Najbardziej oblegana półka rynku
Jedna kilowatogodzina to półka, na której tłok jest największy: to pierwszy rozmiar stacji, który realnie zasila dom, więc każdy producent chce tu mieć swojego zawodnika. Efekt widać w cenach – za niemal identyczny zestaw parametrów (około 1 kWh pojemności, 1500-1800 W mocy) zapłacisz od około 1600 zł za Allpowers R1500 Lite do około 5575 zł za Jackery Explorer 1000 v2. PowerMax 1800SE wchodzi w sam środek tej stawki: około 2200 zł, poniżej obu EcoFlow Delta, powyżej tańszych rywali z naszej oferty.
Karta produktu w naszej bazie ogranicza się do podstawowych parametrów, dlatego piszemy o tym, co pewne – pojemności, mocy, chemii ogniw i cenie – a listę rzeczy do samodzielnego sprawdzenia znajdziesz w osobnej sekcji.
Co wiemy z karty: 1024 Wh, 1800 W, LiFePO4
Trzy potwierdzone liczby wystarczą, by ustawić ten model na mapie. Pojemność 1024 Wh oznacza zapas na pół doby pracy lodówki z routerem albo pełny dzień domowego biura – rachunki niżej. Moc ciągła 1800 W obsłuży większość pojedynczych urządzeń w mieszkaniu; za burtą zostają głównie sprzęty grzejne. To dokładnie ta sama para wartości, którą mają EcoFlow Delta 2, Delta 3 i Pecron E1000 – klasa 1 kWh jest pod tym względem wyjątkowo wyrównana.
Trzecia pewna informacja to ogniwa LiFePO4 – chemia litowo-żelazowo-fosforanowa, wybierana w stacjach do regularnej pracy ze względu na trwałość cykliczną i stabilność termiczną. Deklarowana trwałość cykliczna dla 1800SE to ok. 3500 cykli do 80% pojemności (dane ze strony producenta – szczegóły w sekcji niżej). Czwarty pewnik: wersja EU z gniazdami 230 V, bez przejściówek i kombinowania z importem zza oceanu.
Rachunek godzin na 1024 Wh
Najpierw założenia: sprawność przetwarzania około 85%, czyli z 1024 Wh w ogniwach zostaje przy gniazdku około 870 Wh. Pobory to wartości typowe – swoje sprawdzisz na tabliczkach znamionowych urządzeń.
| Zestaw | Łączny pobór | Szacowany czas pracy |
|---|---|---|
| lodówka (średnio 60 W) + router (15 W) | 75 W | około 11-12 godzin |
| wieczór: telewizor (100 W) + dekoder (20 W) | 120 W | około 7 godzin |
| lodówka turystyczna (45 W) | 45 W | około 19 godzin |
| sam router z modemem | 15 W | ponad 2 doby |
Wniosek spod tabeli: 1 kWh wystarcza na typową miejską awarię prądu – od kilku godzin do pół doby. Na dłuższy, weekendowy wyjazd z chłodziarką turystyczną starczy tylko przy dodatkowym doładowaniu (z gniazda w aucie lub panelu) albo niższym niż 45 W zmierzonym zużyciu – przy stałym poborze 45 W bateria starcza na ok. 19 godzin, nie na cały weekend. Nie wystarczy na blackout liczony w dobach ani na jakiekolwiek grzanie; wtedy rozmowa przenosi się na półkę 2-3 kWh. Te rachunki zakładają jeden model lodówki – podstaw własny zestaw w kalkulator przenośnej stacji, bo dwa różne modele lodówek potrafią rozjechać wynik o kilka godzin.
Moc 1800 W: co się zmieści, co odpadnie
Granica 1800 W przebiega w kuchni. Ekspres przelewowy, mikrofalówka, blender, telewizor, komputer, wiertarka – wszystko to mieści się w limicie z zapasem. Odpadają typowe czajniki (2000-2200 W), piekarniki i każda forma ogrzewania elektrycznego. Ta sama granica dotyczy zresztą całej wyrównanej stawki 1 kWh, więc nie jest argumentem za ani przeciw temu konkretnemu modelowi – z jednym wyjątkiem: R1500 Lite daje tylko 1600 W, co wyklucza część ekspresów i mocniejszych narzędzi.
Osobna sprawa to rozruch lodówki: sprężarka pobiera przez moment wielokrotność mocy średniej i to ten skok eliminuje zbyt słabe falowniki. Producenci zwykle deklarują moc szczytową wyższą od ciągłej – dla 1800SE producent podaje ok. 3600 W (patrz sekcja „Czego karta nie mówi” niżej) – jeżeli stacja ma pilnować lodówki, potwierdź tę wartość u sprzedawcy przed zakupem, nie po nim.
1800SE na tle klasy 1 kWh
| Model | Pojemność | Moc ciągła | Masa | UPS / aplikacja | Cena (w chwili publikacji) |
|---|---|---|---|---|---|
| Oscal PowerMax 1800SE | 1024 Wh | 1800 W | 14-15,5 kg (rozbieżne dane producenta) | UPS ok. 10 ms | ok. 2200 zł |
| Pecron E1000 | 1024 Wh | 1800 W | 14 kg | brak danych | ok. 1800 zł |
| Allpowers R1500 Lite | 1056 Wh | 1600 W | 15 kg | UPS, WiFi/BT | ok. 1600 zł |
| EcoFlow Delta 3 | 1024 Wh | 1800 W | brak danych | brak danych | ok. 2335 zł |
| EcoFlow Delta 2 | 1024 Wh | 1800 W | 12 kg | brak danych | ok. 2689 zł |
| Jackery Explorer 1000 v2 | 1070 Wh | 1500 W | 11 kg | brak danych | ok. 5575 zł |
Przeliczmy tabelę na złotówki za kilowatogodzinę zapasu: R1500 Lite około 1520 zł, E1000 około 1760 zł, 1800SE około 2150 zł, Delta 3 około 2280 zł, Delta 2 około 2630 zł, Jackery ponad 5200 zł. 1800SE bije więc oba EcoFlow przy identycznych parametrach nominalnych – do Delty 3 różnica to w chwili publikacji ledwie około 135 zł, do Delty 2 już blisko 500 zł. Za EcoFlow przemawia dojrzały ekosystem aplikacji i rozpoznawalność serwisowa; czy są tej dopłaty warte, rozbieramy w tekście o tańszych alternatywach dla EcoFlow. Wewnątrz naszej oferty rachunek jest prostszy: Pecron E1000 daje te same 1024 Wh i 1800 W o 400 zł taniej.
Czego karta nie mówi – i jak to sprawdzić
Po sprawdzeniu strony producenta można doprecyzować część danych, których nasza baza nie zawierała: moc szczytowa falownika to ok. 3600 W, stacja ma 10 wyjść, deklarowaną trwałość ok. 3500 cykli do 80% pojemności oraz tryb UPS z czasem przełączenia ok. 10 ms. Zostają jednak realne rozbieżności: producent podaje różną masę w różnych materiałach (14 kg w sklepie, 15,5 kg w pełnej specyfikacji) – dla wersji EU potwierdź to przed zakupem. Deklarowany czas ładowania z sieci (0-80% w 1 godzinę przy mocy 700 W) wygląda niespójnie z pojemnością 1024 Wh – naładowanie ok. 819 Wh w godzinę wymagałoby wyższej mocy ładowania niż deklarowana 700 W, więc tę wartość traktuj z ostrożnością do czasu potwierdzenia pomiarem. Zakres funkcji aplikacji, wymienianej w karcie sklepowej, też nie jest w pełni opisany.
Jak rozstrzygnąć te rozbieżności przed decyzją? Trzy kroki: pełna specyfikacja na stronie oferty sprzedawcy (nie skrócona tabelka porównywarki), instrukcja PDF ze strony producenta, a przy odbiorze – tabliczka znamionowa i realny pomiar masy. Szczególnie dopytaj o wersję EU i jej rzeczywisty czas ładowania, bo dostępne źródła podają na ten temat różne wartości.
Dla kogo TAK, dla kogo NIE
TAK, jeśli porównujesz oferty w klasie 1 kWh i 1800SE trafi się wyraźnie taniej niż EcoFlow – dostajesz te same wartości nominalne, LiFePO4 i wersję 230 V za mniejsze pieniądze. TAK, jeśli w promocji zejdzie poniżej E1000 – wtedy zostaje najtańszym pełnym 1800 W w zestawieniu. W tej półce o zwycięzcy decyduje cena z dnia zakupu, nie tabela parametrów.
NIE, jeśli oczekujesz kompletu danych bez własnego researchu – E1000 ma w naszej bazie pełniejszą kartę (ładowanie AC 1000 W, solar do 600 W, 14 kg), a R1500 Lite deklaruje UPS i aplikację. NIE, jeśli szukasz po prostu najniższej ceny za kilowatogodzinę: R1500 Lite kosztuje o 600 zł mniej, o ile pogodzisz się z mocą 1600 W. I NIE, jeśli Twoje scenariusze przekraczają pół doby z lodówką – wtedy przejrzyj porównanie stacji 1-1,5 kWh i wyższe pojemności.
Nie masz pewności, jaka klasa pojemności pasuje do Twojego domu? Dobierz stację do swojego zużycia.
Jak podjąć tę decyzję
Ścieżka jest krótka. Krok pierwszy: zsumuj moc urządzeń, które mają pracować jednocześnie – wynik powyżej 1800 W wyklucza całą tę klasę, nie sam ten model. Krok drugi: policz potrzebne godziny na rachunkach z tej analizy; jeśli 870 Wh netto nie domyka Twojego scenariusza, żadna cena nie zrobi z 1 kWh dwóch. Krok trzeci: porównaj ceny z dnia zakupu – 1800SE, E1000 i R1500 Lite potrafią zamieniać się miejscami w promocjach, a różnice sięgają setek złotych.
Otwórz katalog stacji, ustaw suwaki na 1 kWh i 1800 W, i zobacz ceny całej półki jednego dnia obok siebie – przy tak wyrównanych parametrach to one, nie tabela specyfikacji, rozstrzygają wybór.
Aktualną cenę i dostępność sprawdzisz na karcie produktu: Sprawdź cenę i dostępność Oscal PowerMax 1800SE.
1800SE: 1024 Wh w wersji EU za ok. 2200 zł
Parametry EcoFlow Delta 2 i 3 w niższej cenie i w europejskiej wersji 230 V. Z karty 1800SE łatwo też porównasz go z tańszymi E1000 i R1500 Lite. Analiza na danych producenta; parametry spoza karty sprawdź przed zakupem.
Często zadawane pytania
Czy Oscal PowerMax 1800SE utrzyma lodówkę podczas awarii prądu?
Energetycznie tak – około 11-12 godzin razem z routerem, przy założeniach 60 W średniego poboru lodówki, 15 W routera i sprawności 85%. Moc szczytowa falownika to ok. 3600 W wg strony producenta – to ona, obok mocy ciągłej, decyduje o rozruchu sprężarki, więc przy wrażliwej lodówce sprawdź jeszcze deklarowany czas dopuszczalnego przeciążenia.
Czy 1800SE uciągnie czajnik elektryczny?
Zwykle nie. Typowe czajniki pobierają 2000-2200 W, czyli ponad moc ciągłą 1800 W – falownik odpowiedni do czajnika zaczyna się realnie od ok. 2400 W, z zapasem na rozruch, a nie dopiero od 3000 W. To ograniczenie dotyczy jednak samego czajnika, nie każdego urządzenia grzewczego: grzejnik elektryczny do ok. 1500-1800 W stacja obsłuży, choć rozładuje ją to bardzo szybko – pojemność 1 kWh i moc falownika to dwa osobne ograniczenia.
Czym 1800SE różni się od EcoFlow Delta 3?
Nominalnie niczym: obie stacje mają 1024 Wh, 1800 W i ogniwa LiFePO4. Różnica to cena – około 2200 zł wobec około 2335 zł w chwili publikacji – oraz otoczka: EcoFlow ma dojrzałą aplikację, szeroką dokumentację i sieć serwisową, za które płacisz tę nadwyżkę.
Ile kosztuje naładowanie 1800SE z gniazdka?
Około 1,45 zł za pełny cykl przy cenie prądu 1,20 zł/kWh – licząc 1,024 kWh pojemności i straty ładowania przy sprawności 85%. Rachunki dla innych taryf znajdziesz w analizie kosztów ładowania stacji.
Czy LiFePO4 w tej stacji to dobra chemia ogniw?
Tak – LiFePO4 znosi wyraźnie więcej cykli ładowania i wyższe temperatury niż starsze ogniwa litowo-jonowe, dlatego wypiera je ze stacji projektowanych do częstej pracy. Producent deklaruje dla 1800SE ok. 3500 cykli do 80% pojemności (dane ze strony producenta – patrz sekcja „Czego karta nie mówi” wyżej).
Opracowuje i sprawdza materiały o stacjach zasilania, energii przenośnej i rozwiązaniach off-grid.
Źródła i kontekst
- Oscal PowerMax 1800 SE - karta produktu producenta
- Oscal - katalog stacji PowerMax
- Battery University - typy ogniw litowo-jonowych (LiFePO4)
- Opis na podstawie dokumentacji technicznej i danych deklarowanych przez producenta.
