AC-in) nowego systemu jest podczas blackoutu całkowicie odłączona od zasilania, więc falownik PV pozostawiony po tej stronie wyłączy się niezależnie od tego, czy obsługuje regulację częstotliwością – nie ma tam żadnego napięcia, do którego mógłby się zsynchronizować. Żeby PV pracowało w blackoucie, jego falownik musi być przyłączony do strony podtrzymywanej (AC-out) falownika bateryjnego, który tworzy tam własną sieć wyspową, i musi być z tą pracą wyspową zgodny (w tym z regulacją częstotliwościową ograniczającą jego moc, gdy magazyn jest pełny) – to projekt dla instalatora, nie do samodzielnego doboru „na oko”. Sprzęg DC – tańszy – wymaga falownika hybrydowego ze zgodną baterią. Gdy go nie masz, wybierasz między dostawieniem systemu AC (ze sprawdzeniem zgodności trybu awaryjnego) a wymianą falownika na hybrydowy.
Jak sprawdzić, czy mój falownik jest hybrydowy?
Sprawdź tabliczkę znamionową i kartę katalogową dokładnego modelu: falownik hybrydowy ma wejście bateryjne (zaciski BAT) i sekcję baterii w aplikacji producenta. Wskazówką są oznaczenia w nazwie: ET i EH u GoodWe, H u Solisa i FoxESS, LP u Deye. Sam napis „solar inverter” bez portu bateryjnego oznacza falownik sieciowy.
Ile kosztuje dołożenie magazynu około 10 kWh do istniejącej instalacji?
Zależnie od ścieżki: 11 090 zł za FoxESS EP11 przy hybrydzie FoxESS, 14 310 zł za Dyness Tower T10 przy hybrydzie GoodWe lub Solis, 23 380–35 580 zł za zestaw AC-coupled, a przy wymianie falownika na hybrydowy – od 18 470 zł za sprzęt plus robocizna. Ceny katalogowe bez montażu.
Czy na magazyn dokładany do starej fotowoltaiki dostanę dotację PME2?
Tak – program obejmuje magazyny do istniejących instalacji 2–50 kWp, a nabór startuje 20 października 2026 r., godz. 9:00. Aktualne warunki: pojemność nominalna co najmniej 10 kWh, co najmniej 2 kWh na każdy kWp mocy PV, koszt do 3000 zł/kWh, obowiązkowy EMS i funkcja backup. Dotacja ma być minimum z 16 000 zł, 30% kosztu i 800 zł za kWh; sam koszt falownika hybrydowego zwykle nie wchodzi do kosztu kwalifikowanego magazynu, ale w niektórych konfiguracjach falownik/EMS może być odrębnym przedmiotem wsparcia – sprawdź to w regulaminie po starcie naboru.
Czy bateria innej marki niż falownik w ogóle zadziała?
Tylko wtedy, gdy producent falownika umieścił ją na oficjalnej, aktualnej liście zgodności dla Twojego konkretnego modelu i wersji firmware. BYD HVS/HVM pracuje z GoodWe ET i Solisem, Pylontech i Dyness z kilkoma markami, a Sigenergy, KSTAR i FoxESS akceptują wyłącznie własne baterie – Huawei w większości przypadków też, choć starsze falowniki L1 miały wyjątki (np. LG RESU), więc zawsze sprawdź listę dla swojego modelu, nie tylko dla marki. Poza listą zgodności system nie ruszy albo ruszy bez gwarancji i wsparcia serwisowego.
Opracowuje i sprawdza materiały o doborze magazynów energii, pojemności i pracy awaryjnej oraz o współpracy magazynu z instalacją PV.
